Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Apr 2004, 23:56   #1
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Cannes 2004

Incepe curand, pe 12 mai, Cannes 2004, iar presedinte al juriului e nelinistitul, originalul, nonconformistul si hipertalentatul Quentin Tarantino. Va fi o editie neobisnuita? Ce pretendenti la victorie - "Palme d'or" - se prefigureaza? Cine din criticii romani va merge la Festival?
Opinati, postati informatii aici. Polemizati daca e cazul... O stire recenta spune ca actorii francezi ameninta cu o greva care poate "paraliza" Festivalul.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2004, 00:34   #2
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
corneliu porumbouiu, e in sectiunea "cinefondation"(de filme studentesti),
catalin mitulescu e selectionat in sectiuna scurt-metraj.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2004, 16:38   #3
euroFilm
Novice
 
euroFilm
 
Join Date: May 2004
Posts: 6
:o premiera Michael Moore "Fahrenheit 911" la Cannes 2004 ..
controversatul documentarist loveste din nou la Cannes dupa "Bowling For Columbine" .. hmmm .. Palme D`Or ?
euroFilm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2004, 16:51   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Poate se indura francezii si ii dau lui Mitul escu premiu pentru insistenta, pentru "Trafic".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 16:55   #5
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Stie cineva cine & cati dintre criticii de film romani au fost acreditati la Cannes? Pe cine am sansa sa intalnesc acolo?... daca festivalul va avea loc?
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 17:09   #6
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
ash paria ca se duc cu totzii...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 08:01   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt zizi: rea/rau mai esti! nu merg decit vreo 10... :oops:

pt marcu: as putea avea privilegiul, placerea & permisiunea sa va intilnesc pe-un cot de croazeta, domnul meu? sau vei intoarce capul, facindu-te ca nu ma vezi, bec. of tiff?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2004, 20:35   #8
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt marcu: as putea avea privilegiul, placerea & permisiunea sa va intilnesc pe-un cot de croazeta, domnul meu? sau vei intoarce capul, facindu-te ca nu ma vezi, bec. of tiff?

Maybe, maybe... sa ajungem si s-ajung, ALS-ule. Deocamdata am reusit sa "repar" - rusinat - "chestiunea" Irlanda, care e destul de solicitanta & obositoare. Poate in prima zi a Festivalului cand e programat Almodovar cu "La mala educacion" (superb, l-am vazut). Eu sunt un tip "bine-educat", problema este sa te "recunosc". Voi vorbi in ziua aceea numai in germana si in rusa (limbi pe care, banuiesc, le cunosti perfect) si voi avea in mana un volum de versuri de Gellu Naum
PS. Mai am de postat inca doua mesaje si ma despart de Cinemagia.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2004, 02:38   #9
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by marcu:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt marcu: as putea avea privilegiul, placerea & permisiunea sa va intilnesc pe-un cot de croazeta, domnul meu? sau vei intoarce capul, facindu-te ca nu ma vezi, bec. of tiff?

Maybe, maybe... sa ajungem si s-ajung, ALS-ule. Deocamdata am reusit sa "repar" - rusinat - "chestiunea" Irlanda, care e destul de solicitanta & obositoare. Poate in prima zi a Festivalului cand e programat Almodovar cu "La mala educacion" (superb, l-am vazut). Eu sunt un tip "bine-educat", problema este sa te "recunosc". Voi vorbi in ziua aceea numai in germana si in rusa (limbi pe care, banuiesc, le cunosti perfect) si voi avea in mana un volum de versuri de Gellu Naum
PS. Mai am de postat inca doua mesaje si ma despart de Cinemagia.

Mai Marcu si ALS, v-ati intalnit la Cannes? Faceti ma un dialog despe atmosfera festivalulu, despre actori, regizori si filmele vazute, ca sunteti cei mai potrivit pentru asa - judecand dupa postarile voatre pe acest forum. Sau spuneti pentru ce pubticatie din tara veti scrie.
Mie mi-a placut enorm ultimul film al lui Pedro Almodovar, "La mala educacion) care se traduce pe romaneste prin "Educatie gresita", nu prin "educatie proasta" cum am citit intr-o corespondenta a Eugeniei Voda.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2004, 10:26   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hm... marcu nu m-a sunat, iar eu n-am cum sa dau de el (nu stiu cum arata), iar 'mala educacion' nu prea mi-a placut: muzica superba, imagine/montaj s.a.m.d., totul f. inteligent, referential & autoreferential bla-bla, dar don pedro si-a cam iesit din mina. filmul vrea prea multe & nu reuseste decit f. putin; aproape pe acelasi subiect (film, regizor gay, iubit, amor pirjolitor etc), 'la les del deseo' (anii '80) era mult mai intens & emotionant...
sincer, prefer filmele lui almodovar de la-nceput pina la 'atame', cu citeva exceptii si printre ultimele ('todo sobre mi madre' de pilda).
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2004, 18:57   #11
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Asteptam pareri & comentarii si despre alte filme.... cum ar fi The Ladykillers.... by Joel & Ethan Coen
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2004, 02:50   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
hm... marcu nu m-a sunat, iar eu n-am cum sa dau de el (nu stiu cum arata), iar 'mala educacion' nu prea mi-a placut: muzica superba, imagine/montaj s.a.m.d., totul f. inteligent, referential & autoreferential bla-bla, dar don pedro si-a cam iesit din mina. filmul vrea prea multe & nu reuseste decit f. putin; aproape pe acelasi subiect (film, regizor gay, iubit, amor pirjolitor etc), 'la les del deseo' (anii '80) era mult mai intens & emotionant...
sincer, prefer filmele lui almodovar de la-nceput pina la 'atame', cu citeva exceptii si printre ultimele ('todo sobre mi madre' de pilda).

Sunt descumpanit de “rezumatul” facut de Alex Leo Serban la ultimul film al lui Pedro Almodovar. Mie mi-a placut “La mala educacion”. Excelent filmat, bine gandit, m-a impresionat in mod special nota tragica a acestui film – mai rara la Almodovar, siropos si destul de vesel/comic pana acum. Mai Alex, poate nu-ti plac tie filmele in nota mai tragica, dramatica? N-as vrea sa dai tonul in “interpretarea” acestui film pentru publicul romanesc. Poate voi scrie – cum se zice – un comentariu la acest film. Culmea ar fi ca lui Alex Leo Serban sa-i placa filmul lui Kusturica!
Noroc ca mai sunt si alti “cronicari” la Cannes. Inca o dezamagire in dreptul lui Alex Leo Serban.
Razbunarea mea: sa aveti cateva zile ploioase pe Croaseta; sa va “loveasca” greva actorasilor francezi; sa va puna noaptea Kustirica muzica tiganeasaca, la volum maxim, si sa nu puteti dormi; sa pierdeti telefoanele mobile; sa nu aveti internet; sa va dezamageasca Tarantino, care s-a ingrasat ca un porcusor… Si... ajunge, deocamdata. Sa nu dea Dumnezeu sa mai gresiti, ca mai am si alte blesteme.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 01:39   #13
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
se zvoneshte k kusturica e favorit, pana acum...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 02:10   #14
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Si eu am auzit ca tiganusul (nu e o dicriminare e un alint) de Kusturica ar avea ceva sanse. Ar fi culmea sa castige si, mai ales, ar fi al treilea mare trofeu castigat de Kusturica la Cannes.
Se spune ca filmul lui e usor conjuncturist (ca si altele facute de el), ca testeaza din nou Hollywoodul, pentru ca si-a mancat bursele si banutii prin Europa. Sa vedem. Poate opreste ALS acest dezastru ce se anunta, ca stiu ca nu-l prea inghite pe Kusturica
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 10:39   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sa cistige kusturica?! ar fi nashpa... n-am nimic cu omu, are talent cu caru, da-n ultimul face acelasi lucru ca-n underground s.cl, doar ca mai prost nu ramii decit cu momente disparate, multa muzica (!) si o isterie generala obositoare...
f. bune, pina acum, mi s-au parut japonezul (nobody knows), o argenticianca (la nina santa), sud-coreanul park, prietenul nostru de la bucuresti (cu JSA), aici cu old boy si - proaspat vazut - filmul lui agnes jaoui, comme une image; cred ca merita cel putin un premiu in zona interpretare/scenariu!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 12:54   #16
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
dah, la nina santa e alt mare favorit...(cert e ca a gasit deja niste distribuitori mari pt state asha k e posibil sa auzim de el shi la nominalizarile de oscar, la anu')
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 16:41   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vazut si kill bill 2 (ei da, abia acum!): ge-ni-al!!, mai bun decit kb1, dar - qt dixit - ele trebuie luate impreuna: kb1 este aperitivul, kb2 - the main course
de ce mai bun? pt ca mai intens, mai profund, mai emotionant. acum, totul se leaga - 'explicatia' finala dintre bill & beatrix lamureste totul si pune in perspectiva. cred ca gorzo has some reconsidering to do chiar cred ca asta o sa-i placa si lui...
cit despre my all-time favorite darryl hannah - cert, elle = cel mai bun rol din cariera ei!!!
nu-l ratati la tiff - pe (marele) ecran se vede in toata maretia lui :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 16:45   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
vazut si kill bill 2 (ei da, abia acum!): ge-ni-al!!, mai bun decit kb1, dar - qt dixit - ele trebuie luate impreuna: kb1 este aperitivul, kb2 - the main course

mai degraba the main curse; un film plicticos; probabil lui tarantino i-a intrat in cap ca este un maestru al dialogurilor, si ca, in orice discutie, orict de mica, el poate strecura filozofii si adevaruri zise cu minuscula; ei, bine, nu; filmul este plictisitor si nu pare sa se inrudeasca cu kb1. tocmai de-aia tarantino va scoate a new director's cut si il va lansa pe dvd, cu un film kb1 + 2 de vreo ora si jumatate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2004, 17:52   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ma rog, de gustibus.
daca nu ti-a placut kb2, yr problem.
& u burn in hell 4 that!!!
the bottom line: kb1 e pt pustime; kb2 e pt adulti
so, u chose yr camp
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 08:32   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ma rog, de gustibus.
daca nu ti-a placut kb2, yr problem.
& u burn in hell 4 that!!!
the bottom line: kb1 e pt pustime; kb2 e pt adulti
so, u chose yr camp

the bottoms of hell (punch) line: kb2 este pentru fanii de 'dramedy' si soap operass'; kb1 este pentru amatori de adrenaline rush and good tempered humor. yeah, i made my choice.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells