Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Apr 2009, 18:49   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
De ce e "Repulsion"(1965)film horror?

Asa ca sa vad daca se supara Cinemania(the best moderator dupa...ALS ,nu mi s-a parut prea horror... e prea poetic.
Voi ce ziceti?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 19:29   #2
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Pauline Kael:
the best moderator dupa...ALS
Cum poţi spune aşa ceva ALS fiind moderator numa de o zi-două şi practic n-a prea făcut nimic?
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 09:50   #3
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Asa ca sa vad daca se supara Cinemania(the best moderator dupa...ALS ,nu mi s-a parut prea horror... e prea poetic.
Voi ce ziceti?

dar nu ma supar deloc

de ce (si) horror?
pentru ca filmul in sine e napadit de acea 'boala cronica' necesara unui film horror: provoaca teama, teroare, senzatii claustrante, dezgust (fata de ceea ce vedem fie prin proiectarea intregului continut in realitatea din jur sau prin raportarea la propriile ganduri si trairi interioare), contine samanta raului si a degradarii, sapa adanc in constientul privitorului cautandu-i partile mai intunecate si incercand sa le exploateze...pentru a face un film horror nu ai nevoie neaparat de kilograme in plus de sange, nu ai nevoie de draci, vampiri sau criminali in serie...ajunge sa faci un studiu psihologic de personalitate, care sa evidentieze cu varf si indesate dementa, degradarea, pshihoza, precum si toate urmarile negative, atat pentru personajul principal cat si pentru cei din jur...cu cat e mai adanca introspectia cu atat mai bine, cosmarurile si halucinatiile jucand un rol hotarator...la acestea se adauga forta vizuala a filmului (si Repulsion o are)

mi se pare interesant si provocator titlul ales de Polanski...in fizica, 'repulsion' se refera la tendinta de separare particulelor care au aceeasi incarcatura electrica...sa ne gandim putin la modul cum e construit personajul lui Carol, cum evolueaza in timp starea ei mentala, atingand 'dezintegrarea': o avem pe Carol capabila sa omoare pe cineva in bataie, in acelasi timp o avem pe Carol care isi da seama ce fapta oribila a facut; o avem pe Carol care vomita din cauza rochiei propriei surori, pentru ca mai apoi sa o spele si sa o calce cu fierul de calcat (daca nu ma insel)...desigur, trebuie sa revin la celalalt sens al cuvantului 'repulsion', si anume sentimentul de dezgust si oroare, adanc inradacinat in mentalul lui Carol, sentiment care isi are punctul de plecare in copilaria ei

asa cum 'Repulsion' se poate incadra la "thriller psihologic', la fel de bine se incadreaza la "classic horror"...insa cum nu prea imi plac incadrarile astea, de un lucru te asigur:
lumea il poate incadra unde si cum are chef, insa genul 'horror' e al naibii de mandru de acest film
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 17:24   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,poate ca pt mine n-are acelasi impact,poate daca traiam in epoca aia mi se parea un film shocking.E doar o blonda nebuna si singura.Apropos,la sfarsit e moarta sau in colaps?
Daca zici tu ca e horror...desi "Le locataire" si "Rosemary's baby" mi se par mult mai scary.
Toate thrillerele psihologice,sau dramele psihologice ,toate filmele de suspence ale lui Hitch sa fie si ele horror?
Eu cred ca erau angoaselele si fanteziile lui Polanski in film: el a inventat subiectul,scenariul,pe el il incitau Lolitele cu comportament extrem(vezi viata lui controversata) si referirea ta la copilaria lui Carole(enervant accentul ei frantuzesc in film,nici nu era o actrita grozava,era draguta,cu timpul ,maturizandu-se a inceput sa fie mai interesanta ).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 20:27   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
E doar o blonda nebuna si singura.

tzac, pac...ai redus-o la muci

e o fiinta care, in timp, ajunge asa (nu blonda, ca blonda era si in copilarie) pentru ca a fost abuzata sexual de tatal ei cand era mica...vezi scena finala cu poza de familie

Originally Posted by Pauline Kael:
Apropos,la sfarsit e moarta sau in colaps?

colaps

Originally Posted by Pauline Kael:
Daca zici tu ca e horror...

nu doar eu

Originally Posted by Pauline Kael:
Toate thrillerele psihologice,sau dramele psihologice ,toate filmele de suspence ale lui Hitch sa fie si ele horror?

multe din filmele lui H. sunt horror, dar asta e alta discutie

Originally Posted by Pauline Kael:
Eu cred ca erau angoaselele si fanteziile lui Polanski in film: el a inventat subiectul,scenariul,pe el il incitau Lolitele cu comportament extrem(vezi viata lui controversata)

la urma urmei a fost si este decizia lui cum isi face filmele...si sincer putin imi pasa de viata lui controversata sau ca ar fi violat pe nu stiu cine (apropo: a fost acuzat de viol la mai bine de 10 ani dupa Repulsion)

cu privire la ce il mai incita pe Polanski din cand in cand, acesta considera ca 'teama e mai degraba o caracteristica feminina; desigur atat femeia cat si barbatul pot sa se teama, insa barbatul tinde sa ascunda asta; in plus e mai usor sa sperii o femeie'..una peste alta, Polanski a spus foarte clar ca e constient ca anumitor persoane le e teama de diferite lucruri iar unora le place sa 'experimenteze' teama din cand in cand, si mai si platesc pentru asta
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2009, 12:43   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am vazut scena finala cu poza,mi-amintesc ca pustoaica avea o figura creepy,de baietoaica cu par lung si blond,avea ceva satanic.
Dap,colaps,parca si clipea.N-ar trebui sa fii nepasator,in fond cat ar fi de mare regizor Polanski sau Oscar Wilde scriitor nu inseamna ca sunt scutiti de orice percepte morale.Repulsion a anticipat ceea ce avea Polanski in cap,fanteziile lui ,etc.Ar trebui sa citim,poate a fost (partial) cu acordul fetei,cine stie,nu stiu detalii,nu cred ca a violat-o salbatic,cat de tampit ar fi putut fi? Sau poate dupa asasinarea lui Sharon o fi luat-o razna nemaicenzurandu-si anumite tendinte...?
Ce a zis Polanski despre teama feminina/ masculina e egal cu zero,stiu ca Jung,Adler au incercat o delimitare a angoasei,fricilor la sexe diferite,concluzia a fost ca doar reactioneaza diferit(in functie de trasaturile fiziologice) ,gradul de frica sau raspunsurile la stimuli sunt la fel de puternice.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2009, 13:53   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Am vazut scena finala cu poza,mi-amintesc ca pustoaica avea o figura creepy,de baietoaica cu par lung si blond,avea ceva satanic.

...scarba, ura...de parca sta sa il killereasca
some kind of horror look

Originally Posted by Pauline Kael:
N-ar trebui sa fii nepasator,in fond cat ar fi de mare regizor Polanski sau Oscar Wilde scriitor nu inseamna ca sunt scutiti de orice percepte morale.

las pe altii sa il judece sub acest aspect

Originally Posted by Pauline Kael:
Ce a zis Polanski despre teama feminina/ masculina e egal cu zero

o fi egal cu zero din punct de vedere stiintific, insa una e perceptia personala asupra unui fenomen alta e realitatea stiintifica

Originally Posted by Pauline Kael:
...stiu ca Jung,Adler au incercat o delimitare a angoasei,fricilor la sexe diferite,concluzia a fost ca doar reactioneaza diferit(in functie de trasaturile fiziologice) ,gradul de frica sau raspunsurile la stimuli sunt la fel de puternice.

si pana la urma care reactioneaza mai urat dupa cei doi? femeia sau barbatul?

incet, incet ne off-topicam
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells