Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

View Poll Results: Vrei ca Mel sa fie banat?
Da 13 76.47%
Nu 4 23.53%
Voters: 17. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jan 2008, 18:46   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Banarea lui Mel

Incontinenta lui Mel m-a determinat sa-i inchid topicul si sa lansez acest poll: aveti aici ocazia sa decideti daca Mel (omul din spatele celui mai "de succes" topic de pe forum: http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=190828#190828) mai are ce cauta pe forumul cinemagia sau nu.

voturile nu necesita justificare (postati aici doar in cazul in care vreti in mod special sa-i transmiteti ceva lui Mel), poll-ul va ramane activ trei zile, iar in functie de rezultatul lui Mel va fi bannat o saptamana sau va continua sa posteze.

eu personal nu am sa votez, pentru a nu influenta rezultatul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 20:09   #2
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Nici eu
Tot de-aia.

PS In rest, ramane cum ne-am inteles:

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=190835#190835

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=190841#190841

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=190827#190827

__________________________

Incontinenta s.f. Lipsa de continenta, eliminare involuntara a urinei sau a materiilor fecale [djinjis-iste], neputinta de a retine urina sau materiile fecale...
Neputinta de a'si infrana unele dorinte
[marxist-legarder-iste] sau actiuni [pumn-in-guriste]...Fig. (Fam.) Logoree, limbutie [quietsurfer-ista si supastarist-coshavista] DEX.Ro
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 20:37   #3
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
bhai melcisor esti poluant. evacuarea!
marx is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 20:41   #4
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Consider ca era suficienta inchiderea topicului lui Mel. Nu vad de ce ar trebui si bannat. Desi sunt de acord cu logoreele grafomane scrise de dl. Mel ce puteau face referire la orice om cat de cat cult din tara asta (cel putin dpdv al sigurantei de sine ca vad ca se lauda); la randu-mi nu-l vad un unicat, un Mesia-432-ist, un "traducator pt gloata". Mel, ai grija, sa nu ajungi ca Mistah J (apropo, mirodoni nu-i Mistah J, m-am convins), aici nu-i de joaca!
Sunt alaturi de tine, dar am si eu o limita.
Potoleste-te pana nu e prea tarziu! Asta e, MODUL tau e dizgratios, esenta poate: bobitzele de aur se afla pe fundul acelui rau involburat cu zeci de cascade: nimeni nu le poate gasi, vedea, sunt ale tale, important este ce vei face cu ele si daca vei reusi sa le duci de unul singur la liman.
Atat am avut de spus. Si rog forumul sa-i mai acorde o sansa, multzam!

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur".
Neuptolem is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 21:05   #5
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Melus Negrsecu intre deste, uite, te saluta tovarasii tai din americlanda
http://www.youtube.com/watch?v=KOcKG...eature=related
vezi ca acolo unde discuta despre carbonite o sa primesti si raspunsul la intrebarile tale. salutari de la spok.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 21:13   #6
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
@Neuptolem: mai omule, lasand la o parte noianul de observatii inedite facute de mine asupra filmului in discutie - si abia confirmate ca atare atat de tine insuti cat si de ceilalti useri citati de mine din alte forumuri - ai putea (macar tu!) sa renunti pentru o clipa la comodele si...conformistele (sic!) calificative generale - si sa dai un singur exemplu concret de greseala din partea mea - care sa justifice cat de cat reactiile astea...uteciste??!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 21:47   #7
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Re: Banarea lui Mel

Originally Posted by StefanDo:
voturile nu necesita justificare (postati aici doar in cazul in care vreti in mod special sa-i transmiteti ceva lui Mel), poll-ul va ramane activ trei zile, iar in functie de rezultatul lui, Mel va fi bannat o saptamana sau va continua sa posteze.

Stop: este evident ca aici este implicata ideea ca aceasta "pedeapsa" - de suspendare a mea pe o saptamana - trebuie sa duca la o...schimbare a mea si'a stilului meu de a scrie.
Or dat fiind ca eu nu sunt omul formulelor duplicitare, am onoarea sa va anunt de pe acum ca masura respectiva nu'si are rostul.
Dat fiind ca dupa oricate banari, eu nu am cum sa ma prefac ca nu observ ceea ce nu a fost in stare sa mai observe nimeni in 432 - incepand cu chilotii studentelor de pe calorifer, borcanele clonate de ness, borcanul de iaurt cu imortele, musamaua multifunctionala, cestile de furat - ca si curentul electric consumat de resourile ilegale, in contradictie cu bezna de pe coridoarele aceluiasi camin, etc etc etc. - numai si numai pentru ca niste moderatori-jucatori (basca forumistii-moderatori ad-hoc) au hotarat ca toate astea reprezinta pur si simplu o..."diaree verbala"

In concluzie am onoarea sa va anunt ca oridecate ori as fi banat, si pe orice perioada, eu la fel voi scrie intotdeauna.

Caz in care banarea pe o saptamana este total lipsita de sens.
Aasadar, nu mai umblati cu...gabisme d'astea, si va rog (si eu ca Bebe) sa va...concentrati - si sa fiti macar odata barbati: ori deloc, ori pentru totdeauna
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 22:10   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
pentru totdeauna.
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 22:17   #9
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Mersi, mon cher: te-ai dovedit cel mai curajos :oops:
Iar cand toti ceilalti (sase sau sapte insi deocamdata) vor fi la fel (de curajosi zic), atunci nu mai trebuieste decat a se rezolva in mod definitiv si irevocabil problema daca in cazul unor asemenea...violuri populiste cinemagiste spontane (scuze pentru infioaratoarele pleonasme) mai e nevoie de vreun...Regulament propriu-zis

Noapte buna.

PS A! era sa uit sa va intreb - pe toti - ceva:

BA BAIETI, VOI CHIAR NU MAI AVETI PIC DE...RUSINE?!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 22:58   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Re: Banarea lui Mel

Originally Posted by Mel:
este evident ca aici este implicata ideea ca aceasta "pedeapsa" - de suspendare a mea pe o saptamana - trebuie sa duca la o...schimbare a mea si'a stilului meu de a scrie.

In concluzie am onoarea sa va anunt ca oridecate ori as fi banat, si pe orice perioada, eu la fel voi scrie intotdeauna. Caz in care banarea pe o saptamana este total lipsita de sens: ori deloc, ori pentru totdeauna.

1. nu e vorba de pedeapsa ta, ci de protejarea noastra
2. fie, daca va fi, banarea va fi pentru totdeauna
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2008, 23:03   #11
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Aha!
Tot e bine.
Ca recunoasteti macar sperietoarea asta komsomol-ista cu care ati incercat sa ma...adormiti :oops:

PS Si minerii care-au venit gramada la Bucuresti, au venit ca sa'si..protejeze iubitii conducatori.

Si cum adica "va protejati"?
De cine?
De mesajele mele..."neclare"?! Sau...PREA clare!?
Aaa! Vrei sa zici ca va protejati...nulitatea!
Asa zi vere...
Protejati'v-o!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 00:36   #12
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Domnule Mel
Sunt oameni geniali dar prosti
Si oameni geniali dar destepti
Apoi.. sunt oameni geniali dar nesimtiti
Si oameni geniali cu bun simt
Si deci sunt oameni geniali ratati
Si oameni geniali ...

Tu.. de care vrei sa fii?
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 08:51   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Na, c-a picat lumina undeva-n cartier si-a prins un switch si n-am avut net pân-acu'.
Deci, cu întârziere, îmi pledez my two pence worth:
- Prima mea tendintä ar fi sä votez CONTRA bannärii. Mel nu e räu intentionat, nu jigneste pe nimeni, ba chiar are farmec. Toate obsesiile lui märunte, tot delirul pe care i l-a stârnit "432", modul maniacal de a scormoni prin film ca si cum ar eviscera un peste pe masa din bucätärie, fac un spectacol grozav. Mesajele lui ilizibile, kilometrice, împopotonate cu jdemii de citate, linkuri (unele care nu duc nicäieri!), culori, alte dimensiuni de literä, se amalgameazä într-o aberatie totalä, un amestec de suprarealism, dadaism, oniric, absurd si abstract... Imi aduce aminte de Magritte, Kafka, Beckett, Ionescu, Tepeneag, Abälutä, Kandinski, Eric Satie si Tristan Tzara... Si, evident, cireasa de pe tort, uriasa lui megalomanie, inocentä în felul ei, convingerea sincerä cä ne "învatä" despre ceva din care n-a înteles nimic, halucinatia cä topicul lui ar fi cel mai vizitat (el chiar CREDE asta, bietul, centrii lui vizuali nu proceseazä imginea indicilor de trafic de la topicurile vecine), certitudinea cä vorbusoarele lui despre chiloti pe calorifer si borcane de cafea ar avea un oarecare continut... Exact ca hârtiutele cu care-si tapeta Russell Crowe peretii, în "A Beautiful Mind", când intra în crizä - imaginându-si cä urmärea piste informative, la fel cum îsi imagineazä Mel cä analizeazä un film (desigur, cu deosebirea cä John Nash era un schizofren inteligent - genial chiar). Principala calitate a mesajelor lui Mel e PLASTICA: am renuntat de mult sä i le mai citesc, fiind deprimante prin lipsa totalä a oricärei coerente logice, dar îmi place sä le privesc paragrafele, citatele, linkurile si celelalte elemente vizuale, care formeazä niste tablouri foarte interesante. Mi-ar pärea räu sä fim väduviti de acest freak-show.
- Din päcate, survin doi factori negativi deloc de neglijat: unu, logoreea grafomanä a lui Mel se întinde peste orice mäsuri admisibile; al doilea, a fäcut o fixatie pentru "432" - si e päcat ca un asemenea film sä devinä jucäria lui. In plus, stricä enorm imaginea forumului. Inträ oameni sträini aici, dornici de-o discutie despre Mungiu, si când väd ce scrie acolo, îsi aruncä displayul pe fereasträ si-o iau la fugä pe stradä în chiloti, cu douä borcane de ness în mâini, cotcodäcind "Si m-am îndrägostit de tineee..." etc.
Altfel, Mel era un pandant masculin al lui IMM - cu deoebirea cä ea e mai modestä decât el, mai inofensivä, mai putin logoreicä, mai inteligentä, mai coerentä, si mult mai neatentä la exprimarea în scris. Dacä ar fi scris mai putin, dacä ignora filmele si ne vorbea numai despre el, dacä ne posta si el linkuri unde sä-l votäm topless - ar fi fost perfect!
Dar a märturisit cä niciodatä nu-si va schimba stilul de a scrie, si îl înteleg. Configuratia lui cerebralä are nevoie de niste repere fixe, pentru a-si mentine functiile. Orice shimbare, cât de micä, ar subrezi-o definitiv - la fel cum, dacä vreti, încercärile lui Gorbaciov de a schimba în bine sistemul comunist l-au fäcut sä se dezintegreze...

Din toate aceste motive, cu regret, mi-am sacrificat sentimentele de simpatie si compasiune pentru Mel si, în interesul forumului, am votat DA.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 09:00   #14
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Pitbull:
John Nash era un schizofren inteligent - genial chiar
Nu "era". Inca e. Nu stiu daca mai lucreaza in prezent, dar de trait sigur traieste.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 09:17   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Adevärat. Imperfectul meu nu se referea la viatä/moarte, ci avea sensul de "atunci/acolo: în film".
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 11:43   #16
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Aoleu, Pitbulle - ce mult (mi)ai mai scris!
Ce te'i fi caznit atata*!?
Pentru un tranca-fleanca ca mine!?
Ca doar adevarul se stie nene!
E ca'ntotdeauna, apanajul...majoritatii dezinteresate (chiar daca'i vorba se pare abia de vreo...8 pitbulluti - basca toti intaratati pe melul - care i'a lasat fara...oasele ce si le rumegau non-stop de'o viata)
_______________
* Mai ales ca vaz c'ai avut iar mari necazuri - de asta data cu...lumina - taman cum ai avut si in cele 13 ore (dintre 13 si 14 ianuarie), in care ati primit cu totii acel sah si mat - cu nuntã - dintr'o miscare: si cand matale mi'ai fost iarasi plecat din greu - ba la tipografie, ba pe la macelarie etc.
================================================== ==

Si'apoi eu nu pot pentru ca sa'nteleg nici in ruptul capului cum de te-ai gandit ca sa imprastii p'aici atatea inventiuni, care de care mai...mioritice si mai folk-iste!?

Tu chiar nu ti'ai dat seama in ce...gafa te-ai bagat singur, acuzandu-ma la gramada (fara sa dai - ca de obicei, nici macar un exemplu) - ba de "onirism", ba de "abearatii totale", ba ca's "ilizibil", ba de "dadaism si "suprarealism", si - ca atare de "lipsa totala a oricarei coerente logice" - toate astea in aceeasi pagina in care orice vizitator vede de la o posta cine a fost in culpa de logica si cine nu; cine a fost clar si transant, si cine duplicitar; cine a umblat cu smecherii si prafuri in ochi, si cine a fost barbat si (vi) le-a devoalat...dintr'o singura miscare?! Silindu-va a va recunoaste obisnuitele ganduri...ascunse!
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 13:00   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
:lol: :lol: :lol: :love: :love: :love:
Uite, de-ASTA-l iubesc eu pe Mel, si as vota contra bannärii, dac-ar fi sä tin seama numai de interesul meu.
Ce poate fi mai fermecätor decât sä vinä cineva, sä întindä mâna, sä-ti ia regele de pe tablä, sä-l pape crantz-crantz-crontz (ca Diva pastilutele de Cookie), apoi sä declare satisfäcut: "sah si mat dintr-o mutare".
Mel dragä: afirmatii de genul "esti blond", "esti bärbat", "esti femeie", "esti mulatru", "esti albanez", "esti stomatolog" sau "esti viu" se numesc CONSTATARI, nu "acuzatii". "ACUZATII" (uneori, chiar injurioase), sunt alea gen: "esti un criminal / hot / mincinos / escroc / corupt / comunist / tigan împutit / nazist de cãcat / porc de jidan / negrotei / gras si roz".

Si, ca de obicei, tactica instinctivä a formulei automate: "Tu chiar nu-ti dai seama în ce... (gafä / contradictie / inadvertentä, etc.) ...etc.". Scumpi mic, ai folosit-o de prea multe ori. Dacä prima oarä ar mai fi putut cineva sä se-ntrebe "vai de mine, ce-am zis?", apäi de-acuma-i clar de muuult! Praf în ochi - deghizarea lui "nu mai stiu ce sä zic" în "e atât de evident, încât nici nu mai zic".
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 13:20   #18
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Ei bravos, Pitbulle! Vad ca ti-ai intrat in rol pe deplin!
Si ma acuzi cu seninatate - taman de propriile matale pacate!

Pai cine umbla (numai si numai) cu acuze formale - eu sau matale, ai?!
Cine striga: A! ce tot scrii...cu rosu! (?) Si ce tot ne scoti ochii cu...fonturi marite?! Si cum iti permiti tu sa ne dai noua...lectii?!
Si ne dai link-uri proaste (care's alea!?)
Si vorbesti neclar (pentru cine?! - pentru al de Jinjis toti sunteti neclari...Pentru matale, Puiu a fost iarasi mai mult decat neclar, daca n'ai uitat cum ai...turbat la auzul aluziei la pitbulluþ-ul tau)
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 13:36   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
se numesc CONSTATARI, nu "acuzatii".
Originally Posted by Mel:
Si ma acuzi cu seninatate...

...Altfel, hai sä încercäm ceva.
In loc de "cine zice, äla e" (sau, mai succint: "ba tu"), ai putea riposta cu niste afirmatii inedite?
Ia sä vedem.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 13:42   #20
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Yees! Why not?!
Fa bine si pofteste matale in topicul meu, si vezi daca ai sa gasesti acolo altceva decat cel mai inedite afirmatii din lume - despre 432 (dupa cum chiar matale ai si recunoscut involuntar si, bineinteles, mai mult sau mai putin distorsionat: "...tot delirul pe care i l-a stârnit "432", modul maniacal de a scormoni prin film ca si cum ar eviscera un peste pe masa din bucätärie, fac un spectacol grozav...")

Sa te-auzim.

Sau si mai precis: cam cate afirmatii inedite vezi tu acolo, fata de restul - de informatii rasuflate?!

PS vezi ca'mi pare - pentru a nu te obosi in mod inutil - ca am postat chiar acolo, un raspuns special dedicat constatarii acestui...procentaj - de afirmatii inedite.
--------------------------------------------------------------

Ia pana una-alta pe'asta:
Trimis: 27 Ian 2008 01:04
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...sc&sta rt=150

Si mai ia'l si p'asta:
Trimis: 19 Ian 2008 22:25
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...asc&sta rt=75

Si'n sfarsit, si p'asta:
Trimis: 14 Ian 2008 13:28
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...asc&sta rt=25
==================================================

Si daca ai vrut ca sa'mi...segmentezi intregul meu discurs-replica la acuzele matale, apoi sa nu crezi ca nu mi-am dat seama de atata lucru.
Ca atare eu te rog acum domnule Pitbull ca - in loc de invartitul matale in jurul cozii - sa imi raspunzi, daca esti in stare, la urmatoarea intrebare:
Poti sa mai imi arati un singur user de la care sa fi obtinut atatea informatii pe cat de inedite, pe'atat de esentiale - despre lume in general*, si despre 432 in special - cat de la Mel?!
Si daca nu poti (caci nici nu ai cum - daca ai uitat cumva ca ai si recunoscut-o singur!), atunci: poti sa mai imi arati vreun alt comentariu care sa fi starnit isterii mai aprinse decat comentariile mele?! La fel cum a starnit si...filmul lui Mungiu?!

___________
* Istorie, comunism, literatura, filme de referinta, muzica, estetica, etc. etc.
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells