Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2011, 21:32   #1
3dwizard
Novice
 
3dwizard
 
Join Date: May 2011
Posts: 1
IMAX Romania a devenit o bataie de joc! Cititi e foarte important sa stiti si voi!!

De ce cred eu asta si cine sunt eu sa afirm asa ceva?
In primul rand eu sunt o persoana pe langa poate unii de aici au stat candva pe un scaun in vreunun cinematograf din mallurile Plaza sau din Afi Cotroceni.
Imi place sa vizionez filme in cinema daca imi plac trailarele si daca gasesc reviewuri decente la ele.
Ma duc la cinema cam de 2 ori pe luna si fac asta de cand eram mic si mergeam cu ai mei.
Ca sa tai introducerea mai scrut, o sa mentionez faptul ca atunci cand am auzit ca un cinema IMAX urma sa vina in Romania aici in Bucuresti langa mine, am fost foarte entuziasmat pentru ca citisem si vazusem videouri si reclame prin afara.
In consecinta, atunci cand a fost deschis IMAXul, am fost si am vazut prima proiectie ce era un documentar under the sea ce dura 30 de minute si se lauda ca este filmat in 3d si este facut sa exploateze un cinema IMAX la maxim.
Am fost, am vazut si mi-a placut. Chiar am fost placut impresionat de calitatea 3d si video a proiectiei si mi-am zis ca o sa ma duc mai des sa experimentez "senzatia" IMAX.

Dupa cum multi de aici stiti deja, la scurt timp dupa deschiderea imax a venit si mult prezentatul Avatar al lui James Cameron.
Am decis sa merg si la acest film pentru ca imi plac filmele al caror director a fost James Cameron si auzind ca Avatar urma sa fie o experienta IMAX in primul rand mi-am zis ca o sa fie o experienta exceptionala chiar si daca filmul o da in bara cu povestea.
In consecinta am fost si la Avatar si pot sa ma declar foarte multumit de efecte si desi filmul a fost foarte tras de par si nu foarte memorabil, efectele 3d si pelicula imax au fost ireprosabile.
Am vizionat filmul de pe randul 5 pe locul 15 unde ma duc si stau mereu pentru ca am avut o experienta optima din pozitia respectiva.

Acum problema cu IMAXul!
In ultima vreme am vizionat 3 filme 3d in imax si la toate 3 am constatat ceva socant si inexplicabil.

1. Formatul imaginii proiectate pe ecranul inalt ce se lauda ca este cat 7 elefanti pusi unul peste celalat nu este decat cat 3 porci pitici si anorexici pusi unul peste altul.
Mai pe romaneste, formatul imaginii proiectate pare a fi 16:9 exact ca intr-un cinematograf normal, in loc sa fie pe tot ecranul ala urias.
In consecinta la proiectie apar benzi negre deasupra si sub imagine ceea ce taie considerabil din imersiunea 3d a filmului.

2. Am constatat ca nu mai exista brightness si contrast absolut deloc. Filmele parca sunt proiectate la lumina unei lumanari, nici de cum la lampa unui proiector in valoare de 1 milion de dolari ce se lauda ca poate fi vazut si de pe luna daca este indreptat spre cer...

3. Ultima si cea mai dubioasa problema pe care eu am putut sa o depistez in IMAX consta in socantul fapt ca nu se vede absolut nici o zgarietura/ arsura de tigara/ scama pe durata filmelor, ceea ce denota ca proiectia este facuta cu un proiector digital si nu de pe pelicula.
De ce este socant acest lucru? Raspunsul este simplu!

Pentru cine nu stie, este un fapt foarte bine cunoscut la nivel international si poate fi si verificat in caz ca nu ma crede cineva, ca megaproiectorul IMAX de 1 milion de dolari nu este conceput sa proiecteze filme digitale ci doar filme de pe o pelicula speciala de 70 mm ce ofera o rezolutie exceptionala si o dimensiune a imaginii mult mai inalta decat cea dintr-un cinematograf obisnuit.

Asa ca pur si simplu este imposibil sa proiectezi filme digitale intr-un cinema IMAX fara sa faci un mare romanism si o URIASA HOTIE!
Cand a fost deschis initial IMAX folosea in mod clar proiectorul IMAX si asta se vedea pentru ca imaginea era proiectata pe tot ecranul, oferea un contrast exceptional care aproape ca te bronza la piele cand era mult alb pe ecran si se vedeau si scame, zgarieturi si arsuri de tigara in filme, ceea ce demonstra din nou ca proiectorul IMAX proiecta filme de pe a lui pelicula unica de 70 mm!

La momentul la care scriu acest post, sunt 100% sigur ca in singurul cinema IMAX din Romania ce poate fi gasit in mallul Afi cotroceni, filmele sunt proiectate cu niste proiectoare digitale in format de cinema iar oamenii sunt pacaliti ca niste oi si le sunt luati banii pe ceva ce nu le este oferit.
Ni se promit filme in format IMAX si ne se ofera filme proiectate in format digital cu un proiector tipic folosit in cinematografele 3d normale.

Este o hotie si o romanarie ordinara si pentru toti cinefilii interesati de calitate si de IMAX, fac acet topic pentru a PROTESTA si a aduce la cunostinta tuturor cinefililor, mizeria si hotia care are loc chiar sub nasurile noastre in aceasta tara mizerabila si plina de hoti si profitori!
Va rog pe toti cinefilii ce vizitati aceste forumuri si sunteti din bucuresti sa incercati sa imi aduceti contra argumente si sa experimentati cinemaul IMAX pentru a va convinge ca cele spuse de mine sunt adevaruri pure!
Sunt foarte revoltat si sunt la un pas sa fac reclamatie la OPC pentru ca eu chiar imi doresc ca singurul nostru IMAX din Romania sa nu fie o bataie de joc ordinara!
Avem si noi unul, hai sa nu ii lasam pe toti nenorocitii sa isi bata joc de el si de banii si nervii nostrii.


Daca nu este locul pentru acest subiect, rog stafful sa mute acest topic unde este mai potrivit si poate fi vazut de mai multe persoane!

Last edited by 3dwizard : 25 May 2011 at 22:22.
3dwizard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2011, 22:44   #2
floareaciprian
Novice
 
floareaciprian
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
Cred ca tu ai avut noroc, fiindca eu cand am fost la Avatar nici atunci nu era full screen proiectia, dar da acum s-a facut digital ca sa se poata citi subtitrarea. Mai conteaza enorm si faptul ca Avatar a fost filmat in 3D pe cand majoritatea care s-au proiectat de atunci sunt doar convertite. Macar la capitolul sunet, nu dezamageste....si WOW randul 5...ai dat dovada de curaj nu gluma eu am stat in randul 10 si mi s-a parut aproape, iar de atunci stau mereu pe ultimu, pe 12.
floareaciprian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2011, 23:48   #3
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Strange o mana de oameni si faceti reclamatie la OPC.Da-le sub centura !
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 21:06   #4
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by floareaciprian:
Cred ca tu ai avut noroc, fiindca eu cand am fost la Avatar nici atunci nu era full screen proiectia, dar da acum s-a facut digital ca sa se poata citi subtitrarea. Mai conteaza enorm si faptul ca Avatar a fost filmat in 3D pe cand majoritatea care s-au proiectat de atunci sunt doar convertite. Macar la capitolul sunet, nu dezamageste....si WOW randul 5...ai dat dovada de curaj nu gluma eu am stat in randul 10 si mi s-a parut aproape, iar de atunci stau mereu pe ultimu, pe 12.

De la randul 6 in sus nu vezi doar ecranul IMAX ci vezi si bucatile de perete de pe langa.... Cum vezi tu perfect de pe ultimul rand nu pot sa inteleg.

Cele mai bune locuri la IMAX sunt intre randurile 4 si 7 (mijloc)... asta ca sa poti prinde tot ecranul IMAX fara sa apuci sa zaresti dincolo de marginile ecranului.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 18:54   #5
Alex4Fun90
Novice
 
Alex4Fun90
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 10
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by floareaciprian:
Cred ca tu ai avut noroc, fiindca eu cand am fost la Avatar nici atunci nu era full screen proiectia, dar da acum s-a facut digital ca sa se poata citi subtitrarea. Mai conteaza enorm si faptul ca Avatar a fost filmat in 3D pe cand majoritatea care s-au proiectat de atunci sunt doar convertite. Macar la capitolul sunet, nu dezamageste....si WOW randul 5...ai dat dovada de curaj nu gluma eu am stat in randul 10 si mi s-a parut aproape, iar de atunci stau mereu pe ultimu, pe 12.

De la randul 6 in sus nu vezi doar ecranul IMAX ci vezi si bucatile de perete de pe langa.... Cum vezi tu perfect de pe ultimul rand nu pot sa inteleg.

Cele mai bune locuri la IMAX sunt intre randurile 4 si 7 (mijloc)... asta ca sa poti prinde tot ecranul IMAX fara sa apuci sa zaresti dincolo de marginile ecranului.

fiecaruia ii place sa vada intr-un alt mod ... nu poti spune tu care sunt cele mai bune locuri , iti poti exprima doar propria parere
Alex4Fun90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2011, 15:23   #6
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Alex4Fun90:
fiecaruia ii place sa vada intr-un alt mod ... nu poti spune tu care sunt cele mai bune locuri , iti poti exprima doar propria parere

Thanks Captain Obvious.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2011, 17:25   #7
CinemaFan3
Novice
 
CinemaFan3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Check this out:

http://www.cinemagia.ro/stiri/ecranu...lizeaza-16827/


nu este vorba despre nicio furaciune, deci!
CinemaFan3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2011, 21:48   #8
guesswh0
Novice
 
guesswh0
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 11
Eyemax

Experienta IMAX (la fel de bine se poate citi EYEMAX ) ar trebui sa ofere o experienta aparte.Intr-adevar, poate locurile in care se vede doar ecranul (fara marginea peretelui) ar trebui sa fie caracteristica pentru astfel de ecrane (deci locurile dintre randurile 4-7 sa zicem), dar creierasul iti da posibilitatea sa te concentrezi doar pe o anumita arie la un moment dat si sa "elimini" ceea ce nu ai nevoie (poate sa stea bine mersi un tip cu pistolul la capul tau si sa nu iti dai seama , daca tu esti atent la film - si btw,probabil chiar ti-ai putea dori asta la un moment dat, in subconstient, daca tot esti acolo si vrei sa te simti ca pe platourile de filmare).

In fine,intr-adevar gusturile nu se discuta, dar fiecare are dreptul la opinie.
guesswh0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2015, 17:43   #9
ciprianionut
Novice
 
ciprianionut
 
Join Date: Dec 2007
Location: constanta
Posts: 3
Send a message via Yahoo to ciprianionut
Raspuns

Tarziu dar cu folos.Iti voi raspunde eu deoarece eu sunt probabil mul tmai pasionat ca tine si as dori sa merg de 5 ori pe saptamana la filme dar neprofesionalismul celor care lucreaza in cinematografe si neinteresul lor ma facut sa imi proiectez singur filmele.Totusi sunt filme la care fac drumul Constanta-Bucuresti pentru a beneficia de anumite facilitati cum este sunetul IOSONO din grand Cinema DIgiplex Baneasa sau filmele IMAX NATIVE.
Raspunsul la problema te e simplu:Filmele cu banda da sunt proiectate de pe proiectoare IMAX DIGITAL si asta nu ca IMAX isi bate joc si pentru ca producatori nu le-au facut asa.Cand apare un film cauta si tu pe web detalii despre respectiv l;a IMDB te duci la techincal specification si vezi daca a fost filmat pe 70 mm sau digital.Avatar a fost filmat pe 70 mm si l-am vazut la IMAX si pot spune ca daca il vezi oriunde in alta parte mai bine nu il vezi!Interstellar la fel a fost filmat pe 70 mm.
Filme pe 70 mm se fac rar de TOT ! Si inca ceva urmareste sa vezi si aspect ratio al filmului .Avatar a fost filmat in aspect ratio 1.78 : 1 formatul de IMAX .restul filmelor generale sunt 2.35 : 1 care automat iti va baga banda.Proiectorul imax film are lampa de 15 000w .Tot ce ti-am scris sunt ca urmare a documentarii mele timpd e cateva zile pe web si a ceea ce fac eu .Vara mai fac proiectii n aer liber cu sunet 5.1 profesional pe ecran de 4x 3 m..mai mult nu imi permit .. .Apropo sunetul de la Grand CInema digiplex se va schimba ,nu va mai fi IOSONO ci unul mai performant si anume DOLBY ATMOS ..vor fi si boxe in tavan!! .O zi placuta sa ai.
__________________
Nu trebuie sa facem totul perfect..Totusi sa facem macar efortul..
ciprianionut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells