Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2004, 09:29   #21
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Fanii vor ramane fani, detractorii vor ramane detractori. Filmul este in mare ok, cu destule parti neinteresante, inutile si chiar patetice(ca sa nu spun ce mutre facea Deagol la inceput, ca imi venea deja sa ma scol si sa plec). Exista, evident, si cel putin doua scene foarte bine realizate: plecarea in lupta a lui Faramir(sper ca asa il chema) respectiv o particica din sfarsit. Se vehiculeaza tot felul de idei, despre prietenie, unitate, etc, dar mie imi plac mai mult filmele care se axeaza pe om si nu pe circumstantele care il definesc. Nu sunt nici incantat de perfectiunea cu care se termina filmul, care macar are un strop de "lectie de viata" in ea, dar cam atat...
Nu pot sa fiu de acord cu cei care spun ca ar trebui vazut la cinematograf. Aici(TM) sa te doara oasele, daca nu si altceva, dupa peste trei ore de stat pe scaune relativ incomode. Si daca treci peste asta, te rogi Domnului(daca esti fan, evident) sa nu nimeresti prea multi destepti care sa faca in real time misto de film. Caci se poate.
Mi se pare o prostie sa dai Oscarurile doar pentru cat se lucreaza. Asta-i ideea romanului, mult si ineficient. Filmul nu poate fi comparat cu Lost in Translation, care este pe alt nivel si care urmareste, intr-un fel, alte scopuri. Scenele de lupta sunt insa impresionante, trebuie sa recunosc, dar daca a primit oscarul pentru filmele doi si unu, chiar nu inteleg de ce l-ar primii si acuma, cand mare diferenta nu a fost.
Per total, 7.5/10
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2004, 19:31   #22
Ionutz55
Guru
 
Ionutz55
 
Join Date: Jan 2004
Location: Dado Club
Posts: 979
Send a message via Yahoo to Ionutz55
Parerea mea este ca trilogia L. of the Rings este de (*) (*) (*) (*) (*) Daca o luam asa povestea e geniala . Filmul asta ar trebui sa fie cum au fost Star Wars-urile pe vremea lor 8)
Ionutz55 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2004, 20:03   #23
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
In asa un hal au fost SW la vremea lor?
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 12:42   #24
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by Ionutz55:
Parerea mea este ca trilogia L. of the Rings este de (*) (*) (*) (*) (*) Daca o luam asa povestea e geniala . Filmul asta ar trebui sa fie cum au fost Star Wars-urile pe vremea lor 8)

Mai usor cu superlativele... nici nu se poate compara LOTR cu Star-Wars... Nu stiu ce vi s-a parut chiar asa de genial... E un film potrivit pentru anumite esantioane... A fost muuuult prea tras de coada... puteau sa termine in 2 ore... si pe DVD cica e 5 ore... oare cine are atata rabdare???
Probabil ca o sa ia cateva Oscaruri pt efecete vizuale, sonore, imagine ,...etc poate pt regizor... (sper ca nu)... pentru cel mai bun film in nici un caz...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 13:33   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
io cred a ajuns la rangul lui Star Wars de pe vremea aiaa ... mai ramane de vazut ce scoate akuma in 2005 Luas cu Star Wars ...

ma mir k mai e cineva kre ia apararea la Star Wars k pe aicea nu prea sunt fani! :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 13:38   #26
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pentru mine LoTR nu se ridica mai sus de noile filme SW. Care, intre noi fie vorba, sunt cam
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 13:42   #27
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by PoliFanAthic:
Pentru mine LoTR nu se ridica mai sus de noile filme SW. Care, intre noi fie vorba, sunt cam

Nu o sa incerc sa te contrazic ptr k mie imi plac Star Wars la greu!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 18:30   #28
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In primul rand...
Originally Posted by ricutza:
merita sa fie vazut la Mall!
l-am vazut la Glendale! se aude foarte bine si nu te arde asa rau la buzunar.
Doi... Gaandalf... si eu sunt un fan Star Wars... de-abia astept 2005.
Trei...
La subiect:
Aceasta a treia parte nu stiu de ce, mi s-a parut mai slaba decat primele doua, personal considerand prima parte cea mai reusita. Nu prea merita Oscaruri -- doar la sunet si eventual efecte vizuale. Coloana sonora inca n-am auzit-o. Dar, fiind o tragedie, prefer sa privesc filmele ca un intreg. O trilogie foarte frumoasa, care cu siguranta va ramane in istoria celei de-a saptea arte.
Dar, pana la urma n-am inteles: ce cauta Christopher Lee pe afisul ultimei parti si de ce acesta arata asa de prost imprimat? (sau mi s-a parut mie doar?)
Oricum, nota 9/10, adica aproape de perfectiune pentru aceste toate trei filme.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 19:24   #29
THE VOID
Junior
 
THE VOID
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 61
Nu e prost imprimat,ci are un efect 'care-aduce-a-afis-facut-intrucatva-de-mana'.Mie personal mi se pare destul de reusit.
__________________
'I suppose the life of an anorexic duck doesn't amount too much in the broad scheme of things. '
THE VOID is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2004, 09:59   #30
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by snatchro:
Dar, pana la urma n-am inteles: ce cauta Christopher Lee pe afisul ultimei parti si de ce acesta arata asa de prost imprimat? (sau mi s-a parut mie doar?)

Unde l-ai vazut tu pe Christopher Lee pe afisul de la Return of the King, ca nu e!????
Christopher Lee = Saruman! poate l-ai confundat cu Ian McKellen = Gandalf!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2004, 11:56   #31
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by snatchro:
In primul rand...
Originally Posted by ricutza:
merita sa fie vazut la Mall!
Nu prea merita Oscaruri -- doar la sunet si eventual efecte vizuale. Coloana sonora inca n-am auzit-o. Dar, fiind o tragedie, prefer sa privesc filmele ca un intreg. O trilogie foarte frumoasa, care cu siguranta va ramane in istoria celei de-a saptea arte.
Dar, pana la urma n-am inteles: ce cauta Christopher Lee pe afisul ultimei parti si de ce acesta arata asa de prost imprimat? (sau mi s-a parut mie doar?)
Oricum, nota 9/10, adica aproape de perfectiune pentru aceste toate trei filme.

itzi zic k o sa ia shi ptr coloana sonora kre am ascultat-o in film .. shi o sa ia shi ptr costume ... numai ptr coroana aia SUPER BAZATA o sa ia oscarul ... peste tot s-a zis k aceasta costumatzie e cea mai tare ....

io tot tzin sa ia Sean Astin a.k.a SamWise Gamgee - BEST ACTOR!

but that's just me ... mi s-a parut k a jucat excelent ... :wink:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2004, 10:51   #32
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by emanuel:
Unde l-ai vazut tu pe Christopher Lee pe afisul de la Return of the King, ca nu e!????
Pe afisul publicat in Sapte Seri. Am presupus ca este identic cu cel de la cinema... semana destul de bine.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2004, 13:43   #33
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by snatchro:
Originally Posted by emanuel:
Unde l-ai vazut tu pe Christopher Lee pe afisul de la Return of the King, ca nu e!????
Pe afisul publicat in Sapte Seri. Am presupus ca este identic cu cel de la cinema... semana destul de bine.

una e sa puna aiao poza din TTT shi alta e sa crezi k e poster la return Of The King...

Nicaieri pe NET nu a aparut poster cu return Of The King - kre sa-l aibe pe Saruman pe el ... am fakut un putzin de "nitpicking" ... shi nimik ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2004, 17:13   #34
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
mah...eu nu stiu ce va agitati voi atat...ba ca l-am vazut la mall, ba ca l-am vazut la calculator, ba ca l-am vazut nu stiu unde........filmu-i tot ala oriunde-l vezi....eu l-am vazut si acolo si acolo, si nu mi s-a parut mare diferenta(in afara ca la cinema se vede mai mare :o )...ce atata atmosfera, alea, alea.....
Asa, acum sa zic si eu cate ceva despre filmu asta super super(superlativele sunt pentru trilogie in general, pentru ca Return of The King nu e in nici un caz cel mai bun.....TTT rullzzz!!)
RoTK e bunicel, dar parca la efecte speciale si restul sta mai prost decat TTT( asediul de la Helm's Deep e mult mai misto decat Gondor).....
in rest...sfarsitul.....booring....ii dau dreptate lu Gaandalf cu faza "my friends, you bow to no one!"..e mijto tare

P.S. a intrebat unu mai devreme.....nominalizarile oficiale la Oscar sunt facute public pe 27 ianurie!
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2004, 18:36   #35
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by iepurilah:
RoTK e bunicel, dar parca la efecte speciale si restul sta mai prost decat TTT( asediul de la Helm's Deep e mult mai misto decat Gondor).....
in rest...sfarsitul.....booring....
couldn`t agree more
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2004, 10:19   #36
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Dah, de la distanta cea mai slaba parte din cele 3...
Trebuie sa recunosc din start ca nu sunt fan LOTR, dar am purces la vizionarea lorzilor spritzului, fericit ca se mai incheie un ciclu "ultra-mega-extra" al cinematografiei mondiale.
N-am citit cartea (iar acum sigur nici n-o voi mai face) asa ca m/a surprins evolutia personajelor...
pretty BORING! am crezut ca innebunesc de plictiseala... Am vazut si alti câtiva spectatori care cascau de le trosneau falcile. Am zis OK, deci nu sunt eu exceptia care confirma regula.
In afara de batalia aia (btw, armata aceea de fantome e mortala; mi-a adus aminte de Piratii din Caraibe) restul a fost o abureala totala!
cum dreaqu', aragorn e incoronat si ii arde de cântat?
help him, he's just spontaneous....
când se trezeste frodo, vin toti hobitii si sar in pat pe el; aragorn, legolas si gaandalf stau in semicerc si râd: impresie clara si stupefianta de AZIL brrrrr!
intensitatea sexuala dintre hobiti e prea mare, si toata sala a asteptat un sarut frodo-sam, pippin-merry
sotia lui sam, dupa cum arata i-ar putea fi mama (deh, gaina batrâna....)
radasca aia a fost de kko rau de tot...
pacat ca nu l/a mai vazut pe Christopher Lee (las ca se pastreaza pt Star wars!)
legolas face surf din nou (scena doborârii elefantului e meseriasa, desi trasa rau de par)
indemnurile la lupta sunt a la Independence Day- patriotism exacerbat si tâmp
salvarea lui frodo si a lui sam cu vulturii aia e neveridica
apoi... finalul. Doamne, toata sala a asteptat cu infrigurare ca the end-ul sa apara pe ecran, apoi s/a auzit un oftat la unison de fericire
cele mai dificile ~ 25 de minute de polologhie si voice off, in care ni se spune ce s/a ales de eroii nostri!
besides, NU MOARE nici un personaj principal in filmu' aista? BULLSHIT!
una peste alta, regele s-a intors. pe partea cealalta
Parerea mea! :lol:
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2004, 10:57   #37
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Am citit undeva pe paginile celelalte despre Stapanul inelelor ca versiunea extinsa ar avea inca 2 ore. O veste buna ca asta nu am mai auzit de un car de ani incoace.

m-am uitat pe cam toate paginile forumului si am vazut ca sunt mai mult de 10 subiecte despre Stapanul Inelelor - sa insemne asta oare ca sunt multi fani pe acest site ?

Eu cred ca da, si tocmai s-a mai ales cu inca unul. Un smiley face cu batutul palmelor lipseste ca sa evidentiem ce film am apucat sa vedem cu totii.
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 09:44   #38
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Am vazut si eu (in sfarsit!) filmul, si sincer cred ca se putea mai bine...
Adik, la efecte speciale - vizuale si sonore, calitatea imaginii, si anumite scene excelent regizate jos palaria...
Ma gandesc in primul rand la scena in care oamenii Gondor-ului incearca sa recucereasca fortareata de pe malul apei si sunt macelariti, in timp ce logofatul isi mananca cu pofta pranzul sau - asta mi s-a parut de departe cea mai reusita scena a filmului... restul sunt efecte speciale, mai mult sau mai putin originale...

In schimb RoTK este cel mai slab film din serie din punctul de vedere al povestii... doar o imensa batalie, Frodo duce povara inelului si cam atat... nimik nou, nimik original, iar chestia aia cu mortii mi s-a parut chiar de prost gust, vorba lu' blitz, parca erau fugiti din penibilitatea de film numita "Piratii din Caraibe"
Plus de asta o groaza de scene total nerealiste, care sfideaza bunul simt:
- Sam piticania reuseste sa raneasca ditamai paianjenu, si dupa aia sa bata la fund un turn de orci doar cu sabia lui... trasa rau de par ideea asta
- Omorarea lui Nazgul - pai bah fratilor, ati vazut ce sabiutza avea tipa aia? Chiar vrea sa cred ca a reusit doar cu o singura lovitura sa taie caoul la ditamai dragonul ala? Plus modul cum a murit cavalerul intunecat mi s-a parut de-a dreptul patetic...
- Frodo & Sam in vulcan - trecem peste amanuntul ca ar fi trebuit sa fie in interior o temperatura de ordinul sutelor de grade, dar da-o incolo, nici macar dupa ditamai eruptia, cei doi hobiti scapa nevatamati... bleah ce prostie!!!

Plus de asta finalul excesiv de luuuuung si plictisitor, plin de scene inutile si fara sens... la un moment dat, toata sala incepuse sa face misto de personaje. Chiar Mr Jackson nu s-a gandit ca exagereaza???

E un film bun, dar nici pe departe de Oscar... nu e de ajuns sa ai efecte speciale clasa I si o atmosfera de basm... iti mai trebuie si o poveste pe masura, pe care filmul asta nu a avut-o...
Deh, pentru mine, singurul film de oscar din toata seria, este "Fellowship of the ring"... Mult mai frumos, mai finutz, o poveste realmente interesanta... si vorba aia, prima parte INTOTDEAUNA este cea mai reusita!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 10:13   #39
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Cand am aflat ca v-a aparea TROK eram entiziasmat si ardeam de nerabdare sa il vad..dar am avut prosta idee sa intru pe acest forum si m-ati desumflat de tot..oricum azi ma duc sa il vad..si imi dau si eu dupa aia cu parerea ..oricum..eu cred ca primele doua au fost chiar reusite...si ca cel mai bun dintre ele a fost The Two Towers..

(*) (*) (*) (*) (*) pt primele doua filme
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 20:54   #40
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Am fost azi la cinema si am vazut acest film..pot spune ca a fost un film superb..de nota 10..
Regizorul a reusit sa faca o capodopera,acest film tinandu-ma in suspans mai bine de o ora..
ROTK isi merita 10 deoarece are niste faze foarte bine prezentate.
De ex: - povestioara lui gollum de la inceput este f bine prezentata.
- luptele dintre bine si rau sunt foarte bine realizate si au o mica tenta de umor(cand gimli numara victimele sale)
Etc..

Dar are si partile lui rele .. faptul ca dureaza prea mult si ca prima ora din film te plictiseste de moarte...si momentul in care aragorn incepe sa cante dupa ce este incoronat..chiar aiurea..
DAr este un film excelent..nota 9.95
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells