Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2008, 02:19   #81
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by illotempore2002:
devin agresiva cu oamenii care fac fatza
Parca asta am auzit-o si de la Pitbull...asa sunteti voi bucurestenii? toti? asta e obstacolul vostru cand intri in oras? Deci cand nu vreti sa va futa semiolteanu'/ardeleanca/dobrogeanca/banateanu', femeia/barbatu'/nepoata/fiica, recurgeti la vorba asta?

Si daca ai prieteni care fac fata agresivitatii...Si DACA...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 08:36   #82
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai tu ai deveni agresiv cu o gargaritza?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 08:44   #83
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sau cu o mämärutzä..?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 09:25   #84
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Cu un melc, as fi agresiv cu un melc, melcul se mista prea incet...

N-am inteles niciodata rostul agresivitatii intr-o relatie de prietenie si chiar intr-o relatie de dragoste dar ramanem la cea de prietenie...adica, eu unul, nu am reusit niciodata sa gasesc echilibrul ala decent, cand sunt agresiv, enervez teribil persoanele vizate iar cand nu sunt agresiv, mi se spune ca sunt prea ne-agresiv. Pai dk suntem agresivi, suntem agresivi, no? de ce ar mai deranja agresivitatea pe cineva care ne cere sa fim agresivi? Probabil s-a observat si pe forum ca oscilez in extremele: prea bland - prea dur. Eu cre k am nevoie de un psiholog...dk puteti sa-mi lasati si mie nr de tel ai unor psihologi din Bucharest, doar din Bucharest, ceilalti e incompetenti..nu e nicio rusine sa te duci la psiholog, de exemplu: daca esti un director de marketing si esti responsabil de imaginea unei companii mega-fitzoasa, sau dk esti un regizor de film si ai pe cap un buget de 10.000.000$, incepi sa te dereglezi, sa scoti fum sub pacla presiunii, daca treaba nu iese asa cum trebuie, in capul tau se sparg toate oalele. Nu-s director de marketing si nici regizor..Aaa, nu stiati? Chiar nu sunt regizor, va rog sa ma credeti!

Mai, mai comunicati si cu mine ca (uite!) zice lumea ca cica sunt ignorat si nu mai sunt bagat in seama pe forum..asta-mi cauzeaza si insomnii..

Studiai (oi studiat - in traducere) putin problema agresivitatii si iata ce descocherii (oi descoveryt):

Insusirea de a fi agresiv, de a se opune aproapelui sau de a-l ataca, in mod real sau inchipuit constituind uneori un simptom patologic. Agresivitatea se gaseste in stransa legatura cu satisfacerea necesitatilor vitale, stapanirea mediului si afirmarea de sine. Actele agresive sunt cele care retin cel mai bine atentia datorita caracterului lor spectacular si potential periculos (crizele de furie), dar agresivitatea poate lua si alte forme: atitudini (mimici, priviri), cuvinte (ironie, barfa, amenintari, insulte) sau halucinatii.
La originea numeroaselor tuiburari mintale se afla o agresivitate latenta, care da nastere angoasei si sentimentului de vinovatie. Simptom al psihopatiei, agresivitatea se intalneste in diferite boli psihiatrice: nevroze, psihoze si in toxicomanii, epilepsie etc.

Cum poate fi explicat comportamentul agresiv? - În psihologie distingem între douã teorii clasice: teoria impulsului ºi teoria frustrãrii.

“Teoria impulsului susþine urmãtoarele: în organism existã o sursã înnãscutã care produce permanent impulsuri agresive. Aceste impulsuri trebuie sã se reflecte într-un mod sau altul - ºi nu neapãrat într-o manierã distructivã - asupra comportamentului nostru (…); pentru cã altfel, aceste impulsuri pot duce la dereglãri emoþionale. Cei mai cunoscuþi reprezentanþi ai acestei teorii sunt Sigmund Freud ºi Konrad Lorenz. Freud vedea însã impulsurile ca þintind spre auto-distrugere (’impulsul morbid’), acestea neputând fi exteriorizate decât în combinaþie cu impulsurile sexuale, în vreme ce Lorenz înþelegea prin impulsuri un impuls rãzboinic, îndreptat împotriva organismelor din aceeaºi specie. În psihologia modernã, numãrul adepþilor teoriei impulsului este practic inexistent (…).

Teoria frustrãrii spune cã comportamentul agresiv se bazeazã pe impulsuri agresive, nãscute din aºa numite frustrãri. Prin acestea se înþelegea la început doar tulburarea unei activitãþi þintite; mai târziu, acest termen a fost extins, cuprinzând toate evenimentele neplãcute, faþã de care oamenii resimt aversiune (atacuri, hãrþuieli, privãri etc.). În fiecare dintre aceste cazuri se naºte nevoia de agresiune, altfel decât în cazul teoriei impulsului, nu de la sine, ci ca reacþie. În tot cazul, odatã nãscutã, aceastã nevoie trebuie sã se exteriorizeze într-o formã sau alta (…). Faptul cã impulsurile agresive apar de pe urma unor frustrãri, cã ele acþioneazã ca energii care trebuie sã gãseascã un ventil prin care sã fie evacuate, sunt imagini foarte populare în rândul publicului mai larg.


http://g1b2i3.wordpress.com/2008/06/...ament-agresiv/

http://www.kudika.ro/articol/relatii...e-mainile.html

Uneori mai ucid si fluturi.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 09:53   #85
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
:lol:

frumos

ar trebui sa citesti un pic si despre labilitatea psihica
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 10:19   #86
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by illotempore2002:
:lol:
:happy:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 11:22   #87
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
:love:
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 07:23   #88
picolino
Guest
 
picolino
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
salut

nu am reprosuri dar sper sa cititi mai repede si poate sa puneti in aplicare ideea . as dori,si poate nu numai eu, sa puneti si subtitrarile filmelor pe site. multumesc
picolino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 14:07   #89
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Re: salut

Originally Posted by picolino:
nu am reprosuri dar sper sa cititi mai repede si poate sa puneti in aplicare ideea . as dori,si poate nu numai eu, sa puneti si subtitrarile filmelor pe site. multumesc
Prietene,nu se va intampla,cinemagia incurajeaza mersu' la cinema,nu piratarea,de asemenea nu stiu daca este perfect legal afisarea pe site a subtitrarilor.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 01:51   #90
picolino
Guest
 
picolino
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
Re: salut

Originally Posted by Suspect de bizar:
Originally Posted by picolino:
nu am reprosuri dar sper sa cititi mai repede si poate sa puneti in aplicare ideea . as dori,si poate nu numai eu, sa puneti si subtitrarile filmelor pe site. multumesc
Prietene,nu se va intampla,cinemagia incurajeaza mersu' la cinema,nu piratarea,de asemenea nu stiu daca este perfect legal afisarea pe site a subtitrarilor.


multumesc pentru raspuns
picolino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 17:03   #91
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pitbull,chiar nu se poate s-o lasati pe Dragomara sa posteze? E ridicola aceasta situatie si dezonoranta pt dvs. insiva mai ales ca barbat.
N-a injurat,n-a zis nimic...Care-i problema? Ce face,pune vreo bomba la forum si sar in aer geniile cinefile?
Deplorabil ,atata susceptibilitate livresca si astfel de ermetism cenzurant.
Din cate stiu moderatorii ar trebui sa aduca noi useri,nu sa-i izgoneasca pe cei pe care eroic,soarta vrea sa-i vada aici.
Nu va iubeste si gata,ce,nu mai sunt fani?
Ca de obicei veti aluneca pe langa raspuns.
Puneti o vorba buna,fiti galant si intelept ca zicea Suspect de Bizar ca vine sfarsiu' lumii:"Si ne iartaaaa noua aa pacateleee noastre precum si noi gresitilor noostri".
Propun sa ma banati pe mine cat veti dori numai sa lasati fata in pace.Deja e o superwomen,are si pelerina
Nu stergeti aci si ignorarea inseamna lipsa de flexibilitate si pohta di viata.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 17:34   #92
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Asta mai lipsea! Sa revina Dragomara cu ale sale aberatii scrise cu bun-simt . De parca ducem lipsa de poncifuri in bold sau de idiotenii pseudoiconoclaste (parca zicea ca nu EXISTA literatura americana intr-un mesaj de o virulenta pe care as numi-o ionesciana daca nu ar fi pur si simplu tembela :lol: ). Mai alarmant era ca avea veleitati de cititoare patrunzatoare si ca nu reusea decat sa contamineze forumul cu miasmele basinilor sale de un lirism scolaresc.
P.S. Sunt pentru revenirea lui Ambra Blu, oricare ar fi sentimentele lui Pitbull vizavi de el.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 18:18   #93
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Pauline Kael:
Pitbull,chiar nu se poate s-o lasati pe Dragomara sa posteze?

Conspiratii feminine.Te dai naibii :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 20:24   #94
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pauline, sunt de acord cu tine - si chiar mai mult decât atât!
Cu mult timp, încä, înainte de a veni tu pe forum, i-am acordat persoanei, în repetate rânduri, sansa pe care o soliciti tu pentru ea.
N-a onorat-o. A dezonorat-o.
Case closed.

@thequietsurfer:
Vei fi surprins sä afli cä sentimentele mele pentru acel fost user nu sunt chiar atât de ostile precum crezi. Pustiul era doar un copil speriat închis într-un trup de adult, avea doza lui de inocentä, era foarte marcat de propriile lui complexe de inferioritate, pe care se chinuia sä si le rezolve prin agresivitate gratuitä, mitocänie grobianä, paradä de informatii memorate, istetime mimatä, betie de cuvinte si vid de idei. Ceea ce simteam în primul rând pentru bietul bäiat era compasiune si regret. Si el a benficiat în repetate rânduri de sansa unei reabilitäri - ultima oarä, în decembrie, când ne-a fost milä cä-l däduse cineva în gât cu textul äla cu felatiuna (care urma sä-i încheie studentia printr-un rateu penibil, vara asta). N-a avut puterea de a si-o valorifica.
Pas bis.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 10:13   #95
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Pauline, sunt de acord cu tine - si chiar mai mult decât atât!
Cu mult timp, încä, înainte de a veni tu pe forum, i-am acordat persoanei, în repetate rânduri, sansa pe care o soliciti tu pentru ea.
N-a onorat-o. A dezonorat-o.
Case closed.

@thequietsurfer:
Vei fi surprins sä afli cä sentimentele mele pentru acel fost user nu sunt chiar atât de ostile precum crezi. Pustiul äla doar un copil speriat închis într-un trup de adult, are doza lui de inocentä, e foarte marcat de propriile lui complexe de inferioritate, pe care se chinuieste sä si le rezolve prin agresivitate gratuitä, mitocänie grobianä si paradä de informatii memorate. Ceea ce simt în primul rând pentru bietul bäiat e milä si regret. Si el a benficiat în repetate rânduri de sansa unei reabilitäri. N-a avut puterea de a si-o valorifica.
Pas bis.
Ce au dezonorat astia ? Dar ce e aici,francmasoneria? Aiurea,sunt chestii ridicole si sforaitoare, si efemere,ca si acest forum,in stare clinica as spune.Btw,sunt forumuri,altele unde se posteaza in draci.
Vorbiti de parca v-ar fi violat,sau ar fi hackuit forumul.V-a injurat de mama? Aveti niste argumente stereotipe incat nici nu m-am mai obosit sa citesc,aceeasi si aceeasi placa,de parca astia v-ar fi rapit virginitatea virtuala.In schimb sunt alti useri si moderatori,impostori,sferto-docti,inchipuiti,viloenti care stau bine mersi pe acest forum pe care a inceput sa prinda mucegaiul.
@Thequiet surfer,sunt absolut de acord cu revenirea lui Ambra si a tuturor .Nu suntem chiar ca la tv,cum spunea StefanDo.Sunt niste personaje fictive,care posteaza,se injura,se cearta,s impaca in realitate,iau warn,dar de aici si pana la cenzura si interdictie totala ...e de- a dreptul halucinant.
Ce ai scris despre Dragomara,nu demonstreaza decat ipocrizie,autosuficienta,sexism, si rea-vointa.Cu ce ar fi ea mai "nociva" decat ceilalti banati care au scris si aberat agresiv?

Redmen ,pas,allwais.
Pitbull,pas almost.
Pt Pitbull ,nu mai planje in mouchoir:
http://www.youtube.com/watch?v=WsGu_0w8aMM
Iata realitatea:

http://www.youtube.com/watch?v=5-gUZ...eature=related
aci e;
http://www.youtube.com/watch?v=hLePu...eature=related

*******
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 11:05   #96
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Din lista aia imi asum numai ipocrizia (nu imi dau seama insa cum transpare in mesajul meu-poate reusesti sa ma convingi printr-o scamatorie sofistica). In rest, nu pot sa spun decat ca o sa atingi in curand schizofrenia semantica de care pomenea un semiolog. Daca jignesc o femeie asta inseamna ca sunt sexist? Ce intelegi prin autosuficienta? Filistinism? Daca da, tin sa te anunt din nou ca ai probleme grave la capitolul rationamente deductive.
Eu cred ca fac dovada de bunavointa intrucat Dragomara ajunsese sa irite (si aici nu e vorba DELOC de provocari intelectuale) o buna parte din populatia virtuala a forumului. Ea era mai "nociva" pentru ca avea mansarda cam subreda si incerca sa invite prea multa lume sa o contemple ca pe o catedrala gotica.
Chiar daca nu prea are legatura imediata cu genul de critica practicat pe un forum, iti recomand articolul lui Patapievici din ultimul numar al IDEILOR IN DIALOG. E intitulat "Pledoarie pentru dreptul de a ofensa" si vine din partea unui om recunoscut pentru eleganta sa erudita. Face si distinctia dintre injurie si critica. Este un prim pas pe care l-ai putea face pentru a nu mai fetisiza felul acela de decenta sterila pe care vrei sa o impui.
Pentru final, o platitudine: nu e important cati useri scriu cu regulritate.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 11:39   #97
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Pauline Kael:
Redmen ,pas,allwais.

:lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 16:27   #98
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by thequietsurfer:
o platitudine


Daca va laudati singur ca sunteti ipocrit,inseamna ca mai aveti de lucrat l a asta.Nu prestez scamatorii la cerere,nici contra-cost nici contra-alte servicii.Sper sa aveti timp sa studiati semiotica mai bine,clisheul paranoid cu acrobatiile lingvistice descriptive denota ca aveti un parent slab,vulnerabil,impresionabil, cu structura psihica slaba (introvertit, inteligenta emotionala - sociala slaba, toleranta la frustrare redusa, orientare spre beneficii-trebuinte-instincte). Da,daca jigniti o femeie fara motiv care deja e jignita prea mult inseamna ca sunteti un sexist mitocan.Aveti probleme si cu spontaneitatea,charisma, talentul in comunicare, dar la varsta dvs frageda se iarta.
Dragomara e o persoana sensibila.Chestia cu"mansarda subreda " si "catedrala gotica" merg ca nuca in perete,daca aveti veleitati arhitectonice si topografice(ca si Pitbull care insa e si talentat din fericire) atunci intelegem ca le aplicati pe oameni si pe caini cum va vine.Cu Dragomara lucrurile stau asa in ceea ce ma priveste: nu e drept,nu e just,nu e normal,e doar un forum,o lume virtuala,nu Colosseumul(nah,ca am dat-o in arhitectura).
Inteleg ca sunteti un student in devenire si altul mai breaz decat Patapievici n-ati gasit sa-l copiati sau un model mai inteligibil si ne-scortos nu v-a dat prin minte.Va recomand si eu o lista cu cateva sute de carti in format electronic,asa va puteti documenta direct la calc,mai luati un cuvant,o fraza,mai lucrati la stil.Doriti lista?O pot copia aici cu mare placere.
"decenta sterila",uitati ca am luat ban pt ca am injurat? Chiar sunt mandra de mine.Imi sustin punctul de vedere si calc pe viermii inelati care murdaresc drumul.
Va recomand cu caldura sa intelegeti "Ceea ce e exagerat e insignifiant" (Beaumarchais )despre stil in genere.Dvs doriti atat de mult sa epatati incat sufocati orice propozitie personala.
Nu doream sa va raspund pt ca sincer ma plictisiti ,dar v-am tratat cu intelegere,daca sunteti f tanar e interesant efortul dvs de a va evidentia,daca nu...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 17:54   #99
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Imi propun sa epatez cu fiecare mesaj in asa fel incat sa devin o pata luminoasa pana ajung guru. (sper ca am inceput bine) Ciudat ca primesc astfel de reprosuri din partea unei persoane care a deschis un card de subiecte inutile si care gaseste mereu un compliment onctuos chiar si pentru cei mai anosti forumisti, dar care nu ezita sa faca publice detalii care nu se cuvin a fi expuse (oare ipocrizia mai e tot la mine?). Pe Dragomara nu am atacat-o fara motiv. Mi-am justificat critica. Ce sa mai vorbesc de stilul dumneavoastra?(cat de perfida este utilizarea pronumelui personal de politete la nivelul de grota prin care misuna nevertebrate, poate si un vierme inelat). Eu macar nu sunt prolix si nici de un sentimentalism toxic. Am pacatele mele, dar infinit mai putine decat ale dumneavoastra.
Si eu inteleg ca aveti veleitati plastice, dar portrtul psihologic pe care ati incercat sa mi-l faceti este foarte inabil construit. Cum pot coabita intr-o persoana asociabilitatea si pragmatismul?("introvertit", "orientarea spre trebuinte-beneficii-instincte"?) Nu mai vorbesc despre felul in care cuplati cuvintele("orientare spre instincte", "toleranta la frustrare slaba") pentru ca inteleg ce doriti sa imi comunicati si nu mai vreau sa ma etichetati din nou ca pedant. Poate ca am o personalitate oximoronica sau sunt in anticamera schizofreniei. Mai aveti de lucrat pana sa obtineti macar un crochiu. Se pare ca nu prea l-ati citit cu atentie pe Patapievici daca ati ajuns la concluzia ca incerc sa il imit. Oricum, nu ii admir stilul (academic si, uneori, arid).
Cred ca nu ar trebui sa imi mai cititi mesajele daca va plictisesc intr-o asemenea masura. Mai ales ca ma apuc serios de citit scriitori din avangarda romana cat de curand (sa vedeti atunci extravaganta!). As putea sa aleg o maxima care sa i se opuna aforismului lui Beaumarchais, dar e suficient sa citesti "Barbierul din Sevilla" ca sa vezi cata culoare e in opera lui. Problema e sa stii cum sa o folosesti.
Ma uit acum la numarul mesajelor inscris sub poza aia de vampa de la avatarul dumneavoastra. Imi pare rau ca am mai comentat adagiul lui B. 797. "Ceea ce e exagerat e insignifiant". Eu o sa imi economisesc energia.
L.E. Uitasem de problema "sensibilitatii". Poate ca nu simpatizez genul de sensibilitate la care va referiti cand vorbiti de Dragomara. Eu stiam ca "introvertitii" sunt totusi priviti ca persoane sensibile. Nici nu admir bunurile(materiale sau nu) exhibate mahalageste. Poate tot pentru ca-s introvertit.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 18:43   #100
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Uitati cum vad eu lucrurile: e posibil ca eu sa am mai multe defecte decat dvs asa cum e posibil ca uneori dvs. sa judecati lucrurile gresit.Poate va voi raspunde detaliat daca am timp.
PS: vampa e Marlene Dietrich,e adevarat un pic vulgara,am vrut alt avatar ,dar n-a fost voie.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells