Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jul 2005, 16:02   #1
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Intrebare...

Am si eu o nelamurire :? si cartile pe care le citesc in loc sa o rezolve de fapt o creaza.Problema mea tine de notiunile decupaj-montaj.Decupajul se face in faza de pre-productie si montajul este decupajul materializat(cu schimbarile care apar pe parcursul filmarii in sine)sau gresesc?
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 16:39   #2
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
nu gresesti. nu cu mult

Decupajul e cum isi propune pe hartie regizorul sa ii arate filmul. Montajul final - ce-a mai ramas din intentia lui
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 16:51   #3
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
multam!
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 21:20   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Putinul" gresit pe care-l are în vedere Airlight se referä la "foaia de montaj". Pe scurt:

Decupaj (aka "scenariu regisoral") = scenariul scris cadru cu cadru (decupat), pentru a sti toatä lumea CE si CUM sa filmeze. (Fiecare cadru contine toate descrierile si elementele necesare.) El este documentul central al filmului, mama filmärii. Färä el, nu poti filma. (Decât dacä esti un geniu al improvizatiei riguroase, ca Fellini, de pildä.)

Montaj = asamblarea tuturor materialelor (cadre filmate si benzi sonore) într-un tot unitar, conform decupajului, finisând ritmul, trecerile între cadre, etc., etc., etc. Se face la masa de montaj, coordonând totul pe un ecran de control.

Foaie de montaj = Aratä fix ca decupajul, dar se scrie la sfârsit de tot, reproducând rezultatul. O face un asistent sau alt negrisor, si e destinatä distribuitorilor de peste hotare, pentru traducerea filmului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 22:05   #5
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
i beg to differ, dom'profesor. da' nu e vina dvs, ci a scolii la care v-ati format.

opus decoupage-ului sfant de care vorbiti - si care-i apanaj strict european - se afla modalitatea de filmare americana, cea care se cheama coverage, i.e. acoperire.

Pe scurt, cand tragi coverage filmezi povestea din toate unghiurile posibil importante, delegand astfel decizia cadrelor esentiale usor mai tarziu, catre momentul editarii (aka montarii la romani). Sunt mai multe feluri de coverage, fie complet, fie threefolded, fie doar overlapping shots, si tot asa..

Acum, nu face obiectul discutiei de fata sa vedem care-i mai buna, desi eu zic ca o combinatie din amandoua e ideala, ci doar incercam sa-l lamurim pe stefan cu 3 ce-i una si ce-i alta.

hope this helps somehow.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 00:41   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ajutä foarte mult.
Partial ai dreptate: "e vina scolii care m-a format".
Ceea ce n-ai de unde sä stii, e cä-n urmätorii ani dupä absolvire, cu mult efort, am reusit sä-mi murdäresc la loc creierul spälat atât de bine de Bostan & Co.
In fine, asa cum spui, explicând "decupajul" n-am fäcut decât sä räspund punctual la întrebarea lui St3fan. Evident, regula "decupajului de fier" (sau "beton armat", cum proletcultist zicea toatä catedra de regie-n pär), a cäzut în desuetudine. Si eu sustin acum o combinatie bine echilibratä si controlatä între vechiul "decupaj" si novatorul "coverage".

Apropo: în filmul de anul III, "Spinoase-s cäile iubirii", dupä Theodor Mazilu (pe care cu ocazia aia am ajuns sä-l detest ca autor, cä ni-l bägase Zizi Bostan pe gâtule), cu Maia Morgenstern, Stelian Nistor si Papil Panduru, la un moment dat mi-a venit o idee pe platou si am "coverat" o secventä nouä. Intâmplätor, a iesit una dintre cele mai reusite. La proiectie, le-a pläcut tuturor - pânä a venit Bostan, a väzut-o, a fäcut ca toti dracii si m-a obligat s-o scot din film, sub pretext cä "nu e în scenariu". (Adevärul e cä toasha nu era chiar atât de proastä pe cât pärea: secventa continea o aluzie la Nea Nicu, si s-a prins! )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 01:29   #7
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Pitbull:
Decupaj (aka "scenariu regisoral") = scenariul scris cadru cu cadru (decupat), pentru a sti toatä lumea CE si CUM sa filmeze. (Fiecare cadru contine toate descrierile si elementele necesare.) El este documentul central al filmului, mama filmärii. Färä el, nu poti filma. (Decât dacä esti un geniu al improvizatiei riguroase, ca Fellini, de pildä.)

Pitbull, ca sa nu-ti mai reproseze ca te sprijini doar pe "clasicii antici", citeaza la capitolul improvizatie riguroasa/impecabila pe Wong Kar-Wai...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells