Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2006, 10:45   #21
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
ca de la fan la connaisseur, asa :

Heat e vechi, cand il vezi ar trebui sa ai in minte tot contextul filmmaking-ului de anii 90, cu tot ce era hip and stylish. Compara-l cu Top gun for a deffinite laugh si-ai sa vezi cat de mult rezista..

Dincolo de asta, la acelasi lucru ma uitam si eu zilele trecute, cand au rulat astia heat pe tv: it's all a learning process, Mann a invatat enorm de atunci.

Collateral e un "thriller stilistic" de anii nostrii (de fapt, in asta exceleaza The Mann), chiar avangardist in taietura de scenariu si atentia la atmosfera (si asta e suficient sa explice why i dig'im). Ca la toate lucrurile pe care le face, valoarea e dobandita, e acel "mai mult decat suma elementelor" care apare cand toate lucrurile bune sunt la locul lor. In plus, sa-ti permiti touch-uri sociale in plin thriller e un tupeu pe care numai la spike lee l-am mai vazut..

Iar MV, hehe. Wait and see, mon. Wait. and see


ps: NUMAI una ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2006, 10:59   #22
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Collateral mi-a placut, very exquisite si concis, in acelasi timp. Finalul a supt big time, in schimb Cam comercial si obosit (in metrou).

Thx for comments, Mr.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2006, 10:50   #23
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Colin Farrell :huh:. Ce ne facem cu el? Credeti ca e potrivit in Miami Vice? Nu ma deranjeaza ca l-au ales pe el. E un actor bun, da' parca puteau sa-l aleaga pe ..... hmmmmm.... Hugh Jackman (ca tot am vazut X-Men III si mi-a placut enorm :w00t. Am dat un exemplu la intamplare. Am zis si yo. Pana nu vad filmu' nu pot sa zic ca e o alegere buna sau proasta. Asteptam.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 13:27   #24
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Nu stiu prea multe despre Miami Vice, decat ca a fost hip, si trendy. Insa Collin Farrell, in pofida aparentelor de wild partyman, mi se pare un actor foarte meserias. L-am remarcat de la Minority Report, unde isi intra foarte bine in rol.. Poate nu e atat de versatil, insa are charisma si talent.

We will see...
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 17:59   #25
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
fara suparare dar farrell mi se pare un actor slab si fara prea multa valoare..... l-am urat dupa Daredevil si l-am detestat dupa Alexander.... mi se pare ca cioparteste unul dintre cele mai marcante personaje ale istoriei. but anyawys this just could be me.....
o sa ma duc sa vad filmul pt Jamie Foxx, si poate k sa ma distrez.... sper k nu o sa-mi dau banii degeaba
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 18:09   #26
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
stati linistiti, nu-l lua mann daca n-avea ce face cu el. e foarte pretentios la casting, amintiti-va ultimele lui filme.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 12:11   #27
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by lestatika_29:
fara suparare dar farrell mi se pare un actor slab si fara prea multa valoare..... l-am urat dupa Daredevil si l-am detestat dupa Alexander.... mi se pare ca cioparteste unul dintre cele mai marcante personaje ale istoriei. but anyawys this just could be me.....
o sa ma duc sa vad filmul pt Jamie Foxx, si poate k sa ma distrez.... sper k nu o sa-mi dau banii degeaba

L-ai vazut in The New World? L-ai vazut in Minority Report? si lista poate continua.
Miem place de el, are nerv. Alexander was totally flawed din multe puncte de vedere (poate ca nu trebuia distribuit el in rolul ala) , iar Daredevil.. cmon.. ce voiai sa faca din rolu` ala
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 13:11   #28
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
in Minority report joaca un rol micut si nu iti poti face o parere clara, mai ales k eu nu am avut rabdarea sa vad filmul pana la sfarsit, iar The New World nu l-am vazut, dar presupun k ii ia totusi Bale fatza.....
iar in Daredevil ,well...... Bullseye era unu dintre pers mele preferate din comics (am cateva pe-acasa desi habar n-am d unde....), asa k pot sa zic k mi se parea k a exagerat cu scalambaielile si chestii de-astea.
singurul film in care pot zice k nu mi-a provocat o oaresce repulsie a fost Amercian Outlaws, da poate pt k el seamana foarte mult cu Jesse James...
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2006, 21:14   #29
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Daca vrei sa te convingi de valoarea lui incearca "Tigerland" sau "Phonebooth", si mai uita-te o data (pana la sfarsit) la "Minority Report". Din punctul meu de vedere CF nu e o alegere proasta si mi se pare absurd sa-l judeci doar pe baza interpretarii din "Alexander", un rol destul de dificil. "Miami Vice" e in esenta un film politist iar el si-a facut incalzirea in "S.W.A.T.".
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2006, 12:08   #30
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
semnez si eu pt colin farrell si pt michael mann. dar doua filme cu 2 politai in miami mi se pare cam mult. am o senzatie de deja-vu.
iar bad boys 1 a avut niste scene care mi-au placut la vremea lor, gen ''don't ever say i wasn't there for you, man'' sau scena de la final, dar na, fiind michael mann, acceptam o exceptie
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 15:38   #31
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Well, sh*t don't look too good

48% pe rottentomatoes si 6.4 pe imdb

__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 19:26   #32
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by jeleu:
Well, sh*t don't look too good

48% pe rottentomatoes si 6.4 pe imdb
maine vedem ce a facut tot weekedul - si nu te mai lua atata dupa note. de obicei filmul care prinde bine are si incasari pe masura.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2006, 01:52   #33
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
25.7M intr-un weekend poate fi destul de bine

nu insa cand toata distractia te-a costat 125M
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2006, 23:36   #34
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Am pierdut ultimele doua posturi datorita unor pene de curent, asa ca ma scuzati daca n-o sa intru in detalii.

In primul rand tin sa-i rog pe berbecii de la cinemapro sa dea volumul putin mai tare. nu toti avem auzul unui liliac.

Imi pare rau ca multi se asteptau la un film cu politisti analfabeti gen bad boys 2. Tubbs si Crockett fac ceea ce fac de destul timp. nu distrug jumate din oras pentru a prinde un hot de buzunare. sunt baieti destepti si se asteapta la acelasi lucru din partea publicului. pacat ca multi sunt obisnuiti sa primeasca totul cu lingurita.
Mann is the man. este maestru in digital. Foloseste luminile aproape perfect, stie unde sa puna camera si cum s-o miste. si va rog nu-mi ziceti de lucas sau rodriguez, ei si-au filmat filmele intr-un studio 2*2. Sonny si Ricardo isi doresc o scapare, sa renunte la toata treaba asta in care sunt mereu altcineva, in care niciodata nu au timp pentru ei insisi. Privirea degajata a lui Sonny spre mare intr-un moment in care noua ancheta demareaza says it all.
Un final destul de liber, lipsa glumelor tampe si a exploziilor uriase la fiecare 2min n-au convenit la destui. eh...
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 09:24   #35
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
The movie is called Miami Vice. Cand ii spui asa faci o promisiune publicului. This movie is going to make you feel good, Si asta nu se intampla. Dupa doua ore cu ce iesi de la filmul asta in afara de senzatia ca traficantii de droguri sunt mai organizati de cat Guvernul nostru? Realismul filmului este sabotat de un triunghi amoros absurd, si de situatii ridicole (a la tactica kamikaze folosita de Mustache Boy cu grenada la inceputul filmului, care unde am mai vazut-o oare? Oh, yeah... IN FREAKIN STAR WARS ROTJ!!!)
Daca Mann voia sa faca un film despre industria drogurilor, putea sa faca. Just don't call it Miami Vice.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 11:57   #36
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Sunt dezamagit si inca nici macar nu l-am vazut. Cred ca pana la urma bag in loc de film o iesire la o terasa in Regie. Femei, muzica, negri si traficanti. Macar aici e live .
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 12:33   #37
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
it's a FLOP. sunt atat de dezamagit ca nici n-o sa dau detalii.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 14:35   #38
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
pai atunci nu da, pentru ca nimeni nu ti le va cere.

n-am inteles de ce a deranjat pe cineva mai sus triunghiul amoros, care nici nu a existat.
filmul mi-a placut, mai putin personajul lui colin farrell. nu am urmarit seria miami vice, asa ca nu am de unde sa stiu, daca l-a interpretat bine sau nu. oricum mi s-a parut ca are un mers de puscarias si mustatza pana in creier, la fel ca mafiotul cubanez. se exprima de parca ar fi avut ceva infipt in fund

in schimb accentul chinezoaicei si in general al cubanezilor e dragut.
jamie foxx chiar a fost dur in filmul asta. a detinut prim planul in scenele din rulota si de la final. poanta din timpul partidei de sex a fost tare. incepusera unii in cinematograf sa rada, ca terminase prea repede.

impuscaturile si unele dialoguri au fost la inaltime.

peisajele si soundtrack-ul la fel. jos palaria. ce pot sa spun, il voi revedea.

este exact opusul lui bad boys, un film serios si rece.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 15:31   #39
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by bill_the_butcher:
pai atunci nu da, pentru ca nimeni nu ti le va cere.

n-am inteles de ce a deranjat pe cineva mai sus triunghiul amoros, care nici nu a existat.

Girl is with mafioso. Girl f--ks a guy. Girl then f--ks mafioso. Asta nu e un triunghi "amoros" (asa cum intelege Hollywood-ul iubirea anyway)?

filmul mi-a placut, mai putin personajul lui colin farrell. nu am urmarit seria miami vice, asa ca nu am de unde sa stiu, daca l-a interpretat bine sau nu. oricum mi s-a parut ca are un mers de puscarias si mustatza pana in creier, la fel ca mafiotul cubanez. se exprima de parca ar fi avut ceva infipt in fund

Mie sincer... sincer... mi s-a parut ca arata ca un manelist white trash.

in schimb accentul chinezoaicei si in general al cubanezilor e dragut.
jamie foxx chiar a fost dur in filmul asta. a detinut prim planul in scenele din rulota si de la final. poanta din timpul partidei de sex a fost tare. incepusera unii in cinematograf sa rada, ca terminase prea repede.

mie mi s-a parut ca a fost completely and utterly shafted in comparatie cu Farrell si numai unul dintre baietii astia are un Oscar din cate stiu eu.

impuscaturile si unele dialoguri au fost la inaltime.

Impuscaturile chiar de la inceput au fost faine, pentru ca nu stiu ce s-a intamplat dar s-au auzit foarte tare. De aceea ma si bucuram la final cand in sfarshit urma the big WHOAPPIN gun fight ca urma sa aud niste impuscaturi care sa ma faca sa sar din scaun... cand colo... it's like they were makin popcorn or something. Pur si simplu nu s-a auzit ca lumea.


peisajele si soundtrack-ul la fel.

Peisaje frumoase, recunosc si cantece bune... singurul lucru pe care am sa-l reprosez este lipsa unitatii. Un soundtrack bun ar trebui sa aiba un sunet unitar. cantecele sa fie legate intre ele de un anumit feeling... ceea ce aici nu s-a intamplat. Au combinat latino cu house cu rock alternativ.

jos palaria. ce pot sa spun, il voi revedea.

este exact opusul lui bad boys, un film serios si rece.

Eu m-am uitat la serial si-ti spun. Era anything BUT serios si rece

__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 16:20   #40
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Airlight:
it's a FLOP.
Yes! They screwed-up!


Cu "Miami Vice", Michael Mann isi duce stilul unic la extrem, din pacate nu si la apogeu (care mi-e teama ca a fost atins in "Collateral"). Iar toate celelalte elemente care compun in mod normal un film sunt aproape ignorate: povestea e stufoasa, nu se leaga cum trebuie si nu e nici macar interesanta, actorii nu au ce juca (nici nu am simtit ca Foxx ar juca aici), personajele sunt schematice etc. Raman doar imaginile in digital, care surprind excelent noaptea, plus cateva special touch-uri foarte interesante pe fundal: fulgere, norii deasupra orasului si altele... Totusi, nu pot sa nu remarc ca "Miami Vice" e un film de 125 mil. $ care in momentele sale cele mai bune arata ca un film de amatori.

Mi se pare interesant ca MV (si filmele recente ale lui Michael Mann) nu reflecta nici cinematografia inceputului de mileniu III, nici realitatea acestei perioade, dar surprind foarte bine atmosfera ei: existenta gloomy, spalacita, viata de noapte, ocazionalul nihilism si o doza serioasa de alienare. Pacat ca chesttile astea au functionat atat de bine in "Insider" si "Collateral", dar nu si in "Miami Vice".



P.S.: Colin Farrell arata ca dracu'! Jesus! :sick: :sick: :sick: Si eu credeam ca in "Alexander" si-au batut joc de el.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells