Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2004, 11:32   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Colateral

gen-ia-l!!
nu m-am plictisit o secunda (dimpotriva: am stat 129 de min. pe marginea scaunului rozindu-mi unghiile - alea pe care le mai am, anyhow )
destept, palpitant, stilat...
un fler vizual inconfundabil & extrem d eficient.
c mai, mann is THE Man 8) , ii bate pe alde de palma & tony sc(r)ott la fundul lor mare & paros
mi se pare nu numai cel mai bun film al lui m. mann (ei da, kiar peste 'insider'!), dar are mari sanse la pozitia de 'cel mai bun film al anului'...!!! (uitati de incoming 'mala educacion', e cam laba :sleep: )
iata - in fine - un film la care gorzo & yours truly am vibrat la unison
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 14:17   #2
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
probabil aproape de "capodopera a genului"
intre limitele a cca 2 ore (americanii nu mai sunt in stare sa faca un thriller de 90 de minute)
e singurul film in care tom cruise nu m-a plictisit si nu mi-am dorit ca personajul lui sa moara dupa primele 10 minute
dialoguri amuzante (pe-alocuri chiar inteligente si ironice !!!)
o secventa plina de japoneze mignone demna (si demne ) de remarcat
tv-uri deschise peste tot, ceva oarecum descriptivo-critic asupra LA-ului, oras cu 17 milioane de locuitori in care un mort a stat 6 ore in metrou fara sa-l observe nimeni, fara sa-i pese nimanui
personaje de care te poti simti atasat (probabil punctul forte al filmului)
din pacate nu exceleaza in nimic ca originalitate
bine facut, dar predictibil, ceva matafore (ieftine)
daca ar fi avut un final decent ar fi meritat un 4/5
personal as acorda 2/5
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 12:16   #3
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Inca nu l-am vazut. Dar pare bun. Saptamana viitoare ma pronunt.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 17:47   #4
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Taci ma!
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 00:16   #5
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
lasa lumea sa vorbeasca
daca eram atat de impulsiv ca tine acuma aveam in baie covoras din pielea tabacita a lu poetu lu peste (si din pacate al forumului)....
lasa lumea sa-si exprima parerea sau lipsa ei
avem nevoie de ei...
ei sunt multi
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 03:50   #6
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Tom Cruise – o masina ucigasa – exceptional in acest rol, o valorificare a ambivalentei caracterului sau: parka e un monstru, dar parka e si un om puternic. Nu este tipul ucigasului posedat, psihopat, sau flegmatic cum e Leon – e un tip foarte inteligent, pasionat de jazz, intra usor in dialog, e foarte impozant, chiar seducator...
caracterul personajului e "sustinut", cred, de muzica excelenta a lui James Newton Howard (destul de prolific in ultimul timp – tot el semneaza excelenta coloana sonora la “The Village”). Am avut senzatia ca muzica nu numai "completeaza" subiectul, dar chiar il inlocuieste uneori.
un film despre viata, cu ambitii de Oscar. O chintesenta stilata a unor probleme/teme de mare actualitate : violenta/nonvilolenta, terorism/antiterorism, filmate intr-un stil clasic, accesibil.
daca inceputul filmului e usor greoi, finalul e destul de reusit, fara happy-end.

desi mi-a placut mult (8/10 - nu e deloc genial!), filmul are la baza un scenariu “perforat”, cu multe nepotriveli – materie de digerat pentru chitzibusari.
m-au amuzat cateva "detalii":
- de ce nu-si scoate Cruise ochelarii (mici) negri nici noaptea, care nu-l schimba(camufleaza) deloc, ci il face si mai vizibil?
- cum s-a pregatit el de misiune daca cunoaste doar trei din cele cinci adrese unde trebuie sa killareasca? (...)

merita vazut!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 12:31   #7
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by herbert:
O chintesenta stilata a unor probleme/teme de mare actualitate : violenta/nonvilolenta, terorism/antiterorism, filmate intr-un stil clasic, accesibil.
daca inceputul filmului e usor greoi, finalul e destul de reusit, fara happy-end.
!
fascinant cum ai ajuns tu fix la terorism intr-un film dsp un ucigas platit
probabil de la faza cu 'de ce omori oameni pe care nu-i cunosti?'"
la fel de bine puteai face o conexiune, la fel de gresita cu o armata...
si ei fac acelasi lucru, nu crezi?
daca iti iei un iaurt cu fructe si descoperi ca-i expirat nu injuri nesimtirea ramonilor de a vinde produse expirate, nu suni la opc
probabil dai fuga cu iaurtu in mana la amicii tai securisti ai acuzi magazinu de terorism alimentar???
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 12:51   #8
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by herbert:
O chintesenta stilata a unor probleme/teme de mare actualitate : violenta/nonvilolenta, terorism/antiterorism, filmate intr-un stil clasic, accesibil.
daca inceputul filmului e usor greoi, finalul e destul de reusit, fara happy-end.
!
fascinant cum ai ajuns tu fix la terorism intr-un film dsp un ucigas platit
probabil de la faza cu 'de ce omori oameni pe care nu-i cunosti?'"
la fel de bine puteai face o conexiune, la fel de gresita cu o armata...
si ei fac acelasi lucru, nu crezi?
daca iti iei un iaurt cu fructe si descoperi ca-i expirat nu injuri nesimtirea ramonilor de a vinde produse expirate, nu suni la opc
probabil dai fuga cu iaurtu in mana la amicii tai securisti ai acuzi magazinu de terorism alimentar???

mai Korbene, am sa-ti smulg din pene cauti scandal cu orice prilej.
linisteste-te, boy, nu se intereseaza nimeni de tine, deocamdata
chestia cu terorismu/violenta e la suprafata - un interpret serios, complex o contabilizeaza ca fundal. sigur, poti sa "citesti" si la suprafata: noapte, Los Angeles, felinare laptoase si nu numai...
refrenul cu securismul e la fel de adevarat ca si terorismul tau (desi ai dat ceva semne , mai nou ai facut un covoras din pielea mea delicata )
esentialul e ca nu ma plictisesti. ma enervez (un pic) -deci exist!
pa
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 13:31   #9
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Saptamana viitoare o sa ruleze la noi, daca nu mi-l fac rost pe CD. Pare ok, din cate am citit despre el.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 20:38   #10
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Caut valoarea in concept, mai mult decat in ambalaj. Mana lui Mann e (in mod putin paradoxal) sigura si filmul este frumos conceput, dar este serios deficitar in ceea ce priveste scenariul, mai ales povestea in sine. Nu sparge deloc tiparele, ci chiar se incadreaza cu nerusinare in ele.
Ochelarii nu ii poarta decat inauntru, cladiri destul de luminate, dar tin sa cred ca au mai degraba rolul de a "cool-iza" personajul...si mai mult! Hmm, e discutabil sfarsitul, in sensul: a fost sau nu un hepi end? Omul nitel neom a murit si, indiferent cat de sarmant o fi fost, nu a lasat un loc gol in suflesorul meu. 7/10
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 13:21   #11
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Am vazut filmul. 8/10 sa zicem. Dar am vazut aseara (revazut )The Colour of Money. Acolo era mai ceva(10/10). Acum parca face filme la banda rulanta. In afara de "The Last Samurai" care mi-a placut.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 23:05   #12
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by KORBEN:
lasa lumea sa vorbeasca
daca eram atat de impulsiv ca tine acuma aveam in baie covoras din pielea tabacita a lu poetu lu peste (si din pacate al forumului)....
lasa lumea sa-si exprima parerea sau lipsa ei
avem nevoie de ei...
ei sunt multi

Mda... nasol

PS Cine ti-a rapit avatarul?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 09:52   #13
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cam prea putin se vorbeste despre "Collateral" aici. In fine, sa trecem peste asta...

"Collateral" seamana cu atatea alte filme... Cu "Taxi Driver", in primul rand. Apoi cu alte filme ale lui Mann (parul grizonat al lui Cruise mi-a amintit de parul grizonat al lui Crowe in "The Insider" sau de Pacino care pare imbatranit in "Heat")... Asasinul se numeste Vincent... Nu stiu daca scena din final in metrou vroia sa faca cu ochiul la "North By Northwest", dar mie asa mi s-a parut... Si, bineinteles, din nou un film cu jazz, featuring acelasi saxofonist ca in "The Terminal" (unless I'm mistaken, dar nu cred)...

Si totusi, "Collateral" pare original, macar din punct de vedere vizual. Nu sunt mare fan al filmelor filmate digital sau al succesiunilor de focalizari din deschidere, dar mi-a placut cum arata filmul si mai ales cum sunt filmate scenele care se petrec in interiorul taxi-ului. Bien sur, si scenele de actiune aratau foarte bine (sa fi fost montajul aici? nu-mi amintesc...)

Altfel, rolul lui Cruise mi-a placut foarte mult (dar nu pot spune ca e cel mai bun al sau). Si Jamie Foxx este mai mult decat o pata de culoare (scuzati... :?). Si, bineinteles, aparitiile episodeice picante (Jason Statham, Irma P. Hall, Javier Bardem). Si un plus pentru muzica.

Per ansamblu, filmul mi s-a parut usor monoton (sa zicem ca actiunea nu este intretinuta). Probabil ca realizatorii au intentionat un mesaj, ceva despre hazard sau micimea omului in fata universului (:hmm, dar aceasta eventuala tema nu este sustinuta de cateva replici schimbate in taxi de Cruise si Foxx (even though, e frumos cum traseul parcurs de Vincent incepe si se termina in acelasi loc... sau ar fi trebuit sa...)

Mai bun decat "Man on Fire" (simtitor)... "Insider" nu mi-a placut foarte mult si, oricum, nu mi-l amintesc destul de bine.


P.S.:
Originally Posted by herbert:
- cum s-a pregatit el de misiune daca cunoaste doar trei din cele cinci adrese unde trebuie sa killareasca? (...)
Dupa cum este explicat la sfarsit (cand Foxx vede imagnea lui Pinkett pe calculator) Vincent primea toate informatiile pe calculator (cine, cum arata, unde il gaseste etc.). Si nu avea cum sa pregateasca misiunea de dinainte, atata timp cat primea valiza cu informatiile pretioase doar la aeroport.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 12:51   #14
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Originally Posted by KORBEN:
lasa lumea sa vorbeasca
daca eram atat de impulsiv ca tine acuma aveam in baie covoras din pielea tabacita a lu poetu lu peste (si din pacate al forumului)....
lasa lumea sa-si exprima parerea sau lipsa ei
avem nevoie de ei...
ei sunt multi
multi si........ asa-i?
stii ce a zis Alexandru Lapusneanu' nu?
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 22:24   #15
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
tocmai l-am vazut si eu la patria. 100.000 biletul, dracie! daca stiam, ma mai abtineam putin. prima impresie: nu m-a dat pe spate: nu-i cel mai bun film al anului (nici pe departe), cat despre 'best of michael mann' - not by a long shot (ramane 'insider')!

interesant filmat, plin de 'michael mann feeling', dinamic, impecabil regizat desigur, imaginea los-amgeles-ului senzationala... DAR: cam tras de par, impanat de niste glumite care-si cauta si nu-si gasesc locsorul (mann ezita, zic eu, in a lua o decizie estetica majora - thriller dur, 'street born' gen 'french connection' sau un film de suspans comic a al hitchcock). oh, da,


SPOILERS!!!

iar finalul semi-ratat: un schimb de focuri rezolva tot conflictul (asta-i dezamagitor), tom cruise care moare, singur, in metrou (asta-i ok).

eu zic ca-i bun, per ansamblu, dar, repet, ma asteptam la mai amult...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 10:19   #16
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Slabut. Nu m-a captivat in nici un fel. Citeva glume, ceva action, nimic care sa ma dea pe spate. Nici macar intr-o parte, pina la "pe spate" mai sint km de pelicula.
Ueit for dividi e mult spus pentru filmul asta.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 12:00   #17
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
De unde si pana unde un film genial??? ALS...iar esti platit sa faci reclama?

6/10
Scenariul e previzibil...si urmarirea din metrou am mai vazut-o in atatea filme... :sleep:
Tom Cruise aduce mai degraba cu Robert de Niro din "The heat"...decat cu Al Pacino. Iarasi cultul eroului american... :sick: ...si destule glumite nepotrivite.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 17:38   #18
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Oare ??

Ma intreb daca ti-ai ros si unghiile de la picioare!! Si eu frate stateam cand eram mic la cu sufletul la gura uitandu-ma la filmele lui Staloche, dar pana la urma, cu timpul , mi-am dat seama ca nu merita filmele de genul asta. Acum daca ma uit la un film gen Rambo trebuie sa il vad in timp ce ma dau cu parapanta ca sa imi mai creasca adrenalina catusi de putin ... :lol:
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 18:35   #19
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
So, vazut shi eu una bucata film. A fost chiar dragutz, dar a fost cam aiurea faza cu Jamie Foxx. Nu`sh parca puteau sa aleaga pe altu`. Anyway, Tom Cruise a fost chiar nice in rolul lui Vincent. A fost funny faza cand Max a trebuit sa se dea drept Vincent shi facea pe shmecheru`. That was pretty lame. Anyway, pacat ca a murit Vincent, dar macar a murit "frumos". Damn it... Always the bad character...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 07:16   #20
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Mi-a placut filmul, dar mi s-a parut totusi prea lung si multe scene puteau sa lipseasca.
E interesant de urmarit cum evolueaza personajul interpretat de Jamie Foxx de-a lungul noptii..

Lui Tom Cruise insa nu prea i s-a potrivit rolul. Nu prea il vad in rolul ucigasului cu sange rece pe care il joaca aici.

Pe de alta parte, din 17 milioane de oameni care locuiesc in LA , care era sansa ca avocata si ucigasul ei sa se urce in acelasi taxi in aceeasi noapte ?
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells