Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Aug 2003, 14:35   #21
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Filmul e ingenios ca flux sau decupaj de imagini,dar are un scenariu debil."Multipla personalitate" devine,iarasi,o vitrina de primit mirari.Cu totii detinem o personalitate multipla,chiar fara sa constientizam,dar unii dintre noi cu sinapse incandescente a fac mai pregnanta.Identity propune un tip de personalitate multipla autodistructiva intr-un echilibru precar(din cele 10 personaje,5 prezinta un comportament agresiv),de aceea si boala este prezentata ca ameliorata iar in final sa explodeze intr-o certitudine:negativitatea fiintei umane este o valenta a imposibilitatii cerebrale.
Cea mai reusita faza a filmului este afisul,acea palma amprentata cu falangele concretizand siluete.Pana la urma e un film politist,iar teoriile psihologice nu isi au rostul in fictiunea asta.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2003, 21:47   #22
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Mie filmul mi s-a parut destul de previzibil... Din momentul in care au inceput sa dispare mortii m-am prins ca totul se petrece in capu grasanului... Era al naibii de evident si subiectul e destul de uzat, ca sa nu spun mai mult...
Totusi sa va amintesc o chestie care chiar "scartzaie" in filmul asta... Cum Dumnezeu, a reusit grasanul sa il convinga pe judecator ca si-a "omorat" toate personalitatile malefice si ca in final a ramas femeie... Doar ca ii povestea acolo si isi schimba vocea din 5 in 5 minute sau cum??? Nici un judecator intreg la minte nu ar fi oprit exacutia unui psihopat ucigas in serie doar in urma unei povesti care putea sa fie o prefacatorie totala la urma urmei...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2003, 18:50   #23
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Filmul este cel putin ingenios! Si acum, daca ma tupeu, as vrea sa discut putin cu dl. Serban. Filmarile de la inceput sunt excelente (stil Tarantino) - prima bila alba pentru film. Nici nu cred ca se vrea anlizat cu "chestii parapsihologice", intrucat nu ESTE un film psihologic. Problema principala este cliseul (care nu lipseste) si preferinta pentru elementul surpriza in detrimentul suspansului. Jos palaria pentru final. N-am vazut "Heavy", deci din pdv al meu este cel mai bun film al lui Mangold (e mai bun ca "Copland" si MULT mai bun ca "Girl, Interrupted").
Ca sa nu divagam de la subiect, de ce "rushinica" "X2"? Chiar asa a fost de prost? Nu exagerez, nu periez DELOC cand zic ca sunt fanul dvs. no.1 din Tulcea (de parca asta ar insemna ceva :oops: ).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2003, 16:55   #24
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
[quote="semi-cronicaru'"]
Quote:
Problema principala este

Problema principala pt semicronicaru' este ca si-a gresit titulatura.<Semidoctu'> ar fi f apropiat de realitate.Cand o sa reusesti diferentierea psihologiei de parapsihologie o sa ai multe revelatii.Pana atunci,stai calm si respira adanc.Mirarile stupide dauneaza encefalului.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2003, 12:28   #25
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Faza e ca, la inceput, filmul se prezinta ca o varianta noua de la "10 negrii mititei". Adevarata incurcatura apare cand il gasim pe Ed in scaun, langa doctor, si se uita in oglinda. Semne de intrebari peste semne de intrebari. Apoi vine Dr. si explica schema cu personalitatile. De fapt, evenimentele de la motel au loc doar in mintea detinutului. Chiar Dr. spune ca acesta urmeaza un tratament dur, care forteaza multiplele personalitati sa se confrunte.

In viata reala, au avut loc niste crime (una din personalitati a luat controlul). Ideea confruntarii de la motel este distrugerea acesteia.

Disparitia corpurilor se explica tot prin faptul ca acele crime sunt fictive.
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2003, 14:32   #26
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
N-am decat un cuvant pentru filmul asta:

WEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEIRD!
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 14:43   #27
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Identity m-a lasat cu gura cascata...pana aproape de final (cu vreo 5 min.) cand am inceput sa-mi dau seama care e shpilu'...dar era deja prea tarziu...era prea tarziu si pt cei care au luat tzeapa de la Ed si amicii lui
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.

Last edited by Pitbull : 03 Aug 2009 at 02:16.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells