Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2010, 18:36   #1701
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Incep sa am boala pe astia ca Coco.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 18:51   #1702
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Mistah J:
De acord cu corinka, de data asta (cu excepţia nuanţei acide din replica despre Ho ho ho). În plus, cum rămâne cu acea secţiune dedicată altor arte, pe care ne-o promiteaţi acu' ceva timp, dragi administratori?
Chiar atât de complicat este acel panou de control încât nu se poate ordona puţin aspectul general al forumului decât odată pe an? Secţiunea aceea cu Best Of, cu ale ei două topicuri lipsite de sens, stă acolo nestingherită deşi de luni de zile se cere ştergerea ei.
Pana la urma care e problema ta?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 19:21   #1703
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Mistah J:
cu excepţia nuanţei acide din replica despre Ho ho ho

Da, urat din partea mea. Recunosc ca sunt uneori prea ranchiunoasa, dar incerc sa depasesc aceasta conditie. Chiar il simpatizam pe Keep, n-aveam nimic cu el, pana cand, in mod nejustificat, a inceput sa fie rautacios cu mine. Iar eu, in loc sa dau dovada de mai multa maturitate, am raspuns cu aceeasi moneda.

@Pitbull
Nu stiu cat de reusita este incercarea. Conform unui critic pe care il apreciez mult, respectiv Andrei Gorzo, nu e chiar reusita.
http://agenda.liternet.ro/articol/10...-Ho-Ho-Ho.html
Am incredere in Andrei Gorzo. De regula, are cronici pozitive la filme care imi plac si mie, iar multe filme care mi-au displacut au fost desfiintate si de el. Asa ca AG constituie un reper important pentru mine, mai mult decat orice alt critic. Imi place foarte mult si ALS (care m-a cucerit in cea mai mare parte datorita lui LvT), dar cu el nu nimeresc la fel de des pe aceeasi lungime de unda.

PS Cine-o mai fi si Tufi asta?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 20 Feb 2010 at 19:58.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 20:21   #1704
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
__

(negrul de sub unghie cit ma intereseaza opiniile unor alde 'dragomara', 'keepwalking' etc)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 21:41   #1705
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Cori:
1) In ceea ce priveste "cât de reusitä" e încercarea, mi-am spus deja pärerea, succint: "stângace, dar respectabilä (ca orice început)".
2) Gorzo e si criticul meu favorit, si avem mare încredere unul în altul. Totodatä, ne cunoastem unul altuia mecanismele critice, criteriile, nivelurile de exigentä si gusturile, asa cä întelegem situatiile destul de rare în care nu suntem de acord cu privire la câte un film.
3) Tufi <- Tufänel <- Copäcel <- Copac Falnic (cf. "P. Kael"). Este un pet-name ironic care exprimä opinia mea despre adularea pupin***ist-desäntatä pe care o practica acea femeie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 22:05   #1706
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pitbull:
2) Gorzo e si criticul meu favorit, si avem mare încredere unul în altul. Totodatä, ne cunoastem unul altuia mecanismele critice, criteriile, nivelurile de exigentä si gusturile, asa cä întelegem situatiile destul de rare în care nu suntem de acord cu privire la câte un film.
Nu am spus ca e favoritul meu. Spuneam ca ii impartasesc gusturile. In ultima vreme, n-ati prea cazut de acord (ex. Agora, Concertul). Daca ne referim la calitatea de critic, e printre favoriti, alaturi de Alex Leo Serban si Tudor Caranfil. Fiecare are stilul lui, mi-e greu sa fac o ierarhie.

Originally Posted by Pitbull:
3) Tufi <- Tufänel <- Copäcel <- Copac Falnic (cf. "P. Kael"). Este un pet-name ironic care exprimä opinia mea despre adularea pupin***ist-desäntatä pe care o practica acea femeie.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:00   #1707
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, mä, Cori, ce nu stii?
Ex-userita noasträ din Buzäu, care semna aici cu "Pauline Kael", într-un puseu de osanale delabrate, a spus cä noi suntem niste "buruieni pipernicite în umbra copacului falnic" care e obiectul adoratiei ei. Oscilatia între comic si tragic a acestui orgasm grotesc era atât de dramaticä, încât a declansat reactia în lant descrisä mai sus.
Oricum, retine cä stilul e doar un instrument al criticului (literar, de film, etc.). De exemplu, degeaba are un cronicar de artä condei si e un dictionar-de-buzunar ambulant, dacä îi lipseste capacitatea de a asocia inteligent datele, facultatea elaborärii, unor argumente logice, eruditia - si, mai ales, detasarea obiectivä, impartialitatea necesarä unei judecäti juste - aspect pe care tu, ca om al legii (si, poate, viitor magistrat), îl cunosti chiar mai bine decât mine. In fond, un critic e un judecätor - si cum sä poatä el judeca drept o operä de artä, dacä în locul unui profil cortical, rational, judicios, are unul thalamic, emotiv, absolutist? De aici, partial, si explicatia subrezeniei funciare a unor idoli cu picioare de lut de pe tarla.
(NOTA: Date fiind anumite precedente deranjante, atrag atentia cä explicatiile de mai sus, din paragraful privitor la breasla criticilor, sunt generice si obiective, färä a contine nici o nominalizare, iar cei ce se hazardeazä sä identifice în ele si alte semnificatii o fac pe propria räspundere - din toate punctele de vedere! Vremea politicii lui "asta se poate interpreta" a apus de douäzeci de ani si mai bine - aviz toväräseilor!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:03   #1708
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bai, noi cand bem o bere?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:10   #1709
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bäi, gresit-ai topicu'!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:18   #1710
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bai, crek!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:25   #1711
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
draga Corinka,
mai iesi si tu din tabieturile astea, cu cititul la ceas de seara a cronicilor de film.
nu-ti mai forma gusturile cinematografice, sau de arta in general, dupa critici.
eu nu stiu de ce unii oameni au nevoie de confirmarea altora daca e bine sa le placa sau sa le displaca anumite lucruri.
daca ai vazut ho ho ho sau go go go sau hi hi hi si ti-a placut sau nu, spune sincer da sau nu, nu te mai lasa dusa de manutza de criticul cutare sau cutare.
pai cati dintre cei 20.000 de spectatori ai ho ho ho au citit cronicile de film?
poate 1%?
acei 1% trebuie sa ma impiedice pe mine sa ma simt bine?
nu.
si inca ceva.
crezi ca eu nu stiu unde e bine si unde nu in ceea ce scriu?
crezi ca eu nu pregatesc lucruri mult mai profunde decat ho ho ho?
ai vazut Amatorul? ai vazut ce premii a luat?
de ce tot vezi tu si altii ceea ce va convine sa vedeti?

Last edited by keepwalking : 20 Feb 2010 at 23:30.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:30   #1712
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba sä respectäm criticii de film, dar pe cei adevärati.
Si nici chiar pe ei sä nu-i idolatrizäm!
Sä tinem seama de pärerea lor - dar cu discernämânt.

...Apropo, asta-mi aminteste:
Cele douä topicuri despre criticii români de film, deschise de Judex la Cafenea, care începuserä asa de bine, a trebuit sä fie încuiate dupä ce ex-userul Serban le-a transformat în scandal area de ciudä cä nu i s-a înältat si acolo un monoment cu soclu de lut, si cä protejatii lui nu-s si-ai nostri.
Dar locul acelor topicuri, în fond, nu e acolo ci la "Cinematografia româneascä".
Propun sä fie mutate în sectiunea adecvatä - si, dupä bannarea ex-userului, redeschise, desigur.

Last edited by Pitbull : 20 Feb 2010 at 23:34.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:48   #1713
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai zic ceva
candva, prin 90-91, cand nu aparusera televiziunile comerciale la noi, de fapt era doar tvr 1, ma uitam si eu la sat 1, pro 7, rtl, singurele posturi tv la care mai puteam vedea filme noi.
si am avut o revelatie.
mi-am dat seama de uriasa cerere de filme pe care o reprezinta televiziunile comerciale din intreaga lume.
sutele de grile de programe trebuie sa aiba ceva de macinat, le trebuie filme care sa fie difuzate mereu.
e un mecanism simplu si un potential urias de exploatat.
ce ar fi fost televiziunile doar cu "calauza" si "odiseea spatiala 2001"?
asa ca nu trageti in scenaristii comerciali
si sa nu uitam ca ho ho ho e un film de televiziune.
ca a avut succes in cinematografe e o performanta de laudat.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 23:55   #1714
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Draga Keeep,

Nu citesc cronici inainte sa vad un film. Dupa ce il vad si imi formez o parere, mai arunc o privire la ce au scris altii (nu intotdeauna). Dar nu ma iau dupa critici. Nici n-am cum, pentru ca nu imi poate placea un film doar ca i-a placut lui Gorzo sau lui Serban, asa cum nu imi poate placea o masina, un fel de mancare sau o anumita carte, doar pentru ca Schumacher, Jamie Oliver sau Nicolae Manolescu sustine ca ar fi bine sa imi placa. Motivul pentru care verific uneori ce au scris unii critici despre filme pe care le-am vazut este ca ma intereseaza cum au perceput filmul, comparativ cu mine, niste persoane cu o cultura cinematografica mai bogata, mai educate din acest punct de vedere.
Se mai intampla si sa mai citesc cronici fara sa vad filmul, asta in cazul in care, din start, nu am de gand sa vad filmul, ca in cazul Ho, ho, ho. N-o lua personal, dar, la varsta mea, chiar nu ma atrage genul asta de filme. Iar cronica am citit-o intamplator, ca am dat de ea, n-am cautat-o in mod special, avand in vedere ca filmul nu prezinta interes pentru mine. N-o lua personal. Fii sincer, nici pe tine nu te-ar fi atras un asemenea film. Nu ziceai tu ca ai scris scenariul din motive financiare si nu de amorul artei?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 00:06   #1715
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
corinka,
e corect ce spui.
pe mine nu ma deranjeaza cronicile negative la adresa unui film comercial de succes.
doar ma intriga rationamentele unora precum alex leo serban sau paul negoescu conform carora unui individ ca mine, care a scris o parte din ho ho ho, ii lipseste capacitatea de pricepe sau placea "cea mai fericita fata din lume" sau alte "capodopore" minimaliste.
adica, vezi Doamne, astia comercialii e prosti, si doar noi, gashca de genii, putem sa ne dam cu parerea.
si asta imi displace cel mai mult in cinematografia romaneasca: s-a format un cerc restrans de regizori, scenaristi si critici care merg mana in mana, care se pupa unul pe celalalt, care cred ca sunt un fel de "cupola" a unei minuscule mafii cinematografice autohtone, care au devenit al naibii de aroganti, care au uitat ca inainte de a face doua lungmetraje erau tot la nivelul piciorului broastei, cu 2-3 scurtmetraje facute pe bancile facultatii.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 00:06   #1716
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Pitbull:
Ba sä respectäm criticii de film, dar pe cei adevärati.
Si nici chiar pe ei sä nu-i idolatrizäm!
Sä tinem seama de pärerea lor - dar cu discernämânt.

...Apropo, asta-mi aminteste:
Cele douä topicuri despre criticii români de film, deschise de Judex la Cafenea, care începuserä asa de bine, a trebuit sä fie încuiate dupä ce ex-userul Serban le-a transformat în scandal area de ciudä cä nu i s-a înältat si acolo un monoment cu soclu de lut, si cä protejatii lui nu-s si-ai nostri.
Dar locul acelor topicuri, în fond, nu e acolo ci la "Cinematografia româneascä".
Propun sä fie mutate în sectiunea adecvatä - si, dupä bannarea ex-userului, redeschise, desigur.
Corect!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 00:08   #1717
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo-bis, asta evidentiazä încä un lucru.
Personal, am o pärere foarte bunä si despre Maria Dinulescu, si despre Gabriel Andronache.
G.A. a scris un scenariu comercial, din motive financiare; "Ho, ho, ho" a avut succes de casä.
M.D. a jucat într-o Barnä (douä, de fapt), pentru bani - a si recunoscut. Ea si-a primit onorariul - dar "Casanova, identitate femininä" e un fiasco pe toate planurile: si cel de continut, si cel de consum.
Ei bine, asa-zisul "critic", numai fiindcä e dusman cu Gabi, si amic cu Maria, îl terfeleste pe el, iar pe ea o scuzä hlizindu-se sfidätor (cu emoticoanele alea pe care le tot pune abuziv când încearcä sä convingä lumea - sau poate sä se convingä singur, mai stii? - cä panseurile lui e de râs. E de râs, ce-i drept, da' taman invers decât preconizase exu'.)
Dacä asta se cheamä obiectivitate, pe mine mä cheamä Takashi Shimura.
Dacä ästa e "critic", balta de la zäpadä din spatele blocului meu e Tahoe Lake.
As simple as that.

L.E.
Gabi, te rog, nu devia de la subiect. Lasä minimalistii în pace, si sä-i multumim lui Dumnezeu cä-i avem. Pânä acum, discutia noasträ de-aici era solidä, temeinicä, de bun-simt. Sä nu ne-o compromitem, ponegrind singura generatie cu adevärat de (mare!) valoare a filmului românesc. Multumesc.

Last edited by Pitbull : 21 Feb 2010 at 00:15.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 00:32   #1718
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by keepwalking:
[...]ma intriga rationamentele unora precum alex leo serban sau paul negoescu conform carora unui individ ca mine, care a scris o parte din ho ho ho, ii lipseste capacitatea de pricepe sau placea "cea mai fericita fata din lume" sau alte "capodopore" minimaliste.
[...]
si asta imi displace cel mai mult in cinematografia romaneasca: s-a format un cerc restrans de regizori, scenaristi si critici care merg mana in mana, care se pupa unul pe celalalt, care cred ca sunt un fel de "cupola" a unei minuscule mafii cinematografice autohtone, care au devenit al naibii de aroganti, care au uitat ca inainte de a face doua lungmetraje erau tot la nivelul piciorului broastei, cu 2-3 scurtmetraje facute pe bancile facultatii.
Nu cred ca acela a fost adevaratul "rationament" al lui ALS. Problema cred ca o constituie conflictele mai vechi, iar ALS a fost malitios, cum am fost si eu, din anumite motive, de fiecare data cand am facut aluzii la Ho, ho, ho.
Nu cunosc "cercul restrans" despre care vorbesti, iar in ceea ce-i priveste pe membrii "noului val", daca la ei te referi, nu-i pot judeca, din moment ce nu-i cunosc personal. Tot ce pot sa spun e ca imi place mai mult cum se prezinta cinemaul romanesc al anilor 2000, fata de cel din anii '90, iar daca respectivii se lauda reciproc, cred ca au pentru ce.
Porumboiu chiar a fost invitat pe forum si mi s-a parut un tip ok.

In ce priveste minimalismul... fiecare cu gusturile lui. Nici Kaurismaki nu-ti place?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 21 Feb 2010 at 00:44.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 10:19   #1719
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@corinka: asa cum ma asteptam, cei al caror iq este pe minus au inteles – din postarea mea # 1708 - k as fi ‘trist’ k nu sint ‘apreciat’ de ei, grabindu-se sa ma asigure k ma ‘detesta’...
deci LOL
postarea mea avea, pt toti oamenii inteligenti & normali la cap, doar rostul de a arata – prin comparatie – calitatea celor care ma apreciaza fata de ‘calitatea’ celor care nu.
am spus-o de nenumarate ori k nu ma intereseaza sa scriu decit pt oamenii la a caror opinie tin (si pt mine, in primul rind); intr-o lume ideala, mi-as fi ales eu insumi cititorii, extragindu-i pe cei care merita din massa celorlalti... din nefericire, in lumea imperfecta in care traim, e o utopie

motivul pt care am renuntat la ac meserie este si acela k se leaga de o arta (totusi) populara, or eu nu-mi doresc sa fiu ‘popular’! am renuntat la ea & am plecat din tara pt k vreau sa ma ocup de lucruri muuult mai putin ‘glamorous’ & de maxima ‘nisha’– cum ar fi critica de arta & exegeza proustiana.
(in paranteza fie spus, exista oameni de mare finete intelectuala care inca imi multumesc pt recomandarea cartii ‘nu vedeti nimic’ a criticului de arta daniel arasse – aparuta la editura art & vinduta nesperat de bine (tiraj epuizat!) -, recunoscind (k si editura, de altfel) k recomandarea mea a fost esentiala pt succesul cartii)

orcum, ma amuza copios incercarile spasmodice ale unora de a ma ‘minimaliza’, in conditiile in care cartile mele au fost premiate, s-au vindut f bine, sint in continuare invitat la festivaluri internationale etc; mai ales k cei care o fac sint (in mod previzibil) din ‘a 2-a categorie’ = aceea a indivizilor care nu exista in afara acestui forum, macinindu-si frustrarile in cel mai trist/stereotip mod cu putinta.

unii, dupa o ‘cariera’ ratata de ‘regisori’, s-au dedat la asa-zisa ‘critica de film’ - adik cearsafuri labartate & informe stropite, k niste pete de urina, cu ‘spirite de gluma’ in fata carora nu poti decit suspina ‘oh-my-god’...
altii/altele sint specimene kitsch cap-coada, de la policromia stupida a postarilor si pina la ‘simtamintele’ asternute pe ele ca niste maci rosii pe o perdea ce acopera balconul cu muraturi la borcan. sint, asa, ceva gen ‘cintarea romaniei’ meets ‘floarea din gradina’...
altii, in fine, dupa inceputuri ezitante, dar totusi onorabile in zona cinema-ului de autor, s-au ‘dat pe brazda’ incropind scenarii la 4 miini pt pelicule ‘comerciale’ care-au strins ‘decit 20.000 spectatori’... e ridicol sa te ‘lauzi’ cu asa ceva, in conditiile in care primul film al lui porumboiu, cu 3 actori intr-o camera, ‘plot’ hiperminimalist & facut cu bani de buzunar, a adunat 15.000!

deci re:LOL

ps userul ‘keepwalking’ se lauda cu scurt-metrajul ‘amatorul’, ‘uitind’ k scenariul acestuia era – la origine – de lungmetraj si k l-am sfatuit (fiind in juriul fest. ‘anonimul’) sa-l refaca in kip de scurt... (cit dspr ‘ho ho ho’, nu l-am vz - cum n-am vz nici ‘casanova’, doamne fereste, stiam de la maria k nu e bun & in plus fiind miiiiiles away from Ro - & nici n-am de gind, mi-a ajuns cronik lui gorzo de aici: http://bucuresti.24fun.ro/articol/ni...isca-6322.html
pacat de bogdan mirica totusi, unul dintre scenaristi - pe care-l cunosc & care a scris un roman interesant...)
de asemenea, userul ‘pitbull’ are tupeul sa vorbeasca dspr ‘recunostinta’ in conditiile in care, fara pila pe care i-am pus-o, n-ar fi publicat in vecii-vecilor pe liternet... (tbuie sa marturisesc k afirmatia: ‘Gorzo e si criticul meu favorit, si avem mare încredere unul în altul’ mi-a smuls lacrimi de ris... pt partea a 2-a a frazei, evident; mare lucru auto-amagirea, te ajuta sa supravietuiesti

dar deh, astia sint oamenii & n-as putea spune k sint mirat sau intristat. propriul meu cinism ma apara de naivitati & iluzii
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 18:57   #1720
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Cori:
Cu ocazia asta, poti vedea si tu cine e bipedul care, pentru scurt timp, te-a amägit.
Nu-i nimic, bannarea lui iminentä te va ajuta sä-l uiti, si sä te orientezi spre adevärata criticä de cinema.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells