Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2005, 02:28   #101
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
al pacino vs. robert de niro

Iatã un subiect interesant de discuþie. Din punctul meu de vedere, nici unul nu este mai presus de celãlalt, dar ambii sunt la fel de valoroºi. Citeam o pãrere care spunea cã Al Pacino, care are roluri mai puþine decât Robert de Niro, îºi alege rolurile, nu se aruncã cu capul înainte, aiurea. Cred cã are dreptate. Eu, personal, nu îmi amintesc de vreo comedie în care a jucat Al Pacino. În schimb, Robert de Niro, pe care îl ºtiam cã face roluri de mafiot, poliþist sau criminal calculat, a jucat ºi comedii.
Vã amintiþi de filmul "Heat" ("Obsesia")? Acolo, Al Pacino este un poliþist care îl vâneazã pe De Niro (care este ãla rãu) ºi face din asta o obsesie (de unde ºi titlul filmului). Oricum, nu pot sã spun despre nici unul cã este mai bun decât celãlalt. Eventual cã Al Pacino este mai calculat în alegerea rolurilor, dar asta nu îl pune într-o poziþie mai înaltã decât De Niro.
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 18:45   #102
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
O alegere foarte greu de facut,amandoi sunt monstri sacrii ai cinematografiei,eu il prefer mai mult pe De Niro,alaturi de Scorsese a jucat roluri legendare,cel mai mult imi place Once upon in America,mi-a placut si cum l-a jucat pe Al Capone in Untouchables,iar comediile sale sunt super. 8)
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 10:12   #103
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Robert De Niro vs Al Pacino

L-am vãzut deunãzi pe Robert de Niro în (cred cã) ultimul lui film în care a apãrut în România, "Hide and Seek", iar prestaþia lui a fost bunã. Totuºi, la un moment dat, am pierdut firul acþiunii, dar poate cã n-am înþeles eu ceva din "mersul" filmului. Oricum, pânã la finalul filmului, De Niro ºi-a reabilitat poziþia de actor de marcã. Aºtept un film nou cu Al Pacino!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 17:07   #104
touchpoet
Novice
 
touchpoet
 
Join Date: May 2005
Posts: 21
Send a message via Yahoo to touchpoet
a alege intre fenomenal si exceptional

Pacino si De Niro sint doi actori atit de diferiti incit nici macar nu se pune problema in a-i compara... de altfel daca te uiti la filmul HEAT in care au jucat impreuna, ai sa-ti dai seama ca desi vin de la aceeasi scoala de actorie, au metode diferite de construire a personajului, si asta se observa inca de la primul film in care au fost distribuiti impreuna: Godfather Part II... In ce priveste alegerea rolurilor, amindoi au avut rateuri de-a lungul timpului, ma gindesc la Pacino in Revolution, or De Niro in Great Expectations, si ar mai fi citeva exemple dar va trebui sa stam cu totii intr-o camera de proiectie si sa vizionam cite 40 de filme ale fiecarui actor si apoi sa ne dam cu parerea ca oameni ceva mai informati...
touchpoet is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells