Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2012, 23:32   #1161
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
De ce spui ca nu e trend? Daca erau coacazele la fel de bune nu crezi ca s`ar fi gasit cineva sa le vanda peste tot in lume? Zic si eu ... de coacaze nu am auzit pana acum sa se zica ca sunt fructele minune,pe care si zeii le mananca la micul dejun.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2012, 23:44   #1162
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sint prea ieftine si nu se imbogateste nimeni din comertul lor

Este o pura intimplare ca este un trend actual si in acelasi timp fructele sint sanatoase. Daca peste 10 ani lumea uita de ele, ramin la fel de sanatoase. Asa cum e cu coacazele. Eu le prefer pentru ca prefer orice nu e de provenienta America si Mexic. Daca as avea coacaze romanesti la indemina nu mi-as cumpara goji.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 16:33   #1163
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nu stiu de ce e asa lipsit de viata topicul asta. Incerc eu sa-l reanimez cu un daily meal plan (ma chinuiesc sa gasesc o traducere sa-mi sune bine si n-o gasesc)
Sper ca e clar ce e in poze.

Dimineata



Prinz



Cina

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 16:42   #1164
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Arata excelent desi nu-mi dau seama ce este acolo
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 18:42   #1165
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cu uleiul asta a gatit cineva ???

http://www.youtube.com/watch?v=zNGWR...4&feature=plcp
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2012, 22:31   #1166
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by bremen1980:

cred ca este la fel ca celelalte uleiuri de pe piata gen bunica, floriol...apa chioara, mai mult fierbe carnea decat sa o prajeasca
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2012, 22:46   #1167
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by SakuraBlack90:
Arata excelent desi nu-mi dau seama ce este acolo

sakura pai dimineata cred ca este banana taiata felii, mar ras posibil stafide, si muguri dar de ultimele doua nu sunt sigur. un mic dejun mai light

la pranz cred ca este o salata usoara unde avem frunza de spanac, ciuperci, masline negre si cred ca si masline rosii, si pe langa chestia aia alba care nu stiu ce este vad niste rondele care cred ca seamana cu usturoiu, sau posibil ceapa verde

iar pentru seara numai vasul yena poate sa ne spuna sau autoarea acelui fel de mancare adica anaemona. oricum pare ca are iar frunza de spanac, cascaval, este ceva in genu la cartofi cu branza , smantana, ou, kaiser si bagata la cuptor .

Last edited by Flavio : 18 Feb 2012 at 22:49.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2012, 23:07   #1168
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sakura, Flavio a ghicit ceva.

Dimineata: ce-a facut charles fara biscuite si portocala si in plus cu goji si seminte de dovleac.
Prinz: paste sint chestiile alea albe, rosie e rosie uscata la soare. In rest corect.
Seara: spanac si conopida la cuptor cu ou batut, fara brinza/cascaval, cu putina smintina.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2012, 08:06   #1169
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by anaemona:

Prinz: paste sint chestiile alea albe, rosie e rosie uscata la soare. In rest corect.

alea erau pasteeee, nu mi-am dat seama
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2012, 19:26   #1170
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
voi credeati ca am dat bir cu fugitii? uite ca, nu!
doar am profitat de faptul ca pilotul e inapt fizic si mi-am luat si eu un mic concediu, nu medical ca al lui, dar unul in care n-am zabovit prea mult in bucatarie, caci n-am avut timp de relax. asadar, de vreo saptamana si ceva mananc numai peste, salate de cruditati in diverse variante coloristice si paste, pe care deja le stiti din alte poze. sper sa nu mai dureze mult aceasta perioada de abstinenta culinara, fiindca am o pofta nebuna de niste sarmale sau ceva mai consistent, de exemplu niste cotlete de pork la tigaie. pana atunci, va dedic o mostra din meniul meu vitaminizant si odata cu ea, imi exprim regretul ca, perioada de convalescenta a pilotului,se va prelungi exagerat de mult.
IMG_0040.JPG
IMG_0041.JPG
IMG_0045.JPG
@charles, prietene, la cate minute dupa ce ai mancat amestecul acela de fructe, te-au apucat crampele?
si sa nu negi ca e asa, ca nu te cred...

Last edited by rvn : 19 Feb 2012 at 19:30.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 08:42   #1171
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
Nu stiu de ce e asa lipsit de viata topicul asta. Incerc eu sa-l reanimez cu un daily meal plan (ma chinuiesc sa gasesc o traducere sa-mi sune bine si n-o gasesc)
Sper ca e clar ce e in poze.
Fain Meniul zilei, anemona, dar un pic cam light pentru mine, mai ales ca teoretic ar trebui sa mananc pentru doi.

Eu am tot gatit si am si fotografiat, culmea! (nu o mai facusem asa des de mult) si tot nu prea am avut timp sa pun pozele. Saptamana trecuta am facut papanasi fierti de 3 ori (la cererea expresa a publicului mancator "PA-PA-NASI! PA-PA-NASI!") si probabil voi mai presta o tura dupa-amiaza fiindca mai am branza de vaci, am facut de vreo 2 ori pizza, pastrav si macrou, o tona de lapte de pasare si prajitura cu visine http://maria-mona.blogspot.com/
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 19:31   #1172
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MariaMona, sa zic felicitari? Astept si eu reteta si pozele de papanasi. Am citit reteta de galusti; o s-o incerc cu prima ocazie, pentru ca ultima data mi-au iesit si mie pietre, dar eu zic ca grisul e de vina Imi place ca ti-a scris Siddy acolo, ii citesc si eu blogul, mi-e tare simpatica.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 20:35   #1173
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Cred ca poti sa zici "felicitari"! Eu cu Sidy go way back, ca sa zic asa, am fost printre primele forumiste de pe gustos.ro si de-atunci ne mai intersectam pe taramuri culinare (chiar ea a anuntat nasterea fiicei mele no.2 pe forum, he! he! ce vremuri!). Papanasii nu i-am fotografiat si azi le-am promis alor mei ca in urmatoarele 2 luni nu mai fac decat papanasi prajiti eventual. Nici mie nu-mi ies la fel mereu, depinde de branza, dar cu prima ocazie ii pozez si pun si reteta daca esti curioasa.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 21:32   #1174
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MariaMona, felicitari! Stiu ce-ti doresti si asta cred ca o sa ai

Da, m-ai facut foarte curioasa cu reteta de papanasi fierti, eu am mincat doar prajiti, nu-mi amintesc daca am facut vreodata (prajiti).
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2012, 22:52   #1175
caessar
Junior
 
caessar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 32
@mona: vreau si eu reteta de papanasi ca-mi plac f. mult. nu m-am riscat niciodata sa fac

Prajitura cu bezea si fructe de padure

http://desmond.imageshack.us/Himg51/...g&res=mediu m

http://desmond.imageshack.us/Himg833...g&res=mediu m
caessar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 08:23   #1176
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
pt.mariamona
felicitari pentru placinta cu visine de pe blogul tau

Last edited by Flavio : 21 Feb 2012 at 08:33.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 08:30   #1177
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
pt.RVN
cred ca la salata asta mergea si un dressing sa nu te racaie pe mate de la atatea legume. si la final o limonada cu lamaie verde, miere si niste frunze de menta + cuburi de gheata desi e frig afara
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 08:49   #1178
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Multumesc, anaemona si Flavio! Caessar! super arata prajitura! Vrem si reteta! Daca va intereseaza reteta de papanasi fierti, o scriu indata. Eu in copilarie am mancat doar papanasi prajiti facuti de Bunica de la Bucuresti. Erau foarte buni! Mama nu facea defel. Aici in Banat se mananca insa mult papanasi fierti, serviti cu pesmet si zahar sau cu smantana. Nu sunt deloc greu de facut, dar trebuie sa cumparati o branza de vaci mai "mare" (adica nu foarte fina) si mai uscata. Mie cel mai bine mi-au iesit cu cea de la Napolact ambalata in punga de 500g.

Papanasi

Ingrediente:
500g branza de vaci
8 linguri de gris
3 linguri de zahar
1 plic zahar vanilinat
3 oua
pesmet prajit in ulei sau unt si zahar pentru servit.

Branza se amesteca intr-un castron cu grisul, zaharul, zaharul vanilinat si galbenusurile. Albsurile se bat spuma tare cu un varf de cutit de sare si se adauga amestecului. Dupa ce e gata se pune apa la fiert cu 1 lingurita de sare intr-o oala mai mare. Cand clocoteste apa, se pun cu lingura papanasii (cat lingura) sau se modeleaza usor in mana. Se reduce focul. Din momentul in care papanasii se ridica la suprafata, se fierb 10 minute. Se poate sa nu ramana toti intregi (sau nu sunt eu prea priceputa ), dar nu-i bai. Ieri, de exemplu, din aceasi compozitie, papanasii din prima tura mi s-au rupt, iar cei din a doua au iesit perfecti. Conteaza si sa stea un pic amestecul - de aceea se pune apa la fiert abia cand amestecul e gata pregatit.

Cat timp se fierb papanasii, se pune ulei sau unt intr-o oala sau vas de yena. Se incalzeste si se adauga pesmet din belsug. Se opreste focul atunci cand pesmetul incepe sa se prajeasca si isi schimba culoarea. Jumatate de pesmet se scoate deoparte. Papanasii se scot peste pesmet si se acopera cu pesmet si zahar. Se servesc calzi cu extra zahar pentru cine doreste. Pofta buna!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 21 Feb 2012 at 09:10.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 13:49   #1179
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Retete din filme pentru cei care inteleg germana: http://www.chefkoch.de/magazin/artik...e-Rezepte.html. Mi-a lasat gura apa cand am vazut Big Kahuna Burger dupa Pulp Fiction - imi cumpar ingredientele deseara cand ies de la lucru si prestez.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 20:49   #1180
caessar
Junior
 
caessar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 32
Multumesc pt reteta de papanasi. Cand o sa fac o sa postez.

Reteta prajitura cu bezea
Ingrediente:
60 de g bezea, 1 lamaie, 1 lime, 200 ml frisca lichida, 250 g mascarpone, fructe congelate (eu am pus si sirop din dulceata de fructe de padure)
Se bate frisca pana incepe sa se intareasca. Se pune lamaia stoarsa+coaja rasa de la lime si se bate in continuare. Se adauga mascarpone si se omogenizeaza. Se rupe in bucatele bezeaua, se aseaza intr-o cupa in straturi crema+fructele dupa preferinta.

In seara asta: piept de pui umplut cu branzeturi (gorgonzola, brie, mozzarella) si invelit in prosciutto crudo



caessar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells