Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2009, 18:36   #81
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Judex is right.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 05:33   #82
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
my bad, you're right, it wasn't his birthday (which was actually 20 April if I'm correct this time).
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 11:37   #83
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Transilvana is right!

Carol I de Romania, (Principele Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig de Hohenzollern-Sigmaringen): 20 Aprilie 1839 - 10 Octombrie (27 September) 1914.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 14:54   #84
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Oare Serj stie?
Chiar, el o da gugal folosind trotil? Ca s-a declarat categoric impotriva CGI. Bine, nu cred ca a folosit chiar "CGI", ci mai degraba "calculatoare".
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 14:08   #85
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Aveti dreptate, filmul se lanseaza pe 9 mai. Informatia cu 9 aprilie o spusese chiar Sergiu, intr-o emisiune cu Florin Condurateanu de la Antena 2.

Sergiu Nicolaescu isi va lansa in cinematografe filmul Carol I, premiera avand loc pe 9 mai, ora 19:00, la CinemaPRO. Filmul este o productie MediaPro Pictures si este la granita dintre documentar istoric si film artistic. Carol I marcheaza cea de-a doua pelicula semnata de maestrul Sergiu Nicolaescu despre regele Carol, prima fiind "Pentru patrie", un film realizat in 1977. Distributia filmului reuneste nume sonore: Sergiu Nicolaescu, Razvan Vasilescu, Geo Dobre, Cristian Motiu, Andreea Macelaru Sofron. Astazi este ziua maestrului Sergiu Nicolaescu, care implineste 79 de ani.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 14:27   #86
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pashpix:
Distributia filmului reuneste nume sonore: Sergiu Nicolaescu, Razvan Vasilescu, Geo Dobre, Cristian Motiu, Andreea Macelaru Sofron.
Corect:
Distributia filmului reuneste nume sonore: Sergiu Nicolaescu, Razvan Vasilescu, precum si nume lipsite de orice sonoritate: Geo Dobre, Cristian Motiu, Andreea Macelaru Sofron.
Originally Posted by Pashpix:
Astazi este ziua maestrului Sergiu Nicolaescu, care implineste 79 de ani.
Happy birthday to you!
Happy birthday to you!
Happy birthday, dear Sergiu!
Happy birthday to you!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 14:49   #87
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
ca sa nu mai vorbim ca il cheama Sergiu Florin Nicolaescu, deci urari duble.
Ce anume urari, vedeti voi.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2009, 18:22   #88
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nicolaescu s-a vazut de doua ori rege

Cei 79 de ani, impliniti de curand i-au adus regizorului Sergiu Nicolaescu o dubla bucurie care este, totodata, si o premiera in cinematografia romaneasca: acelasi actor (Sergiu Nicolaescu) joaca, la varste diferite, acelasi personaj (regele Carol I) in doua filme distincte - "Pentru patrie"
(1977) si "Carol I" (2009). Noua productie MediaPro Pictures, "Carol I", cel mai nou film istoric marca Sergiu Nicolaescu, va intra in cinematograful The Light (Liberty Centre) pe 8 mai, cu o zi inainte de premiera de gala de la Cinema Pro. Aflat la granita dintre documentar istoric si film artistic, filmul are ca personaj central o figura legendara despre care regizorul crede ca: "e unul dintre cele mai importante personaje ale Romaniei moderne, chiar cel mai important al istoriei generale a romanilor. Carol I a fost creatorul Romaniei moderne". Alaturi de Sergiu Nicolaescu, apar actorii: Razvan Vasilescu, Geo Dobre, Cristian Motiu, Marina Procopie (regina Elisabeta) si tanara Andreea Macelaru Sofron, interpreta rolului Principesei Maria.
Actiunea se petrece in vara anului 1914. La 75 de ani, regele Carol I, intemeietorul Romaniei moderne, traieste retras in castelul Peles. O are alaturi pe regina Elisabeta, sotie devotata si prietena de suflet. Monarhul infrunta cu sobrietate suferintele fizice ale batranetii, insa acestea nu sunt nimic pe langa framantarile sale morale. Carol I este intr-o pozitie dificila: onoarea si radacinile de familie ii dicteaza sa intre in razboi alaturi de Germania si Austro-Ungaria, opinia publica solicita ca tara sa ramana neutra. Batranul rege isi joaca ultima carte in Consiliul de Coroana, unde incearca sa-i convinga pe reprezentantii poporului sa voteze pentru intrarea in razboi de partea Puterilor Centrale. Sergiu Nicolaescu a pastrat in film o replica pe care Carol I a folosit-o si in realitate: "Sunt mandru ca sunt german si la fel de mandru ca sunt Regele Romaniei".
"Carol I" este unul dintre putinele filme din cinematografia autohtona in care apare Regele ca personaj, celelalte fiind "Independenta Romaniei" (1912, actor Aristide Demetriade, regia Grigore Brezeanu), "Restul e tacere" (2007, actor Alexandru Hasnas, regia Nae Caranfil).
Luana Duschka (ZIUA)
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2009, 20:03   #89
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Pashpix:
Aflat la granita dintre documentar istoric si film artistic,
mie mi-e sa nu fie la alta granita, intre penibil si penal, iar pe post de Insula Serpilor, plictisul.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 11:30   #90
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Sper sa fie un film bun. Am vazut o declaratie de-a maestrului Sergiu Nicolaescu, care spunea ca a vrut sa faca o docu-drama, dar pana la urma i-a iesit tot un film artistic.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 12:52   #91
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2009, 21:36   #92
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Am citit in 7 SERI ca pe 8 mai apar atat DVD-ul "Carol I - Un destin pentru Romania", cat si cartea cu acelasi nume, la editura Rao.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 08:10   #93
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Toate la gramada, filmul, dvd-ul si cartea, ca nu e nici un pericol de piratare, oricum.

dar iata ce am gasit pe undeva:
Sergiu Nicolaescu are in proiect o comedie muzicala pe care spera s-o realizeze la finalul anului 2009, sau inceputul lui 2010: Dracula - O comedie muzicala.



mosul se tine numai de nazbatii!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 09:55   #94
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aulö!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 13:37   #95
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Originally Posted by halebardul:
Toate la gramada, filmul, dvd-ul si cartea, ca nu e nici un pericol de piratare, oricum.

dar iata ce am gasit pe undeva:
Sergiu Nicolaescu are in proiect o comedie muzicala pe care spera s-o realizeze la finalul anului 2009, sau inceputul lui 2010: Dracula - O comedie muzicala.



mosul se tine numai de nazbatii!

Vrea să facă și -Poker-, doar că și-a pierdut sponsorii din cauza crizei financiare.

R.: Referitor la etapa actuală a concursului CNC, aveţi proiecte în concurs?

S.N.: Nu, nu am. Independent de asta, însă, am un proiect, "Poker", după o piesă de teatru a lui Adrian Lustig. Este un film pe care vreau să îl fac şi nu pot să îl fac, pentru că nu găsesc bani. (NewsIN)

Ce scrie Cațavencu despre Carol I...

Multe premiere săptămîna asta. Multe, da’ proaste, vorba unui tip pe care l-am studiat la liceu taman cînd erau profesorii în grevă. Aveţi de ales între încă un film în care Sergiu Nicolaescu e eroic, încă un film cu supereroi care tind să devină mai numeroşi decît oamenii normali şi încă un film vechi şi prost. Distracţie plăcută!

Carol I
(R: Sergiu Nicolaescu, cu Sergiu Nicolaescu, România 2009)
Vineri – duminică, la Union

Nu-i aşa că apreciaţi cu toţii evoluţia profesională a lui Sergiu Nicolaescu? A fost comisar, general, apoi prinţ, iar acum s-a făcut rege. Eu zic că Dumnezeu ar trebui să-i mai dea un răgaz pe-aici, pe Pămînt. În ritmul ăsta, s-ar putea ca Sergiu să-L joace chiar pe El. Apropo, Nicolaescu are 79 de ani. Nici Carol nu era tocmai tinerel cînd a murit, e drept. Avea 75. Dar parcă marile realizări le-a avut pe la 30-40 aşa. Aşteptăm cu nerăbdare să vedem dacă Sergiu Nicolaescu joacă un rege pensionat şi muribund sau chiar are de gînd să interpreteze un personaj cu 40 de ani mai tînăr.

Last edited by Pashpix : 02 May 2009 at 13:47.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2009, 13:14   #96
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by halebardul:
Toate la gramada, filmul, dvd-ul si cartea, ca nu e nici un pericol de piratare, oricum.

Cartea este scrisa de Sergiu Nicolaescu?

Last edited by civica65 : 03 May 2009 at 13:18.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 18:48   #97
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
LANSARE. Filmul „Carol I”, în regia lui Sergiu Nicolaescu, va avea parte de o triplă lansare: peliculă, DVD şi carte. Lungmetrajul are premiera de gală sâmbătă, la ora 19.00, la Cinema-Pro din Capitală, iar în aceeaşi zi va fi lansat DVDul filmului, informează MediaPro Distribution. Tot începând de sâmbătă, va fi disponibil în librării volumul „Carol I”, editat de Rao. Cartea, semnată de Ion Bulei, Stelian Ţurlea, Sergiu Nicolaescu şi Emil Slotea, conţine o prezentare a României sub domnia lui Carol I, peste 50 de imagini de arhivă, instantanee din timpul filmărilor, un interviu cu Sergiu Nicolaescu şi note de producţie ale regizorului.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 21:34   #98
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
) deci da e scrisa de sergiu nicolaescu, referitor la ce a zis acad catavencu, eu zic ca dupa ce termina de jucat pe dumnezeu mai are un singur rol de facut...sa se joace pe el
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 21:40   #99
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu - pe el o sä-l joace Florin Piersic!
(Vorba noasträ din popor!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 10:13   #100
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
INTERVIU SERGIU NICOLAESCU DESPRE “CAROL I”, CARE VA APAREA IN CARTE (fragmente)

RM: Docu-drama “Carol I” a fost filmata anul trecut in vara. In ce perioada istorica este plasata
actiunea filmului?

SN: 1914, inainte de primul razboi mondial. E anul mortii lui Carol I.

RM: Acesta este al doilea film despre regele Carol I. Primul a fost “Pentru patrie”. Atunci, care era perioada istorica despre care vorbeati?

SN: In “Pentru patrie” descriam Razboiul de independenta din 1877; era filmat in 1977, pe cand
aveam vreo patruzeci si ceva de ani. Treizeci de ani mai tarziu, am reusit sa filmez moartea lui Carol I si cred ca e o premiera in cinematografie. Eu, cel putin, nu cunosc niciun caz in care acelasi actor sa joace la varste diferite acelasi personaj.

RM: A fost dificil ca in perioada comunista sa faceti un film despre Carol I? Cum ati trecut de cenzura comunista?

SN: E o poveste intreaga. La inceput am vrut sa fac un film despre Razboiul de Independenta, pentru ca se implineau o suta de ani de atunci. M-a chemat Dumitru Popescu, care conducea la momentul respectiv Directia de film, si mi-a spus: “Trebuie sa facem filmul”. Avea un scenariu pe care nu-mi mai amintesc cine-l scrisese, s-a numit “Razboiul Independentei”, a fost difuzat la televiziune, iar finalul era un congres al partidului comunist. Am evitat sa fac finalul filmului si am facut inceputul, care era cu Carol, inclusiv batalia de la Plevna. Bineinteles ca exista o asemanare intre mine si Carol, nu avem aceeasi statura, dar exista un profil care e aproape asemanator. Si mi-au spus toti: “Joaca-l tu!”. L-am jucat, dar, la vizionare Dumitru Popescu mi-a spus sa scot complet Carol. Si a ramas asa, numai o figura care calarea din cand in cand. La scurt timp dupa acest moment, se schimba conducerea directiei cinema si in locul lui Dumitru Popescu vine Corneliu Burtica. Ma cheama la el si imi spune: “Domne, exista un scenariu, pana In decembrie trebuie sa fie filmul gata”. Tot un film despre razboiul de Independenta. Era in luna aprilie. Intai m-am dus sa-mi arate costumele. M-am ingrozit. Erau niste costume vopsite albastru cu pantalonii rosii, parca erau in timpul lui Napoleon. Am cerut imediat sa fie vopsite in gri, iar mai tarziu am revazut tabloul lui Grigorescu privind Independenta Romaniei: costumele erau gri, deci am avut intuitie buna. Apoi m-am apucat sa scriu scenariul. L-am scris singur, m-am documentat foarte bine si in iunie am inceput filmarile, iar in decembrie “Pentru Patrie” era gata. Dar, de la inceput, eu am pus urmatoarea intrebare: “Ce facem? Eu am jucat Carol si Dumitru Popescu l-a scos complet”. Si Corneliu Burtica zice: “Dumneata il joci, am vazut materialul, dumneata il joci si va ramane Carol in film asa cum il vei face”. Si asa a fost. Adica, in felul acesta, prin curajul lui Corneliu Burtica, as putea spune ca filmul a aratat pentru prima data un rege pe ecran. A fost primul film cu un rege.

RM: Cat a durat documentarea pentru “Carol I”?

SN: Am mult, am cel putin doi-trei ani de documentare. Eu intotdeauna ma documentez foarte
profund. Si am avantajul urmator fata de istorici: istoricul nu ia in judecata sa decat material scris. Noi, ca regizori, luam si legendele care, de multe ori, sunt foarte aproape de adevar. Am folosit foarte mult material din ’77, dar remontat complet de mine, mult mai scurt, mai alert. In filmul despre razboiul de Independenta am folosit materialul filmat de mine, dar cu o anumita larghete pentru ca altceva nu prea aveam ce sa arat. Daca nu se vedea Regele Carol si nu se vedeau toti generalii, trebuia sa arat macar luptele. Momentul acela cand urca un deal spre Plevna, pe reduta a doua din Plevna, e exceptional, e aproape…indraznesc sa spun… e aproape unic in cinematografie. Merg in relanti… In primul rand cum puteau sa arate oamenii astia! Aparatul e in fata si ei vin spre noi. Fetele lor! Erau ca oamenii care pleaca intr-un atac real. Si erau sute de oameni, sute de oameni care se scurgeau urcand dealul. Si in momentul ala mi-a venit o idee…care eu zic ca e complet noua…sa-i fac pe turci sa inghete. Are o putere extraordinara imaginea. E, poate, unul din cele mai frumoase lucruri pe care le-am facut eu vreodata.

RM: Ati filmat in doua locatii destul de greu accesibile unei echipe de filmare, in special. E vorba de Peles, si apoi de Cotroceni. Ati avut vreo restrictie din punctul asta de vedere?

SN: Eu sunt destul de cunoscut la Peles, adica sunt bine cunoscut pentru ca am filmat mult la Peles. Am filmat la “Mihai Viteazul” acolo, pe urma la “Felix si Otilia” , deci cunosteam generatiile de oameni care lucrau la Peles. La un moment dat chiar m-am certat cu o directoare de acolo, insa acum m-am dus din nou, pentru ca era obligatoriu sa filmez la Peles. Sigur ca pretul unei astfel de locatii este foarte mare, dar, filmand foarte repede, am reusit sa iesim onorabil cu bugetul. E ciudat cum, pentru filme de genul asta, se pun niste taxe absolut inadmisibile, ca pentru un film strain.

RM: Asa cum spuneati si Dvs. mai devreme, anul trecut ati filmat la cateva luni dupa ce suferiserati doua operatii destul de complicate. Nu numai ca ati filmat, ati regizat, ati avut si rolul principal. Nu a fost un efort foarte mare si, daca da, cum ati reusit?

SN: Eu tin la efort. Si am avut ambitia sa fac Carol si l-am facut. Intr-adevar, am avut un hematom, din cauza unei cazaturi. Am fost de doua ori operat. Am facut cu ambitie filmul asta, cu multa ambitie si e un film foarte interesant, foarte bun, e una din cele mai bune docu-drame facute vreodata in cinematografie. Ma laud singur.

RM: Cred ca ar trebui sa explicam si pentru public conceptul de docu-drama...

SN: Docu-drama este un film care foloseste si documentar, si momente in care foloseste actori, deci e un amestec de documentar cu fictiune. Eu am folosit in fictiune numai texte originale. Mai departe…actori am avut foarte buni, locatii foarte bune - locurile originale, asa ca pana la urma am facut in realitate un film de cinema dar care are la baza o docu-drama.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells