Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Feb 2005, 01:16   #61
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Nu ca as da 2 bani pe notele celor de la IMDB dar Dacii are 9.1 din 10 ...
Cum este posibil asa ceva ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 01:19   #62
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
@klein
mai intereseaza-te cum stau lucrurile si apoi spune ca nu serje si generatia asta ofilita nu este responsabila ptr nereusita "nou nascutilor" din cinematografia romaneasca...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 15:13   #63
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
zi-mi cum sa fac sa ma interesez mai bine. poate ca am eu prejudecati
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 15:41   #64
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by klein:
zi-mi cum sa fac sa ma interesez mai bine. poate ca am eu prejudecati
Pune mana si citeste toata sectiunea asta de la CINEMATOGRAFIA ROMANEASCA ... este o adevarata provcaare but in the end you will see the light ...

p.s.
poti sa stai de vb si cu oameni de la UNATC daca cunosti ... mie mi-au stors cateva chestii de m-au lasat rece ba chiar m-au scarbit ... :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 17:07   #65
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
sa stii ca din ce am citit nu pot sa trag concluzia ca vinovat pentru starea cinematografiei ar fi comisarul moldvan. Sunt multe alte probleme.
uite, acum se va schimba conducerea si pe la CNC, poate ca si fondurile vor lua alte directie, dar fac pariu ca daca cinematografia noastra nu va fi productiva tot pe nenea sergiu o sa dam vina. Fiindca deh, ne trebuie un tap ispasitor. Da daca moare ce ne facem?? pe cine mai punem in loc? E personajul perfect pentru a-l culpabiliza. cred ca ar fi bine sa nu i se mai doresca atat moartea, nu de alta, da daca moare noi pe cine mai acuzam???
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 17:09   #66
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
nu ai de unde sa stii si mi-e prea lene sa ma explic ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 19:12   #67
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by klein:
[bla bla...]. Fiindca deh, ne trebuie un tap ispasitor. Da daca moare ce ne facem?? pe cine mai punem in loc? E personajul perfect pentru a-l culpabiliza. cred ca ar fi bine sa nu i se mai doresca atat moartea, nu de alta, da daca moare noi pe cine mai acuzam???

te repeti...
ho, mai termina-te. nu-l avem pe serj ca tap ispasitor, si de fapt nu avem nevoie de asa ceva. de cand a inceput sa faca filme dragu' de el, tot ne-a dovedit ca nu e in stare de nimic. avand insa destule relatii inca din preioada post-decembrista, tot el este cel care face filme si acu'. nu ma supar ca le face, sa le faca, dar nu din banii statului.
trebuie sa te gandesti ca de fiecare daca cand serj scoate un film, el ia bani de la CNC, concurs care nu se castiga pe merit, ci pe realtii cu multe multe spagi (trust me on this one), si prin asta ii ia unui 'incepator' in film sansa de a se afirma... de aia ii vrem moartea (nu eu personal... mie mi-ar ajunge daca s-ar retrage), ca sa-i mai lase si pe 'aia mici' sa se afirme. ne-au ajuns filmele lui.
sigur, cinematorgafie ro este trista rau, dar cu serj, ne-am lamurit. nu ne trebuie un tap ispasitor pe care sa impingem vina. se stie deja ca cinematografia ro este slaba....
atat.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2005, 16:48   #68
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@Gaandalf
Pentru ca s-au gasit niste tampiti sa-l voteze la greu. Cum faceti voi pe la LOTR - FOTR etc. Simplu nu ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2005, 09:29   #69
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ma tot intrebam - dupa ce am vazut Orient Express - care-s filmele preferate ale lui Serj... poate asta ar explica intr-un fel dorinta de a ne da peste nas cu 'intelepciunea' vorbelor sale. adevaru-i ca omu se crede un fel de Buddha, un izvor nesecat de lirism si, iaca ma repet, intzelepciune, forma si culoare, iar noi, astia profanii, ar trebui sa ne adapam din curgerea sa maiastra...
probabil sint ultimele zbateri ale unei vieti esuate. omu a refuzat sansa de a juca pe cai mari (hollwoodieni) in vremea in care parea ca poate - eventual, el stia ca nu e in stare - din credinta ca va fi nem-uritorul filmului romanesc (ceea ce s-ar fi intamplat, probabil, daca nu venea revolutia peste tzara :lol: - doar el a facut-o si p-asta in umila sa viziune). in Orient are un singur oponent - toti astia care l-am executa oricand cinematografic, nu biologic - altfel toata lumea e la picioarele lui (mai ales Maia... hm... "m-ai tulburat, printze!"; cum o fi acceptat replica (filmu) asta ?!!!). probabil asa isi imagineaza omu ca ar trebui sa stea lucrurile. atunci cand nu poate trece peste anumite frustrari, ori cand nu poate accepta faptul ca arta sa :shock: a apus demult, asta-i rezultatul. autozeificarea. pe bani publici (CNC).

legat de noua conducere a tzarii... organizatorii TIFF au cerut autoritatilor clujene (ca sa zic asa) o anumita suma de bani. au primit 66% din ea, in vreme ce fotbalul local (where the hell is that!??) a primit de 7ori mai mult! asta-i necazu: un absolvent de filosofie (Boc) nu-si poate convinge (nici nu vrea, poate) colegii din C.L. Cj ca de pe urma TIFFului comunitatea castiga imagistic si financiar, iar de pe urma fotbalului castiga vreun jucator sau conducerea clubului (ca sa nu zicem mai multe).
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2005, 18:43   #70
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nu v-ati saturat sa discutati aceleasi discutii interminabile despre tarfa asta batrana & bashita ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 17:35   #71
EvilGirl
Novice
 
EvilGirl
 
Join Date: May 2005
Location: right here, right now
Posts: 1
Am vazut si eu de curand Orient Express, lucru pe care nu l-as fi facut daca n-as fi auzit atatea despre creatia lui nea Nicolaescu (a batut in cinematografele romanesti nu stiu ce oscarizate americane si alte d-astea) . Eu in general nu prea ma uit la filme romanesti, din cauza efectului de "recitare la serbarea scolii" pe care il au majoritatea (f prost jucate). Totusi, Orient Expressul bate orice record la capitolul asta. Actorii vorbeau incredibil de plat si de artificial si parca erau intr-o sceneta la clasa I si asteptau sa-si termine replicile, ca sa intre alalalt. Ca sa nu mai zic de povestea penibila. Pacat de decorurile remarcabile, de costume si in general de toti banii cheltuiti pe filmul asta si care puteau fi utilizati mai cu cap si mai cu folos.
__________________
The only thing worse than being talked about is not being talked about.
EvilGirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 19:49   #72
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asadar, propun ca ästa sä rämânä topicul Nicolaescu activ.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 19:58   #73
franc
Novice
 
franc
 
Join Date: Jun 2005
Location: acasa la tiff
Posts: 13
orient expres e cel mai prost film romanesc..cine l-a gasit si pe bittman? ala chiar nu era in stare sa zica o replica cum trebuie..iar unguroaica aia care se sinucide era penibila, cea mai proasta actrita ever. banuiesc ca tot maestrul a semnat si scenariul..ca erau niste replici de tot rahatu..si cand ma gandesc ca asta comenta de cristi puiu..
__________________
messiah for the animals
franc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2005, 02:51   #74
selfmodelino
Novice
 
selfmodelino
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3
ardeiul iute ?

pe unde te intorci in breasla asta lumea pare sa-l dispretuiasca pe sergiu. filme de 0 barat la experienta lui de atatia ani... cu toate astea el continua sa arda banii buni care ar putea mai bine fi folositi pentru alte chestii... va dati seama ce ar insemna pt unatc 500.000 de coco ? revenind la chipesul sergiu... ce secrete tine de nu-l da nimeni la o parte ?
selfmodelino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 12:16   #75
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Imi pare rau ca pe unde ma intorc pe forumul asta tre' sa fac pe gica contra, nu-mi place rolul, da' prea nu face nimeni opinie separata.

In primul rand trebuie sa specific ca nici mie nu-mi place defel Sergiu Nicolaescu, nu mi-a placut de nici o culoare Orient Expres, si cred ca mai degraba s-ar retrage linistit.

DAR....

1. Daca nu va place Sergiu, cum de majoritatea ziceti ca Mihai Viteazul e o mare realizare a cinematografiei romanesti?
2. Ce-ar fi fost cinematografia romaneasca fara Mihai Viteazul sau Osanda?
3. Ce film romanesc din ultimii 15 ani a mai adus in cinematografe peste 50.000 de spectatori, cum a facut Orient Expres?
4. O fi mai bun Nutu Carmazan, cu ale sale Lotus sau Margot?
5. Ce alt regizor roman are in filmele lui nume foarte la moda "afara" in perioada respectiva, ca Pierre Brice, Georges Marschand sau Joanna Pacula?

Si stati voi linistiti, ca nici cei mai ai dracu' "tineri regizori romani", oricat de talentati, sunt un mare 0 fara bani. Si cu aia 10 miliarde ai CNC-ului, e greu sa faci un film decent. Foarte greu. Asa ca io n-as tipa asa tare nici cand vine vorba de bani obtinuti prin procedee nu tocmai in regula. In Romania, nu exista nici o metoda sa faci rost de bani pentru un film decent oficial, moral, legal si fara pile. Si chiar si-n America e greu. A-propos, de tinerii regizori americani ce parere aveti?

Hai sa lucram un pic la obiectivitate, vreti?

@nume. Frate, lipsa ta de informatii e compensata printr-o abundenta de pareri. O data Sergiu are 72 de ani, o pagina mai tarziu are 74 de ani si-a facut infarct... Omu' are 75, impliniti de curand(n.1930). Si n-a facut nici un infarct, pur si simplu a alunecat si si-a fisurat o coasta. Inca n-a murit.
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 15:11   #76
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to CineMagia!
Pe Serj, dupä cum ai si observat, l-am forfecat si ciumpävit care-ncotro, si suntem cam sätui de subiectul ästa. Dacä urmäresti atent tot alaiul de comentarii, vei vedea cä, mäcar în linii mari, räspunsurile la problemele abordate de tine se regäsesc pe-acolo. Dar, hai sä-i dau si câteva replici punctuale:
Originally Posted by bhuttu:
1. Daca nu va place Sergiu, cum de majoritatea ziceti ca Mihai Viteazul e o mare realizare a cinematografiei romanesti?
Mare lucru... Pur si simplu, pentru cä asa e! Pânä dupä jumätatea anilor '70, Sergiu era proaspät, spontan, inventiv, iar amatorismul lui avea valente creatoare certe. Cum, însä, îi lipsesc inteligenta, cultura, studiile profesionale si simtul realitätii fatä de propria lui persoanä, potentialul lui a fost limitat... si s-a epuizat. "Mihai Viteazu" n-a fäcut decât sä combine faza lui de maximä creativitate cu avantajele spectaculare ale superproductiei - desi, dupä pärerea multora, "Dacii" e si mai bun, în parametrii genului.
Originally Posted by bhuttu:
2. Ce-ar fi fost cinematografia romaneasca fara Mihai Viteazul sau Osanda?
Ar fi fost ceva mult mai särac, într-adevär.
Originally Posted by bhuttu:
3. Ce film romanesc din ultimii 15 ani a mai adus in cinematografe peste 50.000 de spectatori, cum a facut Orient Expres?
Irelevant... O nouä imagine gräitoare a confuziei de valori si criterii de apreciere.
Originally Posted by bhuttu:
4. O fi mai bun Nutu Carmazan, cu ale sale Lotus sau Margot?
Nu. Nutu e el bäiat bun, are sensibilitate... dar de-aici si pân-acolo, calea-i lungä.
Originally Posted by bhuttu:
5. Ce alt regizor roman are in filmele lui nume foarte la moda "afara" in perioada respectiva, ca Pierre Brice, Georges Marschand sau Joanna Pacula?
Irelevant, din nou. Margarinele cu care era uns Sergiu... Plus heirupismul international al regimului comunist din anii '60. (Colaborärile ulterioare, de la "Ultima noapte de dragoste", "Ringul", etc., erau tot mai izolate, bazate pe relatiile personale ale lui Sergiu în Germania, închegate în perioada bunä...) Apropo, pe Fuscus îl juca Georges MARCHALL.
Originally Posted by bhuttu:
Si stati voi linistiti, ca nici cei mai ai dracu' "tineri regizori romani", oricat de talentati, sunt un mare 0 fara bani. Si cu aia 10 miliarde ai CNC-ului, e greu sa faci un film decent. Foarte greu. Asa ca io n-as tipa asa tare nici cand vine vorba de bani obtinuti prin procedee nu tocmai in regula. In Romania, nu exista nici o metoda sa faci rost de bani pentru un film decent oficial, moral, legal si fara pile. Si chiar si-n America e greu. A-propos, de tinerii regizori americani ce parere aveti?
Nu-ti face griji, nici noi nu suntem lupi moralisti. Suntem lupi si-atât - care mai tineri, care mai mijlocii la vârstä.
De tinerii regisori americani se combate-ntr-o veselie, în board-urile si topicurile pertinente. Have a look.
Originally Posted by bhuttu:
Hai sa lucram un pic la obiectivitate, vreti?
Vrem.
Originally Posted by bhuttu:
@nume. Frate, lipsa ta de informatii e compensata printr-o abundenta de pareri. O data Sergiu are 72 de ani, o pagina mai tarziu are 74 de ani si-a facut infarct... Omu' are 75, impliniti de curand(n.1930). Si n-a facut nici un infarct, pur si simplu a alunecat si si-a fisurat o coasta. Inca n-a murit.
Rugäciune la mata: calcä-l pe nume pe bombeu prin alte board-uri, nu pe-aici. Dacä iar iese cu troznealä, o sä am de moderat pân-la loc comanda, si mi-e o leneee...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 16:32   #77
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by bhuttu:
1. Daca nu va place Sergiu, cum de majoritatea ziceti ca Mihai Viteazul e o mare realizare a cinematografiei romanesti?
Cine zice asta cumetre ?
Originally Posted by bhuttu:
2. Ce-ar fi fost cinematografia romaneasca fara Mihai Viteazul sau Osanda??
Ce e si acum, un rahat ofilit. Osanda ..... :lol:
Originally Posted by bhuttu:
3. Ce film romanesc din ultimii 15 ani a mai adus in cinematografe peste 50.000 de spectatori, cum a facut Orient Expres
Mai citeste bah, mai documenteaza-te si dupa aia emite flatulatii gen. De Crucea de piatra (r. Andrei Blaier) ai auzit ? A rulat concomitent cu Independence day si l-a depasit cu vreo 100.000. Statisticile le am acasa.
Originally Posted by bhuttu:
4. O fi mai bun Nutu Carmazan, cu ale sale Lotus sau Margot?
Nu, da e Pintilie, Puiu, Daneliuc, Veroiu, Ciulei, Iliu, Mungiu, Caranfil, Gulea si altii. Deja ma iriti.
Originally Posted by bhuttu:
5. Ce alt regizor roman are in filmele lui nume foarte la moda "afara" in perioada respectiva, ca Pierre Brice, Georges Marschand sau Joanna Pacula?
Margarita Lozano & Folco Lulli in Baltagul; Richard Johnson & Antonella Lualdi in Columna si altele. Pit, mai baga si tu. Iti reamintesc (ma indoiesc ca aveai habar) ca respectivele colaborari ale lui serj se datoreaza unei conjuncturi favorabile - deschiderea cinematografiei romanesti de tip sovietic catre coproductii (ei cu vedetele, noi cu cascadorii). Motivul ? Nevoia stringenta a unei tari din lumea a 3-a de valuta. $$$
In aceasta perioada a avut ocazia bosorogul sa-i vada la lucru in Buftea pe Orson Welles (cum strange balega cu mana de pe platou. Doamne ce am ras la interviul ala), Kirk Douglas, Rene Clair si multi altii. Astia imi vin in cap acum, asa la misto.

Originally Posted by bhuttu:
@nume. Frate.

Frate esti tu cu tac-tu'....
Originally Posted by bhuttu:
lipsa ta de informatii e compensata printr-o abundenta de pareri. O data Sergiu are 72 de ani, o pagina mai tarziu are 74 de ani si-a facut infarct... Omu' are 75, impliniti de curand(n.1930). Si n-a facut nici un infarct, pur si simplu a alunecat si si-a fisurat o coasta. Inca n-a murit.
Esti mai slab ca ceaiul.

p.s.
Serj mananca cacat a luat oscar. In arhiva Academiei nu figureaza.

p.p.s.
Esti cumva Plangau ? Atunci se explica. Stiu o faza de culise pe care nu vroiam s-o spun. Persoana ce mi-a povestit-o ar putea fi reperata de un om de bine. Daca mai aberezi mult o dau pe forum.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 16:34   #78
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Originally Posted by Pitbull:
Welcome to CineMagia!
Multumesc, bine v-am gasit.

Originally Posted by Pitbull:
Dar, hai sä-i dau si câteva replici punctuale:
Punctual, cum zici tu:

Originally Posted by Pitbull:
Pânä dupä jumätatea anilor '70, Sergiu era proaspät, spontan, inventiv, iar amatorismul lui avea valente creatoare certe. Cum, însä, îi lipsesc inteligenta, cultura, studiile profesionale si simtul realitätii fatä de propria lui persoanä, potentialul lui a fost limitat... si s-a epuizat.
Duelul(1981), Mircea(1989) si Oglinda(1993) mi se par niste filme bune. Cat despre potential epuizat, tot ce se poate, si ultimele filme o dovedesc cu prisosinta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dam si in ce a facut bine. Plus ca, daca-mi e permisa o opinie absolut personala, cred ca viitorul lui film, "15" va fi hit. Dar asta nu e foarte relevant aici.

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by bhuttu:
3. Ce film romanesc din ultimii 15 ani a mai adus in cinematografe peste 50.000 de spectatori, cum a facut Orient Expres?
Irelevant... O nouä imagine gräitoare a confuziei de valori si criterii de apreciere.
Ce nu se masoara cu cifre, nu se masoara exact. Cum e cu...
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by bhuttu:
Hai sa lucram un pic la obiectivitate, vreti?
Vrem.

Originally Posted by Pitbull:
Nutu e el bäiat bun, are sensibilitate... dar de-aici si pân-acolo, calea-i lungä.
Asta-i alta discutie, am dat primul exemplu care mi-a venit in minte. Nici cu "Marfa si Banii" a lu' Puiu nu mi-e rusine...

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by bhuttu:
5. Ce alt regizor roman are in filmele lui nume foarte la moda "afara" in perioada respectiva, ca Pierre Brice, Georges Marschand sau Joanna Pacula?
Margarinele cu care era uns Sergiu... Plus heirupismul international al regimului comunist din anii '60.
Judecam rezultatul sau contextul? Pai daca e p-asa, stiati ca Eminescu a murit de sifilis sau ca Alexanru cel Mare era poponar?

Originally Posted by Pitbull:
Apropo, pe Fuscus îl juca Georges MARCHALL.
Mea culpa, nu prea-mi place s-amestec forumurile cu imdb-ul, ti-am zis. Da' daca tot m-ai facut, e MARCHAL, el asa zice.

Originally Posted by Pitbull:
Rugäciune la mata: calcä-l pe nume pe bombeu prin alte board-uri, nu pe-aici. Dacä iar iese cu troznealä, o sä am de moderat pân-la loc comanda, si mi-e o leneee...
Are ceva personal cu dom' senator? Chiar si-asa, nu e frumos sa se refuleze pe un forum public.

In alta ordine de idei, chiar m-ai facut sa rad cu ultimul pasaj asta.
Multumesc frumos. A, si-am senzatia ca asta n-o sa ramana asa. Astept provincia. 8)

Incolo, cum am mai spus, numai bine!
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 16:36   #79
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by bhuttu:
Are ceva personal cu dom' senator?
Astept sa moara, in rest numai bine.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 16:48   #80
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Imi pare rau, postul dinainte l-am scris inainte sa-l vad p-asta. Si e prea complicat sa editez tot la ala. Bag aici.

Originally Posted by nume:
Originally Posted by bhuttu:
1. Daca nu va place Sergiu, cum de majoritatea ziceti ca Mihai Viteazul e o mare realizare a cinematografiei romanesti?
Cine zice asta cumetre ?
Mai multa lume, pe un thread din zona. Acu', daca tu nu vrei, nu zi, da' cam e.

Originally Posted by nume:
Originally Posted by bhuttu:
2. Ce-ar fi fost cinematografia romaneasca fara Mihai Viteazul sau Osanda??
Ce e si acum, un rahat ofilit.
Acum macar e un rahat ofilit cu nominalizare la Oscar. Si cu "cel mai bun regizor de scene de lupta"

Originally Posted by nume:
Originally Posted by bhuttu:
3. Ce film romanesc din ultimii 15 ani a mai adus in cinematografe peste 50.000 de spectatori, cum a facut Orient Expres
Mai citeste bah, mai documenteaza-te si dupa aia emite flatulatii gen. De Crucea de piatra (r. Andrei Blaier) ai auzit ? A rulat concomitent cu Independence day si l-a depasit cu vreo 100.000. Statisticile le am acasa.
Aici aproape ca m-ai avut. N-am cum sa te verific, dar si daca te-as crede, tot e doar 1 in 15 ani. Nu-i putin?

Originally Posted by nume:
Originally Posted by bhuttu:
4. O fi mai bun Nutu Carmazan, cu ale sale Lotus sau Margot?
Nu, da e Pintilie, Puiu, Daneliuc, Veroiu, Ciulei, Iliu, Mungiu, Caranfil, Gulea si altii.
Dupa ce criterii?



Originally Posted by nume:
Originally Posted by bhuttu:
@nume. Frate.
Frate esti tu cu tac-tu'....
Asta e jignire. Merge si-asa? ca stiu si eu...

Originally Posted by nume:
Esti cumva Plangau ? Atunci se explica. Stiu o faza de culise pe care nu vroiam s-o spun. Persoana ce mi-a povestit-o ar putea fi reperata de un om de bine. Daca mai aberezi mult o dau pe forum.
Cine sau ce e Plangau? Io nu sunt. Da' as avea o rugaminte. Poti sa ne ierti de fazele tale de culise? Am vazut cum le dai...
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells