Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Dec 2009, 17:50   #61
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
1. profunzimea e mai buna, prin urmare efectele se vad mai bine pe imax
2. cred ca ecranul de la noi e o idee mai mic decat cele de "afara"
3. la cate filme pe imax vin (putine, adica), avatar ar putea rula luni de zile (eventual intercalat cu documentarele create special). o sa intreb si revin cu detalii

LE: distribuitorul nu stie cat va rula filmul pe imax, spune ca "in functie de cerere"
__________________
This is not THE END...

Last edited by StefanDo : 14 Dec 2009 at 18:00.
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2009, 20:25   #62
TheDork
Novice
 
TheDork
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
In legatura cu rezervarea de bilete ... numarul de confirmare pe care l-am primit il folosesc cand ridic biletele sau trebuie sa primesc un mail ceva?
TheDork is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 11:34   #63
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Ai confirmarea. Foloseste cu incredere numarul. DIn ce am vazut eu, Cinema City nu trimite pe mail CONFIRMARILE. Bafta!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:16   #64
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu ceva?Eu mi-am facut rezervarea la CinemaCity Pitesti pentru vineri la ora 13 00 dar acum am intrat pe site si am vazut ca vineri filmul incepe la 13 00 apoi la 14 10 iar eu am vazut ca pe imdb filmul dureaza 162 minute.
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 12:17   #65
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
poate ruleaza in doua sali
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 13:14   #66
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
E o singura sala,ca am cautat pe net sa aflu daca sunt doua sali.Cred ca o sa sun sa-i intreb ca nu vreau sa stau pe acolo degeaba,mai ales ca nu sunt din Pitesti.Ai avut dreptate,sunt doua sali:sala 6 si 2.

Last edited by kensu : 16 Dec 2009 at 17:19.
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 19:10   #67
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Cine a scris textul despre avanpremiera? A pus ceva suflet in el. Subiectiv sau obiectiv?
Cine se duce la spectacolele de azi? Rog sa pastreze discretia pana la premiera de maine. Multumesc anticipat.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 21:30   #68
nitu_petre
Novice
 
nitu_petre
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
nu e panica

pipes, nu iti va strica nimeni distractia. nu s-a vizionat decat o jumatate din film si aia parca in chinurile nasterii. cinema movieplex parca rula pentru prima data un film 3d... la jumatatea filmului ne-au trimis acasa
despre film pot sa zic ca este o capodopera. sincer ma temeam sa nu fie o dezamagire ca 2012 dar nu, cameron nu-si dezamageste publicul. mergeti sa-l vedeti pentru ca merita!

P.S. sper sa nu aiba final naspa
nitu_petre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 21:46   #69
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cred ca s-a vazut mai mult de jumatate din film, undeva intre 90-120 de minute. Capodopera mi se pare mult spus, e foarte puternic vizual, dar povestea nu e extraordinara, desi e placuta. La urmatoarea vizionare sigur nu ma duc la Movieplex, asta-i sigur

LE: Desi nu vreau sa folosesc termenul capodopera, imi lasa impresia ca ar putea fi noul Star Wars. Poate nu va avea chiar acelasi impact, dar iese in evidenta prin ce ziceam mai sus, forta vizuala. Pentru o persoana ca mine nu e destul, precum nu e nici Star Wars, pentru ca nu-mi satisface nevoile legate de cel mai important factor, povestea, dar sunt sigur ca va fi adorat de mase. Are si de ce de altfel...

Last edited by Liviu- : 17 Dec 2009 at 21:53.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 21:54   #70
nitu_petre
Novice
 
nitu_petre
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
asta e

eu sunt fan lotr si e normal sa zic ca e o capodopera cum zic si despre lotr
din pacate servicii bune in romania nu vom avea multa vreme de acum, oamenii se vor duce in continuare la movieplex si de aceea isi permit sa ofere servicii de 2 lei. ar fi o chestie sa reinviem cinematografele clasice. luna trecuta am fost la patria, lume putina, acolo nu ai mall sa te rupi in figuri...

LE: ma gandeam acum la mentalitate. cred ca in afara mureau aia acolo si tot il reparau sa poti sa vezi finalul...

LLE: sa nu uitam si de coloana sonora care completeaza perfect imaginea

Last edited by nitu_petre : 17 Dec 2009 at 22:01.
nitu_petre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 22:19   #71
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Coloana sonora nu mi se pare extraordinara, in sensul ca nu iese in evidenta. Mi se pare ca rolul ei e doar de a crea/mentine atmosefera filmului si in mare parte trece neobservata, mentinand insa o stare placuta. Sunt filme care intr-adevar ies in evidenta printr-o coloana sonora puternica incat atunci cand auzi anumite melodii iti da un inceput de lacrima pe marginea ochiului, dar Avatar nu e unul dintre ele. Vizualul e clar punctul forte al sau, coloana sonora e buna, dar nu extraordinara, cel putin nu in partea de film pe care am vazut-o. Oricum, despre Avatar se poate spune ca este capodopera numai datorita punctului sau forte, chiar daca la restul capitolelor poate nu exceleaza fata de majoritatea filmelor bune. Atat timp cat este peste tot ceea ce s-a facut la un anumit capitol presupun ca i s-ar putea zice capodopera

LE: Si mie mi-a placut foarte mult LOTR si l-as numi capodopera pentru genul sau, dar s-ar putea sa fiu si putin subiectiv. LOTR are mai multe personaje care sa-ti atraga simpatia fata de Avatar, dar beneficiaza si de mult mai mult timp pe ecran. Desigur simpatia pentru anumite personaje nu e destul, povestea mi se pare mai interesanta decat cea din Avatar, dar deja intram la categoria gusturilor fiecaruia. Diferenta dintre LOTR si Avatar si celelalte capodopere ale genului din care fac parte e ca LOTR parca are o competitie mai slaba. SF-ul e un gen prielnic filmelor care dau de gandit, atat in timpul vizionarii lor, cat si dupa ce acestea s-au terminat, iar Avatar nu pare a fi deloc un astfel de film. Din aceasta cauza nu ma lasa inima sa-l numesc capodopera, e prea simplu, dar e al naibii de frumos.

Last edited by Liviu- : 17 Dec 2009 at 22:26.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 22:34   #72
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Nu vreti sa asteptati pana maine? Si sa-l vedeti in intregime. Nu m-am referit la cei care au fost la proiectia de 20 de minute (parca asa imi amintesc) din vara, ci la cei care vor merge in noaptea asta la avanpremiera. oricum, va multumesc pentru sustinere.
hai Avatar!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 22:40   #73
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai nu ne referim la proiectia din vara, ci la cea din aceasta seara. Daca nu ma insel a fost un fel de vizionare de presa? Din pacate lucrurile nu au mers chiar cum trebuiau, dar ideea e ca am vazut cam 90-120 de minute din film, ceea ce ne permite sa avem o imagine in ansamblu. Oricum ne-am limitat la detalii tehnice si nu am vorbit nimic concret despre poveste, dar de acum ar trebui sa poata incepe discutiile avand in vedere ca exact in acest moment filmul deja ruleaza in cinematografele din Romania.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 23:34   #74
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Citez Cinemagia + asa stiam si eu: Joi, 17 decembrie, de la ora 23.45, va fi proiectat - în avanpremieră la Bucureşti şi Cluj-Napoca - filmul AVATAR, cea mai aşteptată producţie a sfârşitului de an.
Tu cand l-ai mai vazut? Eu la avanpremiera asta ma refeream.
Nu stiu ce alte minunatii de proiectii se mai invart prin cinematografe. Deci filmul se cam termina in 2 ore.......

p.s. stiam de ceva timp de ele, dar am preferat ca prima intalnire cu acest film sa fie la IMAX (si nu din snobism). Incepand de azi (la IMAX nu a fost avanpremiera). Eu o sa fiu acolo la 22.15. Iar miercuri la o proiectie 3D normala la HM.

Last edited by pipes : 17 Dec 2009 at 23:37.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 23:37   #75
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Dar ai fi putut sti

Click

Normal am putea discuta despre film de acum sau hai sa zicem incepand cu orele 2-3 ale acestei nopti, desigur utilizandu-se cuvantul spoiler cand e cazul.

Last edited by Liviu- : 17 Dec 2009 at 23:40.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 23:41   #76
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
my bad.... scuze!
stiam de ea, dar, recunosc, ca nu m-a intresat ora de proiectie si nicio alta avanpremiera din motivele enumerate mai sus.
avand in vedere si probleme tehnice pe care le-ai mentionat, mai bine asa......
a domani!

p.s. Eu, din aceasta secunda, nu mai intru pana maine dimineata pe acest forum. Dezbatem atunci.

cius!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 00:09   #77
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Concret:
Dupa 10 minute, s-o-mburdat.
Au facut o pauza, l-au reincarcat, l-au pus de la inceput.
Tot timpul sarea din 3D: imaginea devenea dublata, subtitlurile asijderea.
Dupa vreo doua ore, iar s-a blocat. Iar pauza, au mosmondit ceva, i-au dat drumul mai departe.
N-au trecut doua minute, si a murit. (Era fix cadrul cand cad primele bombe cu gaze.)
Ne-au trimis acasä.

* * *

Acum, despre ce-am vazut:
- Incepe ca un rip-off din "Aliens".
- Subiectul e o colectie de clisee, banalitäti si platitudini 100% PREVIZIBILE!!! Nimic original, nimic creativ - decât pentru ageamiii care n-au citit/väzut SF si cascä ochii: "Bäää, ce chestie...!" Ajurea-n tramvai. TOATE sunt fumate: din Ursula K. LeGuin ("The Word For World Was Forest", si altele), Brian Aldiss ("Hothouse", si altele), Serge Brussolo («La Fièvre»), Stanislav Lem ("Solaris"), - si muuulti altii care acum nu-mi vin în minte.
- Plus, trimitere ieftinä rudimentarä, foarte politically correct, la prigonirea pieillor-rosii (si nu numai) de cätre albi.
- Plus, poveste liniarä, trenantä, plicticoasä (cäscam de-mi trozneau fälcile).
- Imagine (aka "imagerie", aka "imagologie"), superba, expresivä, creativä, poeticä, sustinutä de niste efecte speciale admirabile: o adeväratä särbätoare pentru ochi.
(ATENTIE! Ochelarii de la Movieplex distrug cromatica: totul se stinge într-un fel de sepia-cäcäniu. BUCURESTENI, nu vä duceti acolo!)
- 3D-ul e gratuit si inutil. Nimic special. Vedeti în liniste pelicula pe 2D normal, sau luatä de pe net, moca. (E de ajuns.) Nu dati bani, dar asteptati un DVD-rip, ca sä savurati valentele plastice. (Nu luati cópii luate cu camera din salä; s-ar pierde singura parte interesanta - din moment ce povestea e o labä tristä.)

* * *

Cronica propriu-zisä, dupä ce-i väd si bätälia finalä (am auzit cä, desi melodramaticä si poncifä, aratä totusi foarte bine pe ecran). Nu mä mai duc la cinema (nu meritä banii, si m-ar plictisi sä reväd ce-am mai väzut); astept prima copie pirat de pe torrente.
Cred c-o voi intitula "Duda albasträ".

Last edited by Pitbull : 18 Dec 2009 at 00:11.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 00:24   #78
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Sa-nteleg ca e precum a fost si cu "2012" - mult tam-tam pentru....nimic (sau, aproape nimic) .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 01:17   #79
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mie mi se pare un film fain, entertaining, cum a spus si Pit - un festin vizual. Pentru cei care se asteapta la o poveste naucitoare, insa, vestile nu suna prea bine. Un fel de Dances with Wolves, varianta SF si mult mai simplist.
Intr-adevar, cand s-a bulit de tot treideu', mi-am pus ochelarii pe cap si se vedea muuult mai bine. Cromatic cel putin a insemnat o adevarata revelatie. Pana atunci ma cruceam crezand ca au filmat pe vreun FUJI expirat si-au uitat sa regleze albul. Din fericire, nu era cazul.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 08:07   #80
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu numai ca incepe ca un rip-off la aliens, dar se si termina ca unul

sorry pentru problemele de la movieplex, la imax s-a vazut foarte bine si, desi nu este chiar "atat de revolutionar" cum se lauda oamenii din industrie, e o experienta care trebuie bifata. Mai ales cand ai de/a face cu un film atat de vizual ca Avatar.

Nu te plictisesti, dar nici nu te captiveaza ca Titanicul. Acum ma indoiesc tare de tot ca va intrece incasarile Titanicului, pur si simplu nu-mi pot imagina pe cineva intorcandu-se la cinematograf ca sa revada Avatarul. Am vazut prea multe filme de genul "two worlds colliding" (si titanicul era una, de fapt), ca sa nu mai pun botul...

Oricum, povestea e mai buna decat din transformers, asta e clar
__________________
This is not THE END...

Last edited by StefanDo : 18 Dec 2009 at 08:11.
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells