Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2007, 10:39   #401
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ASA E!
as in: am vise cu mala, dar nu-mi fac visuri...
ps u've made my day cu txtu d p liternet! :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 11:00   #402
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
sunt 8 vise
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 11:08   #403
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
8 vise? sigur? ma duc sa le numar!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 11:12   #404
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Asa e, sunt 8 Vise!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 11:27   #405
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Deci nimeni nu a vazut visele lui Kurosawa? Nimeni nu are chef sa zica 2-3 cuvinte despre el? V-a molesit caldura detot?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 11:55   #406
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
u've made my day cu txtu d p liternet! :love:
Cä chiar asa! Lume nouä si bunä-n gasca liternetarä!
Welcome to the club! Pläcu si mie (ca scriiturä, cä filmul nu-l väzui.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 12:03   #407
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mala Portugal:
Din cate-mi amintesc, visele sunt cele asociate cu somnul iar visurile sunt dorintele lucide
uite ca exista si asa ceva:

Carte de vise = carte care cuprinde semnificaþia profeticã a visurilor.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 12:06   #408
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai ce ai pus tu acolo, Marx, nu face decat sa confuzeze: explicatia se contrazice singura, in interiorul ei. carte de vise = .....a visurilor?

Apai sa se hotarasca desteptul de a dat asa o explicatie.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 12:22   #409
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu bag mâna-n foc cä e regula în vigoare la ora actualä, da' stiu sigur cä/cândva, prin dracu' mai tine minte ce editie de D.E.X. sau de Indreptar, sau de ce mama mä-sii o fi fost, scria cä-s pur si simplu forme echivalente; variante.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2007, 13:33   #410
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Histoires Extraordinaires, ale lui Louis Malle & Federico Felinni & Roger Vadim (ce combinatie!), dupa Edgar AllanPoe (urmeaza detaliile)
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 09:43   #411
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Mala Portugal:
Din cate-mi amintesc, visele sunt cele asociate cu somnul iar visurile sunt dorintele lucide
Mala, mala...
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 09:51   #412
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Hills have eyes 2 - quite boring
Wolf creek - not my cup of characters, dar destul de atmosferic la niste chestii . So-so.

Revazut primul episod din Berlin Alexanderplatz -> a good summer awaits me
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 09:08   #413
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Festen (Celebration), al lui Vinterberg. Sau, altfel spus, Dogma #1.
M-a lasat fara cuvinte. Prietenul lui Laars von Trier reuseste atat de bine sa se sustraga pe sine, ca si autor, din film (pt ca Dogma 95 isi propune sa "curete" filmul de prezenta regizorului) incat l-am simtit simplu spectator (sau cameraman), ca si mine. Filmul m-a facut sa inteleg ca realitatea cu mizeriile ei poate oferi atata substanta incat cu adevarat nu e nevoie de alte interventii, adaogiri sau scaderi din ea.

O familie foarte numeroasa se aduna de pe toate meleagurile spre a sarbatori aniversarea de 60 de ani a tatalui, capul familiei. Ies adevaruri dureroase si traumatizante la suprafata: unul din fii tzine un toast in capul mesei in care ofera detalii despre "cand tata facea baie" si ii abuza sexual pe el si pe sora lui geamana (care doar ce s-a sinucis, cu cateva luni inainte de aceasta reuniune de familie). Pentru o buna bucata de timp filmul va relativiza adevarul mai mult decat este el deja relativ si nu vom sti exact daca tatal chiar era bolnav psihic sau fiul care inventase asemenea fabulatii.

Festen te face sa aprobi principiile Dogmei 95, pe care daca le citesti separat, fara sa le vezi aplicate in film, iti vine sa le respingi datorita excesului de castitate. Puse pe pelicula insa totul se petrece cu o naturalete rara, cu aer de documentar in necunostinta de cauza a celor filmati.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 08:09   #414
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'transformers' - aseara, la festivalu d la taormina, in premiera mondiala in amfiteatru grec, precedat d un spectacol d lasere kre m-a lasat cu gura cascata tot restu filmului (2 h 15) :lol:
c sa zic? WOW!
cea mai awesome exp cinematografik - alaturi d '300' - a anului! nu m-a plictisit o secunda - desi nu sint kiar 'michael bay material' ('armaggedon' mi s-a parut o timpenie, iar la 'pearl harbor' nici nu m-am dus...)
e k si cum ai baga intr-un computer retetele tuturor filmelor d mare spectacol - d la e.t. la 'lord of the rings', trecind prin 'king kong', 'independence day', 'ninja turtles' a.s.o.... TOT :w00t: - si i-ai spune: cauta-mi the linking narrative to all these!

f bine balanced raportu umor/spectacol
sint convins k va fi the blockbuster of the year!
giddy up! tres bien monsieur! de abea asteptam cu totii.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 09:25   #415
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Vacancy - quite enjoyable, classic exploitation horror flick, with a touch of mystery.
1408 - slabuts pana la urma, desi realizarea e top notch. dealtfel, rar am vazut ceva bun facut dupa s. king
Pathfinder - cu potential, dar o varza extremala.. foarte, foarte slab.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 12:17   #416
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
the number 23- am reusit sa-l vad in sfarsit... foarte dezamagita de film...realizat prost zic eu, ideea fiind cat de cat bunuta! deci s-ar fi putut exploata mai mult domeniul...nota mea 6
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 21:50   #417
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Masque of red death (1964) - Cand am vazut Don't look now a lui Nicolas Roeg, m-am gandit ca daca pe langa imaginile superbe ar fi avut o poveste pe masura atunci mi-ar fi placut mult. Ei bine, se pare ca in Masque of red death am gasit ce cautam, desi de data asta Roeg e director de imagine, nu regizor. Nu credeam ca o adaptare dupa Poe poate fi atat de distractiva si mai ales nu ma asteptam defel ca un film american (listat ca UK pe IMDB dar finantat, scris si regizat de americani) sa aiba o doza atat de consistenta de sarcasm existential si umor negru.

House of Usher (1960) - Primul film din seria de adaptari dupa Poe realizate de Roger Corman nu mi-a lasat o impresie la fel de buna ca Masque of red death, desi nici nu mi-a parut rau ca l-am vazut. Povestea e un pic prea lenta si bugetul redus se simte, dar atmosfera gotica si jocul lui Vincent Price il ridica peste medie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 00:34   #418
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Bun "House of Usher"...cred insa ca e varianta pt Tv, nu? Adica nu pare pentru marele ecran, e foarte limpede, atat ca mesaj, dialog (care e mult simplificat, orice urma de mister e indepartata, cand tocmai ca ar fi fost cazul sa fie ermetic, lasa sa se inteleaga prea repede ce e cu Usherii si cu casa si cu blestemele etc), cat si ca actiune, ca sa nu mai zic de personaje, care sunt foarte constante, previzibile, nu simti ca, pe masura ce filmul trece, isi dezvaluie noi si noi aspecte, trasaturi, decat strict in legatura cu firul povestii.

Imi place gothicul de care vorbeai si imi place si maniera teatrala in care sunt interpretate rolurile. Imi pare ca, in contextul dat de Poe, personajele nu ar fi putut fi jucate decat cu un efort vizibil (si cred ca rolurile sunt foarte grele in acest film), pentru ca spaimele si blocajele pe care cei 2 Usheri le aveau de carat le faceau insasi viatza greu de trait, zi de zi. Personajele in sine sunt chinuite, iar actorii ce le interpreteaza se chinuie, de asemenea
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2007, 11:27   #419
Faber
Senior
 
Faber
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 111
@Twinsen

Daca esti interesat de adaptari dupa Poe incearca si short-animation-ul 'The Tell-Tale Heart' (UPA, 1953), cu povestea narata de James Mason.


http://www.youtube.com/watch?v=j1SmGxn5SfA
Faber is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2007, 13:37   #420
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Legaturi bolnavicioase - Am evitat mult timp sa-l vad, convins ca un film romanesc despre lesbianism SI incest cu vedete gen Raduleasca si Puya nu poate fi decat o porcarie comerciala. Ei bine, m-am inselat. E primul film romanesc in care ma regasesc partial: despre un tineret cat de cat educat, care nu traieste in mizerie, nu face avorturi si nu moare in revolutie. A fost o senzatie ireala sa ascult "Your love means everything" intr-un final a carui melancolie si frumusete rezonau cu vocea lui Chris Martin. In mod ciudat nu reusesc sa-i gasesc defecte, probabil ca asa se intampla cand esti indragostit, fie ca e vorba de o persoana sau de un film.

Originally Posted by illotempore2002:
Bun "House of Usher"...cred insa ca e varianta pt Tv, nu? Adica nu pare pentru marele ecran, e foarte limpede, atat ca mesaj, dialog
E realizat pentru marele ecran. Intr-adevar scenariul e destul de simplist, dar se putea si mai rau. Am citit ieri nuvela si mi se pare aprope imposibil de adaptat in mod fidel intr-un film de lung metraj.

@Faber: Multumesc pentru link, mi-a placut animatia.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells