Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2006, 15:09   #4061
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Escape from LA - 9/10 - Carpenter se autoparodiaza. Nu inteleg de ce filmul a fost primit atat de prost. Adica, singura explicatie ar fi ca oamenii care au considerat filmul asta prost nu au vazut escape from NY, vazandu-l pe ala, cum naiba ai putea sa-l iei pe asta in serios? Ce naiba, chestia gen underground movement e condusa de un black transvestite (from transsexual transilvania).

Transporter 2 - 4/10 - Relativ plictisitor pentru ca personajul negativ in lenjerie roz nu apare destul pe ecran. De fapt apare chiar foarte putin. Si nici umplerea transporterului cu sentimentalisme nu mi-a placut.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 25 Feb 2006, 15:57   #4062
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Pitbull:
Si pe Bonbonel Nästase cine-l juca?
Dom DeLouise in tinerete.



Anyway...

My Own Private Idaho - 8/10: Filmul asta are doua puncte de atractie: River Phoenix (acest James Dean al inceputului de deceniu 10) si schimburile de replici pe versuri din "Henry IV" si "Henry V", intre Keanu Reeves (care e surprinzator de bun) si William Richert (care e 'deranjant' de asemanator cu Falstaff). Bineinteles, cinci stelute stralucitoare si pentru Gus Van Sant, desi parerea mea este ca de abia in "Gerry" il vedem complet dezlantuit.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 25 Feb 2006, 18:25   #4063
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
blues harp/takashi miike (gee, how predictable was that...)
8/10 bine dus la capat, cu interludii destul de joase si accente de sirop pe alocuri. all in all, de o coeziune formidabila pentru miike.inclusiv sincopele si montajele paralele isi gasesc loc. nice. easy going. definite bonus-incredible beauty of the actor playing kenji.


efter repetitionen/bergman. genial. no other words.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 25 Feb 2006, 22:14   #4064
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.secuestro express. 90. misto. o sa mai zic despre el. ambra, ti-ar place-incearca sa faci rost. fac o bere la tiff daca nu te satisface.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 01:31   #4065
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Am avut chef de entertainment,de un film usurel, asa ca am ales
Aeon Flux...Am retinut doar Ch. Theron.Un bullshit de film.

In Green Hours, o proiectie a unui scurt metraj numit "Still Center", al unei domnisoare regizor scolita in SUA.O chestie cu dialog filosofic, cu o idee gen toti ne cautam un loc in univers, a incercat sa bage un alter ego al protagonistei, sub forma unui fetite, dar a esuat lamentabil, montaj de rahat, imagine la fel.E genul de film care cauta arta "cu lumanarea" si e departe rau.Creatoarea spunea despre film ca "e altceva".Ba nu, e doar o incercare esuata si trasa de par cu miros imputit de "altceva".
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 07:38   #4066
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by raptor:
.secuestro express. 90. misto. o sa mai zic despre el. ambra, ti-ar place-incearca sa faci rost. fac o bere la tiff daca nu te satisface.

bun, o sa il incerc.
s-a mai schimbat ceva din vremea aia calduroasa si betivii aia de pe marginea drumului?
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 10:18   #4067
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
IN HER SHOES-nota 6/10 un film banal si foarte plictisitor.Cameron Diaz in papuci lu' sorasa Toni Collette care chiar face un rol bun.In rest foarte multi pensionari prin acest film.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 10:30   #4068
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
TAMARA-nota 5/10 ,inca un film ieftin cu o tipa buna care invie pentru a se razbuna pe cei care au omorat-o.Faze foarte misto de lupta prin spital,nu era nimeni acolo in afara de ei.Sfarsitul te duce cu gandul la o continuare.Tamara e buna dar filmul e naspa.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 10:36   #4069
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Masinistul 8/10. Un film cu un subiect destul de complicat , interesant si foarte morbid. Merita vazut si numai pentru a-l vedea pe Cristian Bale numai piele si os.
Lino is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 13:45   #4070
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Maria Full of Grace (2004)

Frumos. Pe deplin meritata nominalizarea la Oscar a actritei Catalina Sandino Moreno. Mi s-a parut ca are pe alocuri ceva accente de telenovela, dar asta nu m-a deranjat prea tare. 7/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 19:21   #4071
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Bloodrayne este genul de esec la care te astepti pentru ca are in spate un joc de pe PC. Nu iese in evidenta cu nimic. Efecte speciale de nota 3 si o coloana sonora enervanta. Actorii nu-si dau silinta si parca le e rusine ca joaca in film.
Facut in Romania ca sa fie mai ieftin si asta se vede :hmm: . 5/10
PS: Este mult sub Underworld: Evolution
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 19:49   #4072
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Brothers Grimm - 8/10: nu a fost deloc rau si cu siguranta exceleaza la capitole precum imagine, regie, decoruri si muzica, iar actorii se descurca destul de bine ("two thumbs up" pentru Ledger). Insa nu am putut sa nu observ ca ma simteam mai degraba la un film de Tim Burton decat la unul de Terry Gilliam. Ceea ce nu ar fi prea rau, dar... :?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 21:19   #4073
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Insa nu am putut sa nu observ ca ma simteam mai degraba la un film de Tim Burton decat la unul de Terry Gilliam.

bine zis. de fapt, eu adaug: un film prost de tim burton...

.................................................. ............................................

breakfast at tiffany's - ei bine, iata un film in care literalmente TOTUL functioneaza perfect, de la combinatia de genuri (drama, comedie, love story, melodrama) la ADORABILA (GOD, how i love her !) audrey hepburn si la muzica (divina) a lui henry mancini. scena shoplifting-ului din librarie a trecut pe lista mea a celor mai amuzante 10 scene de film. o capodopera a farmecului.

germania anno zero - iata si un rossellini mai putin reusit. nu stiu, a fost asa prins in tragedia pe care incearca sa o construiasca (cate inversunare, sa dovedesti ca un baiat de 10 ani POATE avea sangele rece sa isi ucida tatal, ca sa faca traiul familiei mai usor), incat ajunge fortat, artificial, si, in cele din urma, penibil.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 07:28   #4074
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
London (2005)
7.5/10
great talks (dialoguri gen woody allen de odinioara) sau projecting the shit w. style 8), pretty convincing arguments gen try bear w. me, good lines in between (not the white lines in the bathroom ) Jason Statham irezistibil: "10.5 inches!? at least she should have rounded it down"...LOL, sau descriindu-si aventura lui sado-maso :lol: ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 10:34   #4075
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Night Watch (2004)

Interesanta abordare a luptei dintre bine si rau. Nu m-a dat pe spate. Sper ca urmatoarele doua sa fie ceva mai bune, ca tot am citit ca e gandit ca trilogie.
5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 11:13   #4076
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by MinRep:
The Brothers Grimm - 8/10: nu a fost deloc rau si cu siguranta exceleaza la capitole precum imagine, regie, decoruri si muzica, iar actorii se descurca destul de bine ("two thumbs up" pentru Ledger). Insa nu am putut sa nu observ ca ma simteam mai degraba la un film de Tim Burton decat la unul de Terry Gilliam. Ceea ce nu ar fi prea rau, dar... :?

asta ar fi meritat sa fie postat la 'acum pe ecrane'!

pt notorious

tim burton a facut filme mai proaste decit tot ce-a facut terry gilliam pina acum... exemplu: 'planet of the apes' :sick: pe linga asta, cel mai prost gilliam - i. e. 'fear & loathing in las vegas' - e o capodopera 8)
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 13:47   #4077
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.ballad of jack&rose. mi-a palcut mult. poate ca am devenit cam "softy" in ultima vreme...treaca de la mine, 85, cu mentiune pentru pata de sange de pe cearshaf incercuita(de fapt e un patrat dar nu cred ca se paote spune impatratita) cu marcherul: "just an experiment".
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 14:22   #4078
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1 les gaous 3/5
mda...
rareori tot ce pot zice despre un film e “simpatic”
asta e unu din cazurile acelea rare
pe scurt, doi tarani se duc la paris.
Mai pe larg
Comedia haioasa (cum in ultima vreme numai non-americanii stiu sa faca) cu un oarecare iz retro (umorul sanatos si cu tendinte spre bathroom humor al anilor ’80 altroit pe un scenariu savuros cu feeling de ’60 in care toate personajele tre sa-si dea in petic)
Descriere pentru cei carora le-au placut big momma’s house, deuce biggalow sau wedding crashers:
“american pie varianta “soft” franceza”

2 war of the worlds 52 4/5

primitivism tehnic, dar mult bun simt, fara drame de doi lei, coplasi, caini, comicacareli si gesturi rahatico-heroice
m-a tinut in scaun doar ca sa vad cum arata extraterestrii si mai ales cum se va termina toata tarasenia
h.g.wells mare vizionar

3 resident evil 2: apocalypse 4/5

nu numai zombies+mila jovovitch (combinatie deja irezistibila) dar mai contine si trimiteri la filme bune (unele sublime):
day of the dead, alien4: ressuresction, zombie flesh eaters, dawn of the dead (remakeu), terminator & predator
asa...deci cea mai buna ecranizare de joc pt pc; pe rezon de poveste (trage si fugi, trage din nou, diferite nivele de dificultate in ce priveste adversarii, exista o misiune, echipe, etc) pentru ca nu e vreo capo- sau campo- dopera totala in ce priveste regia, dialogurile sau jocul actorilor
dar exista zombiez, caini mutanti, humanoizi mutanti, o tona de arme, cadavre si neasteptat de mult (si mai ales de bine implementat) nihilism
nihilism a la romero
doar ca tine cu cca 8 minute prea mult.
Daca se termina dupa ce orasul e ras de pe fata pamantului si corporatia diabolica reuseste sa iasa basma curata ar fi fost sublim
Dar ni se baga pe gat si ce se-ntampla dupa, chestiuni care ar fi putut, la fel de bine sa fie amplasate nu in coada partii2 ci la inceputul partii3.

4 calvaire 4/5

da, misto ideea de artzy-fartzy texas chainsaw massacre a la francaise (sans chainsaw, malheuresement) dar finalul prea confuz nu mi-a picat bine
mi-a placut atmosfera genreala de degenerescenta teroare zoofilie

5 the misfits 5/5
ca si in cazul lui citizen kaine, m-am temut ca e vreo coclitura over-rated
adevarul e dramaturgii stiu cum sa faca personaje care, oricat de datata (sau pur si simplu proasta) ar fi interpretare actorilor sa ti se infiga in suflet (vezi Tenesse Williams pt The Cat on the Hot Tin Roof sau a Streetcar Named Desire, )
vazind filmu “i felt a funeral in my brain” pentru Marilyn Monroe, Montgomery Clift, Clark Gable si hollywood-ul care producea filme scrise de Arthur Miller si regizate de John Huston
ciudat, emotionant, mitologic
Marilyn pierduta, somnambula, confuza, fragila (Miller a scris scenariul pt ea si Roslyn este ea ), Clift de-abia se mai tinea pe picioare, Gable obosit si terminat

“how do you find your way back in the dark?”

6. jeepers creepers 4/5sequelu mia placut mult mai mult dar chestia asta e excelent filmata, respecta toate regulile suspansului de gen, si creatura e f misto
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 14:42   #4079
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
A Love Song for Bobby Long (2004)

Nice character and New Orleans atmosphere study. Scarlett Johansson e o dulce, ca de obicei. Travolta si Macht sunt un "cuplu" (profesor-asistent resp. prieten-prieten) foarte reusit. 7/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 27 Feb 2006, 14:59   #4080
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Cinemania:
A Love Song for Bobby Long (2004)

Nice character and New Orleans atmosphere study. Scarlett Johansson e o dulce, ca de obicei. Travolta si Macht sunt un "cuplu" (profesor-asistent resp. prieten-prieten) foarte reusit. 7/10

mie filmul asta mi s-a parut enervant de patetic.. mi-a placut chestia aia cu ' the heart is a lonely hunter', though..
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells