Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2005, 11:35   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
apropo, mi-am mai adus aminte de una.

caz destul de cunoscut. 'roar'. DOP: jan de bont, inainte sa-si faca debutul in regie cu spectaculosul 'speed'. din dorinta de a filma ceva extravagant sau doar din plictiseala, olandezul hotaraste sa coboare camera de filmat in fata unui leu neimblanzit. urmarea: leul isi infige coltii in scalpul lui de bont, descoperindu-i craniul.

o operatie complicata, dar reusita, ii reda, desigur, podoaba capilara veteranului de bont ! dar ce senzatie ! :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 11:43   #22
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
[quote="notorious"]
Originally Posted by nume:
principiul este simplu: zici ca nu stiu, ca sunt 'mai slab ca ceaiul' - nu ma supar, evident. pt ca este clar ca stiu despre Film mai multe decat tine si am un ochi critic si analitic incomparabil mai dezvoltat ca al tau.
Stii pe dracu'. Vezi ca incalci regulamentul si faci postari duble.
Nu stii nimic bah si ca sa incep de undeva ti-am si demostrat incercandu-te cu niste nume (stii tu, alea de ziceai ca habar n-ai cine sunt).

Ia in mm un dictionar, invata cine sunt respectivii, citeste-le cronica si operele, sterge-te de muci , dupa care vino sa vorbesti cu mine. Penalule.

Mai slab ca ceaiul ? Am gresit.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 13:53   #23
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Nu stii nimic bah si ca sa incep de undeva ti-am si demostrat incercandu-te cu niste nume (stii tu, alea de ziceai ca habar n-ai cine sunt).

Ia in mm un dictionar, invata cine sunt respectivii, citeste-le cronica si operele, sterge-te de muci , dupa care vino sa vorbesti cu mine. Penalule.

nu stiu ce mi-ai demostrat prin faptul ca ai spus ca o plagiez pe Ecaterina nu-stiu-mai-cum (de care zisei ca n-o stiu), decat ca habar n-ai citesti niste cronici.

si, desigur, alte apelative si injuraturi. ca sa stii ca acolo unde a scris nume, altul s-a scarpinat la dos.

esti un caz tragic, nume. deja nu ma mai complic sa ma 'rafuiesc' cu tine pt ca imi starnesti mila. ca IMM, iar daca ai ajuns pe treapta ei...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 14:25   #24
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@ puitzul notoriu
Nu te mai simti obligat sa raspunzi de fiecare data, spui acelasi lucru. De acum inainte lasa-ne sa ne imaginam ce urmeaza sa scrii, strici bunatate de subiect.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 06:12   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Portocala mecanica de Stanley Kubrick

In timpul filmarii scenei in care lui Malcolm i se aplica tratamentul Ludovico, actorul si-a zgariat corneea unui ochi, orbind temporar.
auch!
Nu a fost de ajuns...cu ocazia altor scene si-a dilit niste coaste si era cat pe ce sa se innece la filmare fazei cand este tinut sub apa, deoarece aparatul de respirat n-a mai functionat

poor Malcolm...pentru asta a facut un rol care mi-a ramas la suflet
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2005, 13:29   #26
Avraam
Novice
 
Avraam
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 6
Da ,actorii sunt dispusi sa faca o gramada de sacrificii pentru un film(mai ales daca ei considera ca o sa fie si bun),dar parerea mea e ca greul intr-un film(mai ales daca e si de actiune) il duc amaratzii de cascadori ,despre care nu se vorbeste cine stie ce,oamenii din umbra actorilor. Cati din ei au murit sau au suferit accidente grave pe platourile de filmare asta nu se mai spune niciodata...........si apar apoi destui gretzosi care sa comenteze ca filmul x sau y nu e bun sau cutare actor e "jegos" sau mai stiu eu cum, fara sa cunoasca efotul depus de omul ala in timpul filmarilor.
Eu prefer filmele de actziune in general, si am citit destule mesaje stupide pe aici despre anumite filme . Din punctul meu de vedere filmul e pentru deconectare.Cine vrea sa se culturalizeze sa mearga la teatru sau sa citeasca . Filmul nu e pentru filozofie sau mesaje cu substrat( in opinia mea).
Avraam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 06:37   #27
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Avraam:
Din punctul meu de vedere filmul e pentru deconectare.Cine vrea sa se culturalizeze sa mearga la teatru sau sa citeasca . Filmul nu e pentru filozofie sau mesaje cu substrat( in opinia mea).
Nu ar fi o risipa de mijoace artistice? :?

Oricum, cam tarziu ti-ai gasit sa revolutionezi cinema-ul.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 13:35   #28
Avraam
Novice
 
Avraam
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 6
Nu e treaba mea sa revolutionez cinema-ul...........se ocupa altii de asta.Eu doar mi-am dat cu parerea.............sau poate e interzis?!
Vad ca te-ai simtit putin lezat...............scuze, n-am intentionat sa "ranesc "pe nimeni.
Avraam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 13:47   #29
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Avraam:
Din punctul meu de vedere filmul e pentru deconectare.Cine vrea sa se culturalizeze sa mearga la teatru sau sa citeasca . Filmul nu e pentru filozofie sau mesaje cu substrat( in opinia mea).
Esti idiot. Daca un film e jeg, e jeg, indiferent de cati cascadori au murit in el.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 14:07   #30
Avraam
Novice
 
Avraam
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 6
Ceea ce pentru tine e "jeg" poate altuia ii place.........deh gusturile difera.
Iar faptul ca m-ai facut idiot ,fara macar sa ma cunosti .......spune destul despre caracterul tau..........ca si unele filme ,ce sa-i faci asta e....
Avraam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:16   #31
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Ce Tom Hanks, ce Robert de Niro fratilor.... sau tanti aia Rene Zelwegger (sau cum o cheama), pe care chiar n-o inteleg... sa te ingrasi pt un film bun mi se pare ok, dar sa mai faci si un film prost asta chiar e naspa... deci cum ziceam, cred ca nu l-ati vazut pe Atanarjuat, eroul principal din filmul cu acelasi nume, un film cu si despre eschimosi, facut in 2001 (l-a vazut careva?).... e o faza in film de te crucesti, in care tipul asta alearga vreo 10-15 minute in pielea goala printre gheturi... gol-pusca!! iar in jur e numai gheata cit vezi cu ochii!! Faza e absolut reala, totul e filmat undeva in nordul Canadei, aproape de Oceanul Arctic... filmul e super fain, chiar si daca-l privesti ca pe un document, pacat ca nu prea s-a auzit de el... sint si alte faze socante acolo, de ex. cea cu eschimosii care maninca bucati de carne cruda...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:35   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
... deci cum ziceam, cred ca nu l-ati vazut pe Atanarjuat, eroul principal din filmul cu acelasi nume, un film cu si despre eschimosi, facut in 2001 (l-a vazut careva?).... e o faza in film de te crucesti, in care tipul asta alearga vreo 10-15 minute in pielea goala printre gheturi... gol-pusca!! iar in jur e numai gheata cit vezi cu ochii!! Faza e absolut reala, totul e filmat undeva in nordul Canadei, aproape de Oceanul Arctic... filmul e super fain, chiar si daca-l privesti ca pe un document, pacat ca nu prea s-a auzit de el... sint si alte faze socante acolo, de ex. cea cu eschimosii care maninca bucati de carne cruda...

Nu am mai vazut asa ceva!!!! Unde poate fi gasit acest film extrem?!?!?! Maninca bucati DE CAR-NE CRU-DA???!!! :o Si e dezbracat de tot??? Si afara era gheata gheata?? Eu am vazut unul si mai tare: era Mr. Bean si isi facea un sandvis intr-un ciorap!!! :o Si si el se dezbraca, bine, dar la el era mai cald, ca nu era filmat in Canada, da' si faza asta e absolut re-a-la!!!! Adevarata!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:35   #33
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Pentru tine, filmule drag, fac orice? ... Pai stai putin... ziceati de rene, de niro etc. care primesc, si anume milioane de dolari ca sa se ingrase putin sau sa alerge ca prostii... pai scuza-ma... sa-mi dea mie nu stiu ce milioane de dolari ... si slabesc intr-o zi, cat zelweger in 6 luni... si in plus... ce e cu acest topic telenovelistic? I mean... filmule drag... de ce esti asa de cacacios(in ultimul timp) si imi vi cu tot felul de productii de milioane de coco la care nici macar nu pot sa rezist juma de ora... ??
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:41   #34
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by cherryblossom:
... deci cum ziceam, cred ca nu l-ati vazut pe Atanarjuat, eroul principal din filmul cu acelasi nume, un film cu si despre eschimosi, facut in 2001 (l-a vazut careva?).... e o faza in film de te crucesti, in care tipul asta alearga vreo 10-15 minute in pielea goala printre gheturi... gol-pusca!! iar in jur e numai gheata cit vezi cu ochii!! Faza e absolut reala, totul e filmat undeva in nordul Canadei, aproape de Oceanul Arctic... filmul e super fain, chiar si daca-l privesti ca pe un document, pacat ca nu prea s-a auzit de el... sint si alte faze socante acolo, de ex. cea cu eschimosii care maninca bucati de carne cruda...

Nu am mai vazut asa ceva!!!! Unde poate fi gasit acest film extrem?!?!?! Maninca bucati DE CAR-NE CRU-DA???!!! :o Si e dezbracat de tot??? Si afara era gheata gheata?? Eu am vazut unul si mai tare: era Mr. Bean si isi facea un sandvis intr-un ciorap!!! :o Si si el se dezbraca, bine, dar la el era mai cald, ca nu era filmat in Canada, da' si faza asta e absolut re-a-la!!!! Adevarata!

cam multa exaltare, nu? ... Vinz, cum esti tu pe faza la orice misca...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:44   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:

cam multa exaltare, nu? ... Vinz, cum esti tu pe faza la orice misca...

Nu stiuci ne e Vinz.
Nu era exaltare, era oripilare.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:44   #36
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by cherryblossom:
... deci cum ziceam, cred ca nu l-ati vazut pe Atanarjuat, eroul principal din filmul cu acelasi nume, un film cu si despre eschimosi, facut in 2001 (l-a vazut careva?).... e o faza in film de te crucesti, in care tipul asta alearga vreo 10-15 minute in pielea goala printre gheturi... gol-pusca!! iar in jur e numai gheata cit vezi cu ochii!! Faza e absolut reala, totul e filmat undeva in nordul Canadei, aproape de Oceanul Arctic... filmul e super fain, chiar si daca-l privesti ca pe un document, pacat ca nu prea s-a auzit de el... sint si alte faze socante acolo, de ex. cea cu eschimosii care maninca bucati de carne cruda...

Nu am mai vazut asa ceva!!!! Unde poate fi gasit acest film extrem?!?!?! Maninca bucati DE CAR-NE CRU-DA???!!! :o Si e dezbracat de tot??? Si afara era gheata gheata?? Eu am vazut unul si mai tare: era Mr. Bean si isi facea un sandvis intr-un ciorap!!! :o Si si el se dezbraca, bine, dar la el era mai cald, ca nu era filmat in Canada, da' si faza asta e absolut re-a-la!!!! Adevarata!


Nu am putut sa ma abtin, :lol:
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:52   #37
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
voi astia doi de sus, va fac o dedicatie:

Incerc acum sa-ti spun ca am gresit, am gresit
Dar tu nici macar nu te uiti la mine...


__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 14:05   #38
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@Cherry
L-am vazut eu, a fost tradus in engleza Snow walkers, si e prost.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 14:16   #39
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by nume:
@Cherry
L-am vazut eu, a fost tradus in engleza Snow walkers, si e prost.

nume, daca l-ai fi vazut, ai fi stiu despre ce vorbesc mai sus. Atanarjuat a fost tradus in engleza "The Fast Runner" si e regizat chiar de un eschimos, Kunuk nu-stiu-cum... m-am uitat pe imdb dupa Snow Walkers asta al tau (chiar l-ai vazut?), e cu totul altceva... Atanarjuat chiar e misto, dupa ce-l vezi mai vorbim..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 14:26   #40
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Si in Snow walkers alearga unu' in cucu gol mai mult de 15 minute, tot acolo se mananca carne de ren cruda bla bla amanuntele astea nu conteaza, putea sa manance ala si carne de om (cruda), daca un film e prost, e prost si cu si fara "artificiile" astea.
In cate filme n-ai vazut ochi taiati (eu am vazut ), si totusi nu sunt "Cainele andaluz" ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells