Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2003, 10:13   #21
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
"The Hands That Build Up America" (patriotici britanicii)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 12:49   #22
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Hehe...sunt curios cum "suna"...o sa aflu in curand...caci nu degeaba exista p2p
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 22:24   #23
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu cred ca Eminem ar merita sa castige Oscarul, intrucat melodia mi se pare foarte potrivita pentru film. U2 este una din formatiile mele preferate dar nu consider melodia lor suficent de valoroasa pentru a primi acest premiu. Parerea mea este ca melodia care castiga la aceasta categorie trebuie sa fie o melodie care sa si promoveze filmul, si Eminem face chestia spre deosebire de cei de la U2.

oricum, legat de 8 Mile, eu chiar am fost placut surprinsa de interpretarea lui Eminem...rolul era intr-adevar apropiat de modul sau de a fi, dar chiar a jucat excelent...pur si simplu nu mi-a venit sa cred cat de bine a reusit sa surprinda anumite aspecte ale personajului si le-a surprins si prin versurile de la "Lose Yourself".
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 21:52   #24
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Am vazut duminica trecuta "F&TV" la Prima TV si am ramas foarte dezamagit. Unde s-a mai vazut emisiune de cinema unde sa nu se trateze deloc tema nominalizarilor la Oscar?! Nici macar nu s-a amintit ca in cursul saptamanii trecute au fost anuntate nominalizarile.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 08:58   #25
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
N-ai ce-i face cu Prima...
Oricum, am ascultat melodia celor de la U2, dar sincer sa fiu nu m-a impresionat...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 21:57   #26
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut azi "The Hours" si mi-a placut foarte mult...eu cred ca ar merita sa castige Oscarul pentru cel mai bun film, desi inca nu am vazut toate filmele nominalizate...este insa incomparabil mai bun decat Gangs of New York!Nicole Kidman este fenomenala...efectiv n-o recunosti! mi se parea ca mai seamana vag doar pe la intonatie...mi-a placut chiar si de Meryl Streep pe care de obicei nu pot s-o suport!
sunt inca extrem de impresionata de film...acum sunt si mai curioasa cum e Chicago pentru ca mi se pare ca este singurul film care ii poate smulge Oscarul!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2003, 18:44   #27
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Iti place sa ma iriti???
Cum poti spune ca Chicago este singurul film care "ii poate lua Oscarul"??? Nu este evident ca favoritul devine, incetul cu incetul, Pianistul? A castigat premiul pentru cel mai bun film de fiecare data peste The Hours si Chicago(BAFTA, Golden Globes)...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2003, 23:09   #28
iadrianik
Senior
 
iadrianik
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 75
Tocmai pentru ca a luat deja aceste premii, inclin sa cred ca "Pianistul" nu va lua si Oscarul. DESI subiectul tratat (adica un evreu sau ,ma rog, polonez de origine evreu care e persecutat) ar putea cantari hotarator. Sa nu ma intelegi gresit, dar as putea sa dau cateva exemple: Lista lui Shindler sau La vita e bella (film care mie mi-a placut extraordinar de mult , dar despre care s-a zis ca n-ar fi luat Oscarul daca nu avea si a doua parte,cea tragica,cu trimiterea celor 3 in lagar).
iadrianik is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 05:45   #29
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu vad logica in ce spui. Daca traim intr-o lume unde arta este apreciata, atunci nu mi se pare normal ca un film sa nu primeasca oscar pentru ca a primit alte premii. Mie mi se pare ca se premiaza "calitatea", nu altceva...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 14:50   #30
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
avand in vedere ca The Pianist e facut de Roman Polanski care nu e prea bine vazut in State, nu cred ca o sa se poata lauda cu prea multe premii...ma si mir ca a avut atatea nominalizari! parerea mea este ca e unul dintre filmele cu cele mai putine sanse la Oscar pentru Cel mai bun film...inca nu l-am vazut deci nu sunt foarte sigura...dar asa simt eu...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 17:20   #31
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
christi: ba eu nu cred ca va fi nimic special in primirea premiului de catre eminem, daca i se va acorda. mi-l inchipui strict ca la mtv music awards - vine, nu schiteaza nici un zimbet, arunca privirile tipice de copil batut pe nedrept si greu de impresionat ca adult, zice un vag "thank you" cu o voce monotona, si exit... anticlimactic, ca de obicei, si rezistind valului de entuziasm al publicului cu o expresie obosita pe figura. daca nu cumva foloseste prilejul sa "say goodbye to hollywood", ca eu asta presimt ca se va intimpla in curind. omul pregateste o iesire in plina glorie.

i might be wrong, but...

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 19:33   #32
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by ricutza:
avand in vedere ca The Pianist e facut de Roman Polanski care nu e prea bine vazut in State, nu cred ca o sa se poata lauda cu prea multe premii...ma si mir ca a avut atatea nominalizari! parerea mea este ca e unul dintre filmele cu cele mai putine sanse la Oscar pentru Cel mai bun film...inca nu l-am vazut deci nu sunt foarte sigura...dar asa simt eu...

Nu mi se pare normal sa-l loveasca sub centura pentru asta. Daca sunt oameni care vor ca nazistii care acum au 80 de ani, si care in tineretea lor au ucis sau au ordonat uciderea a mii de oameni, daca nu mai multi, sa fie lasati in pace pentru masacrele lor, atunci conisder ca cele facute cu atat de mult timp in urma de Polanski pot fi iertate, mai ales daca "persoana in cauza" il iarta.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 13:58   #33
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da mai, eu sunt in mare parte de acord cu tine...mi se pare ca daca un film e bun, trebuie premiat indiferent de ce a facut regizorul sau actorul din rolul principal etc. dar membrii Academiei se gadesc si la ceea ce inseamna Oscarul pentru un film...ori premiul asta are valoare care o are, numai datorita faptului ca publicul ii acorda aceasta importanta...in cazul lui Polanski, publicul poate fi neiertator, si din acest motiv nu cred ca Academia isi va asuma astfel de riscuri...
eu cred ca e o situatie asemanatoare cu cea de la "Quillis"...filmul a fost nominalizat, i s-a facut publicitate, dar nu a pimit nici macar un premiu desi, sincer, cred ca le-ar fi meritat...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 17:04   #34
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
bogie, le-ai vazut la CINEMA?(ma refer la Pianistul si Gangs of NY). Sau traiasca DIVX-ul!! Daca alegi varianta a 2-ua atunci nu prea poti sa tragi o concluzie 100%, fiindca la cinema filmul SE VEDE ALTFEL!! :o
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 17:21   #35
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Am vazut si Pianistul si Gangs of NY; cred ca filmul lui Polanski are mai multe sanse fiindca trateaza o tema lacrimogena si oarecum actuala: persecutarea evreilor. Filmul e plictisitor, monoton, Adrien Brody joaca precum o cizma; cliseele dintotdeauna: familia respectabila de evrei intelectuali; nazisti indobitociti care arunca invalizi de la etaj, impusca cu bestialitate tot ce misca pe strazi: copii, batrani, femei, nu conteaza, doar sa-si satisfaca pofta de sange; femeia atragatoare care se indragosteste de pianist. Nota 6.5 (parerea mea)
Gangs of NY mi s-a parut mai slab. Prea lung, personaje irealiste care se chinuie sa vorbeasca cat mai pitoresc si cu accent irlandez, o violenta ilogica, previzibil pana la ultima scena. Clisee:tradarea prietenului cel mai bun, la femme fatale, finalul. Nota 6
Sunt oarecum dezamagit de faptul ca astea doua filme sunt nominalizate la Oscar si au mari sanse sa castige. Sper ca Chicago sau The Hours sa castige, cu toate ca nu le-am vazut. Oricare, numai alea doua nu.
The two towers mi se pare cel mai prost dintre cele 5 nominalizari.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2003, 23:52   #36
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Recitind postarile de la aceasta sectiune a forumului am gasit o greseala facuta de PoliFanAthic. El sustine ca The Pianist “a castigat premiul pentru cel mai bun film de fiecare data peste The Hours si Chicago(BAFTA, Golden Globes)…”. Da-mi voie sa te contrazic. “The Pianist” a pierdut Globul de aur pentru “Cel mai bun film - drama” in favoarea lui “The Hours” chiar. De asemenea, filmul lui Roman Polanski a pierdut si Globul de aur pentru “Cel mai bun actor intr-un film - drama”. Cel care i-a “suflat” trofeul lui Adrien Brody a fost Jack Nicholson, pentru rolul sau din “About Schmidt”. Daca la Golden Globe Awards “Pianistul” nu a fost invingator, e drept ca la BAFTA a luat 2 din premiile importante. Si daca tot vorbim de premii, sa nu uitam ca “The Pianist” a fost incununat de francezi cu 7 premii Cesar.
Oricum, toate aceste trofee nu justifica faptul ca “Pianistul” va lua cu siguranta Oscarul pentru cel mai bun film. Tind sa fiu de acord cu ce spune ricutza.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2003, 00:27   #37
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Am ascultat toate cele 5 melodii nominalizate pentru “Cea mai buna muzica scrisa pentru un film (Cantec original)” si de departe “The Hands That Built America” al celor de la U2 mi s-a parut cel mai bun cantec. Nu stiu exact cat de reprezentativa este aceasta melodie pentru filmul “Gangs of New York” si in ce masura sublinieaza idea filmului, insa eu as da Oscarul baietilor de la U2. Si cred ca asa vor face si membrii Academiei, dat fiind caracterul patriotic al cantecului, mai ales ca acum, in ajunul unui razboi, pe toti americanii ii incearca un sentiment de patriotism.
Dintre celelalte melodii un concurent mai serios mi s-a parut cantecul cu influente latino “Burn It Blue” din coloana sonora a filmului “Frida”. N-as trece cu vederea nici peste “I Move On” din soundtrack-ul filmului “Chicago”, tinand cont de media de varsta a membrilor Academiei care s-ar putea arata nostalgici la vremurile de la inceputul secolului trecut. Melodia in stil country “Father and Daughter” a adus filmului pe care il reprezinta singura nominalizare la Oscar si cu atata va ramane sau cel putin asa presupun. Nici cantecul lui Eminem “Lose Yourself” nu prea vad cum ar putea obtine Oscarul, insa nu pot sa nu ma mir de aceasta nominalizare. Se pare ca Slim Shady are fani si in randul membrilor Academiei.

Duminica 16 martie a.c. la ora 18:00 nu pierdeti emisiunea "Pro TV Magazin" de la postul amintit mai sus, unde vor fi rememorate cateva "Momente de Oscar" - o recapitulare a castigatorilor din anii trecuti.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2003, 20:59   #38
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Referitor la ultima afirmatie a lui Flavius. De cateva saptamani e o emisiune pe TVR Cultural, la ora 15:30, in fiecare sambata, in care se trec in revista premiile OSCAR in fiecare an. E drept, treaba merge cam incet (dupa vreo sapte episoade sunt la anul 1951), dar e o emisiune interesanta si rateaza si subiecte legate de societate, cerinte, mentalitati, jocuri de interese, prezentand si filmele interesante care nu s-au numarat printre marii premianti sau nominalizati ("Dicatatorul" lui Chaplin sau "Citizen Kane").
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2003, 22:21   #39
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
MinRep ma faci sa regret ca societatea de cablu la care sunt abonat nu are in pachetul de programe si TVR Cultural. Mi-as dori sa vad emisiunea asta, mai ales ca trateaza subiectul premiilor Oscar pe indelete.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2003, 22:27   #40
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Interesant MinRep, nu stiam de emisiunea asta si iti multumim pentru pont. Ora totusi e cam nasoala, sunt ocupat la ora aia!!
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells