Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2002, 17:19   #21
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Ca "unul din aia doi" adic= fani ai filmelor cu bataie, as vrea sa spun :razz:. Sigur ca eram fan al acestor filme! Aveam 10-12 ani! Daca as fi vazut CTHD la aceeasi virsta, cu siguranta ca as fi dat pe spate! acum am pretentii mai mari, chiar si de la un film cu bataie! Din nou, :razz:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2002, 01:48   #22
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Uite Poison... sunt tare curios ce inseamna la tine pretentii mai mari?

Am incercat sa-mi dau seama din postingurile tale, dar din declamatii nu reies filmele care iti plac...
...asa ca iti raman dator daca ne potolesti curiozitatea.

_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-01 02:54 ]</font>
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2002, 11:44   #23
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Glimmer Man, orice John Woo, The Replacement Killers. In materie de filme cu bataie am o singura pretentie: sa nu ma plictiseasca. Ideal e sa ma amuze. Daca au si altceva de spus, in afara de bataie, cu atit mai bine (Matrix)dar CTHD mi-a epuizat sursa de rabdare in prima jumatate de ora. Poate nu eram eu in starea de spirit necesara, dar mi s-a parut o corcitura nereusita intre un film de actiune si unul de arta. Prea lung si lent pentru un film cu bataie, prea plin de arte martiale si zburataciri ca sa fie film de arta... Ma rog, fiecare cu gusturile lui. :smile:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2002, 17:56   #24
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Si zici ca identitatea ta e feminina? :roll:

_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-01 18:57 ]</font>
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2002, 12:40   #25
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Da! Si? Lasa loviturile sub centura :wink: si explica-te! Esti unul dintre acei masculi care cred ca orice muiere trebuie sa lesine la scene cu viori si filme cu persoane care mor incet? :???:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2002, 13:16   #26
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Da' chiar asa Blizz. Porc misogin ce esti! :grin:

Poison, sper ca te referi la orice John Woo in perioada ante-Hollywoodiana. :wink:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2002, 13:35   #27
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Multumesc, Amyd! :grin: Dar sa stii ca mie imi place John Woo si in perioada hollywoodiana, pentru ca eu cred ca dramatismul si kitchul sint deliberat exagerate, pentru a lua peste picior gustul american si, prin extensie, al maselor. De aceea ma distreaza grozav, chiar daca uneori eram singura care ridea in sala, asa ca trebuia sa-mi inabus hohotele, ca la scoala in timpul orelor. :lol:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2002, 17:21   #28
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Hai c-a meritat sa punctez sub centura pentru raspunsurile astea... :lol:

Nu, otrava mica, nu sunt unul dintre masculii aia... insa 'Adevarul despre Caini si Pisici' are doua parti:
1. imi place Nabokov
2. nu imi plac travestitii din cronica de film romaneasca; prietenii stiu de ce :smile:
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2002, 11:01   #29
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
:wink:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-03-05 12:02 ]</font>
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2002, 01:37   #30
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Ntzz...
Cand o sa fim prieteni :smile:
_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-08 03:42 ]</font>
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2002, 11:13   #31
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-03-07 19:19 ]</font>
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 02:43   #32
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Sa inteleg ce... ??? :lol:
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 11:46   #33
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Poison wrote:
eu cred ca dramatismul si kitchul sint deliberat exagerate, pentru a lua peste picior gustul american si, prin extensie, al maselor.

Am mai auzit argumentul asta cu supralicitarea kitschului pentru a lua in ris bla, bla, bla. De exemplu in legatura cu Moulin Rouge. Eu nu stiu cum poate sa placa cuiva un film doar pentru ca teoria din spatele lui este interesanta. Pe mine, daca un film nu misca ceva in mine (la nivel emotiv sau intelectual) daca nu ma farmeca cumva, daca nu ma izbeste intr-un fel, e inutil ce ma priveste ca regizorul a vrut sa dea peste nas gustului americanului mediu? Sa fie sanatos.

Horatiu
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2002, 04:51   #34
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Cre' c-ati gresit topicu'. Aicea e despre Tigrii si Dragoni.
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2002, 11:54   #35
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
din fericire nu este numai despre Tigrii si Dragoni... As vrea sa revenim putin la discutia pe care Blizz a avut-o cu Amyd...la un momentdat Blizz a spus ca discutiile ar trebui sa fie concentrate pe informatie. Eu nu sunt deloc de acord!
Filmele trebuie interpretate si pe baza reactiilor psihologice pe care le/nu le provoaca... si daca asa interpretam filmele, nu inteleg de ce discutiile de aici ar trebui sa se axeze numai pe informatie.

ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2002, 21:35   #36
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Ricutza, apropos de faptul ca am spus ca discutiile de aici ar trebui sa fie concentrate pe informatie (scripta manent), m-am referit la asta in comparatie cu reactiile prea emotionale pe care le mai au unii dintre noi pe aici, incluzand aluzii la persoana si alte chestiuni care tin de bunele maniere ale discutiei.
Evident ca filmele le poti analiza din ce punct vrei, informatie si reactie psihologica, dar eu ma refeream strict la politetea discutiilor (nu ca as fi eu cel mai cizelat).
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2003, 13:56   #37
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Daca v-a placut 'Crouching ...', poate o sa va placa si 'The Legend of Suriyothai' (2003), editat de Francis Ford Coppola, a story of intrigue, romance and war set in a dramatic period of Siam's history. Din ce am inteles eu citind plot summary si vazind stillsurile, si aici o fata are un cuvint greu de spus.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2003, 15:01   #38
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
unde arunca un prost o piatra se chinuie zrcr intelepti s-o scoata. ce atata teorie, fratiorilor, tigrul e la fel de prost ca dragonul si la fel de functionali amandoi ca guma de mestecat pentru creieri. aduce spectacol exotic deci americanul cumpara. asta e.
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2003, 10:28   #39
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Asta e un festival de care nu am auzit eu sau de doua premii ale criticii de circ? Ce naiba cauta aici?
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 21:13   #40
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
e super film cu secventze de lupta a la balet clasic si sabii si gagice k lumea nu ca in filmele europene hahaha
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells