Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2011, 21:40   #3461
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cu mentiunea ca Once nu e "musical", ci "music film". Dar asta nu afecteaza in vreun fel calitatea filmului, de altfel si eu il recomand In general nici mie nu-mi plac muzicalurile, Singin' in the rain included. All that jazz e cam singurul care m-a incantat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 21:43   #3462
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Liviu-:
Cu mentiunea ca Once nu e "musical", ci "music film".

Aa, inseamna ca de asta mi-a placut. Ca daca stau bine sa ma gandesc oamenii aia chiar nu se apucau sa cante si sa danseze din senin cum se face de obicei prin musicaluri
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 08:35   #3463
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mie la Chicago chiar mi-au plăcut momentele de cântat şi dansat... cum e faza cu presa în care toţi jurnaliştii sunt marionete sau cea în care prizonierele îşi explică crimele, it was a murder but not a crime.

Îmi amintesc, când eram mică, am văzut The sound of music şi îmi plăcuse enorm... acum nu mă prea încântă.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 11:16   #3464
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Battle of Los Angeles''-toate cliseele s-au adunat in acest pseudofilm.Realizatorii acestui film ar trebui sa plateasca drepturi de autor unei duzine de case de productie.Au ciupit de peste tot pentru a asambla o balarie in care :extraterestrii aterizeaza in America (iarasi ??),sunt rai dar prosti ,ataca tot ce misca ,sunt coordonati de citeva nave usor de distrus ,sunt batuti de citiva eroi care sunt niste ''buni patrioti americani ''.As fi trecut peste toate minunile astea dar s-o mai suport si pe Michelle Rodriguez ??? .Singur lucru care-i da o nota feminina acestei ''actrite'' este l dublat din nume (Michelle ) .
5.5/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 11:36   #3465
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu nu inteleg de ce va automutilati auzul si vazul cu asemenea filme.
bremen, eu daca eram in locul tau, dupa max.5 minute trageam oblonul,faceam inca 5 minute de relax total,inspiram adanc aer in piept si incercam sa uit ca se produc aceste orori cinematografice.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 11:50   #3466
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Am vazut aseara pirates of the caribbean on stranger tides. Super filmul faze comice, actiune crazzyyy
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 12:25   #3467
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
eu nu inteleg de ce va automutilati auzul si vazul cu asemenea filme.
bremen, eu daca eram in locul tau, dupa max.5 minute trageam oblonul,faceam inca 5 minute de relax total,inspiram adanc aer in piept si incercam sa uit ca se produc aceste orori cinematografice.

Se numeste Zeitgeist -spiritul timpului.Nu sunt o persona foarte activa dar sunt o persoana foarte curioasa.Vreau sa prind din zbor toate ideile ,zgomotele ,discursurile unei anumite perioade.
Asta inseamna si carti ,filme ,reviste ,discutii mediocre sau proaste. Sunt un mic voyeur.

Last edited by bremen1980 : 21 May 2011 at 10:33.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 12:43   #3468
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=bremen1980]
Originally Posted by rvn:
Asta inseamna si carti ,filme ,reviste ,discutii mediocre sau proaste. Sunt un mic voyeur.
era o vreme cand si eu eram amatoare sa asimilez cat mai multa cantitate de informatii din aceste surse, fara sa le triez din punct de vedere al calitatii.
intre timp, cineva m-a caracterizat,spunand ca am "creierul spalat".poate are dreptate.cert este ca, in ultima vreme, refuz sa mai suport astfel de agresiuni psihice.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 12:54   #3469
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Dupa 6-7 filme la care ma uit pentru ca am oarecare garantii in ceea ce priveste calitatea lor, mai caut si cate unul mai nou, mai usor, mai la moda. In primul rand nu te poti uita tot timpul doar la capodopere si in al doilea s-ar putea chiar sa ai surprize placute(cum a fost Kick Ass pentru mine). Si chiar daca e un film prost, nu strica...mai ascute simtul critic, iti mai da un subiect de amuzament la o bere, etc.
On Topic: in curand "cel mai recent vizionat film" va fi Brazil.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 14:04   #3470
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
on musicals: mi-am adus aminte ca si Dancer in the dark mi-a placut foarte mult desi nu suport vocea lui Bjork.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 17:29   #3471
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Trolösa (2000)

Daca v-a placut Scenes from a Marriage si daca sunteti amatori de angoase transpuse pe pelicula, trebuie neaparat sa vedeti si acest tulburator film scris de Bergman si regizat de Liv Ullmann, o radiografie crunta a destramarii unui cuplu si a consecintelor tragice pe care un divort le are asupra partilor implicate, mai ales cand sunt si copii prinsi fara voia lor in conflictul parintilor. Filmul ofera, pe deasupra, si o interpretare de exceptie a lui Lena Endre, de care nu auzisem pana acum.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 18:35   #3472
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
[quote=rvn]
Originally Posted by bremen1980:
Originally Posted by rvn:
Asta inseamna si carti ,filme ,reviste ,discutii mediocre sau proaste. Sunt un mic voyeur.
era o vreme cand si eu eram amatoare sa asimilez cat mai multa cantitate de informatii din aceste surse, fara sa le triez din punct de vedere al calitatii.
intre timp, cineva m-a caracterizat,spunand ca am "creierul spalat".poate are dreptate.cert este ca, in ultima vreme, refuz sa mai suport astfel de agresiuni psihice.
Stai ca si eu le-am redus la greu .Pai cu 7-10 ani in urma radeam tot ce aparea pe ecrane sau la TV .Era un fel de rit de trecere la fel ca prima betie ,prima petrecere( fara parinti acasa ),primul prezervativ (umplut cu apa si aruncat in capul cetatenilor nevinovati ).Trebuia sa vad tot ,sa citesc tot ,sa ascult tot ,sa acumulez tot .Iluziile alea au trecut si astazi am o atitudine critica /ironica/jucausa fata de porcariile pe care le vad /aud /citesc.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 19:34   #3473
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
exact in acest spirit am zis si eu ca nu merita timp pretios din viata consumat cu toate dejectiile imbecile de acest gen, care de numesc "filme",doar pentru ca dureaza o ora jumate sau doua...
@
dulapiorule,
de ce pui tu comentarii de-astea la filme?na, acuma tre' sa las totul deoparte si sa ma "vitaminizez"cu Trolosa!

Last edited by rvn : 20 May 2011 at 19:40.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 19:35   #3474
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
nu suport vocea lui Bjork.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 20:23   #3475
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 20:44   #3476
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by rvn:
de ce pui tu comentarii de-astea la filme?na, acuma tre' sa las totul deoparte si sa ma "vitaminizez"cu Trolosa!

Cu placere! Vezi ca-i destul de lung si chiar dificil de urmarit. Sa nu se lase cu efecte adverse...
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 21:27   #3477
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
P.o.t.C. - On Stranger Tides - Vazut astazi la cinema .Mi-a placut dar tin sa mentionez ca nu e mai bun decat celelalte chiar daca e 3D. Din nou Johnny Deep a.k.a Jack Sparrow e cireasa de pe tort cu acelasi stil "prostesc" dar foarte amuzant .Cu sigranta merita vazut la cinema acest film deoarece da un stil aparte filmului , nu neaparat prin efectele 3D.

Nota mea : 7/10
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 22:27   #3478
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by rvn:
de ce pui tu comentarii de-astea la filme?na, acuma tre' sa las totul deoparte si sa ma "vitaminizez"cu Trolosa!

Cu placere! Vezi ca-i destul de lung si chiar dificil de urmarit. Sa nu se lase cu efecte adverse...
exista remedii pt orice! cui pe cui se scoate!adica voi continua tot cu un suedez.poate mi-l recomanzi tot tu si p-ala!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 23:19   #3479
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Ultimul film vazut : Thor
Nota 9/10
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 14:36   #3480
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
De zaak Alzheimer - povestea ultimei misiuni a unui asasin trecut bine de prima tinerete, bolnav de Alzheimer. Aduce putin cu Harry Brown. Destul de bun. 7/10
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells