Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Aug 2005, 11:32   #2921
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Bottle Rocket, 1996, regia: Wes Anderson

Wow! "The world needs dreamers." Adevarat. Si ce cuplu fac fratii Wilson (Owen & Luke) in aceasta Comedie! Dignan (Owen), dreamer-ul perfect, de o naivitate debordanta, cu un mod de gandire pe cat de hilar pentru cei din jur, pe atat de serios pentru el. Anthony (Luke), cel mai bun prieten al sau, exista parca pentru a mai frana putin entuziasmul lui Dignan, insa si el are probleme cu viata. Apoi mai e Bob (nu, nu Bob al nostru), tanarul bogat si asuprit de propriul frate. "Pacaliti" de Dignan, ceilalti doi sunt atrasi in planurile acestuia de a ajunge mari criminali. Pana una alta sparg o biblioteca si fac ce fac si isi complica viata, rezultand niste situatii foarte comice.
Filmul nu scapa nici o ocazie de a rade de el insusi. Which is just fine.

"It's the fire alarm, man."
"Who tripped the fire alarm?"
"It's because of all this fuckin' smoke, man!"

or

"Bob's gone. He stole his car!"
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 16 Aug 2005, 14:11   #2922
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Garfield - 2/10 - la un moment dat citeam pe forum ca filmul e bun, chiar comic, nici macar vocea lui Bill Murray care aduce foarte mult a Ghost Busters nu m-a facut sa rad ... film tampit & beyond ...

View form the top - "."/10 -nimic, pauza total de retardare mintala .. dar Christina Applegate with her breast almost showing OFF! ... nice! Myers - inconfundabil, but too much D Evil in his acting ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 16 Aug 2005, 22:46   #2923
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
the silence (1963) [prior persona (1966)] 8/10

[apropo de o fost discutie intr-un fost thread,mi se confirma presupunerea ca-i foarte bine sa vezi filmele intr-o evolutie cronologica a regizorului si dupa o anumita structura, pt ca imi dai persona si apoi imi dai ce-a fost inainte and it all crumbles to pieces before my eyes]

ideea comunicarii pe diferite planuri (sexual, matern, social, etc.) antitetic cu titlul si nu chiar. metafore catre blocaj: tren, camera de hotele, camaruta de teatru, cadre inghesuite. claustrofobia pe care o simtim si noi si ester. duplicitate. ok. simboluri si subtilitati atent gasite dar nu tocmai bine organizate.

rolul majordomului mut/strain este genial, asemeni secventei tancului care-i deranjeaza somnul lui ester si totusi nu incape pe strazile mici. proiectie, context social-politic ignorat superb. (cele mai bune 20 sec ale filmului. memorabil). fotografiile cu sicriul si gesticulatiile majordomului catre o familie ascunsa apoi sub covor. s.a.m.d.

foarte misto translatia motivului dublului/maternului-divin-incestuos in persona trei ani mai tarziu (am un imens respect pentru bergman si Echipa lui. continuitate specifica unui om cu 9 copii parca, hehe).

totusi, the silence si winter light sunt sub asteptarile mele.

ps: paul delvaux insipiration
pps: scuze pt un mesaj lung. couldn't help it.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 16 Aug 2005, 23:07   #2924
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
and the rest

mona lisa smile 5/10 *iubesc moda respectiva ** plang la filme ***julia roberts merita torturata cum spunea cineva odata demult...

f****** amal 7/10 *nu m-a atins in vreun fel nebanuit **finalul foarte bun, pe jumatate subtil, pe jumatate indemn ***virgin's suicides l-as vedea de un milion de ori, thus nu accept ideea ca nu s-a facut un teenage film american (i know it's not all about that but..) care sa nu merite ****dragoste pt detalii, foarte misto picioarele strambe ale blondei

lilja 4-ever 8.5/10 *this is really not my kind of pie dar marturisesc cu lejeritate ca am plans 3 sferturi din film **nu mi s-a parut in nici un moment mai mult/degeaba decat trebuia, totul a fost dozat exact cum trebuia, iar ingerul tine de un context social (ortodoxismul in rusia, ortodoxism implementat la 16 ani, hello!!!!) and it has a place in the business. ***nu cred ca ma voi mai uita la filmele domnului respectiv: tin la pleoapele mele.

what else?! ah.. 2046 again, 9/10 *nu are nevoie de comentariile mele

?/10 it happened one night *cineva il plasa pe capra in toPul all time directors, pe mine m-a pierdut pe parcurs (somnul) **pictural pe alocuri; asemeni Ladri di biciclette (trebuia sa plec undeva si nu am amanat cand ma asteptam sa ma motiveze in a o face) *am remarcat dragostea nebuna pt personaje. neorealism they say.

7/10 festen. *anthony dod mantle rulz.

mai fost dar am uitat... thus not worth mentioning
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 16 Aug 2005, 23:54   #2925
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
cele 2 solaris (memorie imputita!)

Tarko 7/10 *dupa oglinda it's hard for me to rejoice. **foarte buna ideea (nu am citit cartea), foarte bine transcrisa, pastrata curat si subtil si frumos *** transpunerea hariei in impresie de sepia asemenea fotografiei foarte frumos ****am adormit (cu cronometrul pe cadre in mana), nu mi s-a mai intamplat pana acum la T. *****secventa bruegel-vanatorii un deliciu de montaj si muzica (plus it shall help my exam :D )

Soderbergh 5.5/10 *sau cum un film frumos devine peste 30 de ani un fund de clooney, o negresa inutila dar cul, plus cateva imagini ** imaginea d-lui soderbergh merge, la fel si muzica. merge chiar bine.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 01:44   #2926
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by 16mm:
f****** amal 7/10
lilja 4-ever 8.5/10
what else?! ah.. 2046 again, 9/10
Tarko 7/10
Soderbergh 5.5/10
ciudat! exact aceleaºi note le-am dat ºi eu (lui 2046 8,5 la prima, 9 la a doua vizionare). se pare cã totuºi existã un adevãr universal ºi obiectivitate. coincidenþa ar fi prea mare. mai era puþin ca potrivirea sã fie perfectã: lui Festen i-am dat 7,5 (asta poate ºi pt cã vãzusem Idioterne înainte cãruia i-am dat 7 ºi am considerat cã Festen e mai bun, deºi nu m-a spart nici el). sunt curios cît i-ai da(t) lui It's All About Love al aceluiaºi Vinterberg.
ºi apropo de Festen, vãzut recent Mifune (dogma #3) 7,5/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 01:47   #2927
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
trebuie sa iei in considerare faptul ca nu am sfarsitul festen(last minutes), adica il am dar nu-mi merge naibii sutitrarea... si sunt absolventa de mate-info, thank you very much

eu sunt si mai curioasa de unde sa iau filmele... you see, in my very small silly little town, people don't... quite... dig dogma :oops: si chiar daca ar fi, mai departe de trier nu trece orizontul.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 10:04   #2928
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Ong-bak, 2003

O avalansa de driblinguri cascadoricesti ale lui "cica noul al mai mare karatist din lumea Thai". Deci, al nostru erou, pe care Ting il cheama, pleaca la oras sa recupereze capu' la statuia......bla, bla....story 0...si asta ii bate pe toti, scaune, mese, un frigider, o reclama de perete, un cablu electric, farfurii, si chiar un fierestrau care nici cum nu-i poate taia mainile. Io nu-s impotriva sa promovezi pe cineva, ca deh nu e primul film care-o face, da' nici in halul asta.

Comentarii super-hyper-pozitive pe IMDB, ceva premii...kaka...fucking retards. Cred ca e mana lui Serge aici.

PS: Si totusi exista o tipa mai isterica decat Dakota...

Cube Zero, 2004

Mai bun decat al doilea, mai prost decat primul. Nu prea aduce noutati spectaculoase. Actorii prea emotionati de Za Cub, ca sa joace bine. Total nefolositor
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 10:30   #2929
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
Originally Posted by M0n0:
Dawn of the Dead - 8.50/10 <<some little spoiler alert>> unu dintre horrorurile cele mai bune pe care le-am vazut vreodata...poveste cu zombie...fiind cam old school...da na super tare acesta...
mi-a placut:
-prestatia actorilor (nu toti...ci doar infirmiera, politistu, vanzatorul de tvuri, paznicul principal ...si cea a zombiilor :lol: )
-regia (rapida si foarte antrenanta...numai buna pentru un film de acest gen)
Zack Snyder iz za bezt...
-cand "faceau" emisiunea pimp my bad ass bus...awesome
-cand jucau golf de pe acoperisul mallului...in capul zombiilor
-cand jucau (mai mult Andy <Andy fiind vanzatorul de arme> ca el impusca) Kill the Zombie Celebrity...
In rest numai impuscaturi si tipete din partea doamnelor...dar ca film horror e extra bun...a remake that doesn't suck
vorbesti de cel vechi sau asta nou?????
l-am vazut pe cel vechi shi mi-a placut si mi-a fost frica sa il vad si pe cel din 2004 ca sa nu ii stric frumusetea celui vechi
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 10:40   #2930
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
De cel din 2004 ... si crede-ma nu strica nimic din ce ai vazut in primul...e un remake grozav...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 10:51   #2931
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
The Magus 1968 R. Guy Green- cu Michael Caine & A. Quinn. Dupa cartea lui J.Fowles.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2005, 22:13   #2932
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Elephant - 9/10 regizat super(b) din partea lui Gus Van Sant...scenariu (tot de el facut) nu e cine stie ce capodopera...cam ametitor la unele faze...in special la cele de pe coridor...actori cu "puteri" medii, nimic de adaugat la acest capitol...
In schimb, fiecare ar trebui sa vada macar o data filmul asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 01:01   #2933
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Cinemania:
Ong-bak, 2003

O avalansa de driblinguri cascadoricesti ale lui "cica noul al mai mare karatist din lumea Thai". Deci, al nostru erou, pe care Ting il cheama, pleaca la oras sa recupereze capu' la statuia......bla, bla....

just for your record:

-that guy is Tony Jaa, si este intr-adevar cel mai tare Brusli al momentului, nu karatist ca nu se practica la ei "karatele", dar martial arts star, u know what I mean..; face shpagatul in aer mai ceva decat Van damme, e mai iute decat Jet Li si mai trage si-un genunchi in frunte si doua coate dupa cap adversarului intre doua piruete 8) ;

-stilul de lupta respectiv se numeste muay thai, care este un fel specific de kickboxing ("box thailandez" in limbaj popular) si este cel mai spectaculos stil de arte martiale; in K1, care le da voie la toate stilurile se poate vedea de ex. cand se intalneste un sud-est asiatic, thailandez de exemplu cu un est-asiatic korean sau chinez;

-filmul este pretty good for a commercial fights flick, luptele sunt excelent de antrenante, umplutura e decenta, considerand totusi ca e vorba de o cinematografie recent aparuta pe scena internationala (câte filme thailandeze ai vazut?), asa ca nu poti astepta performante actoricesti de la orice figurant;

(singurul lucru care nu mi-a placut sunt repetarile de faze cu incetinitorul, altereaza naturaletea filmului, chiar ai senzatia ce e lucratura, si se pare ca tot asa sunt si in asta nou...urmare a succesului lui Ong-Bak,acelasi cuplu de regizor Pinkaev/actor Jaa au continuat colaborarea, Tom Yum Goong (2005), aparut deja luna trecuta, cel putin la fel de spectaculos, check this out (click dreapta & save), imaginea arata super, il asteptam si noi cu nerabdare..
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 15:15   #2934
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@bellhop

Ting este numele lui din film, daca nu ma insel...

e cel mai tare Brusli de la ei, da....ca stie arte martiale (am folosit "karate" in mod ironic) e clar, dar inca n-am auzit sa fi castigat vreun turneu...e doar unul din multii luptatori, care incep prin a fi cascadori si ajung pe marele ecran...sa aiba multa bafta din partea mea

Si nu-mi spune tu mie ca ala, in realitate, e la fel de beton armat ca in Ong Bak...nu de alta dar o sa rada curcile...las-o frate, ca in filmul asta i s-au umflat capabilitatile cu pompa (tocmai pentru a fi promovat)...nu zic ca n-are talent pustiul...are o gramada si cu atat e mai laudabil ca-si face cascadoriile fara alte ajutoare auxiliare...da' ce-i prea mult...

Un film de cacat ramane un film de cacat...la fel o reclama de kkt, indiferent de produsul promovat, nu?...si nu ma sensibilizeaza cu nimic ca filmul thailandez e la inceput de drum international...pt toate e un inceput

Ce performate actoricesti sa satepti de la un cascador sau luptator?...Bruce Lee, Van Damme, Jet Li, Bolo Yeung s.a.m.d. sunt numai pentru lupte in filme si nimic altceva...

Cat despre succesul acestor filme, acesta e garantat de a inceput...e reteta Bloodsport & stuff, care prinde oricum la multi action fans.

ti se urca la cap slabiciunea pentru filmul asiatic...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 18:09   #2935
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Stealth - 6/10 un film de vara...nu de proasta calitate, dar cam prost in general...Edi e doar un Hal cu aripi (unul mult mai prost decat originalul)(chiar si vocea e asemanatoare)...
dupa "accident" Edi se transforma intr-un adolescent care traieste pe alta planeta ("Leave me alone..." - wtf? - for what? a hand job? - asa vb un computer super sofisticat) Se repeta si faza din Odiseea Spatiala cand cei doi erau inchisi in capsula ca sa nu auda Hal (dar Hal stia sa citeasca pe buze)...aici cei doi (inginerul care avea grija de Edi si pilotul principal) sunt "ascunsi" dupa o perdea (ca de spital) ... dar Edi si poate auzi si poate citi pe buze... :lol:

in fine...nush...m-am uitat la el dar nu mi-a displacut total...merge (cam 20 de minute in total, din tot filmul)...dar la anu, poate chiar la toamna o sa fie uitat complet...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 12:33   #2936
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Dear Wendy - Thomas Vinterberg. :love: ...
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 12:52   #2937
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Dear Wendy - I am fokin' speachless. I am without speach. Vintergerb and Lars and Bell and eveyone else. Fvckin masterpiece. Best film of anonim, best film 2005 so far, probabil unul din favoritele mele all time.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 18:17   #2938
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Attack Of The Schoolgirl Zombies a.k.a STACY - 10/10 - film extraordinar. Fete de 15-17 ani care mor de fericire si devin zombies si incep sa manance ce apuca, ROMERO Re-Kill Special Units si Blues Campbells chainsaws sunt micile detalii care trimit la mai marii care au pus amprenta filmelor cu zombies & undead. Finalul este apoteotic, maþele curg, creierii la vedere si mainile se miºcã individual doar daca corpul este sfartecat in 168 de bucati ...

like i said f"cking ass brilliant movie!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 18:24   #2939
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Princess Mononoke - 9/10 - inca o capodopera din partea lui Hayao Miyazaki,un desen animat japonez intr-adevar genial...worth watchin'...[/list]
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2005, 21:48   #2940
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
(a2a oara dupa cativa ani)... edtv 6.5/10 *revendic ce am spus cu privire la acest film in copilaria mea subversiva: este un film bun si nu ar trebuie comparat cu truman show (a 4 oara) 8/10 un film foarte bun, dar care ataca o alta idee din aceeasi sfera.

(bun pt ca: you see the head rolling on the street and you can't help looking at it.
/
foarte bun pt ca: imaginea de final e una din cele mai bune metafore vizuale care sa insumeze conceptul unui film. among other things.)

the five obstructions ?/10 farsa cinematografica. prima pe care o vad de acest gen -nu o bag in categoria 4rooms/ten min older-, motiv pt care nu ma pronunt, inafara unui "fain, da, foarte fain experiment." first obstruction mi-a adus aminte de trailerul clockwork orange. 12 frames to be a gift. yummy!

...crying cockles and mussels, alive, alive oh...
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells