Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Nov 2005, 01:09   #221
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'marele zid' miine, inainte de shanghai (de unde expresia: azi aici, miine-n shanghai...)
ieri bifat orasul interzis; nu stiu de ce-i zice asa: parea ca toata populatia chinei, bashca turistii, iesise sa-l viziteze in acelasi timp :lol: !)
don't worry, it's all been paid for - doar nu va imaginati ca, zgircit cum sint, as fi scos un sfantz pt 'vizita de pace & pretinie'??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 11:24   #222
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ma bucur ca articolul lui bucurenci "Voi scuipa pe reclamele vostre", are si o continuare, de data asta la o scara mai mare :
obviously, articolul zilei : http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=3040
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 12:20   #223
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
textul lui db trebuia sa mai astepte pina la a fi postat pe liternet: el apare vinerea asta in dilema veche.
i-am spus autorului sa-l retraga de pe site-ul amintit.
macar pina vineri.

si, desi apare in pagina pe care o pastoresc, nu sint de acord cu pdv-ul sau!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 14:36   #224
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ce e asta, fratre? Judetul si naduful intelectualului cu negustorul?
Ce e cu apelurile astea la revolta? Ce treaba au mortii de la revolutie cu mesh-urile de pe Unirii? Ce e, fratre, cu influentele astea din Frederic Beigbedier, sau cum se scrie (Iti dai seama ca fiecare reclama de pe fatadele Bucurestiului contine o minciune prin omisiune? (noi) ti-am pregatit o superoferta, (noi) iti oferim zeci de minute gratuite!;(noi) iti dam credit doar cu buletinul. Chiar crezi ca lor le datorezi toate lucrurile astea?)? S-a trezit anticorporatistu sa mature pe strazi. Gimme a fucking break cu revolte din astea de trei parale.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 15:20   #225
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ideea e asa:
si mie imi displace discursul stangist, detest anticorporatistii, numai ca aici mi se pare o discutie mai nuantata.
mai degraba as merge pe ideea lui perjovschi din emiunea fotograme cand spunea ca " nu mai vezi fotbalul din cauza reclamelor, ala (doroftei) avea tatuaj pe spate...nici asta nu-mi place".
adica putina decenta si bun gust in centrul bucurestiului nu mi se pare o atitudine retrograda. 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 15:36   #226
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ca om care imi cistig un leu vinzind branduri, iti garantez ca nimeni din industrie (ma enerveaza folosirea lui 'industrie', are un aer basit exclusivist) nu se intoarce nici in somn la reclamatia anti-reclama a lui bucurenci. Eu inteleg ca violenta titlului si a tonului e imprumutata de la Boris Vian, inteleg ca scrie radical-stingist, dar nu gasesc cuvenita juxtapunerea revolutie-reclama. Cum sa poti compara un slogan comunist cu unul publicitar? Ce, te pune vreo agentie sa ii fredonezi sloganele? Iti da vreo firma in cap ca nu cumperi adidasi de la ei ci castraveti de la altii? Eu zic ca bucurenci se cred la salvati Delta Dunarii ( o initiativa de salutat in picioare, jos palaria) si daca acum, iarna, e inghetat pe acolo, s-a gasit sa isi probeze tonul che guevarist impotriva reclamelor ca, probabil, aia era tema Dilemei Vechi pe saptamina viitoare. Da, poate deranjeaza panourile alea in mijlocul Bucurestiului (pe mine, unul, nu, ma cred in Europa), dar nu trebuie sa dai in ele cu un ton din ala asianic, care face apel la revolutie, ca sa induioseze inimile. Pentru ca asta, dragul mosului, suna deja a ton de PS announcement.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 16:47   #227
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
si eu lucrez tot 'in industrie' (chiar ca suna naspa), insa cred ca Bucurenci are dreptate pe alocuri... prin alte capitale nu prea vezi atitea reclame prin centru.. totusi lucrurile nu stau asa rau, cred ca se vor reglementa si la noi niste lucruri odata cu intrarea in UE...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 23:00   #228
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai ramanea ca Bucurenci sa-l cheme si pe Teoctist sa faca o slujba la Universitate. nu-l inteleg pe postmodenistul asta?! in ce lume traieste? da, s-a putea (e de dorit) sa vina si sobrietatea, decenta in reclama pe sol romanesc, dar mai este pana acolo. toti (adica toti capitalistii incepatori) au trecut prin faza asta. adevarul mic pe care il contine compunerea lui Bucurenci (nevoia de bun-gust, decenta, sobrietate, respect...) putea fi spus in cateva fraze... el s-a intins si a facut o salata imposibila, mai invocand aiurea si mortii revolutiei. eu n-as publica chiar tot ce scrie Bucurenci. in aceasta chestiune chiar n-am dileme...
hai ca m-am enervat un pic...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2005, 01:25   #229
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, väd cä toti ati subliniat esentialul: overreacting. E cam ca si cum te-ar cälca unul de trei ori pe picior, din vina lui, iar tu te-ai lansa într-un monolog exaltat despre "iubeste-ti aproapele ca pe tine însuti" si alte pilde morale biblice.
Personal, mult mai mult decât panarama panourilor mä deranjeazä "discretele" ad-uri si promotion-uri personal-agresive - le-as zice, "spam-uri non-virtuale" (mormanele de hârtoage multibältate care-mi umplu zilnic cutia de scrisori, fluturasii cu care mä opresc pe stradä PREA MULTI pusti si pustoaice, si alte alea).
Apropo, am citit cândva, prin 1986, o antologie de proze S.F. editatä de americani, având tocmai tema asta: publicitatea. Una dintre cele mai incitante era "The Tunnel Below the World", de Friedrich Pohl. E foarte interesant sä väd cum träim acum multe dintre ipotezele postulate acolo de acei "maestri ai anticipatiei" (o formulä lemnoasä, dar care în spetä se potriveste, mänusä!).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2005, 10:28   #230
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
a reprosa unui intelectual ca e tezist e ca si cum ai reprosa unei femei ca e frumoasa..

problema apare cand nu e, cand nu reuseste sa convinga, indiferent de argumentele pe care le are..

ca lucrator mai vechi in "industrie" , adevar va zic voo ca avem prea putine: postere, bannere, display-uri, mesh-uri, pos-uri alea alea. Chiar daca "indecente" si galagioase, ele sunt indicatoare corecte ale unei economii sanatoase care pana la urma o s-o ia din loc, in ciuda legislatiei de tot rahatul sau a smecheriilor guvernamentale de dupa usa.

Dupa mine e dreptul si mandria lor de a-si exhiba virtutile - reale sau imaginare, chiar nu conteaza - produselor lor, fie si cu riscul de a crea un mic vacarm comercial intr-un peisaj altfel teribil de cenusiu si insipid.

AB: mi-a placut aia cu negotul si judetul.

what about BS announcement ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2005, 12:12   #231
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Herbert a punctat corect problema, abundenta de reclame e semn ca se misca ceva in economie. Mai avem mult pina sa ajungem la nivelul celor din afara, atunci ne vom permite sa curatam zonele mai bune de reclame. Eu am o problema mai mare cu programele TV asaltate de manelisti sau diverse specii asemanatoare. Guta si Adi de Vito sint idolii copiilor, this is crazy!!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 01:43   #232
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
http://www.gandul.info/2005-12-16/semanau
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 20:10   #233
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
this really is talking of fu cking nonsense
sa risipesti cuvinte dsp articolul unui om de paie al "intelectualilor"
poate va apucati sa va trageti pe dvd emisuinea lui uber d tot kktu de pe tvr1, aia in care micul maimutoi o arde retro-crypto-comunist, gen teleenciclopedia meets cantarea romaniei cu prezentator la sacou visiniu care va spune el care este destept cum stau lucrurrile cu "arta"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 23:33   #234
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by KORBEN:
this really is talking of fu cking nonsense
sa risipesti cuvinte dsp articolul unui om de paie al "intelectualilor"
poate va apucati sa va trageti pe dvd emisuinea lui uber d tot kktu de pe tvr1, aia in care micul maimutoi o arde retro-crypto-comunist, gen teleenciclopedia meets cantarea romaniei cu prezentator la sacou visiniu care va spune el care este destept cum stau lucrurrile cu "arta"

mai KORBEN, de ce esti sangeros?!
in cazul lui REALbucur e nevoie sa te enervezi doar pt a demonstra ca existi, nu e necesar mai mult...
nici mie nu-mi place emisiunea lui Bucurenci. e drept ca eu l-am vazut in sacou albastru...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2005, 10:09   #235
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cunoscuta fiind antipatia lui korben fata de bucurenci - ca si a mea fata de korben -, v-ati astepta poate sa-l contrazic.
well, surprise, nici mie nu-mi place emisiunea cu pricina... si i-am spus-o si lui db, asa ca nu birfesc! (e drept, n-am vazut decit una-doua...) dar problema e emisiunea - mai exact, formatul ei (or lack of, whatever) -, si nu db.
who friggin needs prezentari live de documentare?! si de ce 'tematice'??
& s.o.

dar ma mir copios ca kenny-boy korben are timp sa se uite chiar la orice...
dupa cum nu ma mir ca herr ecumenical herbert incearca sa impace pe toata lumea
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2005, 15:25   #236
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cunoscuta fiind antipatia lui korben fata de bucurenci - ca si a mea fata de korben -, v-ati astepta poate sa-l contrazic.
well, surprise, nici mie nu-mi place emisiunea cu pricina... si i-am spus-o si lui db, asa ca nu birfesc! (e drept, n-am vazut decit una-doua...) dar problema e emisiunea - mai exact, formatul ei (or lack of, whatever) -, si nu db.
who friggin needs prezentari live de documentare?! si de ce 'tematice'??
& s.o.

dar ma mir copios ca kenny-boy korben are timp sa se uite chiar la orice...
dupa cum nu ma mir ca herr ecumenical herbert incearca sa impace pe toata lumea

als-ule, eu n-am antipatii decisive, obositoare & umilitoare pe acest forum - un loc de - pt mine - buna-zabava si curiozitate intelectuala... ironiile tale nu ma ating, asa ca te rog frumos sa nu te obosesti...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2005, 17:20   #237
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4539688.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4534052.stm
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2005, 22:29   #238
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by europe_east:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4534052.stm

Lol
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2005, 00:21   #239
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by europe_east:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4539688.stm

Mie mi se pare amuzant ca au simtit nevoia sa puna o harta acolo ca sa localizeze Polonia.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2005, 14:52   #240
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by herbert:
als-ule, eu n-am antipatii decisive, obositoare & umilitoare pe acest forum - un loc de - pt mine - buna-zabava si curiozitate intelectuala... ironiile tale nu ma ating, asa ca te rog frumos sa nu te obosesti...

poate ca eu nu percep ironiile tale, ca mi-s mai nesimtit de felu meu, dar nu pot sa nu constat cit esti de iritabil...
oare de ce?
PS pe mine, sincer, ironiile prod. proprie nu ma obosesc niciodata; dimpotriva - sint sport & relaxare! :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells