Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2011, 22:20   #221
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Dincolo de tendinta de a-l intelege ramane doar plictiseala si nici macar partea dreapta a creierului nu te ajuta sa treci peste ea.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 22:58   #222
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by White1:
Dincolo de tendinta de a-l intelege ramane doar plictiseala

Sau fascinatie
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 19:56   #223
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Unele scene din Odiseea mi s-au parut exagerat de lungi si fara rost.Nu pot sa zic ca am inteles filmul si nu sunt singurul care are aceasta "dilema" dar admir filmul pana la un anumit punct si pot sa inteleg de ce unii il considera cel mai bun film facut vreodata desi nu sunt de acord.Umbla un zvon pe forum-ul filmului de pe imdb unde cineva se intreba daca nu cumva Kubrick ar fi facut filmul usor "la misto" si nu era mare lucru de inteles in el, motiv pentru care a atras atata atentie si criticii au idolatrizat Odiseea.E si asta o teorie de luat in considerare iar tinand cont ca domnu' Kubrick era deja un nume mare la Hollywood cand a iesit Odiseea e un motiv in plus pentru care filmul a fost poate cam supraapreciat.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 20:45   #224
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
scenariul e facut impreuna cu Arthur C. Clarke si nu cred c-ar fi vrut sa faca misto de propria lucrare.
inca nu am citit cartea...chiar sunt curioasa sa vad cat e diferita fata de film
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 20:50   #225
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
motiv pentru care a atras atata atentie si criticii au idolatrizat Odiseea.E si asta o teorie de luat in considerare iar tinand cont ca domnu' Kubrick era deja un nume mare la Hollywood cand a iesit Odiseea e un motiv in plus pentru care filmul a fost poate cam supraapreciat.

Filmul a fost primit foarte prost atunci cand a iesit...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 20:57   #226
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Unele scene din Odiseea mi s-au parut exagerat de lungi si fara rost.Nu pot sa zic ca am inteles filmul si nu sunt singurul care are aceasta "dilema" dar admir filmul pana la un anumit punct si pot sa inteleg de ce unii il considera cel mai bun film facut vreodata desi nu sunt de acord.Umbla un zvon pe forum-ul filmului de pe imdb unde cineva se intreba daca nu cumva Kubrick ar fi facut filmul usor "la misto" si nu era mare lucru de inteles in el, motiv pentru care a atras atata atentie si criticii au idolatrizat Odiseea.E si asta o teorie de luat in considerare iar tinand cont ca domnu' Kubrick era deja un nume mare la Hollywood cand a iesit Odiseea e un motiv in plus pentru care filmul a fost poate cam supraapreciat.

Exact! Ai perfecta dreptate.Atat de mult marketing in jurul lui imi aminteste doar de Avatar iarasi un film exagerat de supraapreciat.Tot acest interes mai mult imi da senzatia de "turma".Tipica poporului american.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 21:30   #227
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
motiv pentru care a atras atata atentie si criticii au idolatrizat Odiseea.E si asta o teorie de luat in considerare iar tinand cont ca domnu' Kubrick era deja un nume mare la Hollywood cand a iesit Odiseea e un motiv in plus pentru care filmul a fost poate cam supraapreciat.

Filmul a fost primit foarte prost atunci cand a iesit...

M-am uitat pe pagina de wikipedia a filmului si parerile au fost impartite.Ba il considerau genial ba catastrofa.
@klaudya_e: Intradevar,romanul si scenariul filmului au fost scrise in acelasi timp insa Kubrick a facut ce-a vrut intr-un final.Nu am citit nici eu cartea dar cred ca o voi face doar ca sa fac o paralela intre ea si film.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 13:59   #228
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Cristina_:
Exact! Ai perfecta dreptate.Atat de mult marketing in jurul lui imi aminteste doar de Avatar iarasi un film exagerat de supraapreciat.Tot acest interes mai mult imi da senzatia de "turma".Tipica poporului american.

Sa inteleg ca ai sustine ca filmul asta e foarte apreciat de publicul american? Pentru ca altfel nu vad la ce te-ai referi prin efect de turma. Doar ca Odiseea nu e un film prea cunoscut publicului larg, iar atunci cand a iesit, intr-adevar, dupa cum a precizat kriss, parerile erau impartite. Despre ce efect de turma poate fi vorba atunci cand cei care apreciaza filmul sunt o adevarata minoritate? Interesant e ca minoritatea asta e de fapt o mare parte din oamenii care se pricep la filme. Comparatia aia cu Avatar tine doar cand e vorba de publicitate si buget in momentul aparitiei, dar filmele sunt la poli opusi din punctul de vedere al continutului.

Last edited by Liviu- : 05 Jul 2011 at 14:33.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 14:31   #229
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Cristina_:
Exact! Ai perfecta dreptate.Atat de mult marketing in jurul lui imi aminteste doar de Avatar iarasi un film exagerat de supraapreciat.Tot acest interes mai mult imi da senzatia de "turma".Tipica poporului american.

Sa inteleg ca ai sustine ca filmul asta e foarte apreciat de publicul american? Pentru ca altfel nu vad la ce te-ai referi prin efect de turma. Doar ca Odiseea nu e un film prea cunoscut publicului larg, iar atunci cand a iesit, intr-adevar, dupa cum a precizat kriss, parerile era impartite. Despre ce efect de turma poate fi vorba atunci cand cei care apreciaza filmul sunt o adevarata minoritate? Interesant e ca minoritatea asta e de fapt o mare parte din oamenii care se pricep la filme. Comparatia aia cu Avatar tine doar cand e vorba de publicitate si buget in momentul aparitiei, dar filmele sunt la poli opusi din punctul de vedere al continutului.

Atunci greseala mea.Am crezut ca Odiseea a fost un mega succes in Usa la momentul aparitiei.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 23:34   #230
dayenutza
Novice
 
dayenutza
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
pentru mine cele mai plictisitoare si pe care nu le-am inteles filme sunt : Habitación en Roma , The Social Network , Apocalypse Now , The Insider
dayenutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2018, 18:22   #231
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Ohooo...! in fiecare imi pun cate unul serial turcesc pentru a adormi mai repede, sau chiar, instant...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells