Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Apr 2005, 12:23   #2001
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Christmas with the Kranks - 6/10 classic american holliday movie

Mr. 3000 - 7/10 Bernie Mac rulles...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 13:44   #2002
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Impresionant

Oldboy (2003) regia: Park CHAN-WOOK. 9/10. Fara cuvinte !
Dan Gerose is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 14:17   #2003
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
turnurile din navarone - un adventure movie dated, cu o distributie plina de asi (gregory peck, anthony quinn, david niven etc.), cu niste efecte speciale bombastice dar lispite de inventivitate (motiv, cred, pt prea multe explozii) si cu cateva momente de suspans realizate in stil hitchcockian (vezi scena finala, perfect montata, in care suspansul este meticulos pregatit in stilul scenei de la opera londoneza de la finele lui 'the man who knew too much' - cadre din ce in ce mai stranse, montaj din ce in ce mai rapid, muzica din ce in ce mai puternica).

7/10

providence - in film care m-a lasat confuz si care ar trebui discutat pe indelete. ma gandesc sa fac un topic special cu el.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 15:02   #2004
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
South Park(the movie)

Garfield - 6/10 filmul sucks, dar Garfield 10/10.ce super ii pisica asta.mor de ras
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 17:08   #2005
Kwisatz
Junior
 
Kwisatz
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 42
Send a message via MSN to Kwisatz Send a message via Yahoo to Kwisatz
Am vazut nochnoj dosor(night watch). Nici nu stiu de unde sa incep cu o parere Este un film cel putin ciudat. Unghiul cu vampiri e prea putin tratat ca sa poata fi comparat cu underworld. Se pune mult mai mult baza pe un fel de misticism asa ... nici nu imi dau seama... lupta dintre bine si rau lumina si intuneric si mai ales un echilibru fragil sustinut intre ele. Totul pus intr-o atmosfera moderna. Da destul de bine. Cum am zis mult misticism. Daca va place genul merita vazut. Efectele speciale au fost nice si gore-ul(nu prea mult) dar ala care a fost a fost facut misto rau. In oricecaz mi-a facut placere sa il vad. Nu imi pare rau pt timp Nu stiu ce nota sa ii dau ca nu am destul experienta. Interesant. Ar merita vazut macar de curiozitate daca nimic altceva de aici nu va atras
__________________
Cel mai periculos om din lume | Capul meu se rostogoleste pe ultimul trotuar | Eu sunt Nadejde si te caut!
Kwisatz is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 17:32   #2006
Kwisatz
Junior
 
Kwisatz
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 42
Send a message via MSN to Kwisatz Send a message via Yahoo to Kwisatz
ah inca o chestie. Gica e prima parte dintr-o trilogie. S-ar putea sa devina interesant(mai ales dupa cum sa terminat).
__________________
Cel mai periculos om din lume | Capul meu se rostogoleste pe ultimul trotuar | Eu sunt Nadejde si te caut!
Kwisatz is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 17:32   #2007
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events - 7.5/10 - Filmul nu este prost. E doar adresat publicului intre 3 si 10 ani, de aceea exceleaza in scenografie, in vizual, si nu in logica. Jim Carrey prost ales pentru rol. In carti Count Olaf e un tip rece, nu se prosteste. De asemenea, apar glume proaste in film gen un politist negru care se poarta ca un 'boy from the hood', niste scene la teatru, parca, si alte schimonoseli produse de Jim Carrey. De remarcat Emily Browning (Violet Baudelaire) care arata bine pe ecran, uneori imi aducea aminte de Angelina Jolie.

Nu-l recomand, de ce sa te duci la asa ceva cand te poti duce la Hotel Rwanda
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 18:00   #2008
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
kung fu hustle-- misto film (thx-urile cuvenite lui bellhop, care mi-a indrumat pasii ). singura obiectie: mi-a placut la nebunie cum incepe filmul, ritmul, imaginea, totul e exploziv. in schimb parca la sfarsit filmul se cam pleosteste in bataile alea interminabile. daca pana atunci filmul nu se inscria in nici un 'genre', acolo parca s-au hotarat si ei s-o dea pe varianta clasica a unui film cu lupte.

ps: i s-a mai parut cuiva ca madama cu tigara in gura semana leit cu colonelul din the ladykillers?
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 18:16   #2009
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by BeNnY:
De remarcat Emily Browning (Violet Baudelaire) care arata bine pe ecran, uneori imi aducea aminte de Angelina Jolie.

Probabil din cauza buzelor...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 19:16   #2010
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu numai. (imi aducea aminte de Angelina Jolie doar din punct de vedere fizic)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 21:33   #2011
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
X-men 6/10 misto de tot wolverine
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 22:40   #2012
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Sky Captain... 8.50/10
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 01:56   #2013
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Hotel Rwanda (din nou) 9/10 - Bun, bun, foarte bun film.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 08:58   #2014
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by BeNnY:
Hotel Rwanda (din nou) 9/10 - Bun, bun, foarte bun film.

urmeaza sa-l vad shi eu . sper sa nu ma dezamageshti
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 12:00   #2015
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Finding Neverland - 9/10 It was magical...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 13:23   #2016
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
OLDBOY - :shock: :shock: :shock:
ce revenge flick mai vad eu acum ? ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 14:14   #2017
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by raptor:
...si i-ai dat 7? :shock:
pai, cam cu inima indoita... nu-mi prea ies notele in ultimul timp...


The Revenge of the Pink Panther - 5/10: pacat ca umorul lui Sellers e cam prafuit... ar fi putut iesi mai bine, da' macar nu l-a stricat ProCinema-ul.

Sky Captain and the World of Tomorrow - 2/10: a fost o experienta interesanta, dar doar atat... glumita de final macar te face sa iesi cu un usor zambet pe buze, in loc de... dezgust...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 16:53   #2018
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Filmul nu este prost. E doar adresat publicului intre 3 si 10 ani, de aceea exceleaza in scenografie, in vizual, si nu in logica. Jim Carrey prost ales pentru rol. In carti Count Olaf e un tip rece, nu se prosteste.

si daca e adresat tzancilor (ca sa nu zic copiilor, pt ca exista copii si la varste mai inaintate) trebuie sa-i dam atat ?? (si tu ai depasit stadiul !). problema e ca l-am vazut si eu ieri la 'studio' si mi s-a parut atat de prost incat m-a dezarmat. ai dreptate ca scenografia e trasnet (nu mai tin minte care este si production designer-ul filmului) iar din punct de vedere vizual este extrem de stilat. in aceste consditii, 'lemony snicket's a series of unfortunate events' avea sanse sa devina o fantezie interesanta, realizata in stil tim burton, mai ales ca DOP-ul, emanuel lubezki, i-a filmat lui burton 'sleepy hollow'. asadar...

lemony snicket's a series of unfortunate events - 3/10 - totala pierdere de timp. daca ramanea in sfera macabrului si nu dadea in umorul pueril-stupid in care carrey (right again, total gresit distribuit in 'LS') se simte atat de in largul sau, probabil ca avea sanse de reusita. ma asteptam, insa, sa mentionezi de meryl streep, singura aparitie care injecteaza filmului o doza de adrenalina si umor, mai mult decat toate disguise-urile lui carrey la un loc, de un cabotism bine exersat. ca intotdeauna...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:01   #2019
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ah, era sa uit de greed, legendarul silent al lui erich von stroheim, dat de kubrick printre preferatele lui, parca... dupa cum suntem informati chiar de la inceputul filmului, stroheim ne ofera o noua varianta a realismului pe ecran, 'greed' fiind filmat in intregime in decoruri reale (la fel ca lars von trier) - strazi, locuinte din san francisco. touch-ul este foarte real ! iar subtilitatile regizorale plaseaza filmul undeva la granita dintre drama si o parabola (foarte actuala) despre dezumanizare: ma refer la cei doi canari din colivie, simbol perfect ai indragostitilor sechestrati de propria lacomie, sau scena in care pisica se napustaste asupra lor, aidoma clevetitorului marcus.

9/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:30   #2020
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Hote Rwanda - " I think if people see this footage, they'll say Oh, my God, that's horrible! But then they'll go on eating their dinners."
cat de adevarat ... si filmul si spusele ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells