Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jan 2011, 23:44   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Note culturale

Am vazut recent filmul japonez Ballad of Narayama (1983).
In afara de subtitluri in engleza si alte cateva limbi, dvd-ul contine si "note
culturale". Acestea sunt prezentate sub forma unui text pe ecran, atunci cand in
film apare un element ce poate fi necunoscut cinefilului din afara Japoniei.
Sunt la fel ca notele explicative din subsolul paginii unei carti. De exemplu,
in fiecare familie din satucul asta japonez unde se petrece istoria, al doilea
fiu n-avea dreptul sa se casatoreasca. Traia pe langa familia fratelului mai
mare, era pus la munca si tratat ca inferior. E destul de dificil sa intelegi raporturile
dintre personaje de-a lungul povestii, fara sa cunosti detaliul acesta.
S-a afirmat recent aici, ca reactie la un comentariu facut de un american
despre un film romanesc, ca cel care a facut comentariul n-ar fi capabil sa
inteleaga filmul pe deplin, deoarece acesta provine dintr-o zona indepartata si complet straina lui.
Au nevoie filmele romanesti (sau unele dintre ele) de note culturale pentru straini?

Last edited by Mercutio : 07 Jan 2011 at 05:58.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 00:12   #2
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Mercutio, ma las oarecum sedus de ideea ce ti-ai propus s-o pui in discutie si dupa parerea mea cred ca se impune o precizare. Eliade spunea in scrierile sale (recunostea cumva si realiza constient deficitul) ca suntem o cultura minora. Ori tu spui ca ai vizionat un film japonez. Pai nu prea putem compara culturile.
Ca o fi el american stupid, ca o fi el francez boem sau italian obosit, spectatorul de film stie cind e cazul sa se implice astfel incit sa (re)cunoasca valoarea unui film. Valorile,da,sunt universale, pe cind culturile se impart in minore si majore. In majore putem incadra cultura din Asia, o parte din cultura occidentala si cultura orientala. Iar restul,le putem strecura pe ici pe colo.
Ca sa raspund la intrebarea ta : NU, nu e obligatoriu ca americanu sa priceapa toate "dedesubturile" culturii noastre. Nu pot fi toti strainii asemeni lui Yehudi Menuhin,nu?
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2011, 18:16   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333


Am dat acu' cateva zile de cartulia a carei coperta o puteti vedea mai sus.
Rasfoind capitolul Eastern european cinema, printre Polonia, Cehoslovacia, Ungaria gasesc si
rubrica despre Romania, in care se poate citi despre filmul The death of Mr. Lazarescu - 2005, rezumat intr-o fraza.
Traduc: "este un film despre superficialitatea sistemului medical din era comunista in
Romania, care intarzie (superficialitatea, the bungling) tratamentul omului din titlu, incat acesta sfarseste murind."

Last edited by Mercutio : 31 Jul 2011 at 18:27.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2011, 22:28   #4
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu nu ma mir de chestia asta.
in definitiv,atmosfera din filmul lui Puiu nu era prea departe de cea din epoca comunista asa ca a fost foarte usor pentru autorul cartii sa faca aceasta mica gafa(inconstienta,daca n-o fi avut la randul lui vreo sursa eronata de inspiratie)
in plus,din punct de vedere istoric,are prea putina importanta cand se petrecea tarasenia cu Lazarescu,ideea filmului fiind cu totul alta.
poate e revoltator pentru un cinefil roman sa citeasca chestia asta intr-o carte scrisa si tiparita in strainatate,dar cred ca pentru multi cinefil straini e un amanunt minor si fara importanta...
zic eu..dar poate n-o fi asa..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 03:18   #5
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
eu nu ma mir de chestia asta.
in definitiv,atmosfera din filmul lui Puiu nu era prea departe de cea din epoca comunista asa ca a fost foarte usor pentru autorul cartii sa faca aceasta mica gafa(inconstienta,daca n-o fi avut la randul lui vreo sursa eronata de inspiratie)
am semnalat gafa apropo de intrebarea de la inceputul topicului. o nota culturala, imediat dupa genericul filmului, ar fi fost de ajutor. oricum tipul asta, autorul cartii, n-are scuze. iar cartea e slaba.
revenind la film, e adevarat ca povestea are o anumita universalitate, ai impresia ca asa ceva s-ar putea intampla oriunde. dvd-ul cuprinde la sf. un interviu cu un doctor american, sef de departament sau ceva, care face niste comentarii interesante pe tema asta, analizand posibilitatea unor intamplari similare in sistemul medical din SUA. mai e si un interviu cu puiu. atata se chinuie omul sa se exprime in engleza de-ti vine sa schimbi canalul. dar asta-i alta poveste

anyway, as zice ca epoca in care se petrece actiunea unui film este importanta pentru analiza lui. criticii numesc asta diegeza sau univers diegetic. america postbelica, ca si context, e importanta pentru a intelege evolutia lui michael corleone. la fel si in cazul domnului lazarescu. eu ma intreb daca o intamplare ca cea din film ar fi fost posibila in epoca ceausista.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2018, 18:19   #6
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Ceea ce am oservat de-a lungul timpului este faptul ca desi multi recunosc valoarea unui film apartinand acestui gen, admira si prefera sa vizioneze realizari incitante, dar fara esenta...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells