Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2003, 14:46   #1
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Daneliuc

Ma intriga doumnul regizor.Invitat la "Gala" afirma ca nu-i face nici o placere sa faca filme si ca toata placerea e la scrierea scenariului si la montaj. Explica apoi motivele dezgustului sau(bani, bani, bani,neseriosi,tepari etc.) . Ca om care nu e de meserie(si nu poate analiza veridicitatea informatiei primite) il inteleg.
Dar ii citesc si cartile(nu pe toate), hatre, legate, cu personaje credibile si studiare. "Marilena si cateva voluptati" (cartea care sta la baza filmului la care lucreaza acum) e delicioasa. Rade(am ras si eu) de mitul Vama-Veche, de mosnegi cu fetisurile si senilitatile lor, de idolatrizarea omului de televiziune, de pseudo-mineriade.E sarcastic fara a fi manipulator.
Intorcandu-ma la film descopar un Daneliuc(regizor) gri, incruntat si sictirit care nu-mi prea da dreptul la liberul-arbitru pe care mi-l lasa romanele sale(acuza, judeca ,da verdictul).
La urma va spun si dilema mea: de ce am oare senzatia ca regizorul Daneliuc si scriitorul Daneliuc nu prea se pupa?
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 14:49   #2
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
poate ca nu mai are oglida la baie ... un element indispensabil pentru o astfel de actiune ....
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 14:53   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
No shit! La asta nu ma gandisem. Multumesc ca mi-au rezolvat dilema :lol:
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 12:28   #4
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Re: Daneliuc

Originally Posted by Mala Portugal:
La urma va spun si dilema mea: de ce am oare senzatia ca regizorul Daneliuc si scriitorul Daneliuc nu prea se pupa?

Si eu am aceeasi senzatie. Nu se pupa, ci se ard.
La fel si producatorul daneliuc care a facut contract cu regizorul danieluc cum ca acestuia din urma i se platesc daune daca din cauza primului nu se respecta programarea filmarilor.
Si, sigur ca nu te ashteptai, nu s-a respectat orarul.

Omul danieluc e un escoc, iar regizorul danieluc nu mai are nimic de spus in cinema.


---------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 15:39   #5
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Da' ce anume trebui sa spuna? Sa se aseze in mijlocul stazii si sa profeteasca? Ambasadori, cautam patrie a avut o idee misto, Rafale Malonga e super in rolul ala. Din pacate ideea a fost stricata de numeroasele intorsaturi din scenariu (Marius Stanescu are un rol penibil). Totusi raman in urma cateva scene savuroase. Desi cam putine pentru un film.

Nu inteleg de unde conceptia asta ca un regizor trebuie sa spuna obligatoriu ceva? Ceva pretios, rafinat, abscons, zdrobitor, emotionant... Mai exact ce pretioziate filosofica au filmele cu Louis de Funes? Nici una. Tipul joaca genial, subiectul e antrenat si haios. Punct. Un film NORMAL. Tanjim dupa pretiozitate de parca ne-am nascut din os de filosof, sau din cine stie ce conti sau baroni subtiri. Hai sa fim seriosi, cati dintre noi asculta Beethoveen 24 din 24?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 08:43   #6
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
... cum va spuneam ... omu' cred ca nu mai are oglinda la baie
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 09:18   #7
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Originally Posted by regedit:
... cum va spuneam ... omu' cred ca nu mai are oglinda la baie

Inseamna ca nu se mai poate vedea cand se sarbatoreste si de aia face film ca sa si-o faca acolo, pe ecran.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 11:25   #8
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Re: Daneliuc

Originally Posted by crydead:
Originally Posted by Mala Portugal:
La urma va spun si dilema mea: de ce am oare senzatia ca regizorul Daneliuc si scriitorul Daneliuc nu prea se pupa?

Si eu am aceeasi senzatie. Nu se pupa, ci se ard.
La fel si producatorul daneliuc care a facut contract cu regizorul danieluc cum ca acestuia din urma i se platesc daune daca din cauza primului nu se respecta programarea filmarilor.
Si, sigur ca nu te ashteptai, nu s-a respectat orarul.

Omul danieluc e un escoc, iar regizorul danieluc nu mai are nimic de spus in cinema.


---------------------
Viitorul suna ocupat.


Poate ca nu sunt gay...desi uite ca totusi se ard intre ei.
Ménage Ã* trois nu altceva...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 11:29   #9
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
Re: Daneliuc

Poate ca nu sunt gay...desi uite ca totusi se ard intre ei.
Ménage

Last edited by Gloria : 10 Feb 2010 at 15:30.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 11:35   #10
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Re: Daneliuc

Originally Posted by regedit:
pentru "trois" mai trebuie unul .... poate actorul d.

In "rolurile principale":

Scriitorul D.
Regizorul D.
Producatorul D.

Unde dreq sa mai intre si actorul D?
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 11:54   #11
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
il scosesem pe scriitor ca e ok !

cum spuneam .... in continuare suntem cam rai !
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2003, 23:55   #12
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by regedit:
il scosesem pe scriitor ca e ok !
cum spuneam .... in continuare suntem cam rai !

Eeee...hai...nu-mi spune ca l-ai citit si tu...ca nu prea te cred. Uite unde era Coelho al nostru!
Si lasa-ma frate sa fiu rau. Ce...n-am voie? El n-a fost rau cu mine? Mi-a furat 35.000 de lei si cam 2 ore din viata cu ultimul lui film. Asta ca sa nu pun la socoteala si posibile traume psihologice
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2010, 15:20   #13
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
vazut aseara pe cultural <<proba de microfon>>. placut foarte mult, chiar foarte. mi s-a parut un film modern, realist, puternic. regret ca anii '70 erau cat de cat <<normali>> fatza de oroarea de ani '80. o atmosfera ce se vrea occidentala, intr-o tzara plina de tabu-uri si restrictzii. tora vasilescu foarte naturala, cand vorbeshte parca ar canta, si cand interpreteaza parca locuieshti cu ea intr-un vis...e atat de autentica... si o femeie deosebit de frumoasa din cap pana in picioare, faza cu ea goala in pat si cu discul lui leonard cohen pe post de lenjerie intima e bestiala. tora, tora, tora! ash dori sa aflu cateva detalii despre film si despre viatza celor doi, tora si daneliuc, am citit undeva ca au fost impreuna...- ce-o fi vazut la el?
si v-ash ramane indatorat daca avetzi si alte recomandari de acelashi regizor cu aceeashi actritza. <<glissando>>, poate?

Last edited by manwithamoviecamera : 06 Feb 2010 at 15:26.
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2010, 19:21   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Trebuie sa vezi neaparat Croaziera, e un "must see", idem Cursa, Iacob, A-11-a porunca (mult subevaluat) si cam tot ce a facut Danieluc, care la mine e in top 5 regizori romani (Patul conjugal, Aceasta lehamite, Senatorul melcilor). .
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2010, 21:39   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Omulewiththemoviecamera, le zici atât de bine aici, încât treacä de la mine alte câteva mici tristeti recente. "Proba de microfon" e cel mai bun Daneliuc (din toate motivele exemplificate de tine mai sus), si unul din top-tenul românesc. Nu cred cä e tocmai greu sä facem o ierarhie daneliucianä - sunt divizate perfect; cam asa:

Cele bune sä se-adune:
"Proba de microfon" = 10+
"Vânätoarea de vulpi" = 10
"Croaziera" = 9+
"Cursa" = 9
"Glissando" = 9-
"Iacob" = 8+
"Editie specialä" = 8

Cele rele sä se spele:
"Patul conjugal" = 5
"A unsprezecea poruncä" = 4
"Aceastä lehamite" = 3+
"Tusea si junghiul" = 3
"Senatorul melcilor" = 2
"Sistemul nervos" = 1
"Cele ce plutesc" = labä tristä
"Marilena" = cäcat cu mot
"Legiunea sträinä" = diaree cu sânge

E semnificativ faptul cä tipul n-a fäcut niciodatä mediocritäti: sapte filme bune la rând, urmate (aproape färä nici o tranzitie) de nouä catastrofe.

Last edited by Pitbull : 06 Feb 2010 at 21:42.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 16:09   #16
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ma uitam acum doua seri la Proba... Senzational! Cum a putut un asemenea om sa decada in halul asta???????????????????????
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 17:09   #17
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mie-mi spui?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 21:55   #18
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Judex:
Ma uitam acum doua seri la Proba... Senzational! Cum a putut un asemenea om sa decada in halul asta???????????????????????
Trendul descendent se manifesta la toti regizorii mari din generatia de acum veche, singurul care s-a mentinut e Pintilie. Oricum Daneliuc ar trebui respectat pentru ceea ce a facut bun si pentru faptul ca macar nu ne-a agresat atat de des retina ca unul ca Sergiu.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 23:41   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu e tocmai asa...
Pintilie nu si-a egalat niciodatä capodopera, "Duminicä la ora 6", iar dupä revolutie a avut doar douä filme mai mult sau mai putin onorabile, ("Balanta", "O varä de neuitat"), alternând cu discutabilele "Terminus Paradis" si "Dupä-amiaza unui tortionar", plus ororile "Prea târziu", "Niki Ardelean..."
Iar Daneliuc e la fel de obsedat sä ne "agreseze retina", cum bine zici, ca Sergiu. Dacä era dupä el, ar fi lucrat în acelasi ritm (spre asta se zbate). I-a mai pus frânä simplul fapt cä sistemul care-l tine pe el cuplat la aparate (C.N.C.-ul si mafiile lui) e mai slab decât cel care, pe vremuri, îl perfuza pe Serj: C.C.-ul si mafiile lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2010, 21:17   #20
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Nu e tocmai asa...
Pintilie nu si-a egalat niciodatä capodopera, "Duminicä la ora 6", iar dupä revolutie a avut doar douä filme mai mult sau mai putin onorabile, ("Balanta", "O varä de neuitat"), alternând cu discutabilele "Terminus Paradis" si "Dupä-amiaza unui tortionar", plus ororile "Prea târziu", "Niki Ardelean..."
Iar Daneliuc e la fel de obsedat sä ne "agreseze retina", cum bine zici, ca Sergiu. Dacä era dupä el, ar fi lucrat în acelasi ritm (spre asta se zbate). I-a mai pus frânä simplul fapt cä sistemul care-l tine pe el cuplat la aparate (C.N.C.-ul si mafiile lui) e mai slab decât cel care, pe vremuri, îl perfuza pe Serj: C.C.-ul si mafiile lui.
Pentru mine Pintilie e God on Earth pe cinema romanesc, nu e film de-al lui care sa nu-mi placa, spre deosebire de altii nu are urcusuri si coborasuri deranjante, e constant in genialitate. Astia tineri nu-mi spun momentan nimic, dar au timpu' in fata sa demonstreze ca stiu, deocamdata se screm si imprastie peste tot.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells