Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2006, 23:24   #1
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
reabilitare/gratiere

dragi forumisti.

exista la un moment dat pe acest forum, und tanar domn, care a fost ban-uit (de ip, si nu de nick), pentru ca si-a spus parerea cu glas tare, si a lovit in puncte sensibile personalitati de pe aces forum. numele lui era nume.

desi si eu am avut probleme cu el, nu am putut spune ca nu era un baiat fara cultura cinematografica fondata, nici ca era incult, si nici ca nu stia cum sa se exprime.... folosea insa un limbaj vulgar, si nu era prea discret...

insa, acuma, dupa 5 luni de absenta in care a avut si probleme personale, si probleme penale, el s-a schimbat, ai s-a cumintit brusc...

l-am intalnit, si am stat de vorba cu el... si sincer, tare mi-e dor de el pe forum. stiu ca exista si alti forumisti care si-ar dorii ca el sa se intoarca... intradeva, de cand nume ne-a parasit, nu au mai fost 'meciuri' pe cinemagia, totul a fost o... ma rog... plictiseala continua, unde unii forumisti isi ziceau parerea, si altii... well, just followed (nu fac aluzii, nuuuuuu)

asa ca eu propun sa-i mai acordam o sansa lu nume, in speranta ca limbajul lui se va mai domolii, si ca noi putem profita mai mult pe urma cunostintelor lui cinematografice.... inafara de asta, se apropie o premiera a unui film romanesc, care stiu ca va reinvia thread-ul "cinematografia romaneasca", care insa fara nume pare pustie.

cei care sunt de aceiasi parere cu mine, sunt rugati sa subscrie.

(rog moderatorii sa nu stearga/inchida acest subiect, pentru ca nu cred ca incalc vreo lege cinemagica....)
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:31   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mda. Mi se pare c-ar fi inutila si tampita o "gratiere". Cinemagia e un forum destul de liber, trebuie sa te straduiesti destul de tare ca sa iei ban si el a fost banat si debanat de nu stiu cate ori. Cat despre probleme lui personale si penale, who gives a shit, asta e un forum, nu-ti versi nervii aici.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:34   #3
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
vezi ca ai doo cosuri pe frunte... you might wanna run to the mirror.

you didn't get the point. reciteste, pliz.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:36   #4
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Re: reabilitare/gratiere

Originally Posted by Nae:
pentru ca si-a spus parerea cu glas tare, si a lovit in puncte sensibile personalitati de pe aces forum. numele lui era nume.

Sa fim seriosi. Desi e aberanta comparatia: e ca si cum ai spune ca Hitler era un pic suparat pe evrei.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:39   #5
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
stii cum e faza aia, cand stai la coada...

"NEXT!"
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:41   #6
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Aha. Da' adevaru' e ca ai dreptate, da, acum vad.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 00:50   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
eu n-am nimic împotrivã. sã se întoarcã. sã fie banat din nou dacã e cazul, dar banãri temporare, nu din astea 'pe viaþã', 'definitiv'.

cred cã ar fi mai cinstit sã votãm mai întîi schimbarea regulilor (în cazul de faþã a celei cu banatul definitiv ºi condiþiile în care se dã). dacã facem o excepþie de la o regulã pentru o singurã persoanã, se va crea un precedent ºi în felul ãsta orice reguli ar putea fi încãlcate ºi ar fi un haos. (mã rog, multe sunt deja încãlcate. de exemplu, avatarul tãu Nae - rule no.4: n-ai voie cu animaþii).

oricum, decizia e a proprietarilor forumului ce vor face. nu ºtiu cît conteazã aceastã petiþie.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 01:43   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
PRO - evident!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:20   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
PRO - evident!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:37   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo, Nae, cu gând bun, a exagerat putin. Nume nu a avut "probleme personale si penale" propriu-zise - dar a trecut printr-o perioadä de maturizare, destul de grea, care a avut si un rol de dezmeticire si reflexie. Sufletul îl cheamä înapoi printre noi - s-a zbenguit pe multe alte forumuri, dar iubirea dintâi nu se uitä. Asa cum spunea si Nae, i-a pierit mult din teribilismul violent de odinioarä, acum e mai lucid si mai ponderat. De-aia sunt convins sä meritä sä-l reprimim.
Stiu cä principalii lui adversari, A.L.S. si Herbert, nu pot uita conflictele atât de violente care i-au opus. Dar am încredere cä-si vor gäsi destule resurse de maturitate ca sä adopte o atitudine de bun-simt si sä nu mai räscoleascä vechiul rahat. Eventual, o detasare rece, neuträ. Toatä lumea ar avea numai de câstigat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:43   #11
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
exista niste indivizi care sunt sedusi de murdarie/vulgaritate... nu se jeneaza ca-i vedem si-i simtim ca trag intr-acolo, dar incearca sa ne explice ca plimbatul prin zoi e ca o tavalire prin roua... revenirea lui nume pe CineMagia inseamna deschiderea unui WC., aici...
tipul e penal. pt cate rele a facut si a scris merita sa fie alungat...
nu cred ca trebuie reabilitat. CineMagia nu trebuie - n-are voie! - sa se compromita...
il rog pe Emanuel sa stearga acest topic...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 02:51   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iar eu îl rog pe Emanuel sä pästreze acest topic, cu urmätoarele argumente:
- E animat exclusiv de intentii pozitive (la adresa TUTUROR, nu numai a lui Nume);
- E decent si civilizat.

Si pe Herbert îl rog, pe baza tuturor lucrurilor pe care le stim amândoi unul despre celälalt, ca mod de a gândi si de a simti, sä dea curs naturii lui profunde (maturitate atât biologicä, precum si intelectualä; ratiune; sensibilitate), nu neînsemnatelor reactii negative si viscerale care-l dominä uneori (ca pe oricine dintre noi, de altfel - poate cä amintirea felului cum eu însumi mä confruntam cu A.L.S. la începuturi, urmatä de acel volte-face din perioada "Scandalului fotografiilor", si de evolutia ulterioarä a relatiilor noastre, ar fi la rândul ei un exemplu relevant).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 03:56   #13
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu-mi vine sa cred ca e purtata discutia asta. Dupa cate rahaturi a facut asta ne facem ca, vai, de fapt era un individ care si-a spus parerea cu glas tare, si a lovit in puncte sensibile personalitati de pe aces forum. In unul din 2 mesaje injura ca un taran, imi amintesc cate tampenii trebuia sa-i sterg. Hai, ce dracu, i s-au dat sapte mii de sanse si a intrat la loc si injura in continuare, mi-ar placea sa cred ca forum-ul asta nu-i o tarfa.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 04:11   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Culmea! Chiar te luasem în serios, când ai spus cä ai recitit mesajul lui Nae si ai spus "da, ai dreptate".
Da' stii ceva? Dacä-mi pare räu cä am fost atât de naiv... nu pentru mine însumi îmi pare!

* * *

[Later edit - dupä ce am meditat si am încropit textul de mai jos]


Si totusi, am convingerea cä acest topic
NU VA FI STERS, SI NICI ÎNCUIAT,
din urmätoarele motive:


Nu contravine nici uneia dintre regulile forumului. Un user ca oricare altul (ba chiar, dincolo de aceasta, foarte respectabil), a propus un subiect de dezbatere, într-un spatiu adecvat: "Cafeneaua". Modul de a discuta e urban, decent, bazat pe argumente si contraargumente. Orice pozitie contrarä va fi exprimatä civilizat si sustinut, ea apartinând de drept emitentului - user, moderator sau administrator. Ca atare, orice mäsurä de fortä (delete sau lock) nu va avea la bazä o încälcare a regulilor forumului, ci o opinie (legitimä, dar personalä) a respectivului moderator sau administrator, devenind ca atare abuzivä. Nici Longshot si nici Emanuel nu au manifestat vreodatä asemenea tendinte dictatoriale, desi oameni sunt si ei, si pot ajunge uneori la capätul räbdärii - dar nu pentru mult timp.

Detasându-mä pentru moment de orice considerente personale, voi angaja o pledoarie de interes general:

Ceea ce se întâmplä aici este, în ultimä instantä, un EXERCITIU DE JUSTITIE. Orice forum viu, activ, complex, bine organizat si coordonat ca al nostru, este în fond un microcosm social. E inevitabil ca în activitatea lui sä se regäseascä multiple resorturi ale societätii - inclusiv, în spetä, cele legislative si juridice.
Prin urmare, o asemenea extrapolare este fireascä - si, mai mult decât atât, foarte UTILÄ. Prin intermediul ei, ne putem verifica pe noi însine: suntem îndeajuns de rationali, responsabili si obiectivi? Suntem capabili sä întelegem spiritul legii si sä judecäm drept, sau tindem spre zona unei anarhii viscerale?
Este, dacä vreti, un "joc de-a justitia" care poate deveni foarte interesant, incitant si relevant - pentru cei dispusi sä-l practice sau mäcar sä-l urmäreascä. Aceia care nu simt aceastä chemare, îl vor ignora, desigur.
Asadar: existä vreun motiv legitim, UNUL SINGUR, de a sustine cä un asemenea exercitiu nu are ce cäuta nici mäcar în "Cafeneaua" CineMagiei? Dacä da, vä rog sä-l expuneti, cu argumente clare si judicioase. Îl asigur de stima si pretuirea mea pe acela care va reusi sä-mi contrazicä argumentatia într-un mod convingätor.

În sfârsit, cu speranta cä am exprimat destul de limpede ideile de mai sus, sä trec la expunerea "cazului" (prezintä interes numai pentru cei care au acceptat principiile sustinute anterior; ceilalti o pot ignora).

Un individ este judecat penal pentru o infractiune, gäsit vinovat si condamnat la detentie pe viatä. Justitia si-a spus cuvântul. Dupä un timp, condamnatul înainteazä o cerere de gratiere, sau de comutare a sentintei. ESTE DREPTUL LUI CONSTITUTIONAL, conform cäruia oricine are acces la justitie. Potrivit legii, aceastä cerere va fi analizatä de o instantä care se va pronunta, în urma procesului, pentru aprobarea sau respingerea ei. Orice alt mod de a solutiona problema ar constitui o ilegalitate.
Analogia e limpede: Nume a ajuns în situatia unui infractor recidivist, care a comis un numär repetat de ilegalitäti, chiar si în urma sanctionärii acestora cu pedepse mai usoare. În cele din urmä, justitia l-a condamnat la echivalentul "închisorii pe viatä" (eventual, al "exilului definitiv"): ban permanent de I.P.
Dupä un interval de timp, Nume a depus o cerere de comutare a sentintei, solicitând ridicarea executärii cuantumului de pedeapsä rämas (citez: "sase luni de ban mi-a fost de-ajuns pentru tot ce-am fäcut"), si exprimându-si totodatä regretul faptelor sävârsite, si angajamentul ca pe viitor sä nu mai recidiveze.
În acest moment, calea legalä (în mäsura în care dorim sä regäsim în forumul nostru imaginea unei societäti de drept) este aceea de a analiza sine ira et studio doleanta petentului si de a decide.
(Întrucât în materie de drept eu sunt un profan, îl voi invita pe Floydman, ca avocat profesionist, sä participe la discutie; rolul lui nu va fi de apärätor al nimänui, nici de magistrat - ci de "consilier juridic".)

In sfârsit, dat fiind cä sunt un adept al exemplului personal, mentionez urmätoarele douä cazuri:
- Giulkiuz: acum un an, mä ataca permanent, nemotivat si vulgar; a încetat sä mai aparä pe forum cam din perioada când am devenit eu moderator.
- Coco: luna trecutä, a cälcat pe bec la "Cinematografia româneascä", cu un flooding gratuit, iar la avertismentul meu a räspuns cu o insultä. L-am rugat pe Emanuel sä-i dea un ban temporar. Dar, întrucât prezentele lui foarte rare pe forum ar fi fäcut irelevantä aceastä sanctiune, ca si pentru cä nu avusese niciodatä contributii cu adevärat utile, a primit ban definitiv.
Ei bine, dacä oricare dintre ei s-ar afla acum în situatia unui "recurs" ca al lui Nume, as accepta acest "joc de-a justitia" si în ceea ce-i priveste. Desigur, as lua pozitie (foarte ferm!) împotriva lor - dar în parametrii pe care i-am definit prin acest mesaj.

Acesta este exercitiul pe care vi-l propun. Insist în a vä ruga sä alegeti între una dintre urmätoarele trei optiuni:
- acceptarea "jocului" si continuarea lui cu seriozitate;
- respingerea lui cu argumente temeinice si obiective;
- ignorarea lui totalä.
Cred cä e rezonabil sä mä pronunt ferm împotriva urmätoarelor variante:
- combaterea acestei propuneri pe cäi nedemne (invective, injurii, egocentrisme, exacerbarea propriilor interese);
- anihilarea ei prin abuz de autoritate (lock sau delete).

Vä multumesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 06:38   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
n-am nimic impotriva.
doar k, in ac. caz, va rog un lucru: pe mine sa nu (mai) contati.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 07:11   #16
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
CONTRA. contra atmosferei tampite pe care o genera respectiva prezenta. si inchideti tampenia asta de topic. in loc sa vorbiti de filme, faceti petitii si picati in ridicole miorlaituri. n-aveti ce face. de altfel eu recunosc ca daca mai intru pe forum o fac ca sa citesc parerile lui ALS, asa ca daca el se cara, ma va interesa si mai putin.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 07:34   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Eu propun sa ii dam lui Nae niste linkuri cu reguli de limba romana, ca e agramat si analfabet. Nu stiam unde sa imi postez doleanta, so there. Pitbulle, sa nu te prind ca imi stergi interventia. Hai, bajetii, ciaoles.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 07:40   #18
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu as judeca situatia in functie de urmatoarele coordonate:

1. Faptul ca forumul cinemagia este gazduit de un site care, din cate stiu este proprietatea privata a unei societati comerciale.
2. Supozitia ca exista o persoana desemnata de proprietar care se ocupa de site/forum iar din cate stiam eu ultima data aceasta persoana e Emanuel.
3. Faptul desi aceasta comunitate virtuala este circumscrisa unui site- proprietate privata, el este un spatiu public, aflandu-se pe internet, loc unde , ca in orice spatiu public, trebuie respectate drepturile omului consacrate de Constitutie. (In speta de fata, e vorba de respectarea TUTUROR drepturilor constitutionale, nu numai cele ale lui NUME)
4. Respectarea drepturilor constitutionale ale cetatenilor romani e datoria expresa a oricarei persoane, fie ea fizica sau juridica romana sau ne-romana, pe teritoriul Romaniei.

5. Drepturile constitutionale si alte drepturi civile trebuie exercitate de cei care le invoca, cu buna credinta, nu ca abuzuri. Libertatea presupune sa nu daunezi drepturilor altora. Cei care comit abuzuri in sensul dreptului la libera exprimare si la asociere nu le pot invoca in mod absolut , de vreme ce aceste drepturi au fost folosite pentru insulta, calomnie , amenintare , santaj etc, care in sens penal sunt infractiuni.
6. Gratierea pe care o invocati ca model, este un drept de a dispune cu privire la iertarea unui condamnat, care de regula apartine unui lider/conducator ales de comunitatea (forumul) sau de regimul (proprietarul site-ului) pe care il/le reprezinta. In speta aici ar fi Emanuel. Desigur ca el poate in mod democratic supune decizia unui referendum, if so he decides.
7. drepturilor de libertate de exprimare si de asociere pe care le-ar putea invoca nume, le pot fi opuse drepturile la demnitate si onoare precum si dreptul la asociere (ma refer la dreptul de a decide si cu cine NU doresti sa te asoociezi) ale membrilor care s-au simtit lezati sau s-ar putea simti lezati.

In concluzie: Administratorul forumului (in calitate de reprezentant al firmei proprietare si/sau de mandatar al userilor de pe forum - depinde cum functioneaza pe aici sistemul) ar trebui sa decida tinand cont de principiile de mai sus.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 07:59   #19
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
si eu zic sa-l lasam pe forum, why not? poate chiar s-a schimbat.
o incercare nu strica, numai sa nu plece ALS..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2006, 08:13   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Ambra
1) N-am cum sä-ti sterg interventia, nu sunt moderator aici.
2) Oricum nu ti-as sterge-o. Se aflä clar în limitele acceptabilului, desi e nedreaptä (Nae locuieste si studiazä de ani de zile la Praga, de aceea e "agramat" în românä, spre deosebire de cehä si germanä, pe care am dedus cä le stäpâneste chiar mai bine decât unii nativi; în plus, are o inteligentä, culturä si bun-simt incontestabile), si "tehnic off-topic" (propunerea lui poate fi judecatä în raport cu cele trei träsäturi pe care le-am mentionat, nu cu gramatica românä).

@A.L.S.
Iartä-mä, dar în argumentatia de mai sus am pledat, printre altele si pentru maturitate. Recunoaste si tu: o reactie gen "îmi iau jucäriile si plec" e infantilä. (N-o lua ca pe o ofensä; în fond, si despre mine a spus Herbert, foarte recent, cä am o laturä de copil perpetuä; si tu esti la fel. E minunat cä suntem asa, dar hai sä fim amândoi copii curati si jucäusi - nu mofturosi.)
Rugämintea mea: stai frumos aici si fä mai departe ce faci, cä e spre binele TUTUROR. Tu te simti bine, iar oamenii au mult de câstigat de la tine (vezi europe_east, mai sus - si multi altii). Acceptä urmätoarea solutie de bun-simt (care NU e un "compromis", pentru cä e DEMNA): evitarea oricärui schimb de replici incomod. Nume s-a angajat deja în acest sens.

@Floydman
EXACT acest gen de precizäri îl doream.
Sustin întru totul ideea drepturilor TUTUROR - inclusiv (si mai ales, în spetä) a dreptului la un climat elevat, decent, civilizat.
In acest sens, reiterez angajamentul lui Nume de a se conforma.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells