Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Nov 2007, 11:21   #1
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Sugestie sub forma de reclamatie 2 - Monopolul Diverta

Este vorba de reteaua de magazine Diverta care (din cate am inteles) detine un monopol in comercializarea multor, muuuultor, produse de cultura, printre care si cartile.
Saptamana asta cautam ceva interesting, original, cu tenta comerciala oarecum, psihologica, o carte care sa-ti dea de gandit dpdv scenaristic, sa ramai cu ceva dupa ce ai citit-o, e vorba de hrana aia...fundamentul synopsisurilor pe care le nascocesti. Ma oprisem asupra a 4-5 titluri:
"Mobilul" de Stephen King;
"Shining" tot de S.K. (aici mai bine m-as rezuma la productia lui Stanley Kubrick din '80).
"Call girl" (log-line trendy / cool).
& "Hotii de frumusete" de Bruckner / "Despre minciuna" - Liiceanu.
Inclinam spre Mobilul, ii citisem synopsisul si simteam ca ma reprezinta ca gen preferat numai ca am intors cartea si mi-a picat fata cand am vazut pretul, nu-mi permiteam...sa mai spun ca le-as fi luat pe toate??

Tipii astia sunt inconstienti, daca ar scadea toate preturile cartilor cu 50% (sa zicem doar 40%) ar vinde de 10 ori mai mult, o garantez! Exista o multitudine de jocuri manageriale pe PC si in toate cazurile se intampla astfel. Bine, teoria e teorie, insa imaginati-va ca Mobilul ar fi costat doar 16 RON. Sunt sigur ca vanzarile ar fi crescut de cel putin 5-7 ori. Exista un prag de 18 RON. Eu unul vad pragul asta, ce depaseste 18 RON inseamna un tarif mare pt o carte si majoritatea depasesc "pragul" asta.
Diverta sufera de aroganta egoista! Cine a auzit de: proiectul Prietenii dintre coperti? sau pe dragutzul lor site se lauda cum acorda 3 burse de studiu studentilor de la ASE castigatori a nu stiu carui concurs. Dar de studentii la economie din Iasi, Timisoara, Cluj, Craiova, Arad si alte orase, au auzit? Ce m-ar incalzi pe mine bursa alora 3? Sa scada mai bine tarifele cartilor, sa mai citeasca si altii, nu numai cei care calca acceleratia la maxim a Peugeot-ului de la papa.
http://www.diverta.net/m1/Acasa
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2007, 12:56   #2
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Aia pomeniti de tine la sfarsitul mesajului nu prea au indeletniciri d-astea. Si eu raman de multe ori cu buza umflata in fata rafturilor de la Diverta, dar limita superioara de pret impusa de tine mi se pare totusi prea mica(18 ron).
Eu obisnuiesc sa ma plimb prin anticariate unde daca ai putin noroc poti da peste capodopere la pret de ciocolata. La mine in oras nu este decat unu stabil( mai era un batran cu aparitii sporadice pe principala strada, dar in ultima vreme a disparut) care m-a ajutat in demersul meu de acoperire a marilor gauri din biblioteca mea personala si implicit, din cultura mea.
Ma mai ajuta si frate-miu care e student in Bucuresti si poate(la cerere) sa caute ceva. Iata cateva titluri ochite in "spitalul cartilor":
Llosa-"Razboiul sfarsitului lumii"-8 ron
Thackeray-"Memoriile lui Barry Lyndon"-3.5 ron(a se consuma cu filmul lui Kubrick)
Oscar Wilde-"The Ballad of Reading Gaol"-1 ron, editie bilingva
GGM-"Toamna patriarhului"-6ron
Balzac-"Corespondenta"-6ron
Andre Gide-Roger Martin du Gard(Corespondenta)-6ron
Faulkner-Lumina de august, Pogoara-te Moise-6 ron fiecare
Marcel Proust-Contre Saint-Beuve-2ron
Cioran-Tratat de descompunere-6ron
Thomas Mann-Doctor Faustus-6ron
-Lotte la Weimar-4ron
Eliade-Istoria credintelor...-20 ron(calitate cam nasoala, de prin 91)
Tudor Vianu-"Arta prozatorilor romani"-4 ron
G. Calinescu-"Opera lui Mihai Eminescu"-10ron(2 vol)
Si ar mai fi destul de multe(Zola, Panait Istrati, Mihail Sebastian, Arghezi-proza si altii la un pret de aprox. 5ron). Am gasit si Capote(alte glasuri, alte incaperi) la 3 ron. Ideea e ca poti gasi solutii si iti poti trata frustrarile(nu stiu daca King e prin anticariate la preturi asa de mici) chiar si fara bani(la biblioteca).
P.S.N-am citit tot ce-am luat de la anticariatul asta, dar de fiecare data cumpar(daca am bani) orice imi face cu ochiul pt. ca se poate intampla ca titlul vizat sa dispara si sa nu mai reapara;
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2007, 18:40   #3
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Neuptolem:
sa mai citeasca si altii, nu numai cei care calca acceleratia la maxim a Peugeot-ului de la papa.
Originally Posted by thequietsurfer:
Aia pomeniti de tine... nu prea au indeletniciri d-astea
Normal, ei doar le cumpara.
Merci de lista! Pt ce as vrea eu am sa retin din enumerarea ta pe Llosa si Thoman Mann. Mi-ai dat o idee cu anticariatul, as intreba in primul rand de King, Kafka si Hemingway, iarasi Gogol m-a impresionat in vara asta. Insa tot nu ma las pana nu pun mana pe Mobilul si Call Girl, why? Aproape 90% din synopsisurile pe care le-am creat pana acum ar avea nevoie de asemenea carti, ca documentare / dezvoltarea imaginatiei / linii orientative / gen / atmosfera / baza clasica, samd.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2007, 22:11   #4
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Bai! Vad aici 37 de vizualizari si 2 raspunsuri! Vorba lu' Pitbull si mai nou alu' Nauptoleum: din aceasta clipa fiecare om de pe aceasta planeta care citeste acest topic va fi obligat sa scrie si un mesaj! Hai cu totzii pana doboram trustul Diverta! Vreti carti ieftine cu coperti lucioase?? Vreti sa va uimiti sotiile cu un teanc de carti de Valentine's Day?!? Daca ne straduim pragmatic, vom reusi! Fiecare se va revolta pe Diverta!
HAI CU TOTZII! 8) 8) 8) 8)
LA LUPTA!!! 8) 8) 8) 8) (mah, voi nu aveti aici emoticoane de razboinici? macar de carton...)
SA SCRIEM ISTORIE!!! :hmm:
Your (Diverta) piece's-a-shit!!! :hmm: :hmm: :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2007, 23:00   #5
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
:lol: hai te faci razboinicul luminii sau .... al cinemagiei???
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 00:39   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Jos Diverta.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 00:42   #7
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by lady_mystyque:
:lol: hai te faci razboinicul luminii sau .... al cinemagiei???
No, my mission is to protect you de fabuloasele preturi practicate de Diverta. Am fost special antrenat pentru asta; dupa ce Diverta va renunta la giganticele tarife voi fi pe deplin multumit si voi renunta la orice act militar, amenintator, warrior-ist, etc. voi redeveni asa: :happy: si voi fi cu adevarat :love: de Diverta. Pana atunci: 8) :hmm: 8) :hmm:
Sunt produsul arogantei, neglijentei si aversiunii lor fata de clienti!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 00:48   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Muie Diverta.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:00   #9
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Apropo de anticariat; si bineinteles, de Diverta. Prin toamna lui 2005 - iarna lui 2006 cunoscusem la un curs de Corel Draw un tip slabut, blondut, nice boy, absolvent de istorie care-si tara existenta cu un anticariat de 1/2 intr-un loc unde mai tot timpul batea vantul datorita curentilor de aer ce strabateau niste piloni de-ai lui Ceashca. El a fost cel care mi-a spus povestea cu tarifele science fiction practicate de Diverta, ca astia au monopol, etc. nu stiam asta. Omul se chinuia sa castige din anticariat mai mult decat chiria colosala impusa de primarul nomad. L-am mai intalnit prin vara lui 2006 pe acolo, dadeam o mana, vorbeam, vazusem (printre titlurile ce m-ar fi interesat pe mine) ceva de Tudor Caranfil: nu am cumparat-o deoarece o vedeam veche, ma naucisera copertile lucioase de la Diverta, titlurile lor contemporane, hartia alba, etc. Il priveam cu oarecare dezgust. Omul nu reusea sa cumpere carti vechi sa le repuna pe taraba lui deoarece nu castiga mai nimic, era la mila trecatorilor, treptat, probabil nu a mai facut rost de nici o carte, si nu a mai vandut mare lucru, chiria l-a coplesit, caci azi, el nu mai exista in acel loc. Anticariatul lui a fost pulverizat si trustul jegos al Divertei si-a mai marit clientela: unde nu-i concurenta apare monopolul, astfel ca-si permit sa arunce preturile dincolo de orice asteptare decenta.
Azi, in acel loc, vantul reuseste in sfarsit sa treaca nestingher pentru ca nimeni nu i-a luat locul acelui vanzator amabil. Daca as fi aruncat cativa banuti pe cartea lui Caranfil poate ca l-as fi ajutat sa mai supravietuiasca o zi, o saptamana...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:05   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Huo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:11   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo:
DE REGULA, caut întotdeauna sä cumpär la pretul cel mai mic (inclusiv cartofii din piatä; dacä sunt, iau de 1,2 RON/kg, nu de 1,5 sau 2, etc. (evident, la calitate egalä sau mäcar comparabilä). N-o fac numai din spirit econom, ci si din responsabilitate - pentru a contribui la stabilirea unui comert echilibrat si sänätos. (Din acelasi motiv aplic invers publicitatea: de regulä, boicotez märfurile din reclame, si le cumpär pe cele absente din advertising; nu intru la Cora, nici sä mä-mpusti! Pentru cä aceste campanii publicitare agresive depäsesc scopul principal al reclamei - informarea - si pe cel secundar - captarea bunävointei - si ajung la unul abuziv: acela de a forta optiunile consumatorilor dincolo de criteriile unei piete obiective - cerere, ofertä, necesitate, calitate, pret, comoditate, etc.).
De la Diverta n-am cumpärat nimic niciodatä. Nu s-a legat.
O.K., de-acum o voi boicota programatic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:27   #12
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
De la Diverta n-am cumpärat nimic niciodatä.
Probabil in capitala nu-s asa pe val, eu prin zona mea (si am vazut asta si-n alta regiune autohtona) cam depind de Diverta.

Quote:
O.K., de-acum o voi boicota programatic.
Perfect! 8) Sper sa ni se mai alature si altii!

Sunt sigur ca cel putin un om ce are legatura cu Diverta va citi mesajele noastre. Sunt sigur ca daca ma duc maine sa vorbesc cu directorul Diverta din orasul meu voi fi tratat ca un cersetor. Si-au ales gresit cersetorul si daca mi se vor face "cadou" vreo 20 de carti sa tac, voi spune totul aici! :hmm:

Legat de biblioteca, eu unul nu ma pot concentra la maxim intr-o biblioteca, daca incerc asta obosesc mai repede si pierd atentia, imi place sa citesc printre randuri, nu sa rasfoiesc. Putin si calitativ. Timpul si energia trebuiesc conservate, mai e nevoie sa dobori si trusturi ca acesta. :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:38   #13
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
AICI NU SE CITESTE!
AICI DOAR SE SCRIE!
LOGHEAZA-TE SI SCRIE IMPOTRIVA DIVERTEI!
MAINE VEI CUMPARA O CARTE MAI IEFTIN!!!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 01:57   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Diverta sux.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 09:53   #15
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu-mi vine sa cred ca va obositi sa scrieri atat de multe post-uri despre o librarie mediocra, dar cu acoperire buna!

mai exista si alte librarii: humanitas, carturesti, etc. nu zic ca astea au preturi mult mai bune, dar aici parca e o cruciada personala impotriva divertei! :o
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 18:40   #16
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
superstar acuma pe bune prin comparatie cu diverta carturesti si humanitas practica preturi mai umane...
offtopic(oarecum): cu toata ca am intrat la humanitas o data dupa midnight killer si cand am aflat pretu am ramas doar cu uitatul la coperti ... mi-am notat titlurile in telefon ca sa le caut la biblioteca de fapt cam asa fac in general :oops: cumpar o carte doar dak i want it badly sau am citito si ma impresionat...
cat despre midnight am primito cadou pana la urma....
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 19:36   #17
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by lady_mystyque:
offtopic(oarecum): cu toata ca am intrat la humanitas o data dupa midnight killer si cand am aflat pretu am ramas doar cu uitatul la coperti
Nu esti deloc off-topic. Si eu am vazut cartea asta (la Diverta!) si imi amintesc de pretul fabulos-practicat de Diverta- (desi Andrei se afla printre preferatii mei simpatia asta nu e intr-atat incat sa mearga pana la a-i cumpara book-ul - doar daca ar fi anti-Diverta in book).
Quote:
cat despre midnight am primito cadou pana la urma....
Am fost calit sa nu ma bazez niciodata pe asta. O iei cand ai nevoie. Mai tarziu, cand ai situatia financiara peste medie (segmentul vizat de Diverta) exista posibilitatea sa nu-ti mai arda. Totusi Mobilul si Call Girl cor ajunge pe mana mea mai devreme sau mai tarziu. O voi dovedi aici! Si voi povesti fiece secunda si traire a tranzactiei. :happy:
Pana atunci: 8) :hmm:
-----------------------------------------------------------------------------------
Daca ai deschis acest topic pentru prima data si nu scrii nimic inseamna ca ignori politica neglijenta si aroganta a Divertei fata de clienti.
Scrie un mesaj anti-Diverta si maine vei cumpara o carte mai ieftin!!!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 19:47   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Diverta ne jupoaie.
Sä-i däm un sut în coaie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 20:09   #19
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Le-am trimis un e-mail. Astept raspunsul si voi posta aici mesajul meu si raspunsul / explicatia la nedumerirea mea legata de tarifele practicate de ei, daca exista o explicatie...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 21:10   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
DACA va veni räspunsul, sigur va contine niste platitudini legate de "prestigiul retelei de magazine" si de "cheltuielile de întretinere" a unei asemenea A Opta Minune a Lumii comerciale, si de "plafoane legale ale preturilor, inclusiv T.V.A. si adaosul comercial" - adicä, mai pe scurt: "Ti-o trag fiindcä pot, na!", sau "Te fut cu legea-n mânä!" Nu-ti convine? Mars la anticariat si ia-ti Chaucer cu coperta îndoitä, scârtane! Uä, calicii, uä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells