Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Oct 2003, 18:47   #1
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Jim Carrey- omul de cauciuc a ajuns Omul Bionic?

http://story.news.yahoo.com/news?tmp...10&u=/eo/12752

:roll:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 13:10   #2
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Am mari indoieli daca sa il vad in acest rol sau nu. Dupa esecul din recentul film cu Morgan Freeman.

Astept insa sa il vad in The Secret Life Of Walter Mitty. Inca mai cred ca un Spielberg mai poate sa scoata ceva din Jim Carrey. La modul pozitiv, evident.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 14:16   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu cred ca Bruce Almighty a fost un film nereusit.
Despre Carrey, sper sa il vad curand intr-un rol mai putin idiotic.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 15:31   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Bruce Almighty a fost un film nereusit in proportie de 99%
il declar unul din cele mai proaste filme pe care le-am vazut
desigur, nu neg faptul ca Jim a fost din nou la inaltime...in ceea ce face e inegalabil...dar chiar am avut nevoie de filmul asta ?
e un fel de Ace Ventura in care se incearca transmiterea unui mesaj; o combinatie cat se poate de neinspirata
era mult mai reusit filmul daca era de la inceput pana la sfarsit "stupid", ca in Me, Myself and Irene; radeam de ma durea burta, fara sa ma gandesc la kestii serioase...
insa deja am deviat un pic de la tema :wink:
Jim a jucat foarte bine; nici nu se putea altfel; face roluri de comedie la fel de bune ca cele dramatice

so, Jim rules
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 23:29   #5
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Mie mi-a placut "Bruce Almighty"... Pe Jim Carey l-am considerat a fi din intotdeauna un mare actor, dar isi alegea multe filme aiurea (Ace ventura 1&2, Cable guy, Dumb & dumber).
Filmul asta a fost ceva mai inteligent, nu la nivelul "Man on the moon" sau "Truman show", dar oricum un film bun... a avut un mesaj, (chiar daca este excesiv de moralist!), si pentru asta merita respectat...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2003, 12:44   #6
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
bine, bine, a avut mesaj, unul moralist, dar il transmiti prin Jim Carey care, de data asta, joaca un rol asemanator celui de 'Pet Detective' ?!

apropo de mesaje din sfera 'divina': filmul Dogma putea sa iasa un mare dezastru, insa in filmul lui Kevin Smith sunt parodiate Biserica si legile ei, ceea ce i-a lasat lui Smith libertatea de a-si pune personajele in cele mai haioase posturi.

revin la Bruce Almighty: daca autorii au vrut sa transmita un mesaj moralist, bravo lor, dar de fapt care e mesajul ?! ca D-zeu are multe pe cap (oare acolo sus este internet ? ) ca omul trebuie sa se mai gandeasca si la cei din jur, si nu numai la el ? da...aceste mesaje imi vin in minte, daca ma apuc sa rascolesc amintirile lasate de Bruce Almighty. Totusi, cand ma gandesc la Bruce Almigty, de ce primul gand imi fuge la faza in care unui tip ii iese o maimuta din f..., la faza cand Jim isi bate joc de colegul de la stiri care incepe sa vorbeasca limbi extraterestre ?!
si oricum modul de realizare al filmului e simplist; majoritatea fazelor sunt trase de par, sa nu mai zic previzibile. Cu alte cuvinte, Bruce Almighty e doar unul din multele filme-cliseu care ne mai usureaza din cand in cand dupa-amiaza, iar pentru Jim Carey & Co. un nou castig financiar, nicidecum unul artistic.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells