Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jun 2005, 23:15   #21
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by obvious:
buuun.
"follow the red rabit into hell, alice" sau paranoici caucazieni insomniaci, welcome to the carnival.
buun.hai ca am mult de scris, e proaspat in minte si memorie "post-retiniana" asa ca...
sa spunem ca e un film foarte bun. cu toate amendamentele, cu nervul de a spune ca te simti un pic pacalit cand ii afli cheia si ai o mica senzatie de psalm subversiv, cu doza de simbol un pic mai ieftin decat s-ar fi putut, e un film FOARTE bun.
pentru ca de fapt, si aici vine marele joc, simbolul e continuu, constant, omniprezent.mai "calitos" sau nu, cum spunea madame tudorache, dar exista.
ai un personaj parca scos din picturile lui francis bacon (inclusiv iz de ulei pe panza, pentru ca lumina cade in asa fel pe pielea lui incat ii da textura, omul e un studiu anatomic pe butaforie, uhaaaa), luat generos in racourci (aici ma bucur enorm, sunt adepta a pleonasmului cinematografic la modul asta-dom'le, imi ajut personajul cu tot ce inseamna proptea tehnica), ai recurentele alea geometrice obsedante (pe care nu le inteleg, dar ele exista, de vreo 3 ori, reznick iese din cadru si scharful se schimba pe un mic ansamblu geometric de dreptunghiuri-odata un perete, odata un vitraliu...si mai era ceva).
ai toata treaba aia freudiana de deversare a inconstientului personal(sleep depravation leads to abnormal subconcious manifestations), ai mitul doppelgangerului (ivan, un fel de jiminy cricket supradimensionat si grotesc-genial, hehe), ai delirium tremens.
sublim.dupa care, pour les connaiseurs, binomul stanga-dreapta ca simbol: cu mana dreapta juri, cu stanga injuri (metaforic, evident). miller isi pierde stanga, iese din decorul ala brave new world si intra "afara", in soare, la taiat iarba si stat cu sotia si la pavaj curat suburban.directia e mereu stanga:road to hell.
dupa care, mama ma-sii de glumita, pe tricoul lui reznick din final, de la condamnare, scrie justice brothers...
e bun, e puternic, e iconoclast. ma amuza frivolitatea cu care trateaza anumite aspecte, aproape vizand grotescul ala de film de serie b horror.
dupa care atarna imaginea fostului bale, rotofeu si curat,in sensul "iata ce era papusa asta de aracet si ziare inainte de a deveni..."
ei, da...

M-ai spart ! Filmul e foarte misto, mi-a placut cum se imbina puzzle-ul ala obositor (caci filmul asta m-a obosit si m-a plictisit - mai putin spre final). Nu stiam ca un negru gras, chelios si cu ochelari de soare poate reprezenta constiinta. As i said, finalul face banu'.
In rest, comentariul tau f. cool.

@others
Cam mult imdb p-aici, incercati si ceva pareri personale.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 05:13   #22
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
mda, bun. dar, o obiectie: poanta asta de final e cam unfair, adica pana atunci halucinatiile lui sunt atat de REALE, contradictiile de care se ciocneste la fel, ca la sfarsit sa afli ca de fapt era o chestie mult mai subtila going on... pai daca-i subtilitate, sa stim si noi... as fi preferat sa nu fiu pusa pe piste false. si atmosfera intr-adevar foarte buna, te face sa vorbesti singur ca sa-l citez pe longshot, dar pe mine totusi filmul nu m-a surprins cu nimic... ma rog, not my cup of tea, i guess, asa cum si lynch ma lasa rece.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 08:17   #23
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by europe_east:
mda, bun. dar, o obiectie: poanta asta de final e cam unfair
Eh, filmul 'triseaza' un pic... Asta m-a tras si pe mine in jos dupa vizionarea filmului, pentru ca - intr-adevar - nu exista o legatura intre indiciile care recreeaza trecutul personajului. Insa finalul asta venit ca din senin, explica totusi intregul film. Cum am zis si la "TIFF", eu l-am vazut ca pe o explorare a complexului de vinovatie (daca chiar vreti sa vedeti ceva 'adanc' in "El Maquinista" ).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2005, 14:23   #24
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
Pe mine chiar m-a miscat filmul asta..il consider foarte BUN...si chiar ma susrprins Bale nu numai prin efortul care l-a facut sa slabeasca ci si prin prestatia sa.Aici chiar joaca cu adevarat.Meriat Vazut filmul!
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 16:28   #25
ikeaboy
Novice
 
ikeaboy
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4
Sunt unul dintre cei care rascolesc dupa filme "speciale" "twisted" "weird" si prima impresie dupa ce am vazut filmul a fost dezamagire. Deja intra in mainstream a fi freak, si cam tot ce am vazut acolo s-a facut deja. Atmosfera neo -industriala, finalul- surpriza, singuratate, alinare. Sursele de insipratie destul de clare: Brazil, Memento, etc. Ca sa nu mai spun One point zero, - aparut cam in aceeasi perioada si avand aceeasi atmosfera criptica.
__________________
I am Jack's complete lack of surprise.
ikeaboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 22:17   #26
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by MinRep:
(...) eu l-am vazut ca pe o explorare a complexului de vinovatie (daca chiar vreti sa vedeti ceva 'adanc' in "El Maquinista" ).

subscriu. imbratisind aceasta idee, chiar savurezi splendorile acestui film excelent... Bale face un mare rol.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 08:39   #27
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
deh ...

Dupa ce mi-au spus tovarasii ce belea de film am pierdut, si dupa ce am reusit sa-l vad, numai aci imi permit sa-mi vars naduful ...

Imi pare rau, dar nu pot sa cred cum e laudat un film care pute la capitolul povestire. Si pute, nu gluma !

Nu stiu cine nu era convins de turnura pe care o vor lua lucrurile cand vede ceasul osciland intre doua secunde.. Mi-am zis .. da tipu viseaza, e prins intr-o lume a lui etc.... Apare chelnerita si copilul..imi zic..sa vezi ce ii dau astia cu un complex oedipian alea alea ..da de unde .. Apare chelu care de fapt nu exista..., am zis chestia asta e fumata de mult, ivan este tot el... Si astept acum cadru dupa cadru, sa vad cum naiba se termina maretul film ...

Apropo de mana stanga si drumul la stanga, parca la arabi nu ai voie sa pui mana stanga pe masa (cica te stergi la Chur cu ea), dar niste simboluri neintegrate ca aci, nu vei vedea niciodata intr-un film cu pretentii ... (zic eu) .

Deci nu cred ca daca ai de toate, mai putin un scenariu tzapan, nu poa sa-ti iasa o capodopera...

In concluzie, daca lasam partea cu slabitu, filmatu, decorurile si alte treburi de astea, avem un film nefinisat, poate chiar SLAB ... (Ironic, nu ?)
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 09:37   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: deh ...

Originally Posted by costobocus:

Apropo de mana stanga si drumul la stanga, parca la arabi nu ai voie sa pui mana stanga pe masa (cica te stergi la Chur cu ea), dar niste simboluri neintegrate ca aci, nu vei vedea niciodata intr-un film cu pretentii ... (zic eu) .


Isi spala mina stinga si piciorul sting primele, pentru ca ele sint by default pacatoase. Dar nu numai in traditia musulmana 'calea miinii stingi' e sinonima cu alegerea gresita, mincinoasa, not according to the Book (sau cu b mic, sa nu fie confundata cu Biblia). Asa ca eu cred ca e o chestie universala, care isi gaseste locul foarte bine in film. Iar acumularea atit de subtila de indicii, atmosfera, imaginea si jocul lui Bale il califica, dupa mine, intr-o liga a filmelor f bune.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells