Păreri Warm Springs

(2005)

Warm Springs

violeta_todica pe 29 Octombrie 2019 21:24
Un film emotionant,care ne aduce povestea mai putin cunoscuta referitor la viata presedintelui F.D. Roosvelt,si anume lupta omului F.D. Roosvelt cu poliomielita si sechelele ei.
Warm Spring este o zona mlastinoasa ,saraca - un bazin cu apa termala inconjurat de niste baraci si case paraginite - situat in Georgia ,unde F.D. Roosvelt cauta terapie, in ideea de a ideea de a mai merge vreodata.
In 1921, la varsta de 39 de ani,F.D. Roosvelt se imbolnaveste de poliomielita , urma careia ramane cu sechele : paralizat de lla talie in jos.
Foarte bune abordarile regizorului :
- speranta pe care o cauta el.
- lupta,vointa,dorinta de a aduce speranta si altora.
- speranta si ,,iluminarea" pe care o aduce si oamenilor saraci,locuitori ai zonei,si discriminatilor rasiali din zona.
- implicarea ,amenajarea,dotarea cu personal a acestui centru, promovarea… citeşte

gabivaduva74 pe 25 ianuarie 2022 21:48
Kathy era fizioterapeuta, nu sotia !
Apetri Catalina pe 12 Mai 2006 21:36
O lectie cumplit de dureroasa, dar plina de speranta!
O distributie si o interpretare perfecta!
Sa ne invingem temerile!

lili22 pe 15 Noiembrie 2015 15:43
film slab
Nu i-am gasit nicio calitate, daca nu sunteti fani ai presedintelui Roosevelt, mare om politic o fi fost, daca ne-a lasat sub stapanirea rusilor si putin i-a pasat.
O gramada de clisee din filmele americane proaste , inteleg ca Roosevelt era un sfant.

violeta_todica pe 29 octombrie 2019 17:54
Este usor de vorbit din fata tastaturii. Dar istoria este mult mai complicata. Poate ati uitat ca Romania a a fost aliata cu nazistii si a luptat impotriva aliatilor ... A intors armele putin inainte de sfarsitul razboiului. Ce ati fi vrut ?! Roosvelt si Churcill sa continue razboiul cu Stalin pentru a lua Romania sub protectoratul aliatilor ?! ... Si in plus Stalin a promis ca va respecta si va mentine regimuri democratice in tarile de sub influenta Rusiei, ceea ce s-a dovdit uterior o minciuna ... Istoria este complicata,si nu se discuta ca fotbalul...trebuie aprofundata...