Păreri War of the Worlds

(2005)

Războiul lumilor

Claus pe 05 Iulie 2005 19:14
O porcarie! Din toate punctele de vedere... chiar si al efectelor speciale! Lipsa de imaginatie pe un scenariu involuat! Oliver Stone cu Alexander si Steven Spieleberg cu War of the Worlds arata o cinematografie americana in declin. Ce s-a ales de proiectul lui Spielberg in privinta filmelor SF cu substrat filosofic (AI , Minority Report)? Pacat!
sacalu' pe 04 Iulie 2005 18:12
Unul din cele mai tari filme pe care le am vazut. Recomandarea mea e sa va duceti si voi. Merita si e super.
PHENNO pe 04 Iulie 2005 17:23
Trebuie sa fie cel mai prost film sf pe care l-am vz vreodata.. la vremea respectiva si cel din 53 a fost MULT mai spectaculos ca asta! Incasarile au venit din premiera mondiala si ATAT. Imi pare rau ca am asteptat sa fac rost de el! Acuma tre sa vad un film bun ca sa nu raman cu impresia asta despre filme! SA NU SE DUCA NIMENI LA CINEMA!!!
Luati-va draq o bere! :)

Xenon pe 04 Iulie 2005 16:41
E o experienta (nasoala). Primul sfert de ora astepti sa se intample ceva, restul filmului te intrebi de ce dracu nu te-ai dus la biliard...

Duceti-va la biliard... :(

Apollo pe 04 Iulie 2005 15:37
Unul dintre cele mai proaste filme facute vreodata de Spielberg! I-am dat 3 stele, doar pentru unele efecte speciale si pentru coloana sonora. Final mai tampit ca in "War of the Worlds" rar iti este dat sa vezi... In rest nu prea ai multe de spus despre filmul acesta, ajungi la sfarsit si iti spui in minte "Bine ca macar nu l-am vazut la Hollywood Multiplex...".
simo pe 04 Iulie 2005 14:09
Am vazut filmul. Am fost placut impresionata de efectele speciale si despre viziune regizorului. Totusi cred ca "extraterestrii" m-au dezamagit. De ce spun acest lucru deoarece in final ei care au planuit o invazie de milioane de ani nu au luat in calcul elementele nocive ("adaptarea la mediu") neluand in calcul toate aspectele legate de adaptarea la mediu terestre. Chiar daca ar fi exterminat toti oamenii ei s-ar fi condamnat la moarte in final toata "stradania" lor fiind in van. ma asteptam mai mult de la aceste fiinte superioare ca inteligenta. Consider filmul "slab" din acest punct de vedere. Regizorul a gandit bine invazia dar nu si infrangerea extraterestrilor. Filmul in general este bunicel dar departe de a fi cel mai bun.
Alice pe 04 Iulie 2005 10:19
Este unul din acele filme de la care vrei sa pleci dar iti pare rau de banii dati pe bilet, asa ca ramai sa vezi pana unde se poate ajunge..
Cel mai slab film pe care l-am vazut in ultima vreme. Nici macar comercial nu poate fi numit.Nu are nici macar actiune, iar efectele sf sunt superslabe. Nu mai vorbesc de cateva scapari in care se zaresc microfoanele - asa ceva nu e posibil pentru statura lui Spielberg ! Se vede ca e facut la repezeala !

tarcan tiberiu pe 03 Iulie 2005 13:33
sper sa nu ma dezamagerasca spielberg
edify pe 02 Iulie 2005 18:15
Eu nu inteleg cum mai filma ala la inceput masina de razboi care iesea din pamant cand toate aparatele erau fucked up?! + ca masinile de razboi ale extraterestrilor sunt plagiate din Half Life 2 (man, WTF?)...in rest mi s-a parut destul de klumea.
Negrea Costin pe 01 Iulie 2005 18:43
Fratilor...voi v-ati prins ce anume au oprit tripozii aia condusi de extraterestri?Ca la sfarsit naratorul zice de nush ce vietate...cum naiba sa distruga o simpla vietate ce n-au reusit oamenii sa distruga cu atata tehnologie...Foarte misterios facut filmul asta.Prevad chiar si un sequel la el.Scenariu 8.Regizare 10.Poveste 7.Efecte 10.
Alin Micu pe 01 Iulie 2005 11:13
Filmul merita vazut! Partea slaba este scenariul care e facut dupa un roman din secolul XIX, si nu s-a putut modifica finalul, care e tras de par.
giovani pe 01 Iulie 2005 02:14
peter , masina lui functiona pt k ia zis lu ala dupa ce sau terminat cu trasnetele k tre sa schimbe nushtu ce la motor , daia mergea mashina lui, jeeeeseeee
Peter lajos pe 30 Iunie 2005 13:14
Eu cred ca e putin exagerat!!!!!Totusi toate masinile se opresc dar cel cu care calatoreste Ray inca functioneaze!!!!!
AlexR pe 27 Iunie 2005 02:12
first of all bine zis giovani..ai zis.o f bine ....sa traim si sa merem odat la filmul asta cu nebuna:)...filmul ,dupa parerea mea, va fii unul f bun...in primul rand dupa toate trailere vazute(inclusiv p cel japonez:) )va fii un film plin de efecte,dar totusi cu poveste,cva sa merite privit p big screen si nu p monitorul de acasa(cei care se simt sa dea close la fereastra acuma :) )idee este k p 29 ruleaza la patria asha k asta e un film care merita vazut -->e un must see!!salutare cruise hello spielberg:)bafta2all
giovani pe 19 Iunie 2005 23:24
bai white angel lasa-i pe altzi sa judece filmele u nu vezi ce pareri ai , veziti de sapa ta acolo k filmu o sa fie bun
iacob claudiu pe 15 Iunie 2005 09:18
Denis, filmul „War of the Worlds” NU VA FI ca „Star Wars”, dar va fi la fel de bun. El se încadreaz într-un alt registru al filmelor SF, de tipul „dram, thriller, catastrof”. Ai vzut ultimul trailer, postat pe site-ul oficial? Te sftuiesc s-l vezi, pentru c merit!! La un moment dat, în trailerul filmului ne este artat disperarea lui Tom Cruise c î_i va pierde copiii. S fiu al naibii c a_ fi în stare s merg s dau de pereci cu Spielberg dac filmul are un final tragic, adic dac copiii lui Tom Cruise vor muri!! Mai ales c Dakota Fanning este feblecea mea _i nu am chef s o vd „moart” în nici un film. Doar e un copil, ce naiba! Dar, rbdare, mai sunt pucine zile _i apare filmul _i la noi. Sunt… citeşte
WhiteAngel pe 12 Iunie 2005 19:51
Poate filmul ii fain dar titlu' ii ca paru
nita mihai pe 26 Martie 2005 16:28
pt. ca am auzit ca o sa fie mai tare ca stpIII la incasari si eu asa ceva nu cred
cei care cred ca o sa fie ceva mai mult decat efecte speciale e un idiot

The Game pe 11 Martie 2005 21:18
I-am dat 4 stele pentru ca stiu ca Spielberg o sa ma uimeasca din nou cu efecte speciale uluitoare si e o poveste cat de cat bine pusa la punct zic eu.Tom Cruise e unu dintre actorii mei preferati deci o sa-mi faca placere sa-l vad pe ecran.Filmul se vrea ceva bun ca Independence Day
Arnold pe 11 Martie 2005 16:37
Abia astept sa-l vad, sper sa nu fie ghiveci de efecte.
Andreea C. pe 02 Martie 2005 14:53
Astept filmul asta din copilarie! Cel vechi nici nu se pune la socoteala! Sint tare curioasa daca se va ridica la inaltimea asteptarilor! Dar avand in vedere cine il regizeaza am mare incredere!
Denis pe 05 Septembrie 2004 00:02
Nu stiu cum va fi,dar cred ca va fi ca Star Wars.
mtraianc pe 22 Decembrie 2011 17:49
merita vazut
pentru amatori genului , un film reusit ...................................
herleaflorin pe 03 Iulie 2011 00:41
foarte tare
foarte tare dar as fi vrut mai multe scene de actiune inceputul grozav cu tripozi aceia dar sfarsitul salbutel dupa mn
kwynn pe 01 Iulie 2011 12:54
E diferit de orice film cu extraterestrii. In loc sa vina de sus in niste OZN-uri vin chiar de sub noi.
RaLuCa95 pe 11 Martie 2011 23:24
Mi-a placut foarte mult filmul.Si povestea si efectele.
legolas05 pe 26 Februarie 2011 20:53
un film de vazut.....este foarte interesant,iar Tom Cruise a jucat excelent....nota 9...
fireskull pe 09 Octombrie 2010 21:40
un film foarte misto lam vazut la televizor si mie placut foarte mult..nota 10
-Wizz- pe 09 Octombrie 2010 16:02
grozav.101010!!!! tom cruise face filme de calitat nu gluma;) apr,acum stiu de unde s'a inspirat scary movie 4 ;) +++ up up tom \:d/ aa,cred ca a ragusit dakota :)) si'a jucat f frumos rolul
EugenLaurentiu pe 08 Octombrie 2010 03:02
am vazut filmu asta da numai tin minte mare lucru din el ... cred ca o sa il revad cat de curand !!!
dandi pe 26 Septembrie 2010 18:08
Merita vazut, prima data l-am vazut in premiera la cinema in aer liber la mare in statiunea 2 Mai a fost super fain.

Joaca si Dakota Faning si Channing Tatum imi plac actorii astia si in special Tom Cruise.

RoxyD pe 09 Mai 2010 19:00
... mie mi-a placut filmul ... iar Tom Cruise si-a jucat bine rolul ...
marius93 pe 06 Martie 2010 12:57
Chiar daca nu e la fel de bine cotat ca si alte productii ale lui Spielberg, mie mi-a placut.
paul2000 pe 28 Decembrie 2009 23:33
Efectele speciale sunt minunate...Tom Cruise joaca bine...cam atat, povestea se putea mult mai bine!
films4all pe 14 Octombrie 2006 00:59
Un film bun..ca de altfel si cele precedente..este adevarat..se simte lipsa unui Spielberg ca de alta-data...dar asa cum se zice..scenariul face tot..iar aici... putem sa zicem asta!
andreiclawhammer pe 17 Iulie 2006 06:56
Na mha ca io am citit si nuvela si am mers si la film si ba mai mult am dat bani si pe dvd
1Tripozii aia care arata ca niste "creveti" sunt exact asa cum tre sa fie dak nu ii asa sa vina al mai destept sa spuna el cum trebui sa arate.
2Filmu e bun deoarece aduce ceva nou si numa din perspectiva asta merita vazut(fiind asa cum o zis si astia diferit de carte)
3La efecte speciale ii slabut da` ideea filmului nu ii nici pe departe sa prezinte un razboi la scara mondiala ci dimpotriva sa prezinte conflictul interior a patru personaje amarate si la fel de prost interpretate
4Final genial...boilor bacteriile si "ameobele" cum o zis ratatul ala sufera mutatii,idiotilor,plus ca o foarte mare parte din bacteriile care is amu nu existau atunci si invers ratatilor...deci final GENIAL!!!
5Film stresant din perspectiva ca omu care vine la un film care scrie pe… citeşte

qqq pe 05 Martie 2006 12:15
Spielberg.Un nume care desrie prostia absoluta a filmelor.Atat.Un film atat de prost ca respira prin toti porii prostia respectiva.Fenomenal de prost,nu exista cuvant "cu care" sa descriu acest film.
qqq pe 5 septembrie 2004 00:02
Da,minunat film .Atat de minunat ca iti vine sa iesi in strada si sa bati pe oricine crezi ca seaman cu spielberg
qqq pe 5 septembrie 2004 00:02
Corect.Calin ,mai taci naibii din gura!
Bicazan Calin pe 02 Februarie 2006 21:17
O ce surpriza neplacuta pentru adevaratii critici de film de pe acest site. Cativa incapabili au nominalizat filmul la Zmeura de aur. Ca sa vezi. S-a intors lumea cu fundu-n sus. Eu zic sa se tina cont de parerea lui Evil care spune ca filmul nu e bun de nimic. Acuma serios. Apucati-va de cricket baieti.
qwerty pe 02 Februarie 2006 00:19
War of the Worlds castica clar zmeura din partea mea.Are un inceput foarte spectaculos si cand astepti sa se intample ceva interesant apar extraterestri si-ti vine sa spargi monitorul.Tom Cruise bifeaza inca o prestatie mediocra,la fel de mediocra ca si finalul filmului.Efecte speciale de exceptie doar atat.
Razvan pe 30 Ianuarie 2006 15:17
Filmul e destul de dragutz,mai ales ca e in regia lui Spelberg,dar....finalul e rusinos.Credeam ca fortele pamantului se unesc sa atace martienii dar cand colo Ray distruge o masina,celelalte se strica si gata razboiul.....omenirea invinge,era de asteptat.Cred ca finalul putea fi mai exploziv!!!!!!
alc pe 25 Ianuarie 2006 14:36
Dr. Evil are dreptate. Si micile scapari sunt cam mari scapari, iar daca stii ca nu poti face un film fara astfel de scapari mai bine nu-l faci. 3 stele pt dakota fanning ca daca nu era ea le dadeam 2. Si nu vad ce importanta are numele...esti cumva vreun preot?..."dr evil" nu cred ca se refera la diavol.
alc pe 5 septembrie 2004 00:02
wow mai este si altcineva din vaslui care mai scrie pe site-ul asta...ce miracol. P.s: Dr. Evil nu te mai chinui cu explicatii degeaba ca se pare ca nu vrea sa inteleaga.
alc pe 5 septembrie 2004 00:02
bv lui....sa speram ca o sa reuseasca sa ia importantul premiu
Dr. Evil pe 20 Ianuarie 2006 20:01
Daca extraterestrii au ajuns pe pamant cu milioane de ani in urma de ce nu au cucerit planeta atunci? Si cum au ramas chestiile alea ascunse sub pamant atata timp fara sa le descopere nimeni (mai ales sub orase, vezi metrou, instalatii sanitare, cabluri oh si imagini satelit care "vad" pana la cativa km sub pamant?)
Si in final ce rasa de tocilari extraterestii invadeaza o planeta fara sa verifice dak microbii ii vor ucide? Ai crede ca in cateva milioane de ani ii trasneste unuia si ideea asta.
Eu ma gandesc unde i-a fost capul lui Speilberg cand a acceptat aceasta ..."capodopera"?

Dr. Evil pe 5 septembrie 2004 00:02
Uhm tovarase undeva mai sus sub cuvatul "Gen" scrie SF. Asta e prescurtarea de la SCIENCE-Fiction. Io incerc sa spun ca acest film care se lauda a fi un Science-Fiction este foarte deficitar la capitolul SCIENCE! Cat despre faza cu "daca esti cult citeste carti" io iti dedic "GROW-UP!" Am citit destule carti si am vazut destule filme si am cunoscut atat filme mai bune decat carti cat si carti mai bune decat filme. Eu personal apreciez un film un pic mai obiesctiv decat tine si restul fanilor Harry Potter/Sailor Moon si alte "creatii artistice" care impresioneaza doar coarda sensibila a omului. Pt mine un film bun trebe sa te si invete ceva nu doar sa incante retina.
Dr. Evil pe 5 septembrie 2004 00:02
Martienii (pilotii) au coborat "calarind fulegerul" (foarte original ce sa-ti zic) dar hardughiile erau ingropate acolo de milioane de ani. PS Vorbim de razboiul lumilor asta nou facut de Speilberg cu Tom Cruise nu de ala vechi.
cipri pe 29 Decembrie 2005 16:42
super comedie,pe bune!
N-am mai ras cu lacrimi de mult la un film.
Am dat 5 stelute ptr.ca m_a facut sa rad & era sa cad de pe scaun cand am citit si acest forum, faza cu ala care a iesit din naveta cu ochii bulbucati de parca urma sa zica "water please!" m_a distrat tare, nu mai stiu cine a scris_o.
Navele alea de stateau ascunse in pamant din Mezozoic aratau ca niste creveti.
Steven , ai imbatranit dar totusi nu te face de ras acum inainte de pensie ...
Mergeti sa_l vedeti , o sa ramaneti cu gura cascata!Bine ca n_am dat banii pe el.

Geanina Bennett pe 06 Septembrie 2005 21:34
Un film ok! L-am vazut acum vreo 2 luni, la inceput a fost ok dar cand au inceput sa apara monstrii aia....dezgustator! In mare....a mers! Dar nu m-as duce a doua oara!
PHENNO pe 15 August 2005 17:38
"Draga" Bradley.. deci filmul nu a avut nimik original de care tot spui tu acolo. Extraterestrii nu numai vb ta ca nu au avut preamulta imaginatie dar nu numai acolo.. de la scenariu (tripozi de un milion de ani.. hai ca merge ca nah povestea.. dar coboara prin fulgere?! merge si asta.. orice e posibil.. doar e sf.. dar o explicatie ceva... orice? totul este luat asa cum vine.. ala alearga ca amarnicul.. aia tipa ca din gura de sarpe.. nimik psihologic sau cu vreun inteles.. nu..) la efecte care nu au preamulte lucruri frumoase.. si alea care sunt frumoase au un scop cinematografic stupid (motivul efectului) poate pur si simplu trebuia sa bei berea DUPA film.. ai fi vz de ce 95% din oameni au motive sa zica ceva despre film si nu de bine.. :) te las sa studiezi problema si voi merge pe mana lu' dani cum ca ar trebui sa mai vezi o data filmul.. sau de cate ori este necesar.. :)
citeşte

Bogdan Honciuc pe 12 August 2005 10:33
am ramas tintuit in scaun tot filmul, m-a tinut cu respiratia taiata. efecte speciale halucinante (vizuale si mai ales sonore), o atmosfera de sfarsitul lumii, multe momente imprevizibile. vreau sa-l revad!! a, si nu sunt fan tom cruise, dar recunosc ca a jucat foarte bine.
Plumbu Cristina pe 02 August 2005 18:20
e super filmul si actorii joaca foarte bine atat tom cat si dakota fanning
tarcan tiberiu pe 28 Iulie 2005 22:15
slab filmul lui spielberg;ce mi-a placut si am fost sigur ca nu o sa ma dezamageasca au fost efectele speciale in care ramane un maestru regizorul;in rest WAR OF THE WORLDS este un film prost;acelasi lucru ca la toate filmele in care arata extraterestri ; sunt prosti ,0 la IQ, nu stiu care e treaba
Bradley pe 27 Iulie 2005 13:48
Ca aveau dreptate sau nu, este doar o parere "draga" Dani. :)la fel si a mea.De altfel aici ne spunem parerea nu? :)
i'll be back!

Bradley pe 23 Iulie 2005 18:59
"Draga" Dani,
cine ti-a spus tie ca nu am inteles filmul????

Go 1 2 3 4