Păreri War of the Worlds

(2005)

Războiul lumilor

ciobotaru pe 27 Noiembrie 2009 18:41
eu nu stiu de ce filmu asta nu a fost apreciat de critici , mie mi-a placut foarte mult
1PepsiDeCapsuni pe 3 ianuarie 2012 20:57
si mie si mie :D
Slightly pe 5 aprilie 2013 13:41
Cred ca m-ati uitat pe mine, mi-a placut mult peste voi :)
Radu47hitman pe 09 Februarie 2010 22:46
Războiul nu va fi pornit de oameni.
Eu total înţeleg reacţia oamenilor nemulţumiţi, care se aşteptau la un film super-mega-fantastic, dar domnilor, ori aţi uitat, sau niciodată n-aţi ştiut că scopul lui Spielberg şi a scenariştilor a fost de a evidenţia omul obişnuit, care a ajuns într-o situaţie extremă, sub formă de razboiul lumilor.
Pot să spun că este cel mai atmosferic film despre invazia extraterestră pe Pământ, de până acum. Foarte spectaculos şi mai important - cel mai realist.
În general, cei care încă nu l-au privit, priviţi-l obligatoriu.

bill pe 22 februarie 2010 18:34
cel mai realist...SF,haida-de !!!! un fel de cel mai inalt pitic sau cel mai negru alb !!! oricum, naucitor post-ul tau-nu are niciun dumnezeu !!!! ori esti cel mai destept prost ori esti cel mai prost destept !!~!!
JulianD pe 14 ianuarie 2012 20:53
Ho ma hatere, sa nu mori de atata ura. De fapt sa mori, ca tot nu-mi pasa, am ura pe hateri si sper sa primeasca ceea ce merit. Hai sictir.
ma3 pe 07 Martie 2006 14:50
L-am vazut si e foarte frumos.....efectele traznet.
ce sa s[un fara cuvinte

Slightly pe 27 decembrie 2013 21:27
De aia ii dai nota 5 ? Esti prafulete
AdriAdrianna98 pe 1 februarie 2014 20:28
slightly , pe vremea aia erau doar 5 stele cu totul, deci 5-ul ala, reprezinta un 10 de acum. Vezi tu mai multe stelute goale? Daca era sa-i dea nota 5 din 10, apareau 5 stele goale. Numai jigniti inainte sa stiti...
FreakDoll pe 15 Iunie 2009 03:58
Sunteti rautaciosi! Filmul este bun, plin de suspans. Mie mi-a placut!! Extraordinar de talentata Dakota, ma trec fiorii cand o vad cum interpreteaza.
darkbone pe 16 iulie 2011 17:39
il gasesti in parti pe you tube in 480p
happysunnyday pe 12 mai 2012 11:41
si pe mine
cezarika21 pe 01 Iunie 2013 07:11
Un film haotic şi kitchos despre invazia extratereştrilor
Inspirat din romanul omonim al lui H.G. Wells, filmul "Războiul lumilor" relatează invadarea Pământului de către extratereştri. Prima parte care descrie invazia şi panica paranoidă a cetăţenilor este coerentă şi de calitate, cu efecte speciale realizate profesionist, cea de-a doua parte se transformă într-un joc neconvingător de-a şoarecele şi pisica, pentru ca finalul să fie neimpresionant. Acţiunea îşi pierde logica pe parcurs aşa că un spectator ar putea avea sute de întrebări după un astfel de film.

Am observat ceva suspans, ceva efecte speciale şi în rest haos. O acţiune dezlânată, fără cap şi fără coadă, rezolvări pompieristice ale unor situaţii complexe, multe ţipete false şi drăcovenii urâte. Senzaţia de spaimă a fost parţial nereuşită, iar unele efecte speciale au părut false. Asta-i treaba, Spielberg o îmbătrânit… citeşte

devildear pe 11 septembrie 2019 00:19
Nota 10 pentru comentariu.
g3orge13 pe 13 Martie 2010 23:58
Mie mi-a placut filmul,nu stiu de ce trebuie sa fiti asa de rautaciosi.
Efectele vizuale sunt destul de bune, iar peisajele din film sunt uimitoare...daca esti amator de SF-uri ar trebui sa-l vizionezi.
Ar avea si lucruri rele acest film (ca de ex. actoria care lasa de dorit...) dar este cat de cat ok.
*Tripoizii aia seamana un pic cu Striderii din HL2 (numai ca striderii sunt mai mici).

AeroX pe 31 august 2010 11:26
bine ca ai adus aminte :). eu cred ca mai placut e sa consumi ore bune jucand HL2(un joc genial cu o poveste captivanta), decat sa te uiti la filmuletul asta cu imagini frumoase, dar cu o poveste ciudata, poate chiar idioata.
mihnea_aspru95 pe 24 februarie 2017 05:36
De acolo s-a inspirat Gabe Newell pentru Striderii din Half-Life 2.
TheValRobert pe 09 Octombrie 2010 19:22
Asa NU!
Am incercat de 2 ori sa urmaresc acest film.
N-am avut niciodata rabdarea si curiozitatea de a vedea finalul.

NightChild pe 22 Aprilie 2010 16:46
Daca respectau cat de cat romanul lui H.G. Wells era de 10...
darkbone pe 20 iunie 2011 21:30
si tu l-ai citit!? de unde il ai???
happysunnyday pe 18 mai 2012 22:40
se gaseste in biblioteci :))
claudiu-daniel-lugoj pe 08 Noiembrie 2009 14:47
claudiu-daniel lugoj
Mie unul mia placut mult acest film,mai ales ca sunt iubitor de filme sf.
bill pe 24 Aprilie 2009 21:08
orson welles vs. t.cruise
slabut filmul!!! incredibil faptul ca spielberg nu reuseste cu toata tehnica actuala sa creeze starea de groaza si panica pe care a obtinut-o orson welles acum 60 de ani cu acelasi scenariu .orson welles a creat panica nationala cu piesa radiofonica"razboiul lumilor",repet RADIOFONICA!!! cu toata distributia si efectele lui speciale,spielberg abia daca impresioneaza elevii din clasele 1-4!! RATEU FILMUL!!! ce-ar fi fost daca TERMINATOR ar fi fost prins de ploaie,udat,ar fi racit si ar fi murit de pneumonie???? cam asa si cu tripozii din "razboiul lumilor",dar asta nu e vina lui spielberg ci a lui H.G.W.
dido pe 23 septembrie 2010 16:47
Nu poti compara ascultatorii lui Welles cu spectatorii din ziua de azi...ultimii navigheaza pe internet,stiu cu ce se mananca OZN-eurile,greu sa-i mai sochezi cu ceva!
zamfir flavian pe 28 Decembrie 2007 00:40
acest film e super tare ! din punctul meu de vedere ii dau cinci stele cu felicitari! BRAVO!!! (VA IUBESC MULT DE TOT SI DE ABIA ASTEPT SAL MAI VAD O DATA)
dumitrica sabrina pe 28 Decembrie 2007 10:14
a fost un film de cinci stele.deabia acum 2 zile lam vazut si eu la TV.a fost pe 26 decembrie pe postul de televiziune PROTV la ora 20:30.mia placut si lam urmarit cu placeree impreuna cu tatal meu deoarece mamei nu ii plac filmele cu extratereestri.rey trebuia sa aiba grija de cei doi copi ai sai pana ce mama lor se va intoarce din boston.dar acestia impreuna cu tatal lor pleaca spre boston deoarece pamantul este atacat .da cei 3 trebuie sa treaca peste o gramada de primejdi pentru a ajunge in siguranta in boston.
ReMes pe 21 octombrie 2010 22:04
=))
aliku23 pe 7 ianuarie 2011 17:55
Bravo bai dumitricaaa , domnu' spielberg vrea sa te vada . Ii place sa-si petreaca timpul cu oamenii care ii apreciaza munca =))
bobocul86 pe 07 Octombrie 2009 22:51
niste efecte speciale extraordinare dar atat filmul in rest nu cine stie ce
Emy13 pe 15 Octombrie 2010 23:04
Mai dupa parerea mea,mie mi sa parul un film destul de bun,cu un subiect destul de interesant si ...palpitant.Tom Cruise mi-a placut cum a jucat desi nu sunt o fana mare a acestui actor,dar pot sa-mi dau seama ca este totusi un film bun,cu interpretari bune plus un subiect interesant.Nu stiu ce cred altii dar mie mi-a placut,mai ales ca este si SF xxx. ^^
Slightly pe 18 mai 2013 09:11
Dupa parerea mea ar trebui sa vizitezi analfabeti.ro si sa inveti gramatica limbii romane.
Emy13 pe 19 mai 2013 16:37
Ti-a cerut cineva parerea?! Nu prea cred!
Nick06 pe 25 Aprilie 2010 00:31
a fost foarte bun filmul, cu unele momente emotionante, cum ar fii trecerea trenului in flacari, cum toti se uitau la el si asteptau sa treaca sau cand au incercat sa se urce pe acel vas. mie mi-a placut foarte mult, dar sfarsitul a fost cam aiurea, cum asa, cum de pe ceilalalti nu-i atacasera. daca alienii doreau o invazie calumea, de ce nu au pus chestiuni delea peste tot?
Medicate pe 14 Iulie 2010 10:02
...Uar af da uorlds !
Daca si asta mai e SF bun ... atunci Pamela Anderson este o actrita desavarsita si echivaleaza la talent cu regina Marii Britanii !
Ce .... vin 3 "I-pod"-uri cu touch screen si incep sa ne bombardeze ! Citisem mai putin mai jos ca este un film emotionant...asa e , mi-au dat lacrimile de ras !

Cristi Weed pe 03 Mai 2008 13:26
DOAMNEEE CE PROSTIE D FILM :|!!!!! Tripoizi =)) ce prostie doamne , parca erau chestii din alea Lego !
ghebala pe 25 iunie 2009 11:34
De ce nu TRIPOZI?. Pai se tot vehiculeaza ideea ca am fi urmasii unor extraterestrii care ne-au vizitat planeta intr-o perioda pre-atlandida, si ca ne-au lasat o grozavie de "daruri", de ce nu ar putea fi printre ei si tripozi? Ce este insa interesant!... ineficienta armelor terestrilor in fata tripozilor... si reactia umana in fata unei asemenea stari apocaliptice(care este dupa mine, este superb creionat de Spielberg in acest film, .....nu imi aduc aminte ca in vre-un film sa fi fost atit de impresionant realizat!)
cercetas pe 18 Martie 2012 18:09
L-am vazut anul trecut intr-o seara de vineri pe PRO-tv. Si acum imi amintesc cum vuiau aia in reclama :)) "In seara asta vezi un film marca Steven Spielberg!" Cand am auzit cine semna regia mi-am spus imediat ca o sa vad un film bun pentru ca aveam asteptari mari (poate chiar prea mari) de la cel care a realizat Schindler's List. Din pacate nu a fost sa fie asa. Filmul e chiar slab. Nu am citit cartea si habar n-am cat din actiunea ei se respecta in film, dar povestea care a fost redata pe ecran e ciudata rau!
Andrei1902 pe 17 Octombrie 2006 21:38
Sincer eu citisem nuvela inaine sa vad filmul iar ideea ecranizarii mi se parea geniala mai ales cu efectele speciale de acum si regia lu maestru... Mare dezamgire tot filmul arata c aun fel d eproiect de week-end pe care Speilber l-a facut in lene.
darkbone pe 18 iunie 2011 23:17
vreau si eu sa citesc cartea. poti sa-mi spui de unde o ai , sa mi-o cumpar si eu?
Carmy12Carmy pe 16 Iulie 2010 20:54
Cel mai tareeee`!!!!!:X:X:X....:*:*:*
deci frate este cel mai super film..cel mai de succes...mai ales dakota fanning....super thareeee`:X...bestial
Pitbull pe 01 Ianuarie 2011 18:10
Another one bites the dust
Another one bites the dust - War of the Worlds

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
mai 2006

Premisa: MAGNIFICĂ. H.G. Wells + Spielberg
Rezultatul: RATAT. Încă un film de Spielberg care muşcă din ţărână.
Să vedem de ce...

* Scenariul: PRUOOST! Haotic, dezlânat, dezechilibrat, destructurat, ignoră într-o veselie cele mai elementare reguli ale construcţiei dramaturgice. Respectă pe alocuri regulile de rutină ale genului.

* Principala calitate: Toată povestea e urmărită din perspectiva unei singure familii de oameni simpli, aşa că scăpăm de interminabilele clişee proprii altor filme "de invazie extraterestră" (preşedinţi, Case Albe, M.St.M.-uri, etc.) Trucul cu scoaterea din uz a majorităţii instalaţiilor ne scuteşte şi de jurnalele de actualităţi. Apar doar puţin, la început, cât să nu fie… citeşte

dido pe 26 ianuarie 2011 18:47
Daca am o zi proasta,monotona si plina de mizerii si evadez un pic prin lumea fictiunii,asa ca sa-mi clatesc un pic creierul de cotidianul plin de ,,criza" efectul este garantat atunci cand citesc un comentariu de-al tau...nu stiu daca invat ceva sau nu ma voi mai uita la filme proaste(dar usor de digerat pentru mine....apropo...l-am iubit pe Asimov ca a scris pe intelesul meu!)dar imi descretesc fruntea!Multumesc pentru asta!E lucru mare!
DarkMind pe 20 Noiembrie 2010 13:30
prostie
e o prostie de film..in schimb,tom cruise joaca foarte bine........cam asta e tot ce potzi spune despre acest film....poveste de 2 lei...lam vazut la cinema si nu ma impresionat deloc,partea cu chestiile alea rosii cand a ieshit din casa aia parasita nu am intzeles,de ce extraterestrii prindeau oamenii in custi?.....asta ce inseamna,ka nu erau prea avansatzi....trageau in oameni si ei dispareau dar le ramaneau hainele...mda...nu merita vazut...ma scuzatzi pt greselile de scriere
darkbone pe 20 iunie 2011 21:34
hainele re ramaneau pt ca extraterestrii au facut razele alea laser pentru a distruge fiinta umana , nu produsele textile!
andystarx pe 26 Ianuarie 2016 21:25
UNul din cele mai slabe filme sf vazute,si totodata unul din cele mai slabe filme ale lui Spielberg ! Noroc cu Cruise,ca altfel nici macar un 6 nu ii acordam !
turonian pe 31 Decembrie 2010 18:07
Nu m-a impresionat filmul dar nici nu mi s-a părut slab. Eu zic că merită atenţie.
Iamsaved pe 09 Octombrie 2010 22:56
Pai...efectele au fost proaste,subiectul overrated,asa ca singurul lucru care l-a scapat de la "pierzanie" este jocul actorilor,in special Dakota cea tanara:)
darkbone pe 24 iunie 2011 11:45
da-mi si mie exemplu de un film despre o invazie extraterestra cu efecte speciale mai bune( in afara de battle los angeles pt ca e mai nou)
jericho pe 05 Septembrie 2004 00:02
Filmul e de tot rasul.... mai bine te uiti la o cursa de Formula 1... Si acolo e alergatura mare dar, sincer, parca e mai aplpitanta.... Singurul aspect al filmului pe care l-am retinut e scena din casa lui Tim Robbins... Ideea e super, se potriveste uunui film psihologic, preferatele mele, de altfel....
forever_young_ pe 28 Aprilie 2020 20:47
FOARTE BUN !
Un cuplu - Steven Spielberg & Tom Cruise care au reusit un film sf interesant cu actiune si suspans dupa romanul lui H.G. Wells !
de vazut !

Horatiucrisan pe 15 Octombrie 2019 23:28
Un film captivant, mai ales in prima parte, mult sub cel din anii 50. Pe parcurs apar erori de logica combinate cu efecte speciale tipic Spielberg. Per ansamblu, un film bun. L-am revăzut cu plăcere.
niggeremall pe 30 Martie 2019 18:23
un flim foarte bine facut, pe placul meu. e captivant si is convins ca tine acolo pt deznodamant chair si nefanii sf. acuma daca vrei sa-i gasesti nod in papura, nu e greu. pe mine m-a suparat combinatia asta de-a lungul filmului si anume felul in care sunt extraterestrii si cum au cazut prada conceptului `survival of the fittest`. suparator de bullshitwoodian. ideiile astea crete in mod cert nu rasar nimanui in cap de nicaieri, ci e un fir narativ urmat in culisele bullshitwoodului de multa vreme. dar nah, iara nu e nimic nou sa-ti tai craca de sub picioare. s-a intamplat de atatea ori incat mai ca nici nu mai conteaza.
Iulidesprefilme pe 28 Ianuarie 2018 10:07
Film SF din categoria celor inspirate din creația unui renumit scriitor ca Wells...Invazia marțienilor a îngrozit pe ascultătorii radio când celebrul Orson Welles a tratat tema radiofonic cu peste șase decenii în urmă...cinematografic însă, ne jucăm altfel cu emoțiile pământenilor... cu efecte și defecte...și un Tom Cruise care plânge...
danut_iulian pe 22 Decembrie 2017 19:43
Un film cat de cat bun dar nu este cine stie ce macar daca respectatu povestea original ar fi fost alt ceva.
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 00:18
Am vazut filmul asta si nu e chiar asa de rau cum spune nota de pe imdb.Are cam de toate si imi place ca povestea cat si efectele sunt bine realizate care te si tin captivat.Tom Cruise face un rol bun asa ca il recomand.De vazut!
mihai_barbu pe 11 Noiembrie 2015 00:35
Bun filmul. Asa idee n-am mai vazut ceea ce m-a surprins, recomand uitati-va cu incredere
XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 17:05
BUN
Inca o combinatie reusita de Spielberg si Tom Cruise , War of the Worlds este un Sci-Fi /action / adventure care nu trebuie ratat !
Miiku pe 21 Septembrie 2014 17:14
Destul de bun la capitolu` efecte speciale. Cat despre poveste.. unele actiunii nhu se legau, dar merge.
RoCkKiD pe 01 Septembrie 2014 04:59
Acum no, să zicem că filmul e făcut după carte şi nu avem ce îi comenta lui spilberg dar mie mi-a lăsat un gust amar. Ai o civilizaţie extraterestră, care a plantat nişte maşini de război foarte avansate cu mii de ani înainte ca omul modern să apară, mai mult de atât civilizaţia respectivă a călătorit cine ştie câţi ani lumină până pe terra...şi mor de la câţiva viruşi..really? nu e de mirare că oamenii care au procesat cât de cât conţinutul nu au prea fost excitaţi de acest film.
kakapiciu pe 31 Iulie 2014 21:52
Pe bune? O bacterie a distrus o invazie extraterestra planuita de milioane de ani de catre niste fiinte care au studiat pamantul in tot acest timp ^^
kakapo pe 07 Ianuarie 2014 13:08
...din pacate, ecranizarea foarte slaba a nuvelei lui H. G. Wells n-a reusit nici pe departe sa socheze prin veridicitatea punerii in scena, asa cum a facut-o prima difuzare radiofonica din 1938 in noaptea de Halloween, cand milioane de oameni au intrat in panica la auzul vestii ca martienii au invadat Pamantul, unii chiar parasindu-si locuintele...din pacate, o adaptare cinematografica foarte slaba a unei nuvele extraordinare...
Infinity pe 11 Octombrie 2013 19:40
War of the Worlds (2005)
Un action-SF destul de reusit si brazdat cu efecte speciale. Finalul e cam brusc si cam tras de par. Tom in schimb face un rol bun.
SarpeleCocosat pe 07 Septembrie 2013 04:31
Un scenariu simplist sa nu zic slabut ce nu-ti solicita nici un neuron... insa felul in care a fost pus pe sticla e de mare efect. Vizual nota 10, acting si sunet idem. Ma surprinde nota data de imdb, doar 6.5!?
ciprian34 pe 13 Februarie 2012 20:58
Este o ecranizare dupa romanul lui Wells,o poveste SF,dar in ziua de azi suntem atat de invadati de filme de acest gen incat cred ca pe prea putini i-au socat acest film cu invazia extraterestra.
catasmile17 pe 20 Ianuarie 2013 19:32
Un film destul de bun. Efectele sunt ok. Mi-a placut mesajul transmis.
Andrei.Ciprian pe 13 Martie 2012 11:14
Foarte bun!
Mie personal mi-a placut filmul.Mi-am dorit sa il vad datorita subiectului interesant si datorita faptului ca erea regizat de S.Spielberg caruia nu ii poti reprosa ca nu stie sa faca un film bun.Nu m-a dezamagit,mi-a placut si il recomand! Singurul minus pe care il are este finalul care nu este unul reusit
chiba_florin pe 16 Ianuarie 2012 15:53
o versiune "bolnava" a razboiului dintre speciile "extraterestre" care te prinde pur si simplu in mreaja
akeem pe 08 Ianuarie 2012 13:06
slabut
"Subiectul este lupta extraordinara a umanitatii pentru a-si asigura viitorul pe Pamant vazuta prin ochii unei familii americane care vrea sa supravietuiasca."
Ha-ha-ha... "lupta extraordinara a umanitatii" - toti fugeau ca oile, abia la sfarsit au aparut un tanc si vreo 10 Hummere, 2 avioane si 5 elicoptere, adica mult mai putina mobilizare ca in Die Hard, de exemplu, unde vin toate trupele districtului sa-i ia de pe jos pe raii deja omorati de BW.
Singurii care au muncit intr-adevar in fimul asta au fost Tom Cruise cu fi-su si aia mica (batrana si crizata). Atat. In rest, ceva efecte speciale, trenul ala chiar reusit (l-am visat nopatea :))) si cam atat. Si da, Tom Cruise a jucat bine, chiar daca in general nu mi-e drag de el.
De ce se inversunau alienii sa caute atat in beciul lor, cand era atat omenire deasupra... de ce se comportau ca niste maimute idioate cand… citeşte

iulianrosu pe 08 Ianuarie 2012 09:59
Dupa parerea mea este un film foarte reusit si are niste efecte speciale extraordinare.
MNarcis pe 14 Noiembrie 2011 10:48
Ma asteptam la mai mult, oricum are actiune si ceva suspans, (efectele speciale nu m-a impresionat, pt anul acela) il recomand celor pasionati de SF sau in caz de plictiseala!
Valar pe 01 Iulie 2005 13:59
Este un film foarte interesant, partea cu "bun" este relativa. Se vede amprenta lui Spielberg care pe langa efecte de nota 10 mai pune si ceva sare si piper povestii. Actorii sunt bine alesi. Este o tendinta sa spui despre filmele SF sau despre cele facute dupa carti ca sunt proaste. Nu-i regula. Acesta m-a impresionat prin faptul ca a reusit sa transpuna atmosfera din sec XIX in cea a sec XXI fara sa strice farmecul povestii. Si asta mai rar se intampla. Foarte impresionant este faptul ca infruntarea cu alienii este pe plan secund si se pune in fata comportamentul omului si in special a americanilor in fata unei asemenea invazii.
cosmin_kedii pe 26 Martie 2013 10:55
War of the Worlds este cum să spun Un pumn mare în fața dumneavoastră ,semnat de mare regizor Steven Spielberg
Ultimul_Mohican pe 09 Martie 2012 01:12
Incitant.
Un S.F. de zile mari care chiar merita vazut. Unul dintre cele mai bune roluri ale lui Tom Cruise.
Go1 2 3 4