Păreri Walkabout

(1971)

Rataciti in desert

Horatiucrisan pe 10 Februarie 2023 12:27
Un film despre supraviețuire în condiții extreme, film pe care l-am revăzut cu placere deși are 50 de ani.
serban_ionescu pe 28 Iunie 2016 17:51
Un pronuntat caracter documentar, condimentat insa de cele doua personaje principale
Asa-zisa actiune a acestui film cu un vadit si pronuntat caracter documentar, reprezinta un pretext pentru a ne introduce in peisajul natural in proportie de cel putin 90% arid si dezolant al desertului Australiei continentale, rar asociat cu cateva oaze de verdeata desprinse parca dintr-un basm. Facem cunostinta in acelasi timp si cu fauna specifica cat si cu interesantele tehnici de spravietuire umana in aceste conditii naturale extrem de vitrege si neprielnice, de care se folosesc salbaticii bastinasi aborigeni. Filmul este desigur pigmentat de cateva personaje reprezentate de catre o frumoasa adolescenta prezentata si in cateva ipostaze nud, interpretata de catre foarte tanara si frumoasa actrita Jenny Agutter, la data anului 1971 cand a aparut… citeşte
El_KaPpa pe 25 Mai 2020 20:53
8,6/10
Un clasic al noului val Australian. O poveste simpla de supravietuire a doi copii prin desert ajutati de un tanar aborigen sa-si gaseasca drumul spre casa. Poate ca nu pare prea ofertant din punctul asta de vedere, dar stilul de filmare aflat uneori la granita dintre fictiune si documentar cat si cinematografia si sunetele folosite il fac o experienta deosebita. Mi-a placut mult cum surprinde viata din salbaticie sub toate formele sale si conexiunea ei cu viata din civilizatie. Sunt cateva imagini dure pe acolo care isi transmit destul de clar punctul de vedere, dar si una dintre cele mai subtile povesti romantice vazute intr-un film.
cosmin_kedii pe 01 Martie 2013 13:17
regizorul construieste un decorul perfect pentru o metaforă frumoasă pentru a descrie ceea ce înseamnă viață.
cosmin742000 pe 26 Iunie 2012 12:16
Un film de aventuri australian excelent , cu niste peisaje care iti taie pur si simplu rasuflarea