Păreri Trainspotting

(1996)

Trainspotting - Din viață scapă cine poate

silv_xd_tweety pe 21 Aprilie 2010 19:28
Un film , dupa parerea mea , dezgustator , ca multe alte filme care implica dragouri sau alte substante ( Vezi Fear and Loathing in Las Vegas ) Nu pot aprecia inca un film asa de dur , real . Ar trebui sa ma intorc la jucariile mele ..
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 13:56
Un film foarte slab ecranizare a unui roman asemenea ..........
andils pe 05 August 2010 16:57
filmul abordeaza aceasi tema ca requiem for a dream, si anume problema drogurilor in viata tinerilor. diferenta dintre cele 2 este ca trainspotting are un final mai optimist. condimentat cu niste umor britanic, iese un film ce merita vazut
iulian94 pe 11 Aprilie 2014 14:57
Filmul trateaza problema drogurilor si a dependentei foarte bine si este foarte bine redata.
Obligatoriu de vazut si revazut.

pisicuta1 pe 09 Decembrie 2013 20:43
da e un film foarte bun,trebuie vazut de cei tineri si foarte tineri si nu numai
cosmin_kedii pe 10 Octombrie 2013 12:58
Filmul prezinta mizeria în care atârna dependenți
radu3455 pe 02 Ianuarie 2013 10:42
unul dintre cele mai bune filme despre droguri pe care l-am vazut,actorii joaca excelent iar finalul e unul genial nota 9
MNarcis pe 03 Decembrie 2012 11:12
Un film bun care abordeaza altfel problema drogurilor, as zice un film mai mult psihologic despre droguri (foarte multa vorbarie, argumenatie, insa in sensul bun al cuvantului), un film care captiveaza (este ''invelit'' foarte bn in umor), pe scurt un film care merita vazut!
Postmodern pe 01 Decembrie 2012 20:47
Trainspotting - Din viata scapa cine poate | Postmodern
[...] ni l-ar oferi, este temperat până la anulare de umor și de abordarea lor ca matter of fact. Trainspotting reușește atât de bine să convingă că personajele nu sunt prinse în altceva [...] citeşte
MovieVirus pe 23 Septembrie 2012 11:30
Mi-a placut :) ... nu pot spune ca e o capodopera ( film de nota 10 ) dar eu i-am dat 8 ... prezinta binisor subiectul ... dar are si scapari ... l-as pune langa fear and loathing, pulp fiction (bineinteles ca nu le compar) doar ca toate cele 3 pot spune ca mi-au placut si de cate ori ma gandesc la ele imi revine senzatia placuta de atunci cand s-au terminat :D RECOMAND!
deadlord pe 12 Septembrie 2012 21:30
Un film obligatoriu de vazut. Filmul acesta ne arata cum se schimba omul din cauza drogurilor.
johny_one pe 29 August 2012 16:45
Drogurile schimba tot
Un film ce descrie perfect efectul drogurilor! foarte tare finalul=))
rouroux pe 21 Februarie 2011 16:27
este genul de film care te face sa ramai putin deconectat de viata dupa ce se termina. are un mesaj super puternic, iar depedendenta la care se face referire lucreaza la mai multe niveluri in subconstient.
exceptional!!!

radu0594 pe 15 Februarie 2011 22:15
Un film bun cu o poveste interesanta si realista doar ca accentul scpecific scotienilor m-a inebunit.
mihai1231 pe 03 Februarie 2011 17:46
Film cu drogati si despre drogati Ewan McGregor drogatu' principal:))
aaandra. pe 27 Noiembrie 2010 16:29
nu stiu daca e chiar o capodopera, dar stiu ca mie una mi-a placut mult si face parte din filmele pe care pot sa le vad si de 10 ori si tot nu ma plictisesc de ele.
clar de vazut macar o data!

Iamsaved pe 03 Septembrie 2010 19:12
WOW,cam asta a fost primu cuvant care mi-a venit in minte dupa ce l-am vazut,genial,actorii au fost exact cum trebuiau sa fie,iar fimul parca te face sa simti senzatiile de doua ori mai intens la minute bune dupa ce l-ai vazut.
adeea_deea27 pe 25 Iunie 2010 20:06
Intr-adevar,un film care te tulbura si te face sa pretuiesti mai mult propria viata.Sigur te va convinge sa nu iei niciodata droguri:DMerita vazut!Eu ii dau 8 din 10
fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 19:44
intr-adevar prototipul filmului kult, in care se identifica generatii intregi. desi abordeaza un subiect care a fost atins si rasatins de filmele ultimelor ani, este o marturie sincera a vietii de strada din dublin...
miercuri pe 3 august 2010 03:02
doar ca nu se petrece in Dublin.
fleurdelautomne pe 3 august 2010 14:30
ok, scuze, i get confused cand e vorba de geografie
Scarlett14 pe 12 Iunie 2010 15:56
Pe mine una m-a cutremurat filmul asta. Este foarte bine realizat, iar accentul actorilor mi-a placut la nebunie.
kanibalo pe 29 Mai 2010 11:05
bun filmul,arata cu adevarat viata de drogat,care te poate face sa-ti pierzi mintile,sa nu mai realizezi ce e cu tine,merita vazut.
Clauneck pe 14 Mai 2010 11:34
Astept Trainspotting 2
Am citit cartea lui Irving Welsh- Trainspotting, si dupa aceea am revazut filmul dupa cativa ani si pot sa spun caci nu este 100 % conforma cu cartea, asta ar fi insemnat vreo 4 ore de film- parere personala. Exista doar acele actiuni in care regizorul impreuna cu scenaristul au cazut de acord ca doar unele momente impresionante sa fie cu adevarat relevante- filmul contine doar varianta lui RentBoy. Chiar de la inceput esti aruncat in mijlocul acestui grup de drogati: Rents, Sick Boy, Maica Stareta, Swanney, Spud si Begbie. De pilda cuvintele vulgare si limbajul argotic sunt mai bine intelese in carte prin acea "doza" de umor, prin prisma acelei realitati a acestor tineri din Scotia care se apuca de furtisaguri pentru droguri. Nerecomandata minorilor, cartea dezvaluie o lume a drogurilor, a violentei, a se*-ului, a unor personaje fara speranta in lupta cu societatea in care exista. Este… citeşte
miercuri pe 3 august 2010 03:05
As zice ca e unul din putinele cazuri cand filmul si cartea se completeaza reciproc. Iar scenaristul n-a fost nimeni altul decat Irvine Welsh
Myzaree pe 27 Ianuarie 2010 21:19
Comedie? Ce pot sa zic, m-am stricat de ras cand l-am vazut.
cata_pytzy pe 26 Ianuarie 2010 23:42
nu dau nota pana nul vad mati facut curios mai baeti ia sa vad
BiancaA pe 22 Noiembrie 2009 19:55
doar 2 pareri...hmm. ma asteptam la muulte. da, foarte bun film. foarte bun. nu poti sa vorbesti despre el fara sa zambesti.
mladitza pe 12 Martie 2020 13:32
excelent
Neasteptat de bun (asta pt ca nu-s eu prea informata, din unele recenzii inteleg ca filmul e unul f cunoscut si bine cotat).
Dupa primele 2 minute aproape eram sa-l inchid... film cu drogati, mersi, nu, nu vreau sa vad... Mare greseala as fi facut! Cinematografie - 10; Regie - 10; Dialoguri - 10 (mai ales monologurile personajului principal sunt f f bune!); Actorie - 10 (cred ca e filmul in care mi-a placut cel mai mult Ewan McGregor). Poate ca povestea as fi vrut sa fie ceva mai legata, inchegata. Per total e un film impresionant!

user-5c9f8c2e87074 pe 18 August 2019 01:49
Un univers morbid teribil copleșitor seringi,ace,spirtiere,lichide care te proiecteaza in rai,bebeluș mort, mizerie ,coma,uitare de sine,dementa.
Totul într-un ritm accelerat trepidant. Montaj uimitor. Interpretări neverosimile. Mc Gregor stelar. Carlyle parca ieșea din televizor si ne dădea cu capu in gura. Adevărat film cult. Nebunie. Vedeti-l de o mie de ori!!!!!

lili22 pe 24 Noiembrie 2018 22:41
Nu e chiar filmul la care ma asteptam dar e unul bun pentru o seara .Lumea drogatilor poate fi si asa cum e descrisa in film.
carmen_angelus_romila pe 11 August 2018 20:58
Un film foarte bun, reusit atat ca subiect cat si ca actiune, o amploare deosebita al faptelor care nu te lasa sa respiri pe durata desfasurarii sale.
Robert.Chetan pe 28 Aprilie 2018 23:15
Personal,nu pot spune ca am "gustat" felul inedit in care a fost spusa povestea acestui film.Umorul impreuna cu o poveste despre droguri nu fac casa buna oricare ar fi contextul,parerea mea.Doua scene mi s-au parut interesante in acest film si anume "the worst bathroom in Scotland" si cea in care grupul de drogati care erau prea ocupati pentru a face rost de bani pentru droguri descopera ca pruncul pe care il aveau in grija a murit..era chiar intr-o stare de putrefactie avansata.Trist....dar prea putin pentru a fi un film bun dupa parerea mea.Nu am ramas cu mai nimic din acest film,nimic care sa ma poata face sa spun ca e un film bun.Un film modest despre droguri...
andystarx pe 18 Februarie 2017 19:19
Si am vazut inca un film care nu isi merita clar,locul in top 250 imdb,logic,in opinia mea ! In afara de coloana sonora,si rolul bun si greu ,facut de Ewan,nu ai ce sa apreciezi la un film despre drogati,si cu drogati !
sabinalin pe 18 Februarie 2017 14:01
In urma cu ceva mai bine de doua decenii, pe cand eram student, am descoperit cu uimire si incantare la cinematograful Capitol din Timisoara ( cinematograf care astazi nu mai exista, sediul i-a fost retrocedat filarmonicii...) acest senzational film britanic, o comedie teribila care izbuteste sa ridice viata unor ratati drogati din Edinburgh la rang de opera de arta. Principalii contributori la spectacol au confirmat in timp: regizorul Danny Boyle si-a trecut si alte filme solide in palmares si a pus mana chiar si pe mult ravnitul premiu Oscar, actorii Ewan Mc Gregor, Robert Carlyle si Johhny Lee Miller au devenit personalitati de seama ale cinematografiei mondiale. Am revazut aseara acest film definitoriu pentru o generatie, nu mai sunt acelasi, nici magia nu mai e aceeasi dar am si acum aceeasi parere: "Trainspotting" e o capodopera. Si nu s-a terminat: peste o saptamana va putea fi… citeşte
balta67verde pe 15 Octombrie 2016 13:47
Un film extraordinar, te loveste din plin. Recomand tuturor sa citeasca si cartea.
catrina_george_madalin pe 14 Octombrie 2023 10:03
Da, genul de film 100% britanic.droguri, sex, putin alcool si foarte putin fotbal. Pe scurt, viata oricărui adolescent englez. Dar acest film încearcă sa scoata efectele devastatoare alea drogurilor. Oare exista oameni capabili sa faca orice pentru o doza?
White.Lily pe 04 Ianuarie 2010 21:34
Eu l-am vazut acum cativa ani si inca mi-a ramas in cap scena aceea cand unul dintre tipi se arunca in vasul de la toaleta pt a-si recupera ultima doza...
andreyuzzu pe 17 Septembrie 2010 02:53
Cel mai bun film despre droguri , mult peste Requiem for a dream.
danygeneralu pe 07 Ianuarie 2010 22:54
capodopera
smecher ,mie mia placut foarte mult !!!!!!!!!!!!!!!
lanca pe 29 Iulie 2014 23:08
Desi filmele despre lumea drogatilor,alienatilor etc ,nu sunt pasiunea mea,acesta e bun,bun de tot.Albionul,, da clase" si in cinematografie...Filmul sugereaza ca ambele variante sunt rele: si consumul de droguri,dar si o viata...normala !,,VOI FI CA TINE:SLUJBA.FAMILIA,TELEVIZORUL AL NAIBII DE MARE,MASINA DE SPALAT,MASINA,CASETOFONUL,DESCHIZATORUL ELECTRIC,SANATATE,COLESTEROL,ASIGURARI DENTARE,AMORTIZARI,GARSONIERA,IMBRACAMINTE USOARA,BAGAJ,APARTAMENT CU 3 CAMERE,D.I.Y,SHOW-URILE LA TV,MANCARE DE RAHAT,COPII,PLIMBARI IN PARC,PROGRAM DE LA 9 LA 5,BUN LA GOLF,SPALAND MASINA,ALEGEREA PULOVERELOR,CRACIUN IN FAMILIE,PENSIE INDEXATA,TAXE,SPALAND COVOARE,,,TRAIND,,,UITANDU-MA INAINTE ...PANA CAND MOR..... Simplu ,clar,concis,direct si genial ! Numai ca viata e o insiruire de optiuni intre rau si mai putin rau. Sau o suita de incercari de a alege raul cel mai mic. Iar raul cel mai mic… citeşte
Ada-s pe 20 Iulie 2011 00:28
Este o comedie de nedescris...mai ales cand gasesc copilul mort si intr-o stare de (aproape) putrefactie.
robbiex2 pe 10 Mai 2010 23:31
Pentru ca persoanele ca tine silv_xd_tweety, nu-l pot intelege :) urmareste-l peste 5-10 ani si apoi revin-o cu o parere mai elaborata.Filmul este genial !! Foarte simplu si real, ma bucur ca urmeaza si partea a doua in 2011 :X
Sergiu.Lobont pe 24 Noiembrie 2010 21:22
Scena de agonie este mult mult mai artistica decat aceeasi scena din Requiem for a Dream. Per ansamlu un film foarte bun.
Raku pe 08 Aprilie 2012 20:10
Unul dintre filmele mele favorite , descrie foarte bine viata unui dependent iar sevrajul interpretat de Ewan McGregor este destul de apropiat cu cel adevarat!
Roisin pe 15 Februarie 2012 15:24
Trainspotting: Din viata scapa cine vrea
Danny Boyle demostreaza inca o data ca cinematografia britanica mai poate aduce pe marele ecran adevarate capodopere. Si desi e un cuvant mare, filmul nefiind altceva decat o artistca surprindere a realitatii, o pledoarie in fata confuziei umane, nu cred ca este persoana care dupa ce a terminat de vazut filmul sa nu se intrebe: "eu oare ce dependenta am?", ceea ce face din acest film, care trateaza un subiect comun, unul de calitate. Nu ar trebui, deci, sa uitam ca in fiecare dintre noi zace o mica sau mare dependenta. Poate ca unii au descoperit-o si incearca sa se vindece, poate altii inca nu o constientizeaza si se afunda tot mai adanc in apele ei mlastinoase. Dar pe toti ne leaga si toti avem in comun, poate cea mai mare dintre dependente, viata. Pana si sinucigasul, care ajuns la capatul durerii, al incercarilor si al suferintei, continua sa traiasca, si o va face pana la ultima… citeşte
aayana pe 22 Martie 2010 17:16
inconfundabil
Un film memorabil, un fel de buzz la realitate. Cadre originale, povestea de asemenea. Nu mai spun ca mi-a placut foarte mult actorul principal.

Choose life. Choose a job. Choose a starter home. Choose dental insurance, leisure wear and matching luggage. Choose your future. But why would anyone want to do a thing like that?

MrJuVe pe 27 Aprilie 2010 18:12
de exceptie
oricand ma uit cu placere la acest film. este interesant are un mesaj puternic. chair foarte foarte bun unul dintre cele mai bune filme englezesti din istoria cinematografiei englezesti!
Stephen2D pe 20 Ianuarie 2016 01:15
E bun...         ca heroina.

Ammelie pe 10 Mai 2010 17:05
Trainspotting
Un film ravasitor. Cu usurinta catalogat de multi ca 'film despre drogati'... Dar cat de bine explorata acesta lume! Cat de profund, direct si fara menajamente. Si totusi, 'amuzant' si 'poetic', sunt atribute care se aseaza cu usurinta langa titlul filmului. La fel si 'cuceritor' langa numele lui Ewan McGregor.
Filmul este original si edgy, si am apreciat foarte mult ca nu isi doreste sa 'predea' o lectie. Lectia e acolo, pentru cine vrea sa o vada, dar usor ascunsa, in spatele faptelor. Fiecare intelege ce vrea si ce poate, fiecare face alegerile proprii. Cele dictate de societate? Unele strict personale? Depinde de fiecare.
Accentul scotian (greu de inteles, dar delicios), ritmul alert al actiunii, cadrele originale si artistice, amestecul de drama, umor, dragoste fac din acest film un roller-coaster. 9/10

WEbster pe 21 mai 2011 21:37
Foarte buna interpretarea. Aspectele generale, punctate coerent si la obiect, ca si in alte review'uri de ale tale pe care am avut ocazia sa le citesc. Carry on the great job!
Ammelie pe 27 mai 2011 11:33
Mersi :)
RomaniaMare pe 26 Februarie 2011 23:16
Categoric, unul dintre cele mai bune filme care trateaza problema drogurilor! Un must-see pentru orice cinefil si nu numai.
sergiu pe 14 Septembrie 2004 00:04
este considerat cel mai bun film britanic ai ultimilor 10 ani.asta spune tot despre trainspotting...
Vorador pe 19 Februarie 2011 18:38
''Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a f-ing big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers."Poate ca ideea transpusa atat de bine de catre actori este tocmai aceea de a te intreba - oare toate deciziile pe care le facem...ne fac fericiti?Filmul merita vazut pentru mesajul pe care il transmite.

Film - Trainspotting

Trainspotting