Păreri Thor: The Dark World

(2013)

Thor: Întunericul

Dan1910 pe 29 August 2011 02:46
Era si de asteptat sa urmeze o a doua parte. Sigur va fi la fel de buna daca nu si mai buna ca prima.
CosminHorrorMaster pe 26 noiembrie 2011 15:32
da...nota 8
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:01
Cosmin tu dai nota la comentariu?
radu3455 pe 24 Septembrie 2011 11:16
prima partea mi-a placut extrem de mult si sper ca si a doua sa fie la fel de bun dar mai avem de asteptat cam mult
Miss.Nothy pe 25 Septembrie 2011 20:13
mi'a plakut fff mult primul film:D
sper k thor 2 sa merite asteptarea:">:">

comythebest pe 5 octombrie 2011 12:47
E singurul film din 2011 cu super-eroi..cu o poveste cat de cat originala:D..
likurik pe 6 ianuarie 2014 05:57
Ai cerut voie la parinti ca sa vezi filmul?Sper "k" da!
legolas05 pe 28 Septembrie 2011 20:30
Da,nu este chiar cum ma asteptam ,prea usor au intrat Elfii -intunecati in Asgard,la asa un oras trebuia si o aparare pe masura,dar nimic,si pe Pamant la fel,cateva avioane ale armatei si atat.Efectele speciale sunt destul de bune,si cam atat.Si iarasi alt film la care nu imi place cum e tradus titlul .Nu putea traduce: Thor: Lumea Intunecata?
Luk__ pe 3 iunie 2013 15:18
Ce pot sa spun, cand lucreaza cei de la Marvel iese un film nebun. Vreti exemple .:The Avengers, Spider-man, X-men si etc:, Nu are cum sa nu fie filmul asta super tare, Efecte beton cu siguranta o poveste super... Cred ca nu trebuie ratat filmul.
Indru pe 16 noiembrie 2013 17:12
De acord cu Legolas, traducerea e infectă, ca de obicei.
CosminHorrorMaster pe 04 Octombrie 2011 16:33
se cam grabesc cei de al Marvel, insa sper sa fie la fel de bun ca primul
marian24 pe 23 octombrie 2011 15:27
Ai dreptate se cam grabesc.Dar cred ca nu o sa il mai fac daca lucreaza la the avengers o sa se incurce lucrurile intre ele,thor va apare si in the avengers deci nare cum sa faca si thor 2 si nici iron man 3
CosminHorrorMaster pe 23 noiembrie 2012 15:55
Esti putin mai destept decat o maimuta. Defapt, daca as pune o maimuta langa tine, nu as putea sa va diferentiez.
miss_amelie pe 11 Noiembrie 2011 22:58
pai normal, m-a lasat cu ochii in soare, trebuie sa o gaseasca pe Jane :D
mistgun pe 2 noiembrie 2013 20:41
normal :))
ElLa. pe 6 februarie 2014 18:35
te'ai uitat la cele 2 scene dupa credits? :P (de fapt una e inainte...uite'te si o sa vezi :D)
gabytza0205 pe 23 August 2012 11:39
Rolul lui Fandral va fi jucat de Zachary Levi :x (il stim din 'Chuck'). In opinia mea, Zac este un actor foarte bun din noua generatie, care promite mult ! :)
De aceea sper k producatorii si scenaristii sa il remarce, si sa faca din Fandral un personaj mult mai dinamic care sa ia parte la cat mai multa actiune. Daca se va intampla asta, sunt sigura k vom avea o surpriza frumoasa din partea lui Zac. :)

valy_g85 pe 02 Decembrie 2012 22:12
frumos film, mai putin partea in care nu mai poate revenii la jane, sper ca partea a II -a este cel putin la fel de frumoasa....
chaosnecrolyte pe 03 Ianuarie 2013 17:52
Abia astept sa vad cum vor fi reprezentati Malekith si rasa Dark Elfilor din care face parte. Aceasta rasa fantasy nu prea a fost folosita in filme SF pana acum. Peter Jackson a creat in LOTR si the Hobbit cei mai perfecti Elfi de padure pe care i-am putut vedea vreodata in cinematografie. Dark Elfii, in general, reprezinta opusul lor in aparente, abilitati magice si metode de operare. Insusi Malekith the Accursed am inteles ca e un vrajitor intunecat considerabil mai puternic decat Loki.
GeorgeGeo2011 pe 28 Ianuarie 2013 10:58
Abia astept sa apara primul mi-a placut a fost un film chiar decent
Kai pe 07 August 2013 17:04
Trailer Nou

Pt ca nu stiu cum se adauga unul o sa las un link

AlexX.HD pe 22 Septembrie 2013 13:52
Si Cand o sa iasa filmul cu Thor ??
Cand o sa scoata filmul Thor The Dark World ?? ca m-am saturat sa astept :))
ancutza200 pe 01 Octombrie 2013 18:14
abea astept sa il vad :) primul frumos! si pe asta il astept doar ca sa il vad pe loki! best villain :))
JustiniaMJ pe 24 Octombrie 2013 21:48
LoKi
Un film pe care abia astept sa il vad !!

LOKI face tot filmul ;)

krystyanalex pe 27 Octombrie 2013 12:21
Unde se vede cel mai bine 3D-ul
Unde se vede cel mai bine 3D-ul in Bucuresti? Hollywood Multiplex Bucuresti Mall, The Light Cinema, Cinema City Romania, Grand Cinema Digiplex, CinemaPRO, MOVIEPLEX CINEMA?
mistgun pe 02 Noiembrie 2013 20:38
Nu stiu, ce ziceti voi dar eu deabea astept sa vad filmu asta. ;)
ghita_rosca pe 05 Noiembrie 2013 19:59
Recenzie film
Puteti sa cititi recenzia aici

daniel13dark pe 5 noiembrie 2013 20:07
Foarte buna recenzia ;)
alexandra_mihaela_petrache pe 06 Noiembrie 2013 20:06
filmul din punctul meu de vedere nu aduce foarte multe noutati, dar este ok
cojocar_c_t_lin pe 07 Noiembrie 2013 11:42
Exceptional
Este mult mai bun decat prima parte, va recomand sa-l vizionati in cinema eu l-am vazut 3D este fenomenal si tin sa va anunt ca o sa mai fie nu se termina cu a doua parte.
Bonini pe 08 Noiembrie 2013 18:55

Beastmaster pe 08 Noiembrie 2013 20:13
bun film
mi-a placut mai mult decit prima parte, se pare ca au bagat mai multi bani fiindca a si aratat mult mai bine. Loki - preferatul meu - mi s-a parut usor distrat fata de Avengers, si desi aici "moare" in realitate nu cred ca se poate omori un semizeu asa usor, deci banuiesc putin (cam 93%) ca va aparea in episoadele urmatoare. O parte din film aveam impresia ca vad urmarea la Razboiul Stelelor cu Natalie Portman, peisajele si navele alea. Una peste alta recomand urmarirea intr-o sala de cinema, merita banii.
Eb00kie pe 09 Noiembrie 2013 11:32
Dialogul s-a demodat
Filmul asta avea pontential atat de mare. Este, intr-adevar o mica desfasurare de forte si tot ce pot sa-mi inchipui s-a intamplat e ca la un moment dat unul dintre producatori a venit si-a spus

"Hei, chestia asta e deja prea lunga. Pana se trezesc elfii juma' din audienta o sa sforaie in floricele. Evident nu putem taia scenele de lupta, inceputul e deja cam lent, hai sa scurtam fiecare dialog la maximum 5-6 replici. Oricum trebuie sa-l scoatem pe Thor in evidenta si nu e ca si cum poate sa arate mai destept"

Da, apropo de asta. Mi-a fost atrasa atentia ca cele mai interesante replici pe care le avem in cinematografie vin de la personaje secundare sau antagoniste, in timp ce in lumina reflectoarelor e un soi de costum uman vag cu moralitate alb-negru cu care fiecare membru al audientei se poate asocia comfortabil. Printre cei cunoscuti:

Luke… citeşte

VIBERS pe 9 noiembrie 2013 23:35
Pai filmele astea au un scop si anume sa te distreze.De unde dialog la niste filme de genu asta.
VIBERS pe 10 noiembrie 2013 21:40
E foarte greu sa scoti o capodopera precum Dark Knight in momentul de fata asta pt ca nu mai este nimeni asa de interesat sa faca un rol memorabil ca Heath Ledger.Toti fac filme face doar pt entertainment neluand in seama ca poate exista si o alta categorie de oameni care vor altceva in afara de efecte si alte tampenii.
Koolhunt.ro - Vezi Bucurestiul cu alti ochi pe 09 Noiembrie 2013 19:39
Thor: The Dark World – “Uneasy lies the head that wears a crown”
[Titlu in limba romana: Thor: Intunericul]

Regie: Alan Taylor
An: 2013

Actori: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins
Genul: actiune, fantasy

Kevin Feige de felul lui este un tip care risca si de cele mai multe ori castiga, mai ales cand vine vorba de Universul Cinematografic Marvel. Multi au ridicat din sprancene cand Kenneth Branagh a fost adus sa regizeze Thor (2011). Influentele shakespeariene s-au potrivit cu personajele de minune. Alan Taylor vine sa aduca un suflu nou. Acolo unde ... citeşte

CINEFILUL DE SERVICIU pe 10 Noiembrie 2013 01:42
Thor: The Dark World (2013)
  După ce am văzut ce mai face Iron Man după evenimentele din The Avengers în primul film Marvel din “Phase 2″, a venit timpul să aruncăm o privire şi în curtea Asgardului, acolo unde Loki se află în închisoare, iar Thor se luptă cu succes să restaureze pacea în cele nouă regate. Între timp, … Continue reading → citeşte
wildinthecountry pe 10 Noiembrie 2013 08:50
X
Un film demential de...comic
Are vreo 6 momente in care razi pana iti fortezi vezica urinara.
Serios vorbesc ...e prea comic filmul pt a nu fi vazut.
Cel mai amuzant fillm Marvel de pana acum.
Am fost singurul din sala de cinema care a ramas pana la ultima end credit scene( sunt 2 .. nu doar 1 )....
O sa dau nota 7 doar pt doza maxima de entertainment ,umor si pt prezenta lui Loki care merita un film de sine statator.Sincer nu pot vedea alt actor in afara de Tom Hiddleston care ar putea sa-l interpreteze mai bine pe Loki. Viclean, inteligent, razbunator, cu multa furie interioara si puternice aere de superioritate.Thor paleste prin comparatie din punctul de vedere al complexitatii personajului.
Lasand la o parte cateva secvente ilogice si cateva care ne pun niste semne de intrebare legate de urmatoarea continuare ,filmul sta binisor la capitolul vizual… citeşte

al3xandri0n pe 19 noiembrie 2013 12:01
doar nota 7?
Bogdann13 pe 10 Noiembrie 2013 12:54
Am scris si eu cate ceva despre Thor 2 http://bogdancinefil.blogspot.ro/2013/11/recenzie-thor-dark-world.html
chetta pe 11 Noiembrie 2013 15:57
....
Slabut!! Ma asteptam la mai mult...prima parte a fost mult mai ok....efecte speciale ff bune....in rest...
GAMBITT pe 11 Noiembrie 2013 23:36
este super hero
Un la care nu imi doream sa merg ,da uite ca a meritat si nu e vorba de bani ma gandeam la ce actiune poaate avea,dar iata ca merita si scene comice si actiune de buna calitate ,mergeti sa il vedeti numai bine si filme multe si bune.
Postmodern pe 12 Noiembrie 2013 10:00
THOR: The Dark World – Intunericul nu a aratat niciodata atat de bine | Postmodern
[...] îl introduce la început după care uită complet de el), Alan Taylor livrează cu Thor: Întunericul atât spectacolul vizual plin de explozii, lupte și momente în care suntem lăsați [...] citeşte
MikkaelWolfganger pe 12 Noiembrie 2013 20:07
Thor: The Dark World sau Loki facand bascalie de Thor
Sa incep cu inceputul:toate stelutele sunt pentru prezenta scurta a lui Loki in libertate.Sa ajung la defecte:

-protagonistele.Nu stiu pe cine amuza doua distruse care se presupune ca sunt tipe inteligente, dar care se comporta ca niste idioate in calduri pe toata durata filmului.Enervante la culme!
-replicile presupus amuzante.Rar am zambit.De ce?Pentru ca debordeaza de prea multa previzibilitate.Devin iritante, foarte iritante cand nu sunt date de zeul inselatoriei.Am inteles insemnatatea zicalei:femeile nu au simtul umorului dezvoltat.Portman si stagiara ei pur si simplu sunt lamentabile cand e vorba de dat punch-line-uri.
-villain-serios?!!?Un Dracula scos dintr-o curte de justitie englezeasca, care este batut si umilit de sotia lui Odin.Chiar si cand ii curge Eterul ala super-puternic si super-indestructibil prin vene tot e tavalit in ultimul hal de… citeşte

VIBERS pe 3 decembrie 2013 23:28
Mult prea tare cum a putut sa joace Tom Hiddleston in acest film.Are omu asta un sarcasm si o ironie, ar fi chiar misto sa-l vedem intr-o comedie.
classicsanta pe 13 Noiembrie 2013 19:24
Am fost chiar a 2-a zi dupa lansare la cinema sa il vad. Sala era plina, in afara de primele 2 randuri, nu aveai unde arunca un ac. Din punct de vedere vizual filmul este superb, plin de efecte speciale si este obligatoriu de vazut in 3D. De asemenea mi-a placut mult cum s-a combinat actiunea cu comedia. Nu credeam vreodata, dar am ras la acest film o gramada, glume foarte bine facute si multe scene amuzante. Povestea este cam banala, dar cadrul, efectele speciale si acele momente haioase extrem de bune m-au facut sa nu iau in considereare ca povestea nu este asa de stralucita.
In concluzie, meregeti sa il vedeti, merita!

FunnyX pe 14 Noiembrie 2013 05:10
M-am dus la cinema cu intentia de a ma destinde, si am reusit sa o fac. Filmul te duce intr-o alta lume, cu zei, eroi, dar si oameni. Fata de prima parte, acest film m-a surprins in primul rind prin...multele scene care m-au facut sa rid. Eu eram pregatit pentru un film fantastic, insa am avut parte si de comedie din belsug. Interesanta combinatie. Inca o data Loki este la inaltime, e teribil de simpatic acest personaj.
Octaz pe 14 Noiembrie 2013 12:50
In sfarsit, dupa o lunga perioada de lipsa de filme mai atractive, avem parte de intoarcerea lui Thor. Deloc uimit sa vad salile de cinema arhipline din 2 in 2 ore, am hotarat sa nu ratez nici eu cel mai asteptat probabil film al toamnei! Secvente uluitoare, scene si efecte interesante, dramatism si bineinteles umorul absolut fin al celor de la MARVEL au scos milioane de zunzete probabil din toata lumea! Thor este bine, credul si infatisat foarte puternic, putin cam prea serios:) Intreresant si scenariul!
kakapiciu pe 14 Noiembrie 2013 17:06
La fel de bun ca si primul film Thor, iar ceea ce imi place este misterul de final care anunta inca cel putin un film Thor.
lav pe 14 Noiembrie 2013 23:01
fara indoiala mult mai bun decat primul. prima jumatate de ora mi s-a parut cam stangace dar filmul recupereaza bine pe parcurs, este exclusiv pentru distractie asa ca nu are sens sa-ti pui intrebari de logica. am apreciat aparitiile cameo ale lui stan lee si chris evans plus umorul bine dozat si desigur personajul loki :D.
RJ pe 15 Noiembrie 2013 00:24
Mergeti la film
Un film foarte bun,peste prima parte,actiune cat cuprinde,efecte,faze comice si un final care spulbera o parte din banalitatea subiectului "binele invinge raul",un final deschis,de ce nu pentru o a treia parte...ramane de vazut.
InvisibleTouch pe 16 noiembrie 2013 20:30
Ok...deci mi-ai citit gandurile :D Subscriu la ceea ce ai scris mai putin la partea cu "de ce nu pentru o a treia parte..." , aici eu as adauga ca " se cere o a doua parte " ^^ Ma asteptat sa fie un film frumos dar totusi m-a surprins si mi-a intrecut asteptarile :D Concluzia : Mergeti la film !!!
ionela86 pe 15 Noiembrie 2013 15:33
mie una mi-a placut mult....astept si partea 3 daca va aparea....caci dupa final ar trebui
Indru pe 16 Noiembrie 2013 17:11
Mai bun ca Thor 1
Mi-a întrecut așteptările, dar nu-l pot numi filmul Marvel al anului. Iron Man 3 ia trofeul!
Infinity pe 17 Noiembrie 2013 01:37
Thor - The Dark World (2013)
Credeam ca s-a terminat perioada block-buster-elor... Se pare ca a doua parte din seria Thor ma contrazice. Filmul mi-a intrecut asteptarile si m-a distrat la maxim. Actiune, efecte si doze bune de umor imbinate foarte bine cu cele dintai. Mi-a placut. Il recomand in format IMAX 3D. Nu se compara. Filmul aduce si destule surprize...
deadlord pe 18 Noiembrie 2013 02:20
Thor: The Dark World este unul din cele mai asteptate filme ale anului.
Studiourile Marvel, ne aduc pe marele ecrane o noua aventura a Zeului Tunetului, Thor (Chris Hemsworth). De data aceasta, acesta trebuie sa infrunte un villan mult mai puternic si periculos decat cei pe care i-a infruntat pana acum, pe Malakith (Cristopher Eccleston). Acesta este eliberat cu ajutorul asa-zisei iubite a lui Thor Jane Foster (Natalie Portman). Pentru că tătăl lui Thor, Odin (Anthony Hopkins), nu este suficient de puternic pentru a se opune amenințării, Thor își asumă misiunea de a salva atât regatul său, Asgard-ul, cât și întreaga lume. Alături de iubita sa, Jane Foster, Thor începe o călătorie la capătul căreia ar putea fi obligat să facă sacrificiul suprem. Regizorul filmului este Alan Taylor, unul dintre realizatorii celebrei serii Game of Thrones.
Acesta… citeşte

edward27 pe 18 Noiembrie 2013 19:32
Categoric obligatoriu de vazut
Filmul este extraordinar. Mi-a placut foarte mult , efectele vizuale sunt foarte reusite si povestea de asemenea...actiune din plin , dar sunt strecurate si cateva faze comice . Este mult peste prima parte in toate privintele . Finalul nu este tocmai cum mi-l imaginam eu...imi da de inteles ca va exista o continuare...si Jane..ramane iar cu ochii in soare.
Larry1995 pe 29 Noiembrie 2013 09:37
Un film genial !
Este un film absolut genial din punctul de vedere al actiunii si al efectelor. Tocmai pentru ca mi-a placut si prima parte am tinut foarte tare sa vad si partea a 2-a. Sunt momente comice,momente tragice,numeroase momente de actiune. In momentul in care privesti acele secvente de maxima importanta de cuprind si navalesc intense sentimente. Bineinteles, sfarsitul m-a pus maxim pe ganduri, m-a facut sa-mi pun diferite intrebari. La fel ca la prima parte, sfarsitul este unul deschis,lasandu-ne sa ne imaginam diferite continuari. Sunt absolut sigura ca cei de la Marvel vor lansa si o a 3-a parte din Thor. Sa speram ca nu va dura extrem de mult.
Recomand acest film tuturor pasionatilor de action,fantasy and romance !!
LOVE LOKI FOR-EVER !!

raulk pe 29 Noiembrie 2013 12:56
E un film bun,Tom si Chris fac filmul sa se ridice la nivelul asteptarilor.Ce m-a lasat nedumerit e finalul cu Loki.Oricum sper sa avem si un film individual al personajului Loki.
popescu_ion pe 01 Decembrie 2013 13:00
Pana se incarca filmul, arunca o privire aici:
Pori sa te distrezi si sa castigi bani in acelasi timp. Lupti, muncesti, iti poti face companii, poti participa la razboaie si strangi bani pe care ii poti retrage. Dovezi? Intra pe site la sectiunea TOP si vezi cati bani au retras alti jucatori. Iti stau la dispozitie cu orice informatie (mesaj pe site la luciyan06)

TinRin pe 05 Decembrie 2013 14:48
Intunericul
Am vazut comentarii mai sus ca de ce l-au tradus Intunericul si nu Lumea Intunecata. Parerea mea este ca nu ai cum sa traduci totul mot-a-mot... dar "adaptarea" trebuie sa aiba nuanta. In cazul lui Thor: The Dark World adaptarea titlului mi se pare excelenta in contextul filmului ( odata ce l-ai vazut ) si la faptul ca trailerul este gandit sa te induca in eroare - ceea ce extraordinar. In sensul bun. Am mai vazut un film foarte foarte prost si cretinoid dar care avea un trailer excelent care m-a facut curios sa pun botul sa il vad la cinematograf ( ceva cu Farmer si cu A Dungeon Siege Tale ) In fine, filmul mi-a placut - Imi place Natalie foarte mult... si parca si mie mi s-a parut ca am u deja-vu in scena cu Asardul si cu Thor la marginea lacului imi aducea mai mult spre un copycat sequence din Star Wars Ep.II parca :)
xerses pe 07 Decembrie 2013 23:12
Foarte multe scene spectaculoase care fac sa merite vizionarea.
claudiu-daniel-lugoj pe 08 Decembrie 2013 19:28
Ma asteptam la mai mult de la acest film dar si asa a fost destul de bun,dar nu mai bun ca prima parte.Cu siguranta acest film va mai continua,asa a lasat sa se inteleaga.Daca ati vazut prima parte merita sa o vedeti si pe a doua.
Denisse2000 pe 09 Decembrie 2013 11:43
Mi-am facut un obicei de a viziona un film la cinema in fiecare sambata iar pt saptamana asta am ales Thor. E genul care se incadreaza perfect in atmosfera de Craciun, o poveste frumoasa cu multe replici amuzante si actiune cat cuprinde. In aceasta parte actiunea se desfasoara mai mult in Asgard. Loki este un maestru al deghizarii, total imprevizibil, prestatia actorului Tom Hiddleston (pe care eu una nu l-am mai vazut in alte filme) fiind excelenta . Daca v-a placut primul Thor cu siguranta acesta nu va fi o dezamagire (partea a doua o vad mai buna din toate punctele de vedere). Vizionare placuta ! :)
mariuszmeu pe 09 Decembrie 2013 12:11
buuun
ma consider un critit destul de dur si greu de satisfacut, insa filmul a fost bun. trebuie luata in considerare si viziunea regizorului ,3d sau nu, scenariul. sincer , nu lasa deloc gustul unui film ieftin:actori buni ,regizor bun,scenariu bun , mi-a cam ... placut ,destul cat sa-i dau un 9.fata de "the avengers", e mai bun ,mai putin comercial .vedeti-l !
FlorinMovieFreak pe 12 Decembrie 2013 08:13
Asa da
Mult mai complex decat primul .. motivul ar fi ca se petrece majoritatea actiunii pe Asgard .. altceva ce pot sa mai zic .. sala plina .. atmosfera .. caterinca :)