Păreri The Wrestler

(2008)

Luptătorul

queenofhearts pe 15 Decembrie 2009 17:55
Ma intreb cum ar fi aratat filmul fara Rourke?.......
Trifoi pe 08 Martie 2009 11:51
Inainte sa vad filmul asta ii detestam pe wrestlerii lor, fitele, scenariile de lupta, replicile tembele pe care le mai prindeam pe unul sau doua canale TV din Romania. Dar Aronofsky nu este, asa cum spune Stefan Dobroiu, absent.

Mickey Rourke exceleaza in filmul asta. El a rescris multe din replici pentru a se imersa si mai mult in Randy the Ram. Dar Aronofsky a fost cel care nu a vrut sa faca filmul fara el, chiar daca nimeni nu voia sa finanteze un film cu Rourke. El l-a luat deoparte pe actorul scapatat si autodistructiv si i-a spus: facem filmul asta doar daca asculti de mine, daca ma respecti. Aronofsky a stiut sa scoata lucrurile astea din Rourke.

Mickey merita Oscarul fara indoiala, iar modul in care si-a livrat replicile m-a emotionat de la un capat al celalalt al filmului. Bruta oxigenata m-a facut sa o indragesc. Dar s-a mai intamplat ceva.… citeşte

Mista H. pe 11 Martie 2009 19:17
Minunat film! Delicat, subtil, minimalist in ceea ce priveste mijloacele cinematografice, inspirata alegerea de a lasa camera sa "documenteze" magistrala interpretare a lui Mickey Rourke. Unul din cele mai bune filme din ultimii ani; Mickey Rourke, unul din cei mai mari actori de film, in ciuda desfigurarii si a biografiei sale, care ne-au permis sa-l vedem asa de putin. Bravo Mickey! Pacat ca, dintre toate parerile critice posibile (majoritatea elogioase) ati ales o critica asa neinspirata, nici macar limba romana folosita nu e corecta si frumoasa.
marta.b pe 28 Ianuarie 2010 00:12
Pun pariu ca Mickey s-a vazut pe el insusi in acest rol si si-a derulat propria viata...M-a impresionat expresivitatea privirii sale in scena discutiei de la suflet la suflet cu fiica sa.
FreakDoll pe 20 Iunie 2009 19:34
Extraordinar filmul! Genial actor Rourke, iar Marisa arata exceptional!
broascamihai pe 18 iunie 2012 15:29
Marisa Tomei si dansul sau la bara sunt singurele motive pentru care se merita vazut acest film.
FreakDoll pe 3 ianuarie 2013 01:48
Probabil din punctul tau de vedere, daca numai asta intentionezi sa urmaresti.
Lee_Loo pe 08 Aprilie 2009 14:32
Un film simplu, direct si bun. Inteligenta optiunea de a filma in stil documentar. Exceptionala interpretarea lui Mickey Rourke (foarte buna si Marisa Tomei). Cel mai bun film american al anului 2008 si cea mai buna interpretare masculina.
GabrielaSirbu pe 05 Aprilie 2009 16:11
Buuuun, un film foarte bun, cu atit mai mult cu cit iti dai seama ca intr-adevar unii traiesc, sunt apreciati, adulati si iubiti numai in "arena" in care evolueaza pentru public.
Rourke joaca excelent iar Marisa Tomei cu nimic mai prejos.

oNLix pe 26 Decembrie 2009 00:09
este un film foarte bun dupa parerea mea, si chiar captivant. mi`a placut.
rory_cris pe 22 Februarie 2009 15:49
filmul nu m-a lasat pe spate nici pe departe..... e chiar mediocru...
gormozus pe 25 Martie 2009 17:55
Impresionant!
Emotionanta replica: "I'm a dead piece of meat... and I'm alone..."
Ivich pe 15 iunie 2009 22:13
Mai degraba "I'm an old, broken-down piece of meat". "Dead" nu prea avea cum sa fie. :P
stncndr pe 1 iulie 2009 03:04
Uite aici replica : "You're a SNIATCH !!!" :)))
ciobotaru pe 30 Octombrie 2009 11:00
cel mai bun rol al lui Mickey Rourke
sclipitor , l-am vazut de trei ori, o data la cinema si de doua ori pe DVD, si nu m-am saturat de el ,foarte bine facut iar Mickey Rourke joaca asa cum nu ma asteptam ca poate sa joace , bravo lui !!!
peter pe 18 Ianuarie 2009 16:26
interpretare buna a lui Mickey Rourke insa in ciuda a ceea ce spun criticii, filmul nu exceleaza.
monu pe 12 august 2013 00:57
Tu esti mai critic decat toti critici criticand acest film!
decathlon pe 13 Mai 2009 20:07
bun
din filmele astea mai inveti ceva.....un film foarte bun
zse pe 22 Octombrie 2009 00:56
Bunicel...
Ma ateptam la mai mult din partea filmului si al lui Mickey...
marcusARCUS pe 27 Februarie 2009 13:39
Ce rating are?
Sergiu.Lobont pe 16 Septembrie 2010 20:29
Eu cred ca este unul aici pe site a carui hobby e sa dea dislike-uri la toata lumea :). Cat de plictisit de viata trebuie sa fii sa faci asa ceva. In legatura cu filmul... rolul i s-a potrivit ca o manusa lui Mickey Rourke, naturaletea cu care joaca e din ce in ce mai rar intalnita in randul multor actori. A facut un rol de senazatie.
Ovidiu239 pe 05 Decembrie 2012 17:22
Adevarata fata a wrestlingului
Un film exceptional si extrem de realist. "The Wrestler" ne prezinta wrestlingul asa cum este el, un show, nu o bataie. Wrestlingul nu este o intrecere sportiva, in care cel mai bun sa castige; wrestlingul este fake! Iar in acest film putem sesiza foarte bine acest lucru, mai ales in discutile din backstage, si in fazele in care luptatorii se taie cu lama pentru a obtine sange. Pe langa aceste detalii care le vedem in film, avem parte de o drama foarte buna, iar finalul filmului este deschis, si lasa loc de interpretari si multe intrebari. Mickey Rourke intr-o forma de zile mari si intr-un rol demn de-a fi nominalizat la Oscar. Ca fan infocat al wrestlingului, sunt bucuros ca am dat de filmul asta si il recomand cu drag.
Ancient pe 04 Mai 2010 12:25
Filmul asta nu vine cu nimic nou...E lafel ca toate filmele de acest gen.Ma asteptam sa vad altceva,mai ales dupa ce am vazut nota mare de pe IMDB...nu pot sa inteleg ce e cu nota aia.
White.Lily pe 07 Februarie 2011 12:13
Cum spunea cineva mai sus, The Wresterler este un film bun mai ales din prisma lui Mickey Rouke care si- a interpretat rolul cu o sensibilitate emotionanta. Dincolo de bruta ce pare a fi la prima vedere, ochii lui negrii si sclipitori, pare ca inca si-au pastrat aceea inocenta de copil.
Insa dincolo de interpretarea lui si a Marisei Tomei, care a facut un rol la fel de bun ca de obicei, filmul nu m-a impresionat nimic. Scene apasatoare, interminabil de linistite. Personal, mi-au dat senzatia, de lipsa de inspiratie. Asa ca, hai sa-l mai aratam odata pe Randy dormind sau cum coboara scarile.
Sigur, Darren Aronofsky are un stil aparte in a-si creiona personajele, si nimeni altcineva nu cred ca ii iese la fel de bine surprinderea unor stari sufletesti. Iar Requiem for a Dream, The Fountain si The Black Swan sunt graitoare in acest sens. Insa, cu The Wrestler din punctul meu de… citeşte

serghei_romanu pe 10 August 2010 18:53
Un film OK
Un film destul de bun din punctul meu de vedere. Mickey Rourke a jucat excelent, nu stiu daca merita oscarul pentru acest rol, dar cu siguranta a fost prestatia carierei sale, cel putin pana acum. Povestea mi-a parut putin monotona, in acest registru ar fi fost loc de mai bine. Nu pot spune ca ma impresionat grozav. Mi-au placut in special actorii, cum si-au interpretat partiturile. Asadar, pentru mine "The Wrestler" face parte din categoria filmelor bune, insa pe care cu greu le-as reviziona. 7/10
Manusa pe 17 Septembrie 2012 22:08
Nu este chiar un film rau. Mi-a placut atata filmul cat si prestatia actorilor care au jucat excelent, in special Rourke.
Tyybi1 pe 05 Septembrie 2012 10:54
Foarte bun filmul.... O drama cu un subiect diferit, ceea ce il face unic si foarte bun.
pst35 pe 25 August 2012 01:06
Nu am reusit sa inteleg acest sport, cum de are atata priza la publicul american....castiga cel care stie mai multe siretlicuri? poate sunt un ignorant....in fine filmul merge sa fie vazut.
Ovidiu239 pe 5 decembrie 2012 21:45
frate wrestlingul nu e chiar sport, este un show, castigatorii se stiu dinainte. iar la un wrestler totul este lucrat, mimica fetei, caracterul lui, replicile sunt scriptate...
CazaGio pe 11 August 2012 15:11
Am fost incantat de povestea filmului si de prestatia lui Mickey Rourke. Vi-l recomand tuturor, in special celor care sunt fani wrestling sau fani Mickey Rourke
Infinity pe 25 Februarie 2012 01:23
The Wrestler (2008)
Mickey Rourke face cel mai bun rol al sau. O drama foarte buna ce arata adevarata fata a wrestling-ului. Mi-a placut. Recomand.
puffulette pe 20 Februarie 2012 15:03
Un film foarte bun, captivant, te tine in suspans pe tot parcursul lui.. iar actorii, foarte buni.. merita vazut
Alex_Floroiu pe 07 Ianuarie 2012 16:17
Am vazut atatea filme cu Mickey Rourke, dar personajul creat de el in acest film mi-a dat fiori de multe ori. Bravo, Mickey ! Ai reinviat din propria cenusa.
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 14:23
O drama buna, Mickey Rourke joaca f matur si natural, filmul ne prezinta drama unui wrestler destul de bine (pe alocuri ritmul este putin cam lent) si bineinteles ne mai dezvaluie cateva informati despre wrestling dar si relatia cu fiica sa destul de complicata, (oare nu sunt in general toate relatiile tata-fiica complicate?). O drama buna, trista care in opinia mea (cred) ca merita vazut!
xerses pe 24 August 2011 10:33
Un film grozav despre efort, iubire, renuntare.Foarte bine interpretat rolul de catre Mickey Rourke.
CosminHorrorMaster pe 21 Iulie 2011 23:42
Ca fan al wrestling-ului trebuie sa recunosc ca filmul a vrut sa prezinte un luptator foarte renumit in tineretea sa, insa care cu incetul, incepe sa dispara, lumea uitand cine a fost. Astfel, pe mine m-a captivat foarte mult filmul. Nota 9.
Vorador pe 20 Iunie 2011 21:10
The role Mickey Rourke was born to play
Mi-a placut filmul, dar nu este cel mai bun film a lui Darren Aronofsky.Cei pasionati de wrestling pot afla multe detalii pe care nu cred ca le-ar fi cunoscut,iar Mickey Rourke ar fi trebuit sa castige oscarul pentru acest rol.Daca ar fi sa schimb ceva la filmul asta,acela ar fi fost finalul,esti lasat sa-ti imaginezi un final dupa bunul plac.
JohnnyAddams pe 14 Iunie 2010 16:54
Fantastic!
Sunt un mare fan al pro-wrestling-ului, de aceea mi-am dorit si mai mult sa-l vizionez decat in momentul in care am vazut ca Rourke va fi principal. Filmul a fost surprinzator de bun, intr-un fel a expus secretele din wrestling, ceea ce m-a uimit ca a fost promovat chiar si in compania WWE. Marisa Tomei a jucat ca de obicei perfect in rol secundar, deja s-a obisnuit cu acest statut, de altfel Oscarul il are tot pentru un personaj secundar.

Revenind la film, finalul a fost unul destul de slab in opinia mea, ar fi fost mai indicat sa nu lase oamenii sa isi imagineze ei unul, ci chiar sa prezinte filmul unul. Acum ma face sa astept un sequel...

broascamihai pe 18 Iunie 2012 15:30
Buna Marisa , si avea 43 de ani in 2008
costyfuck pe 08 Mai 2012 17:27
superb filmul..mam obijnuit cu mickey rourke.este un actor foarte talentat..
marian_007bond pe 27 Aprilie 2012 17:39
De neuitat
Un film de care am dat din intamplare si de care ma bucur ca am dat pentru ca merita vazut
chiba_florin pe 17 Ianuarie 2011 16:38
WoW
film dramatic inspirat din industria WWE
CUTREMURATOR

alex_il_fenomeno pe 15 Ianuarie 2011 16:56
un film de actiune excelent , nici nu cred ca ar fi iesit ceva fara Mickey Rourke ! are de toate : lupte , aventura , emotie , drama ! Darren Aronofsky s-a intrecut pe sine insasi cu filmul acesta ! Nota 9/10 !
margott pe 17 Aprilie 2012 23:08
Mickey Rourke e impresionant, dar din pacate cam asta-i singurul atuu al filmului. Prea cliseic pentru a iesi in evidenta cu ceva anume, povestea lui Ram nu e decat o alta lectie moralizatoare despre individul ajuns intr-un punct al vietii in care simte ca vremea lui a trecut si ca nu prea e multumit de ceea ce a realizat. Asa ca incearca sa construiasca o relatie cu singura persoana care-i acorda putina atentie si in paralel sa reinfiripe relatia cu fiica instrainata. Interesant e ca, desi se numeste The Wrestler, nu e un film de actiune, ci o drama despre relatii, despre alegerile pe care le facem in viata si despre supravietuire.
kenzo74 pe 22 Octombrie 2019 02:18
slab
Filmul ne arata un Mickey Rourke obosit care isi joaca rolul fortat in sila interpretarea este slaba filmul este low cost scenariul este slab
Horatiucrisan pe 25 Aprilie 2019 14:15
Un film excelent care ne arată drama individului trecut de anumită vârstă pe care problemele medicale apărute la un moment dat cat si lipsa unei alte calificări decât wrestlingul il transforma intr-un neadaptat.. În personajul interpretat de Mickey Rourke putem regăsi destui conaționali a caror calificare nu mai este în pas cu vremurile si sunt marginalizați în găsirea unui job decent si scop în viata tocmai datorită vârstei. Personajul nostru e un luptător a cărui vreme a cam trecut dar raportandu-ne strict la societatea românească putem face analogie cu destui oameni trecuți de 40-45 de ani, foști ingineri, cercetători, etc, incapabili să se adapteze într-o societate care nu mai da doi bani pe ei, preferandu-se tinerii chiar fara experienta si fiind nevoiți să accepte joburi care nu le oferă satisfactie sau sa aleaga calea emigrării. Recomandat celor… citeşte
gbanescu pe 07 Aprilie 2019 01:16
Gentle Giant
Un film bun, dar supralicitat – dupa parerea mea.
„Ram”, in pofida faimei sale in lumea „wresting”-ului, e un ratat („loser”, cum il caracterizeaza fiica sa). Nu face fata lumii reale, asa ca se refugiaza, din nou, intr-o lume „fake” (nu sunt adeptul importurilor lingvistice, dar aici echivalentul romanesc nu pare sa aiba incarcatura similara). Asa dupa cum afirma el insusi, „nimeni nu da doi bani pe mine in lumea reala”.
Mickey Rourke – bun, filmul – o parabola (destul de) reusita.

carmen_angelus_romila pe 01 Octombrie 2018 10:56
"Luptatorul", varianta romaneasca al titlului, ne face cunoscuta drama unui faimos sportiv in ale wrestler-ului, nevoit medical sa-si abandoneze cariera, dar intotdeauna dornic de o ultima confruntare in ring impotriva rivalului sau, remarcand interpretarea desavarsita al actorilor Marisa Tomei si Mickey Rourke.
klute pe 04 Ianuarie 2016 18:01
Nu este cine știe ce, dar merge văzut o dată. M.R. arată ca naiba, dar nu joacă rău.
belora pe 14 Noiembrie 2014 22:32
Mikey Rourke
Belea de belea filmul simplu cu o poveste frumoasa film simplu usor de digerat care se merita sa il vezi.Recomand sa il vedeti daca nu lati vazut inca!
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 23:26
Nu sunt fan Mickey Rourke si cu atat mai putin fan wrestling. Dar e ceva pus in filmul asta care te atrage si te face sa il vezi cap-coada. Nota 6.
deadlord pe 25 Mai 2013 15:58
Un film interesant. Filmul ne arata cam cum ar putea ajunge viata unui om din cauza wrestlingului. Scenariul filmului este destul de bun, regia este foarte buna si chiar adegvata unui asemenea film, iar distrubutia este foarte buna. Mickey Rourke isi i-a rolul foarte in seros si asa mi-a placut foarte mult. Sfarsitul este cam vag, dar filmul este foarte bun si chiar merita vazut.
radu3455 pe 10 Martie 2013 11:05
nu ma dat pe spate mai deloc exceptand prestatia lui Mickey Rourke care a jucat extraordinar nota 7
Casy20 pe 12 Mai 2011 13:56
Este un film cu lupte care trebuia vazut si trebuie vazut de toata lumea pt ca este foarte interesant si scenele cu sange sunt foarte tare:)......>:P
kwynn pe 30 Martie 2011 12:26
Spune multe filmul asta...Sincer m-a impresionat. A cam imbatranit Mickey Rourke dar joaca excelent.Nu e doar un simplu film cu bataie.
FlorinMovieFreak pe 23 Martie 2011 23:05
Profund
Mi-a placut cum a jucat Mickey .. a fost practic natural .. i s-a potrivit rolul ca o manusa ..