Păreri The Twilight Saga: New Moon

Saga Amurg: Lună Nouă

alina pe 30 Decembrie 2008 01:29
am auzit ca filmarile pentru New Moon incep abia in martie...poate la sf anului 2009 o sal vedem :))
oricum nici Twilight nu apare in Romania abia pe 23 ianuarie.
Eu am vazut astazi filmul de 2 ori si nui cine stie ce...se putea mai bine.daca nu as fii citit cartea nu mias fi dat seama exact despre ce este vb in film.
Cartile merita citite!!!

popcorn_freak pe 31 martie 2009 15:51
New Moon o sa apara in Romania pe 20 noiembrie, odata cu lansarea din State!!!!
george pe 30 Decembrie 2008 13:51
filmul are o data 20.11.2009 in america,la noi cred ca in 2010 o sa apara
Oana pe 30 Decembrie 2008 19:46
Apare prin noiembrie....oricum cartile chiar merita citite...
alexandra pe 31 Decembrie 2008 14:58
am citit primele 2 carti si am vazut si primul film de foarte multe ori, sunt super cu toate k filmu nu e facut cum e in carte dar.....merge, se putea si mai bine.oricum abea astept filmu.la noi in ro cred k tot asha in ianuarie 2010 o sa apara k noi suntem mai "speciali".am citit pe net k ultima carte Midnight Sun care e scrisa din perspectiva lui Edward nu o sa apara in ro si asta e fff trist. sper sa se produca un miracol totusi.
Monica pe 31 Decembrie 2008 17:34
data a fost deja stabilita..Filmul apare in state pe 20 noiembrie.
alexandra pe 31 Decembrie 2008 19:34
abia astept filmul!sper sa fie cel putin la fel d bun ca primul!mie mi-a placut f mult filmul,l-am vazut inainte de a citi cartile,dar oricum mi s-a parut super.poate sunt si subiectiva pt k am citit cartile dupa
ana pe 01 Ianuarie 2009 00:58
twilight a fost un film supeeer l-am vazut de 10 ori pana acum si cred k azi va fi a 12-a oara:))
Patriche Gabriela pe 02 Ianuarie 2009 23:04
Filmul Twilight sincera sa fiu este un film cat se poate de tare, nu am citit cartea dar am vazut filmul si mie chiar imi place, povestea dintre Edward si Bella este cat se poate de frumoasa, filmul mi s-a parut genial, sunt foarte nerabdatoare sa vad si new moon, oricum felicitarile mele celor care au contribuit pentru a regiza acest film, bye bye!
lexy2006 pe 05 Ianuarie 2009 21:59
super a fost primul....l-as mai vedea de 1000 ori
jojo pe 25 Ianuarie 2009 16:53
Filmul este foarte prost........dar cartile sun superbe, si chiar merita citite.....
orlandita pe 26 Ianuarie 2009 11:51
abia astept sa apara new moon
Mia pe 26 Ianuarie 2009 22:12
Foarte misto filmul . E ceva in genul Romeo si Julieta , poate lasand la o parte faza ca parintii nu vor sa ii lase pe cei doi sa se iubeasca , pentru ca asta nu face parte din film , dar Robert il joaca destul de bine pe Edward . Nu destul , extrem de bine ! Abia astept sa vad ce se intampla in continuare . Am vazut de multe ori primul film , nu ma satur sa il vad .Poate ca pentru unii e plictisitor , dar eu vad toata povestea asta ca pe un fel de metafora . In sensul ca , iubirea este asa de mare intre cei doi protagonisti incat doar prin metafora mai poate fi explicata legatura lor cu toate ca Edward nu o vrea pe langa ea , tocmai pericolul iti creste adrenalina si o data cu adrenalina apare si starea de " drog " cum a zis-o el in film : " you are my personal drug " :)
isa bella pe 30 Ianuarie 2009 12:37
new moon va fi trist mai ales ca 3 sferturi edward este absent..
oli pe 30 Ianuarie 2009 15:13
Foarte misto filmul. De mult nu m-a captivat asa de tare un film. Caut cu disperare in librarii cartea New moon dar nu o gasesc nici cum. E povestea de dragoste pe care si-ar dori-o orice femeie, iar el e idealul:), cu exceptia faptului ca e vampir...sau poate ca asta il face sa aibe carisma
issa pe 02 Februarie 2009 21:36
mie una mi s-a parut foarte tare filmul..l-am vazut de 2 ori la cinema si cred ca o sa il mai vad de cateva ori..il astept si pe urmatorul,desi cred ca tot''twilight'' o sa fie fav meu...stiti cum e cu ''prima iubire'';))
chaosnecrolyte pe 02 Februarie 2009 23:24
Am auzit ca talentatul Ben Barnes, printul Caspian din al doilea film "Cronicile din Narnia" este in negocieri pentru rolul vampirului Aro, unul din cei 3 lideri Volturi, si in acelasi timp cel mai interesat in talentele speciale ale lui Edward si Alice Cullen. Desi din carti am perceput personajul Aro ca fiind un vampir foarte matur fizic, pe masura varstei sale de peste 3000 de ani, insa daca ma gandesc mai bine as zice ca Ben s-ar potrivi de minune pentru acest rol. Ramane de vazut dacasi ceilalti 2 lideri Volturi vor fi interpretati tot de actori tineri. Eu pana acum, am atribuit imaginea actorului Jason Isaacs (sub forma maleficului Lucius Malfoy din seria "Harry Potter")drept "fratele" lui Aro, crudul vampir Caius. Cat despre celalalt antic Marcus, cred ca trebuie doar un actor care sa stie sa mimeze perfect o atitudine de plictiseala generala, indiferent de situatia din jurul sau. citeşte
chaosnecrolyte pe 30 decembrie 2008 01:29
Daca Dakota Fanning va accepta rolul temutei vampirite Jane, va trebui sa se tunda baieteste ca sa intre in pielea personajului...cat despre Tom Felton in acest film, cred ca i s-ar potrivi la perfectie rolul lui Alec, fratele geaman al lui Jane, mai ales ca amandoi semana la fata si la par. Ar trebui sa i se faca propunerea cat mai repede, inainte sa se apuce de filmarile la al 7-lea Harry Potter.
d. pe 03 Februarie 2009 17:29
Cartile sunt absolut geniale. Primul film,Twilight,nu mi-a placut.. prea sec. Sper ca New Moon va fi un film mai bun[New moon este si cartea mea preferata din seria Twilight...]
mihala georgiana pe 04 Februarie 2009 10:18
mi-a placut super mult filmul twilight....am plans knd s-a terminat...super romantic...nu stiu de ce au producatorii superstitia asta cu lansarea filmului de Ziua Recunostintei.Filmarile vor fi gata mult mai rpd...si pana sa vdm noi toate cele 3 filme care au mai ramas..o sa treaca mult si bn daca lanseaza 1 film pe an
deepinside pe 04 Februarie 2009 12:16
e super filmul mi-a placut si imi place foarte mult :Xabia astept sa apara new moon si eclipse
Mia pe 07 Februarie 2009 15:59
Am citit de curand cartea si mi se pare foarte misto ! Desi as vrea sa vad si din perspectiva lui Edward ce crede despre ce s-a intamplat . Cand citeam deja imi imaginam cum o sa fie filmul . Am citit partialul de la Midnight Sun in engleza . Foarte interesant ! adik foarte bun . Asteptam filmul . :)
Sper sa se mai faca si celalalte filme , dar dak nu joaca Rob sau Kristen degeaba sunt :)

Mia pe 07 Februarie 2009 16:01
Si un P.S. : Nu o suport de nici o culoare pe Vanessa ! Nici nu vreau sa o vad in rolul lui Leah . Vorbesc serios , poate arata ea frumos dar nu o suport . Mai bine o luau pe Emma Watson ( Harry Potter - Hermione Granger ) decat pe fata asta .
In rest cred ca iese foarte foarte bine .

Andreea pe 07 Februarie 2009 16:38
Cartile sunt foarte bune la fel cum e si filmul ! Este si normal sa nu dea tot in film pentru ca e prea mult....Dabea astept New Moon si sper sa ramana aceasi actori si in Eclipsa . xD
Marcela pe 07 Februarie 2009 23:42
alina daca nu l`ai inteles mai uita`te odata ca ii imposibil sa nu intelegi cu toate ca ai citit si cartea ...ii prea usor ...eu nu am citit cartea m`am uitat odata si l`am inteles din prima, sau is eu mai inteligenta daca mi`am dat seama ce se intampla cu toate ca l`am vazut doar odata si fara sa citesc cartea :-??
Mia pe 08 Februarie 2009 11:24
Foarte tare faza cu atribuirea lui Isaac in rolul unuia dintre cei mai mari ai familiei Volturi . Chiar i s`ar potrivi sau Alan Rickman ar fi ok ( Harry Potter - Professor Snape - Plesneala ) ar fi foarte tare sa ii vad pe cei doi in film . si Tom Felton e ok oricum avea el o alura de baiat rau si in Harry Potter . :)
RALUCA GLD pe 08 Februarie 2009 13:08
imi pare rau sa te contrazic dar filmul a fost foarte misto si a avut si mult succes...avand in vedere ca deabia a aparut...iar new moon este exceptional...eu am vazut cateva parti din film si chiar mi'a placut...inca nu am apucat sa citesc cartile dar le voi citi si pe acelea:P
patii^.^ pe 11 Februarie 2009 16:44
filmul twilight e suuuper tare...il ador...l`am vazut de o gramada de ori si m`ash uita incontinuuu la el:X:X
edward este barbatul perfect
era o poza pe net cu "every girl needs an edward" it`s true...believe me:x
abea astept new moon...si sper sa pot citi si cartile;))
cui i`a placut filmu pot da add la adresa de mail comakid_dude ;).cui nu i`a plaqt...asta e...

geGE pe 21 Februarie 2009 16:46
cartile sunt in cora la 32 ron bucata(primele 2)am auzit ca al treilea film din seria va aparea la 7 luni distantza de new moon adik la sfarsitul lu' iunie(asta in america)cum la noi new moon va aparea cel mai probabil la inceputul lui 2010 vom avea 2 filme din serie in acelasi an,unu la inceput altul mai spre sfarsit(poate la sfarsitul lui august)
Andeea pe 03 Martie 2009 22:09
poy asta ar fi foarte bine....eu am citit primele 2 carti si sunt foarte tari...filmul nu pot spune ca e chiar suuuuper asa cum spun unii(poate cand o sa apara pe dvd o sa fiu mai incantata:)) ) ...adica mie una imi pare rau ca am vazut filmu si apoi am citit cartea...dar asta e...astept a3-a carte acm(15 martie:X)...:)
camy pe 04 Martie 2009 17:06
e super filmul.lam vazut de 46 de ori,nu am facut inca rost de carti,insa am vazut filmul ...I LOVE TWILIGHT!!!!!!!!!I LOVE EDWARD (ROBERT PATTINSON)
bor alexandra pe 11 Martie 2009 18:01
ce pot sa zik.........nu am cuvinte ,ma uit la Twilight de vreo 2 ori pe zi lumea imi spune ca sunt obsedatasi audeptate.....ador filmul asta si abia astept sa al vad si pe cel nou doar ca pacat ca al dau doar la sfarsitul anului.....as plati orcat sal vad as da orice chiar si viata doar sa vad filmul asta:*:*:*:*il ador:*:*:* ce sa mai IL IUBESC(filmul):X:X:X:X:*:*:*:
twilight. pe 13 Martie 2009 22:20
doamneeee !

deci toata cocalarimea asta obsedata de twilight8-|
ma rog... cel putin de film [SI CE DACA AI VAZUT TWILIGHT?!?!]
dupa ce citesti TOATE cartile
twilight[amurg]
new moon[luna noua]
eclipse[eclipsa]
breaking dawn[zori de zi]- este geniala mai putin atunci cand incepe handicapatul de jacob sa povesteasca
...
te poti numi fan twilight saga

midnight sun il gasiti pe net, doar ca sunt doar 12 capitole
si filmul o sa apara si la noi , asa ca stati calmi .. iar daca sunteti nerabdatori luati'l de pe net;)

my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:52
nu inteleg de ce te iei asa de jacob. mie mi se pare geniala partea a doua a ultimei carti. asa vedem prin ce trece si jacob, aflam gandurile celorlalti. sunt de parere ca esti prea dura. intr-adevar, fanii adevarati ar trebui sa citeasca toate cartiile, chiar daca sunt in engleza. eu citeam midnight sun, exact dupa ce am terminat amurg si mai eram si bolnava... fanii adevarati mai fac si sacrificii... din acest punct de vedere ai dreptate...
Blu3angel pe 30 septembrie 2009 15:19
mie nu imi place jacob deloc....prea e insistent si inganfat....cat despre ce simte...cred ca nici el nu stie
Mia pe 15 Martie 2009 22:20
Inca ma rog sa nu o bage pe Vanessa Hudgens in rolul Leah`iei .. Ma jur , nu o gasesc deloc potrivita pentru rol . Si inca ma rog ca in Eclipsa sa apara tot Rob .. si inca ma mai rog totusi cu toate ca nu s-a anuntat sa se faca filmul si la Zori de Zi , aia mi se pare cea mai importanta parte avand in vedere ca or sa aiba un copil :) o fetita , Reneesme ... :) Si transformarea Bellei .. si daca se impaca bine cu Jacob ... cel mai interesant volum pana acum .

Deci mi`l imaginez pe Edward in piata din Italia stand sub tunel iesind ca sa isi arate diamantele si pe Bella dupa el ... dar vreau sa o vad pe Alice mai ales cu masina cum conduce , Alice e chiar foarte tare !

Cat despre Jasper aveam o impresie proasta , dupa care mi s-a schimbat la 180 de grade cand am citit Eclipsa ... acolo vor intelege toti mai bine ce s-a intamplat cu el asta daca nu au citit in engleza cartea :)

Mia pe 15 Martie 2009 22:21
Dupa ce am citit la Distributie ... se pare ca nu apar toti actorii .. si acolo e si Vanessa ... Doamne deci nu as vrea sa o vad pe persoana aia deloc in film , dar daca totusi joaca bine o sa ii dau un " thumbs up " ( un punct de la mine ) ca totusi se descurca .
my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:52
despre vanessa doar s-a zvonit ca ar vrea sa participe in new moon, dar nu este adevarat. acest fapt nu s-a confirmat. la inceput am crezut si eu, dar m-am interesat pe internet si n-am gasit nimic care sa faca referire la acest lucru. de aceea consider ca ar trebui sa fie stearsa din distributie, inainte ca multa lume sa-si faca iluzii.
Valy94 pe 23 noiembrie 2009 16:36
sincer se descurca doar k e obsedatu de gagiksu...frate...ala altceva nu stie dekt pe ea?????:O:O
daniel ionutz pe 16 Martie 2009 14:15
din cate vad la unii ii chiar obsesie filmu .. nu zic k si eu mam uitat de cateva ori..foarte bine regizat, foarte bun scenariu`.. o psihologie aparte ..da din toate asta nu rezulta obsesie!! asteptam urmatorul
alice999 pe 20 Martie 2009 13:15
new Moon
Mi-a placut foarte mult fulmul..Abia astept sa apara Eclipse..
alice999 pe 31 mai 2009 09:05
CE IMAGINI SUNT ALEA DOOOOAMNE!!!!CINE LE-A PUS?
bret0n pe 20 Martie 2009 14:58
de ce joaca vanessa?????:((
nu mi se pare potrivita.

my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:48
oxi pe 20 Martie 2009 19:45
ma rog..
nu inteleg de ce toata lumea e asa innebunita dupa film.. e o diferenta foarte mare intre film si carte.. pentru un film care nu a aparut inca, media de 8 mi se pare foarte mare.. nu va puteti baza doar pe story line.. filme mult mai bune, care au primit si oscaruri, au o medie ceva mai mica.. daca nu sunteti in stare sa apreciati un film fiind obiectivi, mai bine pastrati`va opiniile..
zathura pe 1 mai 2009 17:37
dute`n mm ca nu stii nimic esti o vaca si twilight ar trebui sa aibe 80 de premii oscar.........vaco!!!!!!!!!!
valigeo96 pe 1 septembrie 2009 08:57
............Vezi cum o jignesti taranu-le ca are dreptate in mare!
cris-cris pe 22 Martie 2009 21:30
eu nu am sa comentez,din prima clipa in care am vazut filmul....parca m-as fi drogat,sunt dependenta de el;tre sa ma uit in fiecare zi de cel putin doua-trei ori la el ca sa pot sa ma simt bine.va rog din suflet daca stiti ceva de cartea ZORI DE ZI cand apare sau daca o aveti in format electronic va rog sa imi trimiteti la cristinavoicescu@yahoo.com va rog din inima ca mor pana apare cartea daca nu stiu dea ceva
oxi pe 23 martie 2009 21:59
cum sa fii dependent de asemenea film? chiar asa, nu recunoaste nimeni ca jocul actorilor nu e deloc cine stie ce? da`o incolo de treaba, ca sunt filme intr`adevar geniale, si pe care totusi nu stam sa le vedem de cateva ori pe zi, ce Dumnezeu.. reveniti cu picioarele pe pamant odata, ca se prelungeste prea mult criza asta..
dianagrigore pe 25 noiembrie 2009 20:38
Mai vedeti si voi Filme, nu esecuri catrastofale.
portocala pe 25 Martie 2009 10:57
....
vanessa ce cauta in new moon...nu e potrivita...e potrivita in muzicaluri nu in filme horror sau fantastic...nu ai gasit pe altcineva mai bun:-/:-?
my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:46
tzumpy1 pe 06 Aprilie 2009 12:51
filmul a fost extraordinar,dar deja incepe sa devina sacaitor cand vad atatea persoane cum se manifesta.Mi-as dorii sa stiu daca are cineva de aici new moon,din cate am inteles a aparut dar nu la noi..
my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:45
ei bine, new moon a aparut la noi din decembrie 2008, iar eclipsa din luna martie (mai precis 7 martie 2009). cea care este in curs de aparitie este cea de-a patra carte, zori de zi (breaking dawn). cel mai bine ar fi sa iti iei pachetul promotional, cu primele 3 volume - scapi mai ieftin
Hiiuliana pe 09 Aprilie 2009 01:02
haha :)) cocalarimea obsedata de twilight:)) off..recunosc.sunt obsedata de seria twilight.la carti ma refer.si de film.numai datorita lui robert pattinson. :)) joaca genial tipul si e f dragut.revenind.nu stiu cum o sa faca vreo 2 ore din vol 2...nu prea e foarte multa actiune..doar bella este trista vreo cateva luni si apoi aceeasi poveste in fiecare zi cu motocicletele alea.sper sa faca treaba buna regizorul.si pt eclipsa.drew?? nu,te rog:)) o urasc pe tipa:| e bine ca o sa fie o femeie care o sa regizeze dar nu ea:)) si cum naiba o sa termine asa repede filmul?:| vol 2 care nu prea are actiune o sa dureze mai mult decat eclipsa care are cv actiune.sper sa iasa bine:| si jasper...il ador:)) mi se parea atat de idiot in primele 2 parti.insa in vol 3 :X superb personajul.he rocks.
Valy94 pe 23 noiembrie 2009 16:38
aham..deci tieti place doar ptk e...rob in el? idem:"cocalarime"...si adaug:)):"pitziponcime" am scris bn?:D
crissty pe 11 Aprilie 2009 16:19
sal
imi poate sp cineva de unde pot sa descarc filmul new moon????? ast sa-mi ziceti p id-ul dark.cristy......
irynuk4u pe 13 Aprilie 2009 13:15
:D
filmu nici macar nu s-a filmat:))))apare pe 20 noiembrie la americani...asa ca stati calmi ca nu a aparut ...nu va chinuiti sa downlodati filme invizibile
crissty pe 16 aprilie 2009 15:34
la romani apare pe 20 noiembrie
BuLinnaaa pe 31 octombrie 2009 12:09
Exact :| .
deea_13 pe 14 Aprilie 2009 14:21
va rog sami raspundeti
hei voi va referiti la vanessa cea din hsm?:O:o....nu cred ca se potriveste ...e doar o piti....nu ii sta bine intr-un film asa de soper ca twilight:D
my_deep_pearl pe 15 aprilie 2009 03:42
Iulian_Paul pe 11 octombrie 2009 23:41
Mi-a placut partea 1, a fost destul de interesant filmul. S-a tinut mult cont de continutul cartii ca imagine si ca poveste. Partea a 2-a asa cum este descrisa in trailer mi-ar fi placut sa fie putin mai scarry ca imagine, macar in privinta "lupilor". Daca va merge 100% pe firul romanului ramane de vazut. Per ansamblu cred ca o sa iasa ceva bun, bun de tot :)
irena pe 17 Aprilie 2009 11:20
ador seria 'twilight" am citit cele 3 volume intr-o saptamana ...pana aiese si zori de zi am sa mor de neravbdare...dar ce sa mai zik k si filmul apare pe 20 noiembrie...si sunt f curioasa sa vad dak in new moon vor aprea mai multe detalii dekt in twilight..dak ati citit cartea puteti obs k e mult mai klumea in karte..dar eu abia astept sa iasa zori de zi si filmu new moon..kre are cv informatii noi despre new moon ma gasiti la id:irina_nic3_angel
Mikala pe 4 iunie 2009 15:50
OMG deci gata , sa va intre bine in cap nu mai comentati daca nu va place , scurt si la obiect !
dianagrigore pe 25 noiembrie 2009 20:37
si pulberee.
puccaaaaaa pe 17 Aprilie 2009 12:08
deci... va rog frumos terminati cu toate parerile voastre despre biata fata!!!!
nu mai ftiti invidioaseeeee:))..ce face invidia dn om....

rokz pe 21 Aprilie 2009 19:15
twilight a fost dragut...sper k si asta sa fie la fel ;;)
valigeo96 pe 3 septembrie 2009 11:20
.....................Tie ti s-a parut draguta partea cand James se confrunta cu Edward NU???Ca ti-am urmarit mai toate comentariile si...ESTI FAN SANGE,OMORURI ETC...
ZaSpecialist pe 30 octombrie 2009 22:28
valigeo96 , si eu ti-am urmarit toate comentariile si 90% dintre ele au fost foarte penibile si te iei de lume cu alte pretexte care nu au legatura cu ce s-a scris..
Skudal pe 21 Aprilie 2009 19:31
Bestial
Prima parte a acestui film ma cucerit complet ... imi plac actorii , imi place ambianta in care sa filmat este superb , eu zic ca trebuia sa candideze la Premiile Oscar ... abia astept sa apara partea 2-a ... salutare tuturor celor care le place acest film ... cei care au de gand sa ne critice ... un singur lucru ... talk to the hand ! :P
lili_lili pe 1 iunie 2009 11:02
AMIN...:)))).daca stiti ceva despre ultima ultima carte va rog sa-mi spuneti si mie.ma gasiti la lili_r_200.sa mai vbm.
roxana.ver pe 1 decembrie 2009 13:27
chiar as vrea sa purtam o discutie pe tema asta:)
GEORGYK pe 23 Aprilie 2009 14:08
primul a fost super fain abia astept sa vina si al 2 lea
ank06 pe 27 Aprilie 2009 21:59
wow
Premiera la noi se face in aceeasi zi ca la ei?:O nu prea imi vine sa cred
Go1 2 3 ... 8 9 10