Păreri The Prestige

(2006)

Prestigiul

M.Cosmin pe 29 Iunie 2014 03:55
Cateva idei:
Filmul este o iluzie,iar ideea lui de baza este sa descrie ce se petrece in mintea lui nolan,trucuri,idei geniale,posibila rivalitate cu altii,si ..ABRACADABRA..cand la final suntem wow,desi putini intelegem ce se intamplat
Asadar,cum era de asteptat,putine indicii iti spun ca filmul este o iluzie(azi nu te iubesc,o iubesc pe olivia,dublurile,care au o insemnatate speciala,astfel borden ajunge la 3,adica dublura si geamanul lui,care moare spanzurat). Sa spunem ca pana la final,daca nu dai atentie tuturor faptelor,te plictisesti,eu am stat concentrat si iata rezultatul:cu ajutorul lui tesla,rivalul nu moare,moare clona(pt clona adu-ti aminte de scena cu palariile si pisicile,erau 2 pisici..din 1..dubios,nu?)asadar,in ultimele secunde ale filmului,rivalul supravietuieste in butoiul cu apa (aceasta a fost a 100-a reprezentatie,una fara public,somehow..). Legat de… citeşte

XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 16:51
GENIAL
Un film exceptional mai ales cui ii place magia :) . Cu o distributie de exceptie si cu un regizor de renume C. Nolan , acest film devine un MUST SEE , te tine captivat de la inceput pana la sfarsit si are un final de nota 10+ , o replica as tine minte si anume : “Every great magic trick consists of three parts or acts. The first part is called "The Pledge". The magician shows you something ordinary: a deck of cards, a bird or a man. He shows you this object. Perhaps he asks you to inspect it to see if it is indeed real, unaltered, normal. But of course... it probably isn't. The second act is called "The Turn". The magician takes the ordinary something and makes it do something extraordinary. Now you're looking for the secret... but you won't find it, because of course you're not really looking. You don't really want to know. You want to be fooled. But you wouldn't clap yet. Because… citeşte
vorpax pe 28 Ianuarie 2007 10:06
in sfarsit altceva. o povestea noua, interesanta, captivanta...
bale pe 15 Ianuarie 2007 14:09
misto magie)))
mitza2003ro pe 26 Martie 2018 08:57
Capodopera
Dincolo de povestea foarte frumoasa care te tine cu sufletul la gura acest film iti da multe de gandit.Pur si simplu am ramas fara cuvinte dupa ce l-am urmarit.Ramane unul din preferatele mele.
Omu_Problema pe 21 Martie 2018 19:10
Dupa multe recomandari am reusit sa vad filmul, foarte bun si reuseste sa te tina in scaun destul de bine, are greselile lui dar e bun.
Robert.Chetan pe 20 Noiembrie 2017 02:44
finalul demential
MI-a placut foarte mult.Desi pe alocuri greoi si lipsit de suspans per total e un film excelent.Finalul filmului sterge tot ce era slab in acest film.
Sorin87 pe 13 Februarie 2017 20:52
Un film foarte bun din toate puntele de vedere, l-am vazut a 3-a ora si mi-a placut
andystarx pe 14 Ianuarie 2016 23:32
Un film foarte bun,dar nu o capodopera ! Recunosc ca ii ador stilul regizoral si surprinzator al lui Nolan,un mare regizor ,dar trebuia si o coloana sonora un pic mai buna,si pentru final,care este surprinzator,ii acord 8,altfel merita un 7 ! Oricum,pe acest subiect,si de top 250,dar nu este,The Illusionist,este mult mai bun,dupa parerea mea !
puiuy_puiuy pe 16 aprilie 2016 00:08
E mult mai bun ca The Illusionist...dar na...e parerea ta
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 16:57
minunat
Un film extraordinar, de-a dreptul magic si neasteptat. merita vazut!
tudiqu pe 31 August 2014 22:44
Este o combinatie de drama si thriller extrem de sumbra, care prezinta povestea rivalitatii dusa la extrem intre doi magicieni de spectacol.ctorii isi interpreteaza rolurile excelent, scenariul este extrem de bine scris, iar David Bowie il joaca pe Tesla :)
kakapiciu pe 27 August 2014 15:38
Misterios de la inceput pana la final. Un film excelent.
Bogdan.Alexie pe 04 Mai 2014 00:41
Realitatea e iluzia noastra
The Prestige,aduce cu sine acel sentiment care te face chiar si pentru o secunda sa iti pui anumite semne de intrebare asupra existentei.Oare viata nu este doar o iluzie?.Oare viata nu este doar un joc in care noi suntem doar niste piese de domino?.Ei bine da!.Granita dintre real si imaginar este foarte subtire,iar mintea umana poate intelege doar ceea ce vede si nu poate "vedea" ceea ce nu intelege.Cu privire la film,il consider excelent,iar finalul este de departe cea mai reusita parte a sa.De-a dreptul surprinzator.Merita fiecare secunda de vizionare!
Mariannaa pe 23 Aprilie 2014 14:47
Ce bine ma simt dupa ce vizionez un astfel de film, chiar simti ca ai avut norocul sa vezi un film bun. Felicitari lui Christopher Nolan!!!!!!!!
P.S. Totusi prefer The Illusionist.

Razvan600 pe 21 Aprilie 2014 19:13
Un film foarte bun despre trucuri magice si o rivalitate dusa pana la extrem de cei doi competitori. Merita vazut
johny_one pe 02 Martie 2014 18:24
Mi a placut la nebunie.. un citat din film : Voi nu vreti sa stiti/ Vreti sa fiti pacaliti !
madalinaXD pe 15 Februarie 2014 21:02
Arta= nebunie si sacrificiu
FOARTE BUN filmul! Te pune pe ganduri. Pana unde merge impinsa limita dintre ce e permis si interzis in numele artei? Granita dintre arta si nebunie este foarte fina, iar daca iti lipseste autocontrolul, ceea ce te stapaneste te va distruge int-un final. NOTA 10+
Iar distributia a fost foarte bine aleasa.

Theodoric pe 25 Ianuarie 2014 20:35
Daca a fost un lucru ce intre-adevar m-a farmecat acela a fost subiectul.O poveste foarte frumoasa,si daca abordam mai bine filmul,Scarlett Johanson,Michael Caine Hugh Jackman,si Christian Bale o adevarata distributie binenteles.
kakapo pe 25 Ianuarie 2014 16:35
...o lupta dintre doi magicieni ai secolului XIX, care se intrec pe scenele teatrelor din Londra pentru a-si dovedi suprematia...amandoi aflati in cautarea magiei supreme: aceea a teleportarii, motivata in film de descoperirea de catre Nikola Tesla a dispozitivului de expunere multipla...intrecerea a doi magicieni care si-au pus meseria deasupra familiei si chiar deasupra vietii...
Infinity pe 23 Septembrie 2013 02:32
The Prestige (2006)
Cam rar avem ocazia sa vedem un astfel de film. Este spectaculos prin magia oferita, are un scenariu foarte complex cu multe twist-uri bine realizate si bineinteles, actori de top. Obligatoriu de vazut si de revazut. Cred ca este cel mai bun film de acest gen.
anonymous.6229028630c4f pe 19 Septembrie 2013 22:24
vladimir84 pe 21 August 2013 23:58
Suspans si intensitate maxima de la inceput pana la sfarsit. Printre cele mai bune filme cu magicieni pe care le-am vazut. De asemenea distributia si interpretarea sunt magnifice.
tudor19messi pe 05 Iunie 2013 02:34
Superb
SUPERB............................................................
ginulet pe 11 Ianuarie 2013 00:46
mai bun ca iluzionistul
desi tratreaza acelasi subiect si au aparut in acelasi an (daca nu ma insel) the prestige este mult mai bun decat iluzionistul !
isy22 pe 21 Decembrie 2012 15:06
E foarte interesant filmu dar trebe sa fi si foarte atent ! e destul de greoi...
KarGo pe 03 Iulie 2012 04:21
Un film scris, regizat, jucat si realizat foarte bine. Mi-a captat toata atentia din primul si pana in ultimul minut. Este misterios pe tot parcursul sau iar finalul cat se poate de surprinzator. Merita vazut, revazut, recomandat, notat cu 10 si pus la favorite.
cO14corina pe 25 Iunie 2012 00:20
putin spus genial , un film care te tine in suspans tot timpul pacat ca nu sunt mai multe filme ca asta si mai multi regizori geniali ca Christopher Nolan.
puffulette pe 16 Mai 2012 22:39
Mi-a placut foarte mult acest film, in primul rans actorii sunt foarte buni si au jucat extraordinar, povestea e foarte interesanta si nu prea stii daca e real sau doar o iluzie, mi-a placut mult cum a aratat intamplarile si conflictul dintre cei doi... Finalul a fost unul foarte neasteptat si m-a surprins placut... Merita vazut
DiCaprio21 pe 13 Mai 2012 20:15
foarte bun filmul , un final foarte neasteptat si foarte interesant . filmul e obligatoriu de vazut.
diciluma pe 13 Mai 2012 15:12
un film despre magie si ce in spatele ei foarte bun . I-am scazut din nota pt ca l-au amestecat si pe Tesla in actiune .Parerea mea.
adyops pe 20 Aprilie 2012 14:43
Are you watching closely?
Capodoperă unul dintre cele mai bine realizate si gandite filme
babydoog pe 03 Aprilie 2012 11:48
Fara Cuvinte!!!!!
Un film senzational care lam vazut cred de 10 ori si mereu imi da acea emotie si acel suspans,distributia este una exceptionala fara care cred k filmul nu avea o asemenea stralucire,iar fel in care Nolan pune povestea in desfasurare e de-a dreprul Magik,cine nu la vazut Il recomand 100% iar cine la vazut,sa il revada,e un film prea bun........parerea mea!!!
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 08:56
de suspans de la început până la sfârşit Finalul ma lăsat complet şocat şi surprins
Andrei.Ciprian pe 06 Martie 2012 07:28
Magic!
Un film briliant.C.Nolan ne demonstreaza inca odata ce regizor talentat este.Un film foarte bine regizat,cu un scenariu bine pus la punct,o distributie de clasa si un final pe masura.Este un film complet.Obligatoriu de vazut
k-rissa pe 05 Martie 2012 17:52
unul din cele mai reusite si mai captivante filme din cate am vazut
MissAnnie pe 23 Februarie 2012 13:37
Extraordinar filmul. I-am facut si eu un review pe blogul meu. http://samacitesti.blogspot.com/2012/02/prestige-prestigiul.html
milito pe 23 Februarie 2012 02:41
orice truc este compus din 3 parti 1 Christian Bale 2 Christoper Nolan si 3 magia in sine THE PRESTIGE. UN film exceptional cu un final nemaipomenit . De asemenea si distributia filmului este excelenta poate si de asta e atat de bun.
emy_sinaia pe 15 Februarie 2012 17:48
Merita
Un film foarte bun, o rivalitate intre doi iluzionisti care merge la extreme, sunt dezvaluite si anumite mici trucuri din spatele scenei, actorii fiind la inaltime, nu e loc de plictiseala.
monicutzza pe 21 Ianuarie 2012 11:18
super tare
am vazut filmu asta aseara , mi-a placut foarte mult , un film foarte interesant... finalul a fost neasteptat , il recomand !!!!
un film care merita vazut :X:X:X:X:X

oanaella pe 03 Ianuarie 2012 15:58
Este un film senzational !
Nu e genul meu de film dar sa fiu sincera este unul care merita vazut. E putin incurcat si trebuie sa fii atent la detalii dar pe parcurs devine din ce in ce mai interesant.
ioanaro pe 15 Decembrie 2011 20:46
Un film impresionant cu final neasteptat.Trebuie vazut!!
sorinreddog pe 15 Decembrie 2011 01:40
We have magic!
Excelent,chiar ca e o magie de film,trebuie sa fi foarte atent,altfel nu prea intelegi mare lucru. Cred ca in viitor multe lucruri care ni se par astazi de domeniul magiei si S.F.-ului vor fi o normalitate,uitati-va cat a avansat tehnologia in doar cativa zeci de ani!

Cert este ca totul are o explicatie,nimic nu este ''abracadabra''!

daron75soad pe 26 Noiembrie 2011 19:28
E realizat de Christopher Nolan si asta spune totul.
tonymaestrul pe 21 Noiembrie 2011 18:03
un film prea marfa din punct de vedere al subiectului. Merita vazut
MNarcis pe 16 Noiembrie 2011 13:34
Un film superb din toate punctele de vedere, un film complex si care m-a captivat din primul minut, si un final extrem de bun! Nu am vazut pana acum vreun film regizat de Christopher Nolan care sa nu imi placa foarte mult!
Madara pe 15 Octombrie 2011 18:45
un film foarte bun ,un film gandit foarte bine!nota 10 din partea mea!
Danutz94 pe 06 Octombrie 2011 18:33
Capodopera!!!!
Deci nu am mai vazut un film asa bun de mult timp. pur si simplu merita vazut
M-Joy pe 24 Septembrie 2011 03:06
Wow! :O
Asta da! Un film plin de mister si magie, dar si foarte dramatic! Un film foarte interesant si foarte complex! Nolan ne face din nou sa amutim! Un adevarat geniu! Alaturi de Inception si The Dark Knight, acest trio, va ramane in istorie pentru originalitatea si complexitatea lui! Well done Nolan! :)
Alexandra21087 pe 25 August 2011 13:21
The prestige iti induce o stare speciala, te duce in lumea magiei.E complex din toate punctele de vedere. Merita vazut.
xerses pe 30 Iunie 2011 00:06
Un film foarte bun.Jocul actorilor este exceptional.De vazut.
Go1 2 3 4 5