Păreri The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

margott pe 06 Iulie 2012 19:30
Nu stiu daca mai e cineva care nu cunoaste povestea Annei Frank, micuta evreica moarta la 16 ani intr-un lagar nazist si care, impreuna cu familia ei si cu alte cateva persoane, s-a ascuns in podul unui imobil timp de 2 ani pentru a scapa de persecutia nazista. Anne Frank a devenit celebra pentru jurnalul pe care l-a tinut pe perioada cat a stat ascunsa si in care si-a insemnat toate gandurile si sentimentele ei in legatura cu tot ce se intampla in jurul ei. Povestea in sine e cutremuratoare, iar serialul BBC reuseste sa redea atmosfera claustrofobica, apasatoare, frustrarile celor nevoiti sa traiasca ascunsi, privatiunile de care sufera in tacere de teama de a nu fi descoperiti, lipsa spatiului privat si nevoia de intimitate fiind resimtite din plin intr-un mediu in care se hranesc doar cu speranta ca razboiul va ajunge intr-o zi la final. Din punctul meu de vedere, e un film care… citeşte
user-5c0c141bdbfb6 pe 08 Decembrie 2018 21:07
Ba frate am băgat contul si acum cand vreau sa l vad nu pot nu mi l da
user-5c0c141bdbfb6 pe 08 Decembrie 2018 21:07
Ba frate am băgat contul si acum cand vreau sa l vad nu pot nu mi l da
mihnea_badea pe 05 Februarie 2016 17:35
Acest film chiar merita vazut . Actorii joaca bine , recuzita pare reala si locatiile la fel. Eu stiam povestea Annei Frank , dar acest film m-a facut sa plang de am inundat casa . Nota zece merita . Este chiar foarte bun !!!!
SilverKnight pe 08 August 2012 13:45
Este incredibila povestea acestei familii, foarte foarte bun documentaroul. Aproape am plans la final:( Incredibil de TRIST cum se termina.... Impresionant cum visul ei de a devenii o mare scriitoare i s-a indeplinit intr-un fel, jurnalul ei fiind citit de milioane de oameni.