Păreri Thanksgiving

(2023)

Vinerea neagră

Luca_Rusu1 pe 01 Decembrie 2023 22:43
Un slasher interesant ce te tine in suspans pe tot parcursul filmului! Mergeti sa-l vedeti, 9/10:)
R_Afc pe 01 Decembrie 2023 12:58
Curcanul ars
Groaza și exagerarea funcționează decent împreună, însă de fiecare dată cînd filmul recurge la elemente de comedie cu replici prostești, nu reușește să se descurce, se simte gustul sintetic al curcanului.

Singurul fir al suspansului gravitează în jurul identității criminalului care comite un masacru, purtînd masca lui John Carver, primul guvernator al coloniei Plymouth și omul care a inventat Ziua Recunoștinței. Niciun fior, dar suficient de multă violență pentru umplerea cu sînge a unui bazin, ceea ce îi va face fericiți pe cei care vor să se sperie, la fel ca alcoolul de proastă calitate pentru oamenii străzii, nu mai uiți pe etichetă să vezi producătorul, ci pur și simplu bei.

Publicul care adoră otrăvirea ochilor prin intermediul unor secvențe respingătoare va avea parte de un festin. De la perforarea timpanului pînă la decapitări cu toporul toate sînt servite pentru plăcerea dumneavoastră sadică.

Dacă nu ghiciți imediat cine este ucigașul, înseamnă că nu ați văzut multe filme de categoria B care poluează scena astăzi și care în trecut nu ajungeau în cinematografe. Un final slab al sezonului halounistic din care „Saw X” a ieșit cîștigător detașat.

bainca pe 18 Ianuarie 2024 03:05
nota 8 bun
L-am terminat de vazut .Un film foarte bun de inceput de an , chiar daca este facut in 2023 , este primul vazut anul asta de mine .Un horror slasher cu o poveste bine facuta , interesanta cu actori buni despre ziua recunostintei , o regie pe masura doar este Eli Roth , mai are si o actiune bunicica.Merita vazut pentru mine care imi place genul , cu un strop de mister si aflarea criminalului .Poate nu este cel mai bun de gen vazut dar este suficient in ziua de azi printre atatea filme de duzina si prost filmate , ii ofer nota 8
xerses pe 08 Ianuarie 2024 22:19
Suspansul este mentinut continuu, iar scenele sangeroase iti cam dau fiori pe spate. Motivatia si criminalul sunt o surpriza totala.
6Patronul9 pe 24 Februarie 2024 17:49
Un slasher reusit,desi de la Eli Roth ma asteptam la ceva diferit,poate mai putin comercial. Oricum un omaj frumos adus filmelor de tipul seriei Scream. Sunt curios de sequel si ce mai putem vedea de la John Carver :D
analuminita01 pe 10 Februarie 2024 00:00
Horror total, bine că se oprește la un moment dat....
Un film bun pentru iubitorii de gen, actorii simpatici, dar cu final tragic. Seamănă puțin cu filmul "Masca de argint" criminalul atacă pe la spate, de după perdele și nu-ți dai seama decât în final cu cine stai de vorbă.

fotolist pe 09 Februarie 2024 22:40
Hm... Un horror clasic care nu prea iese din tiparul obișnuit! Un orășel american, Ziua Recunoștinței, etc... Unele scene par deprinse mai degrabă din seria aia de filme cu morți violente, "Destinație finală" . Finalul pare un pic mai alert, te mai ține în corzi.Actorii așa și așa,se străduiesc.