Păreri Saving Private Ryan

(1998)

Salvați soldatul Ryan

claudiu-daniel-lugoj pe 14 Iulie 2009 18:29
claudiu-daniel lugoj
Un film formidabil pentru mine va ramine o capodopera,un film bun ce a pus bine in balanta realizarea unui razboi, un film fantastic.
Vladut1994 pe 14 aprilie 2010 11:30
Nu inteleg cum poate sa fie clasat pe un asemenea loc in top-ul cinemagia.E un film de top 10 .
Dacianus pe 25 februarie 2015 09:29
Nu e chiar de zece. Copertile narative ridicole cu batranul exagerat de melancolic brusc si rudele lui penibile, dantura imbracata fals in stilul anilor '80-'90 a soldatului Ryan, unele faze de lupta un pic nerealiste .... Dar de un noua meritoriu, da.
justiceman pe 17 Iunie 2009 11:52
Film excelent! Imbina foarte bine trairile oamenilor aflati la limita dintre viata si moarte intr-un razboi animalic - SCAPA CINE POATE-Realitatea filmului este izbitoare- gloante suierand, bombe explodand, cadavre aruncate prin aer toate formeaza un peisaj veritabil de razboi.
MsTasty pe 20 ianuarie 2014 19:51
sunt curioasa ce gen de filme merita 10 din partea ta, daca asta merita doar 8...
sorinreddog pe 13 Iunie 2009 18:33
Incredibil!
Incredibil...Ce film am vazut astazi,o capodopera,magnific!
claudiu-daniel-lugoj pe 13 martie 2010 16:48
asa este,o capodopera.
defav pe 17 Februarie 2010 19:58
Extraordinar
Cel mai bun film de/despre razboi all-times; am zis si "despre" pt. ca arata toate implicatiile morale, sociale, etc ale razboiului. Cel mai mult m-au impresionat implicatiile si complicatiile emotionale ale razboiului (normal ca emotionalul la un film e cel mai important, dar nu intotdeauna in scenele de lupta s-a reusit in filme sa se redea drama, tragismul situatiilor). In cazul asta, din toate fazele memorabile ale filmului , nu pot sa uit faza cind americanul incoltit intr-o lupta corp-la-corp cu un neamt a tot sperat ca pina la urma lama cutitului nu ii va strapunge inima , e o scena terifianta , ceva de genul"iti vezi moartea cu ochii"-faza e oarecum lungita cu tot supliciul si disperarea la care e supus soldatul,dar realista, tocmai ca regizorul nu vrea sa menajeze spectatorul -ca in tot filmul dealtfel. Mai pe scurt FILMUL E foarte DUR, arata adevarata fata a razboiului,… citeşte
cojy pe 18 aprilie 2010 05:13
Simplu si frumos argumentat...imi place!
defav pe 18 februarie 2013 16:45
Theodor2011,poate am exagerat ca ar fi cel mai bun din toate timpurile, asa mi s-a parut la momentul acela. Totusi ,desi The Pianist e un film intr-adevar excelent despre razboi , drama unui om -evreu-de exceptie ,e mai mult "despre" razboi si nu e neaparat "de " razboi, in timp ce Saving...are ambele fatete , intelegi ce vreau sa zic.Nu am vazut celalalt film la care faci referire, nu ma pronunt .
cata_pytzy pe 03 Iunie 2009 01:19
nu stiu cum de are asa putine voturi dar sa stiti ca acest film nu se compara cu nici unu care a iesit pana acum de genul razboi si nici nu cred va mai fi depasit vreo data pt mine este cel mai bun film vazut vreo data
KuRuPt pe 24 iunie 2009 14:38
ai dreptate Cata.....mai dati mah si voi voturii.....k este o capodopera de filmm...10 starsss
twinkie pe 29 noiembrie 2010 15:26
nu inteleg cum un asemenea film poate avea 8.9...dupa mn ar trebui sa aiba peste 9.5 si aici si imdb
Chrys pe 17 August 2008 02:07
nu cred ca cele 5 oscaruri si le-au primit degeaba.e un film emotionant, cu mesaje morale(salvarea ultimului membru al familiei Ryan), dar care pastreaza intr-adevar amprenta "sufletului universal" american.Doar pentru ca nu a reusit sa satisfaca milioane de opinii, doar pentru ca s-a adresat numai unora, nu inseamna ca e mai putin reusit.
Dragoon13 pe 28 August 2009 18:23
excelent
un film bun c un regizor la fel de bun si cu un actor Tom Hanks in prim plan...merita vazut,niste scene exceptionale realistice ce captureaza atentia.
Mist pe 20 Mai 2009 14:19
Un film frumos,care merita vazut ...
Daca v-a placut va recomand si Taegukgi: The Brotherhood of War(:X)
Vizionare placuta!

claudiu.tamas93 pe 4 iulie 2013 00:34
Foarte bun Taegukgi, mi s-a parut chiar mai bun decat Saving private Ryan.
Mist pe 1 februarie 2014 00:37
la fel si mie
silz. pe 16 Mai 2009 10:01
film de nota 10
un film extraordinar, cel mai bun film despre razboi! incredibil a fost reprodus tot...
gladyeiter pe 31 Octombrie 2006 15:35
dupa parerea mea a fost,este,si va fi cel mai bun film de razboi din istoria filmelor.
incaderelibera pe 4 aprilie 2010 00:24
E un film bun, nu zice nimeni ca nu ar fi. Dar mai poti lasa loc si pentru altele :) Iti recomand Band of Brothers.
cucky pe 18 Ianuarie 2009 12:53
cel mai bun film cu razboi!!!nu am cuvinte!!bestial filmu!!!pacat ca nu se mai fac filme de genu!!!
Cristi Weed pe 26 Mai 2008 19:30
In opinia mea a fost cel mai bun care trateaza razboiul !

Tom Hanks este extraordinar , iar Steven este cel mai mare regizor ( nu va convine ce zic asta e , nu vreau sa aud comentarii ) , pe langa James Cameron !

Cele 5 premii Oscar acordate au fost pe deplin meritate ! ( cu toate ca americanii au incercat sa para ceva mai mult decat sunt : acei oameni milosi care sunt in stare sa se sacrifice cu zecile doar pt un om , aici imi cer scuze dak gresesc dar se cam inspira din Cei 3 muschetari : "Toti pt unu si unu pt toti" )

Raptor pe 06 Martie 2009 20:12
Va certati degeaba, ca de obicei...opriti-va, respirati putin....si apoi: Filmul acesta incearca si chiar reuseste sa reprezinte..intamplarile reale...daca nu stiati, documentati-va, si sa nu-mi spune-ti voi ca este un film slab sau prost, sentimentul care ti-l provoaca odata cu vizionarea lui nu este prezent la vizionarea altor filme(excluzand Pearl Harbor si Enemy at Gates)...cu siguranta...voi primi niste comentarii in plus..cu scopul de a ma face sa par ca habar n-am de ceea ce am zis...asa-i romanu'.Si sa nu-mi spune-ti ca sunt un copil de 14 ani nestiutor pentru ca, chiar sunt un copil de 14 ani...altceva nu ma mai intereseaza.
grecu ionut ctalin pe 17 Ianuarie 2009 10:59
un film care merita vazut chiar shi dupa a 3 vizionare
johnny cosero pe 16 August 2008 14:01
am vazut filmul si ii dau si 5 stele.
qqqqqqqqq........ ala are o problema cu americanii in general de tot le critica filmele asa de mult.
sa nu uitam k "mediocrul" ala de tom hanks e unul din cei 2 actori din toata istoria cinematografiei alaturi de spencer tracy care au luat 2 oscaruri la rand ( sa nu se inteleaga pt altii mai scurti la minte k ar fii singurii cu 2 oscaruri.sunt foarte multi dar cei 2 au reusit sa le ia la rand:P ).
acum sa trecem la alt mare om "mediocru" in conceptia lui qqqqqqqq........steven spielberg.
mda.cel mai mare regizor din istorie,filmele lui luate la un loc sunt pe primul loc in box office-ul american cu incasari de peste 3 mld usd.
intradevar qqqqqqqqq........,numai actori si regizori "mediocri" au americanii astia.
iti sugerez ceva.
dc nu te faci regizor sa vedem si noi filme bune facute de un regizor bun… citeşte

Theodor2011 pe 26 Aprilie 2016 20:55
Faptul ca Saving Private Ryan nu a castigat premiul OSCAR pt cel mai bun film al anului 1998 (The Best Picture) in dauna 'piesei de teatru' Shakespeare in Love mi s-a parut cea mai mare nedreptate facuta de membrii academiei americane de film in intreaga istorie a galelor OSCAR (din 1929 pana in prezent)
Shakespeare in Love, a fost cel mai slab film dintre cele 5 nominalizate in acel an la sectiunea cel mai bun film. Mai slab ca: La Vita e Bella si The Thin Red Line (CLAR). Chiar si filmul biografic+istoric Elizabeth mi s-a parut mai bun ca Shakespeare in Love
Saving Private Ryan, este UNUL DINTRE cele mai bune filme de razboi alaturi de alte filme celebre de acelas gen ca: Patton, Apocalypse Now, Platon, Full Metal Jacket, Black Hawk Down, We Were Soldiers si Letters From Iwo Jima
Regia perfecta a lui Steven Spielberg, prestatia lui Tom Hanks in rolul Capitanului John… citeşte

mihnea_aspru95 pe 27 aprilie 2016 01:16
Să sperăm ca filmul lui Christopher Nolan - Dunkirk (2017), să fie acel MOVIE care va egala sau chiar depăşi "Salvați soldatul Ryan". Chris Nolan este regizorul meu preferat. Nu m-a dezamăgit cu absolut nimic din ce a arătat pe ECRANE. E dificil sa-i gasesc minusuri in filme (dar cred ca are şi el câteva, că "de", nu cred că există un regizor perfect pe această planetă). Dar sincer, fără sa fiu un MARE fan al muncii sale, eu cred că Stanley Kubrick este cel mai bun regizor.
reivan pe 10 Septembrie 2011 17:36
Cel mai bun film de raboi clar este , una dintre cele mai bune drame , are mesaj , transmite emotii , si cu toaate astea nu are oscarul. Eu imi bag pula-n OScar , cum sa castige Shakespare in Love oscarul in favoarea acestei capodopere?Oamenii aia-s sanatosi la cap?
Gebeleizis pe 27 Aprilie 2011 01:01
Foarte bun, dar totusi supraapreciat.
Un film foarte bun, isi merita Oscarurile pe deplin, Tom Hanks mai face inca un rol foarte mare, dar cu toate acestea mi se pare mult supraapreciat.
Doar pentru ca americanii in sfarsit au reusit sa produca un film de razboi foarte bun nu inseamna automat ca "Saving Private Ryan" este o capodopera si trebuie laudat pe la toate colturile. Un film de nota 8, nu mai mult.
Daca vreti filme de razboi ( vorbim acum de Razboiul al II-lea Mondial) intr-adevar bune, incercati cinematografia rusa.
PS: Filme americane despre Razboiul al II-lea Mondial care merita apelativul "obligatoriu de vazut" si "un film de nota 10" ar fi serialele "The Pacific" si "Band of Brothers".

cojy pe 18 Aprilie 2010 05:01
O MARE GAFA
Nu filmul ci faptul ca Oscarul ptr cel mai bun film i s-a dat multinferiorului Shakespeare in love...tin minte si acum ziua cand am primit acest film ca si cadou de ziua mea (prietenii mei stiau ca sunt fan Schindler List si se gandeau ca imi va placea si noul film al lui Spielberg...nu s-au inselat).Dupa ce l-am vazut cap-coada, doua zile am revazut debarcarea trupelor...nu cred ca asa ceva va mai fi egalat vreodata...multi au vorbit (nu fara substrat) despre implicarea americanilor in razboaiele lumii...sa nu uitam un lucru esential:acest film NU ESTE FACUT NICI DE GEORGE W. BUSH,NICI DE NIXON,NICI DE REAGAN...e facut de regizori,producatori,artisti si e un protest impotriva razboiului...daca Tarantino a afirmat ca "Violenta ii produce orgasme intelectuale",ei bine,Spielberg nu a zis niciodata asa ceva.Ca si in Schindler List,a vrut sa arate razboiul asa cum e el:cu maini sfartecate,cu… citeşte
MariusDobrin pe 21 August 2003 14:03
"Sa meriti asta!"

Un om celebru a spus inca de acum multe sute de ani ca nu exista cuvânt care sa nu se fi rostit deja. Oarecum asemanator putem spune despre comentariile pe tema razboiului, generic, in particular despre filmele care trateaza acest subiect. Si totusi filmul premiat al lui Steven Spielberg, "Salvand soldatul Ryan" este exemplu de efort creator pentru a identifica nuante cu accent de inedit, despre care Jay Carr de la "Boston Globe" spune ca este "filmul de razboi care incheie toate filmele de razboi".
Razboiul mondial incheiat acum peste jumatate de veac este prilej de meditatie din perspectiva ideilor construite si indelung finisate in societatea civilizatiei actuale. Ce se mai poate spune despre razboi? Nimic nou si totusi ... Dincolo de orice alt argument este axioma cruzimii, a violentei fara margini, a crimei organizate care este o… citeşte

cojy pe 18 aprilie 2010 02:05
faptul ca sunt singurul care te-am votat sa insemne ca doar eu te-am citit?E laudabil ca ai scris tot acest roman cu cuvinte proprii...bv!
vald pe 12 Noiembrie 2006 20:10
cel mai bun film despre al-|| lea razboi mandial.totusi in unele parti e cap tras de par mai ales ca se sacriica 12 sau 13 soldati pt unu singur .
in afara de asta mi se pare un film realist si relativ bun.Ryan ala.... sa fim seriosi zau asa daca ii murisera toti cei 3 frati cred ca s-ar fi dus acasa imediat si nu ar fi sat sa moara ca un dobitoc.

cojy pe 18 aprilie 2010 05:11
Voi chiar nu aveti alta treaba decat sa scrieti tampenii aici...
cezarika21 pe 27 Iunie 2017 08:42
Secvențe brutale de război
Îmi vine greu să vorbesc despre ”Saving Private Ryan”, trebuind să ocolesc afirmațiile elogioase de genul ”cel mai bun film de război al tuturor timpurilor” și ”capodoperă” și afirmațiile denigratoare de genul ”gunoi propagandistic”. Evident, filmul nu se încadrează în niciuna dintre cele două categorii, plasate în marginile diametral-opuse ale grilei de notare. Steven Spielberg are ambiția de a crea epopei cinematografice, iar ambiția sa de a aglomera filmele cu imagini viscerale, dar și cu detalii nesemnificative te face să-ți pui frecvent întrebarea: ”Care este ideea?”.

”Saving Private Ryan” prezintă o porțiune mică, dar deosebit de importantă a celui de-al Doilea Război Mondial: Bătălia pentru Normandia, cea care a evidențiat supremația Armatei Americane și a contribuit decisiv la înfrângerea Armatei Germane.… citeşte

cetateanu pe 30 Octombrie 2010 19:50
De la primele sale filme, Steven Spielberg a demonstrat un talent cinematografic aproape supranatural, indeosebi in a crea suspans si a folosi efecte speciale – o calitate pe care publicul a apreciat-o intotdeauna. Dar succesul impresionant al unor filme timpurii precum “Falci” (1975) si “Intalniri de gradul trei” (1977) – care au contribuit la inchegarea mentalitatii comerciale a Hollywoodului contemporan – a stricat intr-o anumita masura reputalia lui Spielberg. Dorindu-si sa fie respectat, Spielberg a stiut intotdeauna ca filmele sale vor fi considerate numai forme de distractie populara si exercitii de virtuozitate tehnica.
Regizorul a incercat totusi sa-si largeasca orizontul cu filme mature precum “Culoarea purpurie” (1985) si “Imperiul soarelui” (1987), dar abia filmul despre Holocaust “Lista lui Schindler” (1993) i-a satisfacut si pe spectatori, si… citeşte

Rallu..Danielle pe 17 Iulie 2014 00:48
EXCEPTIONAL
Saving Private Ryan este cu adevarat o capodopera. Imi plac foarte mult filmele legate de razboi,iar acesta sigur face parte din filmele mele preferate. Este un film cu adevarat formidabil. Gratie regizorului!!! Il apreciez pentru acest film absolut extraordinar. Distributia este mai mult decat perfecta,actorii interpretandu-si rolurile intr-un mod remarcabil. Nu am cuvinte,doar aplauze pentru acesta minunata capodopera. Nota 10 cu felicitari !!!!
narcisson pe 18 Mai 2014 13:54
Dupa parerea mea, este cel mai bun film de razboi all time, este o capodopera a genului. Steven Spielberg a reusit sa creeze un film foarte realist, dur, dar si emotionant in acelasi timp. Pelicula expune toate implicatiile razboiului: morale, sociale, daune si asa mai departe. Desi filmul dureaza aproape 3 ore, prestatia excelenta a actorilor il face sa para mult mai scurt. Tom Hanks reuseste un acting de exceptie, pentru care isi merita cu prisosinta Oscarul. De asemenea si ceilalti actori sunt in nota filmului. Per total, este un film impresionant, ne arata razboiul cu toate fetele sale si merita cu varf si indesat premiile primite de-a lungul timpului. Il recomand cu cea mai mare placere pentru iubitorii genului, merita sa va pierdeti 3 ore din viata. Nota mea este 9-Obligatoriu de vazut.
Raddu pe 02 Februarie 2012 12:41
Tom , Tom , Tom Hanks
Cred ca este cel mai complet si cel mai bun rol al lui Tom Hanks. Trateaza foarte bine drama razboiului si incearca in acelasi timp sa spele imaginea de tirani a conducatorilor armatei SUA. Filmul e impresionant prin detalii , si slabutz prin accentul pus pe poveste. Povestea se pierde uneori in amalgamul de evenimente care mai de care mai interesante ce-i drept. Imi place totusi faptul ca incearca sa arate faptul ca uneori conteaza mai mult impulsul soldatului decat misiunea pe care o are. Foarte bun filmul prin prisma desfasurarii evenimentelor si a actorilor. Primeste de la mine 8 pe cinemagia si un 8.4 in viziunea mea.
FreakDoll pe 17 August 2011 04:23
Initial nu aveam tragere de inima sa revad acest film, vizionat prima data acum multi
ani, dar pana la urma am avut inspiratia s'o fac.
Am mai vazut cateva filme care trateaza acest subiect, dar acesta mi se pare cel mai
bun dintre toate.
Inceputul filmului ne arunca direct in mijlocul actiunii, pe frontul de razboi, ochiul
spectatorului nefiind menajat nici macar o secunda. Corpuri zboara peste tot, membre, oameni spintecati, cu matele iesite, un tablou dur, dar realist. Doar vorbim despre razboi.
Actiunea principala incepe odata cu primirea ordinului ca soldatul Ryan sa fie gasit
si trimis acasa, dupa ce fusese parasutat nu in locul stabilit, ci Dumnezeu stie unde.
De ce era atat de important soldatul Ryan? Pentru ca ceilalti frati ai sai, trei la
numar, murisera pe diferite fronturi, iar intoarcerea macar a unuia dintre ei acasa… citeşte

kakapiciu pe 16 Mai 2011 21:06
Un film foarte bun in care se arata ce inseamna razboiul si cat de mult conteaza fiecare om in parte. Felicitari!
titihenry pe 09 Mai 2010 15:35
cel mai bun film despre razboi facut vreodata....merita fiecare minut din acest film.
Matrix pe 21 August 2003 14:03
Cel mai bine realizat film de razboi, cu scene de lupta senzationale. Cu siguranta debarcarea va intra in istorie (si in cea a filmului).
Din pacate doar atat pentru ca scenariul e subtire si tras de par.
Un Spielberg ca in zilele lui bune.
De vazut!

nepoate pe 08 Iunie 2011 14:18
genial!
cel mai bun film despre razboi cu un tom hanks de neuitat .10+!!
lili22 pe 26 August 2014 06:00
bunicel , dar cu lipsuri
Am numarat vreo doua greseli pe parcurs, cea cu bratul smuls.Cind un proiectil iti smulge bratul nu mai poti sta in picioare si sa iti iei bratul pierdut cu cealalta mina e imposibil, pentru ca ai o hemoragie infioratoare, pierzi mult sange etc.Chestia cu oceanul inrosit e stupida.O piscina s-ar fi putut inrosi, dar un ocean nu, ca doar nu intreaga armata americana si-a pierdut singele, un om are 5 litri de sange.Dar poti muri si pierzind 100 ml. sange, sa zicem ca esti impuscat in cap.
Iar povestea cu recuperarea unicului fiu al familiei Ryan e slabuta rau.Era razboi, oamenii mureau pe front si ei umblau brambura prin Franta cautind un Ryan, ma mir ca nu au gasit 5-6 sa-i trimita pe toti acasa.Asa e in razboi?Halal eroism.Tare faza in care Tom Hanks pleaca pe jos , cu pusca in brate sa il caute pe Ryan, ca Franta era un sat pe atunci.
Spielberg nu imi place.

davil pe 20 august 2016 01:33
Recunosc, e prima data cand cam apreciez pozitiv ceea ce spune antevorbitoarea; mea cupla:)) Poveste neverosimila (muschetarii cu "all for one", tradus in franceza, era mai de "capa si spada", se potrivea mai bine)...Eroism dus la absurd la americani (de parca nemtii, fiind d-ai lu' Hilter, nu erau in stare si de d-astea, puteau sa face ce faceau doar ca personaje negative)... Ca fond vizual la piesa de Metallica merge... totusi, "Enemy at the gates" e mult mai serios, mai realist (scena traversarii e memorabila... ca si tensiunea urmaririi intre protagonisti, si toate cele de se intampla..chit ca si ala se termina, in pur stil american, cu "happy..."dar macar are esenta, continut, nu muti pe final, are substanta) Ar trebui, totusi, sa ne invete arta asta cinematografica cum ca razboiul nu e joc pe calculator... ca gloantele, in lumea reala, mai si omoara, mai sunt si tragedii; fara "happy" in final... Filmu' e de vazut, da' nu e memorabil...e cam neverosimil, cam propagandistic in subiect... chit ca T. Hanks face rol mare, naratiunea e cam de "1001 de nopti"... (alta era situatia daca aratau ca Estu' i-a asteptat pe americani vreo juma' de secol...acolo, nu mai iesea cu happy end, ca nu ajungea intr-un film, trebuia sa-l faca serial)
strauss77 pe 9 mai 2018 20:50
este un film de exceptie, votat dupa 20 de ani in top 3 filme de razboi.....daca ati fi fost atenti ,soldatii trimisi in recuperarea lui Ryan, au murit pt. cu totul alte obiective ,nicidecum pt.recuperarea soldatului!!! Salvati soldatul Ryan ,e un fel de "casus-beli " pentru a arata eroismul soldatului american in WW2.
andreiclawhammer pe 30 Iulie 2006 03:57
Un film excelent datorita atmosferei de razboi dar nu si a plotului principal,felului in care este filmat,regiei,imaginii,montatjului,coloanei sonore,costumele si... cam atat.
Poveste interesanta dar incredibil de stupida, cu alte cuvinte induiosator dar neverosimil,americanii astia tare viteji si patrioti or fo mai mai...ei or castigat razboiul...lol,mhda fara ei ce ne mai faceam oare!? au venit americanii sa ne slaveze,mha lashi!?cum or sarit ei sa ajute o baba la ananghie...Anyway senzatie aceasta de "eroi de razboi la cu sacul" este dublata ,din pacate si de o prestatie destul de slabuta a actorilor de prin preajma lui Hanks asta,care se obsearva ca nu prea stiu ei cu ce se mananca "cut off behind enemy lines"...deh cu o floare...errr scuze doua,nu se face primavara,nu de alta dar acuma am vazut ca mai apare si sbielberg prin peisaj...Adica totusi poa sa-mi explice si mie cum… citeşte

adrian_beldean pe 26 februarie 2010 21:30
fa tu unu daca esti asa destept.intr-adevar e cam irealist faptul ca superiorilor din armata americana le pasa de o amarata de femeie careia i-au murit 3 copii si mai are doar unul si ala cine stie pe unde prin razboi.dar filmul e super iar tu esti bolnav:ce ai cu americanii?daca nuti plac nu te mai uita nici la filmele lor.nici eu nui iubesc,nu visez sa ajung in america,dar nici chiar asa ant-american nu-s
cojy pe 18 aprilie 2010 05:09
Prietene,exista un proverb ce tie ti se potriveste cu prisosinta"Doamne mare ti-e gradina si multi prosti ii sar gardul...si tu Doamne nu intelegi de ce...ca doar ai lasat portile larg deschise".Citind ceea ce ai scris cad intr-o dilema:Care-i mai prost?qqq sau tu?...si vad ca nici gramatica nu te scoate afara din casa...nu vrei tu sa faci un bine tarii si sa stingi lumina cand ne parasesti???
blackmore pe 25 Iunie 2019 09:52
O mizerie de film de razboi american , nici nu e de mirare avand in vederec ca e regizat de forma inferioara de viata Steven Spielberg , cu un subiect inventat ca in toate mizeriile de filme de razboi americane , pt ca ei necastigand niciun razboi nu au ce se lauda
Mariannaa pe 31 August 2014 18:47
Impresionanat
Unul din cele mai bune filme ale tuturor timpurilor, un film absolut exceptional. Reusesti sa traiesti fiecare emotie a fiecarui personaj, fiecare durere, fiecare frustrare si de asemenea fiecare lacrima. Din pacate, Saving Private Ryan este una din victimele premiilor Oscar, adica acest film merita usor Oscarul in fata filmului Shakespeare in love.
zse pe 27 Decembrie 2009 22:27
Uauuuuuuuuuuu!
Foarte tare inceputul, chiar am ramas socat de efectele speciale folosite, dupa care filmul o lasa un pic mai moale, ca pe la sfarsit sa fie totalmente hollywood-ian...Pacat!
mu_zz_i pe 17 Martie 2006 18:41
O capodopera a dramelor de razboi cu un actor in rolul principal care nu poate fi imitat de nimeni, Tom Hanks. Acest film alaturi de Pearl Harbour mi se par a fi cele mai reprezentative pt dramele de razboi. Se pune in primejdie viata acelui grup de soldati, prin salvarea lui "private Ryan", pt a nu se ajunge la disparitia intregi familii Ryan (la moarte celor 4 frati, ramasi singuri cu mama, si pt salvarea unicului ramas in viata pt a mai stapanii tristetea mamei fata de pierderea fiilor). Aceasta cred ca este cea mai simpla explicatie pt sacrificarea acelor eroi in favoarea "tembelului", nu-i asa qucui... aaa, pardon, qqq!?
mu_zz_i pe 21 august 2003 14:03
5 oscaruri. Nici nu mai trebuie sa zici ceva. Bine ca ai obosit, pt ca poate iei si tu o pauza.
mu_zz_i pe 21 august 2003 14:03
Cucui, iar am gresit, qqq dar ce te-ai mai suparat. Cred ca a crapat tastatura de ura si nervii tai, lasa ca trece. Tu zici ca sunt un copil, asa zici si crezi tu, sunt un copil care iti da un sfat: nu te mai supara din orice pt ca ai sa vezi ca in viata sunt lucruri mult mult mai importante. Poate ca deja stiai asta dar ti-am spus si eu. Iar de www. de ce te-ai mai luat pt ca el nu ti-a spus ceva rau. Chiar ti-a facut rau ce a zis el. Eu unul nu ma supar pt ca mi-ai spus sti-tu-cum. A zis un moderator si mai rau dar nu am facut amandoi ce faci tu. In fine eu imi cer scuze fata de tine si de acel moderator. Nu mai zic nimic rau pe acest forum. Iar despre film: a fost, este , va fi un film de nota 10.Pa .
radu0594 pe 22 Decembrie 2010 11:33
Decorul,atmosfera si sunetul sunt extraordinare dar dupa parerea mea actiunea se intinde prea mult iar filmul devine pe parcurs din ce in ce mai neatractiv pana spre final.Sfarsitul este foarte inspirat iar cred ca asta face tot filmul.
Ammelie pe 20 Aprilie 2010 23:50
Saving Private Ryan
Pe imdb l-am notat cu 9/10, totusi la vreo 10m ani de la prima vizionare (si vreo 3 de la ultima), i-as scadea nota la 8/10. Stiu ca mi-a placut foarte mult cand l-am vazut, insa timpul trecut mi l-a sters din amintire. Vreo 2 scene mi le amintesc, si pe acelea abia. Si cu'memorabilitatea' este una din conditile pt a declara un film 'bun' ii dau un 8/10 si imi propun sa il vad din nou.
alex_il_fenomeno pe 21 Ianuarie 2014 15:55
„When it’s the last time you felt good about anything?”
Un film de-a dreptul monumental, asa cum nu mi-as fi inchipuit pana sa il urmaresc, in ciuda locului bun ocupat in topul 250 imdb si a recenziilor pozitive, premiilor si atentiilor de care s-a bucurat in ultimii ani. Insa acestea sunt doar lucruri neinsemnate in comparatie cu emotiile pe care acest film le trezeste in tine, unele atat de puternice, mai ales spre final, cand te lasa fara cuvinte prin deciziile luate de protagonisti, pe cat de surprinzatoare si irationale, pe atat de frumoase...Pe langa poveste, trebuie sa admiram si jocul impecabil al unor actori de referinta, ca Tom Hanks, Vin Diesen, Matt Damon, efectele de decor si cele speciale, soundtrackul magic, ce ne aduce si mai bine in atmosfera si tensiunea din productie, cat si regia magistrala, semnata de unul dintre cei mai mari cineasti pe care i-a dat cinematografia, Steven Spielberg, ce ne oferea alt film de referinta din… citeşte
Ovidiu239 pe 01 Iulie 2013 00:55
Tragedia unui razboi
Filmul este o ecranizare exceptionala, marca Steven Spielberg, a celui mai mare razboi din toate timpurile, combinata cu o operatiune de salvare, si uite rezultatul: 5 premii Oscar si nota mare pe IMDb. "Saving Private Ryan" a castigat atat publicul de rand, cat si criticii din intreaga lume, dar a fost trecut cu vederea la cea mai importanta sectiune de la Oscar, cea de "cel mai bun film". Pe mine m-a atras inca din primele minute si nu m-a plictisit deloc (desi a tinut aproape 3 ore), chiar a avut multe momente de suspans si tensiune. Pentru mine va ramane un film memorabil, ca si altele ale lui Spielberg, care a si castigat un bine meritat Oscar. De remarcat distributia si prestatia buna a actorilor, in frunte cu (capitanul) Tom Hanks, care semneaza unul din cele mai bune filme ale sale cu aceasta ocazie. Fara indoiala un film obligatoriu de vazut si de ce nu si de revazut, fara… citeşte
ciprian34 pe 06 Iunie 2013 20:34
Sincer pe mine filmul nu m-a impresionat ca pe altii,e un film tipic american care incearca sa supraaprecieze valoarea armatei americane cum am vazut in atatea filme.
VIBERS pe 16 decembrie 2015 01:08
Daca pe tine nu te-a impresionat scena debarcarii, atunci chiar nu-mi dau seama ce te-ar mai putea impresiona.Un film cat se poate de real lipsit de cliseele unui film de duzina gen comando.
JuanRuben pe 25 iunie 2017 15:19
Du-te cauta hentai, ca alea o sa te satisfaca ! Nu stiu cum pana mea au unii creier in cap dar nu il folosesc ...
Ghemot pe 11 Aprilie 2013 18:32
Unul dintre filmele extraordinare ale lui Tom Hanks!!!!!!!!!!!!!!!
Gable pe 06 Martie 2013 20:53
Un film marca Steven Spielberg,o copodopera,apreciata de critici,in adevaratul sens al cuvantului.
deadlord pe 25 August 2012 16:28
Dupa parerea mea este cel mai bun film cu razboi. Povestea este absolut superba.
dicken pe 07 Aprilie 2012 14:34
joc
hmmm seamana mult cu, call of duty 2.............................................................................
c_vasi23 pe 15 iulie 2012 10:53
scena cu podul daca nu ma insel?
dicken pe 27 august 2012 00:15
si faza cu antena aia mare...si la inceput pe plaja etc.
Paushan pe 29 Noiembrie 2011 22:53
CAPODOPERA!!!
Un film care va ramane unul din cele mai bune facute vreodata dupa relatarile unui razboi crud...
mihai.mitza26 pe 10 Septembrie 2011 20:23
super
un film care m-a tinut cu sufletul la gura pana la sfarsit ! arata realitatea din razboaie . SUPERB!
DiCaprio21 pe 19 August 2011 10:03
acest film este obligatoriu de vazut nu ai cum intr-o viata de om sa ratezi un asa mare film ca acesta , tom a jucat exceptional . super
Crist11 pe 05 Iulie 2011 23:04
Frumos film, merita cateva premii frumoase...............