Păreri Planet of the Apes

(2001)

Planeta maimuțelor

cristy2010 pe 28 August 2010 22:25
L-am vazut de 4 ori si tot nu ma mai satur de el de cate ori il vad , il vad cu aceeasi placere! Foarte bun si atat 10!
bizonul pe 4 iulie 2014 07:26
Inseamna ca ori adormeai, ori vorbeai la telefon ori aveai diarie , ptr. ca altminteri nu se explica. Pe vremuri , cand eram copil si nu exista Tv. iar filmele veneu cu "caravana" , am vazut filmul Tudor de 8 ori. A fost primul film care aparuse atunci in localitatea noastra si mare curiozitate pe copii . Dar tu sa vezi un film SF de 4 ori si sa "nu te saturi", este straniu.
Dimz pe 22 august 2014 16:54
cristy2010 iti recomand seria din 1968-1973.
rodriguez pe 17 Septembrie 2010 09:55
Filmul asta m-a determinat cand merg la gradina zoologica sa cumpar cei mai buni pufuleti pentru maimute,una dintre maimutele de la zoo era sa-mi fure aparatul foto pentru a face un reportaj despre Romania! Sunt sigur de asta! Am intrebat-o daca este pe bune iar raspunsul a fost ca maimutele vor sa-l dea jos de la putere pe Base iar pe boc sa-l angajeze mobilier pentru ca este pitic !
_qwart pe 2 iulie 2011 21:24
Ai probleme frate...
stasaploua pe 25 mai 2013 11:08
:))) tare
alex_il_fenomeno pe 15 Iunie 2011 16:05
nu ma asteptam sa vad un film atat de bun ! actiunea excelenta , actorii fabulosi , efectele speciale au fost realizate de adevarati profesionisti , iar suspansul nu a lipsit deloc ! in schimb m-a intrigat sfarsitul , care ar da oportunitatea unei continuari !
Matrix pe 03 Octombrie 2003 11:04
Un film interesant la care nu m-am plictisit deloc. Tim Burton creaza din nou o atmosfera deosebita. Scenariul interesant, machiajele de nota 10 iar finalul ... Din nou un rol magnific facut de Tim Roth, daca putem spune asa ceva, din spatele mastii.
Asteptam continuarea.
Chiar asa, de unde au aparut caii? Si cum stia aparatul de la bordul navetei sa contorizeze anii la trecerea prin furtuna?

lobby001 pe 09 Decembrie 2010 19:56
Filmul este bunicel ,dar finalul a fost cam ciudat.
MIRCEA_mircea pe 05 Aprilie 2009 22:38
Un pumn dat orgoliului rasei umane!...care e pusa pe alt loc decat no.1
2Pirates2 pe 30 iunie 2010 11:29
Hai bai frate ca nu suntem orgoliosi numai americani sunt. Astia cred ca stiu totul si ca-s cei mai tari. Mai bine nu am fi co lonizat America, atunci nu ar fi existat. Hollywood si Bollywood ce as vrea sa existe si un Franceforêt sau Русскийлес sau Romaniapadure ce tare ar fi fost. Americani astia distrug lumea.
Ovignat pe 11 iulie 2018 18:32
Vezi prost, tinere! Fara romani, nu puteai scrie (Petrache Poenaru), nu puteai zbura (Vlaicu, Vuia, Coanda) etc., iar tu vorbesti de drepturi??? Ce drepturi ai tu? Doar sa mori, asta e sigur! In rest, ti le iau prostanacii nostri de conducatori!
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 12:28
fff bun
imi amintesc knd eram mica i l-am vazut pt prima data nu am putut sa il uit. Cu adevarat un film grozav cu un subiect mai mult dekt captivant si nu mai spun si de finalul neasteptat ....obligatoriu de vazut!
cezarika21 pe 12 Iulie 2018 06:55
Un remake interesant, dar fără sclipire
„Planet of the Apes” al lui Tim Burton este un omagiu adus filmului original din 1968, fără intenția explicită de a-l concura sub niciunul din aspectele sale artistice. Nici nu poate fi vorba de așa ceva din moment ce creația artistică a lui Franklin J. Schaffner, cu Charlton Heston în rolul principal, a intrat deja de mulți ani în categoria filmelor memorabile din istoria cinematografiei. Ce vrea să reprezinte filmul lui Tim Burton în acest context? Nimic mai mult decât un remake corect, care să readucă temele vechi în atenția publicului contemporan.

Privit din această perspectivă, filmul din 2001 nu coboară ștacheta seriei cum au afirmat cu malițiozitate unii critici obișnuiți să găsească hibe până și capodoperelor, reușind să evidențieze, poate mai puțin pregnant, caracterul distructiv al comportamentului uman.

Cu toate… citeşte

PersonalJesus pe 14 Iulie 2012 18:02
bunicel remake-ul, dar originalul din 1968 este o capodopera! cel din 1968 e obligatoriu de vazut , o sa va puna pe ganduri
Manusa pe 03 August 2011 17:12
Este un film buna care mi-a placut. Are o poveste interesanta. Finalul mi-a placut cel mai mult, acea faza cand se intoarce acasa pe Pamant.....gaseste cu totul altceva decat s-ar fi asteptat sa gaseasca :)
xerses pe 02 Iulie 2011 18:29
Un film extraordinar ce nu trebuie ratat.Interesanta perspectiva pe care ne-o aduce in fata povestea filmului.
kakamo pe 10 Martie 2011 21:07
exista continuare
chiar ma intreb de ce nu au refacut si continuarea
Psychoprincess pe 22 Mai 2010 20:21
genial film bourton e chiar genial......cred ca a fost primul film regizat de el pe care l-am vazut.............................sau a fost edward ,maine de foarfece_?hihihihihih
pada pe 17 Iulie 2009 16:50
pada
mia placut mult filmul asta,la sfarsit maimuta aia ajunge presedinte.bun filmul.
Ella.15 pe 03 Aprilie 2012 18:24
Impinsa de curiozitate cu privire la Tim Burton,am dat peste filmul copilariei mele,vazut de cel putin 4 ori.Burton e un geniu.
Andrei.Ciprian pe 28 Ianuarie 2012 08:28
Un SF bun!
Un film cu final memorabil care pur si simplu iti intra in mine.Cu un un Mark Wahlberg intr-u forma buna si cu o actiune buna care nu te lasa sa te plictisesti,filmul este unul bun.Mie personal mi-a placut si consider ca merita vazut!
FoxHound pe 02 Iulie 2011 22:23
Planet of the Apes !
Dupa cele cinci serii din 1968-1973, acest film aduce o noua ipoteza de lucru in aparitia planetei maimutelor.Daca in prima serie maimutele au devenit animalele de casa ale oamenilor in urma decimarii cainilor si a pisicilor de catre un virus necrutator si mai apoi prin revolutie au ajuns stapanii oamenilor, in noul film din 2001, maimutele au evoluat din specimene de laborator pregatite pentru zborul spatial.Doar ca maimutele au evoluat la forme aproape umane in doar cateva mii de ani, ceea ce mi s-a parut cam fortat ca idee. Finalul face lucrurile mai incurcate, statuia parintelui Americii fiind o maimuta, masinile de politie conduse de maimute, reporterii maimute etc. Si ne punem intrebarea o fii un univers paralel sau un viitor alternativ ?
Chiar daca il eclipseaza veche-a serie, e un film ce merita totusi vazut.

ooo333 pe 18 Septembrie 2010 13:44
Un film cu o idee buna , insa maimutele aratau cam ciudat , pe parcurs filmul devine tot mai plicitisitor ,Mark Wahlberg a jucat excelent dar se pare ca nici el nici regia lui Tim Burton nu au fost de ajuns ca acest film sa fie bun .
Iamsaved pe 17 Septembrie 2010 23:00
Daca nu as fi citit ca acest film este de Tim Burton,cu coloana sonora Danny Elfman si Helena Bonham Carter in distributie nu mi-as fi dat seama...Un film cu o idee buna(desi foarte des intalnita) dar cu o realizare nu chiar atat de buna,filmul nefacand nici un sens la unele faze,in schimb finalul e bunicel
max pe 09 Ianuarie 2009 12:29
Partea a doua nu a aparut, nici macar nu se filmeaza la ea, desi prima parte a lasat lber unei continuari. Pacat, pentru ca I parte a fost excelenta!
Dragosh02 pe 03 Ianuarie 2009 23:39
Geniala idee...o viziune destul de interesanta. Pacat de final,k s-a stricat dupa parerea mea...(mi-a stricat toata teoria conform careia maimutzele evoluau l-a fel k si omul,treptat, tratau fiinta "om" k pe un animal(sau sclav)care ii ameninta propia specie-ceva asemanator cu omul,la inceputuri,pana in epoca moderna,dar asta nu inseamna k copia exact istoria omenirii...).Si blitz43,tin sa te lamuresc k actiunea are loc pe 2 planete diferite(cel putin),prima cu siguranta nu e pamant(pt k astronautii si zic,k au aterizat pe o planeta pustie,nelocuita-iar ei nu apucasera sa fie afectati de furtuna),dar a 2-a, nu stiu ce sa zic,pt k lui harta ii arata pe radar k se indreapta spre planeta "Earth"...K idee finala,filmul merita vazut,doar de dragul ideii.
claudiu-daniel pe 22 Mai 2008 08:34
un film de referinta extraordinar sf unul din cele mai bune care sau facut vriodata la fel ca ziua independentei
into_the_labyrinth pe 27 Decembrie 2018 00:24
”The Planet of the Apes” a fost unul dintre primele SF-uri pe care le-am văzut, cu mult timp în urmă, şi încă de pe atunci m-au impresionat scenariul şi realizarea. Adică scenariul ar putea părea simplist până la un punct, ar fi vorba practic de o inversare de roluri între oameni şi maimuţe (sau, în fine, o specie derivată din maimuţe), dar partea cu baza ”Calima”, strămoşul ”Semos” şi mai ales cu călătoria în timp, care făcea unele lucruri aparent de neînţeles, mi s-a părut foarte ingenioasă.
Nu mai ţin minte exact cum era realizat primul, aşa că nu pot face o comparaţie, dar din ce îmi amintesc sunt respectate punctele esenţiale ale poveştii, inclusiv sfârşitul cu adevărat şocant.
Ecranizare după Pierre Boulle, am fost curios să văd această producţie şi fiindcă regia îi aparţine lui Tim Burton, un regizor pe care… citeşte

MikkaelWolfganger pe 23 Ianuarie 2013 10:01
La ce distributie si regizor a avut ma asteptam la o capodopera, cand colo o doar un film de actiune pentru un public minor.Cred ca asta e cel mai prost film al lui Burton.
Tweeknax pe 13 Octombrie 2011 08:23
Cel mai prost film al lui Tim Burton. Un remake inutil.
Sergiu.Lobont pe 12 Octombrie 2010 20:18
Cam singura scanteie prin care se evidentiaza filmul e calatoria in timp cu care se joaca scenaristul. Nu am vazut inca prima serie ca sa pot face o comparatie insa sper sa fie peste acesta.
Ned pe 30 Mai 2002 00:00
pe o planeta pe care ajunsesera doar oameni si maimute, de unde au aparut caii? si nu erau putini....
crome pe 17 Iunie 2022 13:54
E ok filmul ,prefer ecranizarile mai recente notq 7
VanHelssing pe 09 Mai 2020 18:15
-Splendid film! Tim Burton mereu în formă artistică de calitate!
Salbaticul pe 28 Aprilie 2019 16:30
50 caractere,50 caractere,50 caractere,a scăpat de dracu',a dat de mă-sa=7.
anonymous.618949fb55833 pe 17 Februarie 2019 23:16
mircea.gindu pe 08 Decembrie 2018 12:16
Un nou surogat
Nu-mi plac remake-urile. Se stoarce lămâia.. Seria originală din anii 70, face toţi banii..
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Februarie 2018 00:49
Cel mai bun film despre planeta maiemutelor.Dupa parerea mea e cel mai bun.
danut_iulian pe 13 Noiembrie 2017 14:04
Un film foarte bun mia placut mult as putea spune ca este unu din cele mai bune filme sf din acel an.
mihai_papuzu pe 04 Iunie 2017 02:47
Bunicel
Un film bun , cu momente bune, dar care putea fi mult mai bun. Din punctul meu de vedere, dacă tot au făcut acel final, ar fi fost normală o continuare. Dar , seria inceputa in 2011, continuata in 2014 si la care urmeaza sa apara un nou sequel este mult mai buna.
Ce am ramas din acest film este finalul, cate totuși nu se explica dintr-un motiv foarte simplu.
SPOILER !
Am vazut cu totii atatea filme despre calatoria in timp , iar ideea clara este despre calatoria in trecut, ale carei efecte pot schimba viitorul. Daca ar fi calatorit in 1800, ar fi omorat pe cineva pe acolo si apoi s-ar fi intors in prezent, da, ne puteam astepta la schimbari . Dar asa, cum ar fi putut sa ajunga Thade vreun zeu in prezent, daca el ar fi aparut doar peste 3000 de ani? Calatoria in timp este exact despre asta: calatoresti in trecut si schimbi cursul evolutiei , nu invers.
Dar… citeşte

alyn.alyn pe 31 August 2013 12:37
Bunicel, nu impresionant dar bunicel, nu e chiar pierdere de timp
catasmile17 pe 09 Februarie 2013 16:16
Un film foarte bun cu o poveste captivanta si interesanta. Finalul ii cam surprinzator.
deadlord pe 09 Septembrie 2012 20:30
Un film bun, dar nu la fel de bun ca cel original...................
hk3lyn pe 20 Ianuarie 2012 20:25
_MISTO
Am vazut Planeta Maimutelor de foarte multe ori...si mereu mia placut ..nota mea e 9
andreea7214 pe 12 Ianuarie 2012 19:08
Imi place foarte mult povestea , mi se pare interesanta o lume a maimutelor , unde oamenii sunt tratati asa cum tratam noi maimutele de multe ori , parca un pic mai dur totusi ...mi-a placut si filmul in sine , deoarece e regizat de regizorul meu preferat , Tim Burton , si ma mir putin totusi ca nu a jucat Johnny Deep ...
Ariel6 pe 02 Iulie 2011 21:02
Ma uit chiar acuma la Tv la el, l-am vazut de vreo 3 ori , dar il urmaresc de fiecare data cu placere. Este un film bun ! Mi-a placut sfarsitul, pacat ca nu exista o continuare. Am vazut ca apare acum in 2011 un film " planeta maimutelor" , dar din pacate nu este o continuare a acestui film.
chiba_florin pe 13 Ianuarie 2011 22:29
zuuper !!!!!!!!!
o varianta apocaliptica a omenirii...
... fascinant

nightmare28 pe 17 Septembrie 2010 18:18
Un film frumos da daca tot a avut finalu ala era frumos inca unu da...e bine si asa
legolas05 pe 10 Iunie 2010 14:51
este foarte frumos filmul.......de cum mam uitat prima data la el mia placut
cezy09 pe 09 Ianuarie 2009 00:03
Oameni buni vatzi dat destul k parerea despre acest film dar ce ma intreseaza pe mn este dak a aparut a 2-a parte k am ajuns in 2009 si yo nu gasesk a 2-a parte a filmului nicaieri pe net:( dak imi puteti spune voi dak a aparut sau nu ar fi minunat sa nu mai stau sal caut degeaba:D k prima parte a fost de nota 20 daia ma intreseaza atat de mult si a 2-a;)
Ivanovici Alexandru pe 31 Octombrie 2002 00:00
Cum ar fi viata pe pamant si cum ar arata acesta daca este stapanit de primate si nu orice fel de primate ci unele cu ratiune; oameni transformati in sclavi,s.a.m.d.Un film bun cu o oarecare trimitere la evolutia omului, dar si la riscurile la care poate fi expusa rasa umana atunci cand se confrunta cu fenomene pe care nu le cunosc si nu le pot controla si nu vor putea vreodata; "space the final frontier"
manea nicolae pe 02 August 2002 00:00
Mi-a placut filmul. Are citeva carente, dar, pe ansamblu, merita vazut si apreciat. Personal, incerc sa fac rost de pe caseta video in original. Regizorul Burton a fost parca nascut pentru a face acest film. Astept cu nerabdare cea de-a doua parte...
rdan1987 pe 04 Iunie 2017 02:09
Pentru debili
Un film cu maimutoi , facut pentru maimutoi ! Tipic filmelor americane - eroul pozitiv si p...z...a semi-dezbracata sunt prezente si aici ! Trebuie sa fii retardat ca sa iti placa asa film !
Cristian-Marius-Matei pe 07 Iulie 2014 01:41
cel mai bun film despre Planeta maimutelor, astea noi sunt o porcarie
Infinity pe 29 Septembrie 2013 15:10
Planet of the Apes (2001)
Un film modest. Nici bun, nici slab. Ma asteptam la ceva mai bun, luand in considerare regizorul si actorii.