Păreri Pacific Rim

(2013)

Cercul de foc

Theofil88 pe 18 Iulie 2013 02:08
Dinamic
Nu mi-a plăcut că filmul a început cu un voice-over de câteva minute. Tipul povestea: pe vremuri… bla, bla, bla. Dar mi-a plăcut că a fost acțiune. Emoțional, nu m-am atașat de vreun personaj. Nu mi-a plăcut că după o mulțime de scene de acțiune a urmat o poveste plicticoasă despre o biată fetiță salvată de un negru care pare să nu îmbătrânească.
Intriga e cam așa: o specie de extratereștri a deschis un portal în ocean. Pe acolo vin monștrii apocaliptici care vor să facă planeta locuibilă pentru ei. Monștrii nu sunt ei șefii, sunt trimiși de colonizatorii extratereștri. Iar din partea armatei se dorește închiderea portalului.
Scenele de acțiune sunt dinamice, dar când se exagerează, se exagerează: monstrul a luat robotul-gigant și l-a ridicat în zbor în două secunde la o înălțime de 1.500 de km de sol. Deoarece, câțiva… citeşte

GabrielSig pe 15 Iulie 2013 23:38
Mie mi s-a parut destul de intreresant si nu-s deloc copil! Il recomand,e un film atat pentru copii cat si pentru iubitorii filmelor SF!
Tigru pe 14 Iulie 2013 00:33
Pacific Rim
A fost nemaipomenit! Am fost si eu marcat de acest film, scene spectaculoase si cum sunt filmate incet pentru a evidentia miscarile robotului, e asa de....nu pot descrie ce simt... :) chiar ca merita de vazut! Ma bucur ca nu am irosit banii
Blazer pe 02 Iulie 2013 19:58
TraducerE
cine face traducerile astea complet retardate ? Pacific Rim = Cercul de foc...PE BUNE ? nu vad legatura...pacific se stie deja ce e, iar Rim (craters), the part of a crater that extends above the height of the local surface...de unde traducerea aia fara logica ?
killbox pe 7 iulie 2013 20:12
irina margareta nistor, cine !
Bayard pe 15 iulie 2013 00:22
De ce ai presupus automat ca are legatura cu un crater?? Uite aici definita oficiala: "An edge around something, especially when circular" Rim inseamna de-a dreptul margine, in cazul filmului ata e vorba de litoralul (marginea) Oceanului Pacific. Toate atacurile au loc in Pacific, acolo e portalul si automat frontul de batalie. De exemplu, robotul rusilor apara "frontul Siberiei". Este o traducere decenta, Cercul de foc al Pacificului este exact asa pozitionat, la marginea continentelor.
BETRulleR pe 04 Octombrie 2013 00:28
Ce mai bazaconie
O foarte frumoasa poveste despre batai intre monstrii de carton si monstrii de tinichea. Demult imi doream sa vad cum un robot condus de oameni se pocneste peste falci cu niste gogoloaie extraterestre cu excrescente ascutit-diforme. Cum naiba se intampla in mai toate fimele vazute in anul asta, ca cei pe umerii carora se sprijina toate sperantele omenirii, sunt ori tembeli, ori iresponsabili, ori si una si alta.
Filmul asta a fost plin de ragete si racnete, de te ia cu greata. Si pumni in falci, si falci in pumni si da-i si bate-i, si dai si bate-i! Ca in curtea gradinitei de copii care sparg la farfurii. Am vazut mai multi pumni ca in meciul de box dintre Bute si Froch. Un film foarte smecher. Si plin de suspans. Cand monstrii de carton (bine ca sunt facuti pe calculator, ca cei din filmele vechi japoneze, erau niste tipi imbracati in carpe, pline de bureti) omoara toate… citeşte

nycusor01 pe 17 Iulie 2013 01:50
nu e atat de bun
Tocmai m-am intors de la cinema si sincer sa va spun nu ma impresionat foarte mult acest film.Las si la aprecierea dvs.
papy23 pe 25 iulie 2013 18:07
Dupa fast and furios 6 asta este deocamdata cel mai bun film al anului nici superman niciun nu il intrece deocamdata are efecte merita vazut la IMAX pe scurt isi merita banutzi poveste buna desi stim cu toti cum este cu roboti dar nu se compara cu transformers si acela este ff bun dar aici vb de robotii controlati din interior de oameni si multa actiune pacat cum a zis si colegu mai sus este mai mult pe timp de noapte filmat ca sa zicem asa dar el este creat defapt la un pc ca sa poata introduce cat mai multe efecte 3d .....bun NOTA 10
Nimicdinceparafi pe 14 Aprilie 2013 21:24
:(( Asa del Toro,esti pe drumul cel bun,cel batatorit de Michael Bay,o sa ajungi la fel de "mare regizor " ca el.
MikkaelWolfganger pe 14 aprilie 2013 21:49
Bay nu e un regizor slab.Este doar un regizor pentru mase.Nu va lua niciodata Oscar, dar cu siguranta va distra milioane de oameni cu filmele sale.In ceea ce priveste Pacific Rim, filmul este un proiect extrem de interesant.Nu prin prisma ideii, ci mai ales prin faptul ca regizor este Del Toro.Unul dintre cei mai creativi regizori care impanzesc zona Hollywood.Pacific Rim pare sa fie altceva, pare sa iasa din conul de transformarsi ai lui Bay.Mie imi suna extrem de bine proiectul lui Del Toro si este unul dintre putinele SF-uri pe care le astept cu interes. Nu prea imi plac categorisirile aste inainte de termen.Vedem filmul si dupa dam cu parul in el :D.Asa pot sa spun si eu despre, hmm, urmatorul proiect al lui Malick ca o sa fie inca o chestie care nu va fi inteleasa de nimeni, dar totusi apreciata de toata critica pentru ca pare inteligenta si greu de inteles.
tibzone pe 7 iulie 2013 03:34
Ti-ai dracu de hateri !!! Go Del Toro .
vladimir84 pe 22 Octombrie 2013 16:02
L-am vazut acasa si mi s-a parut extraordinar, ceva ce nu mai vazusem inainte. Vazut la cinema sigur este o experienta unica. Fenomenal!
ardelean_carmin pe 18 Octombrie 2013 18:39
Un film foare,foarte bun. Regizorul a facut o treaba excelenta,in privanta filmului.
Ar trebui sa aiba nota mult mai mare decat 8.0

makomomo pe 13 Octombrie 2013 22:44
merita,f.bun
un film reusit si destul de impresionant, efectele, povestea si suspansul scenelor sunt bine realizate...3D-ul este magnific iar ca parte negativa nu prea mi-a placut faptul ca nu s-au folost actori mai cunoscuti si mai experimentati, in rest...ok.Filmul nu este o porcarie cu roboti asa cum cred unii "destepti" de aici care se cred mai inteligenti decat restul...daca nu iti place poti sa nu te uiti dar nu inseamna ca trebuie sa spui la toti sa nu se uite...
Sorin87 pe 07 Octombrie 2013 00:12
Pacific Rim este un film exceptional si foarte bine realizat din punct de vedere al efectelor speciale, mi-a placut foarte mult si astept sa se faca o continuare.
dido pe 02 Octombrie 2013 17:35
Frumos dar gaunos...
Din start idea de a construi masini ucigase in forma umanoida este proasta:de ce sa-i faci cu cat mai multe apendice care sa poata fi rupte cu usurinta de puternicii Kaiju si nu un monolit urias dotat cu accesoriile necesare,sabii,rachete si alte asemenea?!Si zidurile alea de aparare ce rost aveau?Sau de ce erau robotii carati cu elicopterele???Ca doar aveau picioare si se puteau scufunda la nevoie...In sfarsit,nu neg,mi-a placut filmul,imaginile sunt incredibile,introducerea celor doi savanti trasniti a fost sarea si piperul filmului,actiunea este sustinuta (din pacate nelipsind discursurile patriotarde obisnuite...) iar ,,alienii" nu foarte artificiali (amuzanti parazitii,adica puricii,mari cat un caine de al nostru!).Per total un SF reusit,din care mi-as dori cat de multe!
Beastmaster pe 19 August 2013 00:35
un film bun
intr-un viitor foarte apropiat ( i-am vazut si chipul lui Obama pe acolo) omenirea uita de cele 20.000 de rachete nucleare (30.000 in fapt) si trimite niste avionase sa traga cu gloante in monstri. Restul filmului , armata este cvasi inexistenta, toata omenirea bazindu-se ca de obicei pe o mina de oameni organizati intr-un fel de Rezistenta. Faza preferata de mine este constructia (alaturi de zidul de aparare) a templelor de inchinare in fata monstrilor - noii zei ai omenirii...si tot ca de obicei rusii fac rost de o mica ogiva nucleara uitata neascunsa si rezolva problema (celelalte 29.999 se pastreaza pentru un alt conflict, intre noi oamenii)...
LunguCatalin pe 26 Iulie 2013 14:31
BUN
Filmul e foarte bun, insa ideea e foarte buna, pe mine m-a atras mult. Merita vazut mai ales daca iti plac filme SF!
papy23 pe 25 Iulie 2013 18:06
ff bun
B.Mihai25 pe 08 August 2013 16:50
Un film cu adevarat bun, splendid. Astept partea a doua. :)
CollectorSouls pe 17 Iulie 2013 20:29
super mega califragilistic
Super mega califragilistic,actiune de la inceput si pana la terminarea filmului
razsax pe 16 Iulie 2013 18:50
Transformers vs Godzila
Cu efecte speciale din belsug, in 3D e de-a dreptul spectaculos.
O bombonica pentru fanii genului action-sf.

Fryn pe 02 Octombrie 2013 15:15
O porcarie de film
Daca aveam vreo 8 anisori, cred ca gustam asa ceva. In rest ce sa spun, daca un film e doar o colectie de efecte, atunci intr-adevar cinematografia a murit.
marijuanaandextasycocaina pe 16 Aprilie 2013 18:25
hmmmm
Hai frate numai exagerati cu transformers :-j e un film cu roboti gata e legat de TS.Of doamne te doare capu la asa com.Filmul va iesi foarte bun si va avea incasari foarte mari asa ca shut the hell up ;)
radu3455 pe 07 August 2014 15:52
un film bun,insa ma asteptam la ceva mai mult din parte lui Guillermo del Toro,efectele speciale sunt cam totul in film restul nu prea te da pe spate,sper ca al doilea sa fie mult mai bun
sergiumures pe 19 Mai 2014 02:06
Merita vazut
Din pacate merita vazut. Spun din pacate pentru ca in ultima vreme asa de rar vezi un film sf bun ca atunci cand il vezi te bucuri mai tare de el. Imagini si efecte speciale si sonore de exceptie, in rest e ok
bogdan_constantin_c pe 16 Mai 2014 03:04
Mai bun decat Gozilla 2014 !!
Serios... filmul asta este mai BUN decat Godzilla 2014...
biancazob pe 14 Aprilie 2014 10:45
Un film extraordinar cu efecte speciale de nota 10+
Mi-a placut enorm de acest film

tony_mondyalu pe 27 Martie 2014 23:33
cu toate ca nu sunt un mare fan al acestor genuri de filme, pot spune ca aceasta pelicula mi-a placut, un film diferit cu unele concepte pe care eu nu le stiam....oare se va intampla asa ceva in viitor? sau e doar un film SF si trebuie tratat ca atare? merita vazut
XxRedBullxX pe 23 Ianuarie 2014 00:12
Un filPacific Rim
Un film genial cu efecte foarte bune si acțiune la tot pasul, merita vazut.
Mihai2508 pe 07 Ianuarie 2014 20:52
In sfarsit un film bun
De cand astept sa vad un SF bun, defapt un film bun in general, care sa merite o nota mare, si acesta o merita. Efectele speciale sunt foarte bune, povestea filmului e interesanta, actiunea e buna, replicile sunt gandite bine, actorii joaca foarte bine, chiar se merita sa vizionezi acest film, ca sa nu mai zic de coloana sonora, care e exceptionala.
TinRin pe 06 Decembrie 2013 08:41
big in Japan
Efecte speciale cat cuprinde dar sustinute de o poveste previzibila. Asteptam mult mai mult dupa ce am vazut trailerul. Se putea mult mai mult.. poate vreo continuare cu mai mult potential
Theodoric pe 12 Noiembrie 2013 20:37
La ceea ce ma asteptam eu nu a fost un gen Transformers si nici roboti la care te mir ca zic ca oamenii iau facut.Macar in filmul mentinut mai sus nu zic astfel de lucruri.Am dorit ceva mai serios,un sf mai pe gustul meu.Un lucru a fost ca lumea in film.Efectele straluceau incredibile,si macar m-a lasat cu ceva filmul.
MikkaelWolfganger pe 04 Noiembrie 2013 23:17
Tocilarul din mine a ramas impresionat!
Cum sa nu imi placa?Crocobauri uriasi.Roboti uriasi,Crocobauri urasi luptandu-se cu roboti urasi in apa, in aer si pe uscat(oras).Arme cu plasma.Sabii uriase.Crocobauri feluriti.Crocobauri feluriti murind in felurite feluri.Feribot pe post de bata de baseball.Frumusete miniona cu obarsii japoneze in armura sexy :X.Meciul tociarilor:tocilarul cool vs tocilarul non-cool.Tema muzicala epica.

Intr-adevar aduce aminte teribil de o multime de filme: de la Independace Day la Tranformers si ajungand la Godzilla si chiar Real Steel,dar ce mai conteaza cand ai toate elementele de mai sus.Arata extraordinar de bine filmul si chiar daca e de un simplism evident, nu prea reuseste sa plictiseasca.

Mi-a placut, m-a tinut pe loc si m-a facut sa jinduesc la un sequel.Poate ii dadeam mai mult de 8 daca imi aduceau si mie o bucata de poveste mai imbarligata decat asta si daca nu… citeşte

VIBERS pe 16 martie 2014 00:10
Feribot pe post de bata de baseball :)))))))) tare com.
.fleer pe 12 Octombrie 2013 11:27
Impresionant,costume, regie, coregrafia luptelor...totul.Un film care merita urmarit.
claudiu-daniel-lugoj pe 11 Octombrie 2013 01:51
Un alfel de SF.Este un film foarte reusit un spectacol vizual de mare calitate.Cred ca de la Avatar nu am mai vazut un asa spectacol vizual reusit.Povestea este si ea unica in felui ei,cu toate ca este putin brobabila,dar este ok.Filmul te tine captiv nu iti da voie sa te plictisesti deloc.Un film foarte reusit ce il recomand.
GALD pe 08 Octombrie 2013 22:35
SF cu efecte si actiune OK
Totul este calitativ superior, mai ales ca sunt fan al genului.
Realizare impresionanta cu implicari afective si participative toatale ale actorilor.
Nu este de pierdut.

africanus pe 08 Octombrie 2013 15:01
Interesant!
Mie mi s-a parut un fim bunicel, cu destule ingrediente S.F., actiune foarte bine incadrata si o poveste interesanta, nu este iesit din comun fata de alte filme de gen, dar merge bine daca il vezi cu gasca de prieteni...
P.S. Asa ca il recomand!

shreek pe 06 Octombrie 2013 12:29
bunicel
Pacific Rim este un film cu o idee interesanta ,dar nimic mai mult,cu toate ca efectele speciale(vizuale) au fost facute de catre cei de ILM ,au fost slabe,nu au aratat extraordinar pe ecran,ca alte efecte din alte filme,de ex: Transformers ,iar aici ma refer la masiniile distruse ,la cladiri s.a. in acest film parca a fost mai mult de copii,iar multe cred s-au filmat in studiouri se vedea de la o posta ,in afara de singura imagine care a impresionat la inceput cu primul jagger si cu hangarul in care erau depozitati toti jagge-ri ,filmul per ansamblu a fost bun,doar atat, i-a lipsit esenta care ar fi facut din el un film intr-adevar de blockbuster.
nicoux pe 03 Octombrie 2013 11:30
Un SF dintre cele bune ce urmeaza si se inscrie in tendintele actuale, pe placul unora si dezamagirea altora.
crystyan18 pe 02 Octombrie 2013 20:58
Atat SF nu mi s-a mai dat ochilor de mult sa vad :)
FIlmul e destul de bun,are suspans,actiune,drama....totusi cred ca au exagerat cu monstri aia :)
Povestea este destul de buna dar monstri aia par exagerati si la un moment dat chiar am vrut sa nu ma uit pana la final...prea monstri erau :))
Per total un film bun care merita vazut mai ales de amatorii SF
Vizionare placuta

insecticid pe 15 Septembrie 2013 12:35
Un film plin de actiune si efecte vizuale. Un film cu adevarat SF. Oricum faza cu aruncarea in aer a portalului cam scartaie. Acelasi sacrificu uman voluntar vazut si la teroristii islamici. Puteau veni cu alta idee. Una peste alta un film bine realizat.
paradox_utopic pe 03 Aprilie 2014 21:20
niste gojira aliens
cu un erou principal care se leagana cand merge (yo man!),o japoneza cocosata,un amiral cu mustata gay ,multi gojira trimisi de niste "pradatori"(care in mod ciudat seamana cu lacustele) si niste roboti (cam prost construiti.parerea mea...puneau niste lame pe ei si nu se mai atingeau kakaiju aia de ei )..in rest:dialogul e stearpad,actorii sunt praf,actiunea e impresionanta,merita sa-l vezi...
yukkio pe 06 Februarie 2014 14:48
un film exceptional
foarte buna ideea cu acei monstrii care de fapt se trageau din dinozauri
bovoro pe 05 Noiembrie 2013 21:09
Mda...Guillermo del Toro, adica El Laberinto del Fauno, asta a fost un film...film. Pacific Rim, in schimb, e o distractie facila de week-end. Nu zic ca n-are o oarecare tensiune si o poveste coerenta, dar e atat de previzibil de la inceput si pana la ultimele secunde... Ca sa nu mai zic de eternele clisee hollywoodiene de care e plin pana la satietate. Nici macar una mica surpriza in filmul asta! Absolut niciuna. Nimic care sa te surprinda, sa te pacaleasca un pic... La sfarsit ai impresia ca l-ai mai vazut de vreo zece ori si ca nu te-ai ales cu nicio senzatie noua, ca nu te-a tusat nimic si ca ai bifat inca o superproductie americana inutila.
DragonMaster pe 05 Noiembrie 2013 20:17
Doar efectele vizuale sunt de el
Este adevarat ca este un film de actiune mai mult si SF si este unul din motivele pentru care m-am uitat la el,dar pentru mine nu este deajuns doar atat sa il pot numi un film excelent si i-au lipsit cateva chestii care au dezamagit precum:scenariul si jocul actoricesc.Cliseele nu lipsesc nici ele cum suntem deja obisnuiti deja de cativa ani buni iar daca ar fi fost facut in ani 80 probabil ca l-as considera un film original si as trece cu vedere peste clisee dar asa il consider un film simplu care a avut un buget mare si care a reusit sa ma tina atent pana la final datorita efectelor vizuale si nimic mai mult.Daca iubesti genul actiune-SF atunci acesta este filmul pe care nu trebuie sa il ratezi iar nota oferita de mine este 7 cu indulgenta.
sabiutza pe 23 Iulie 2013 20:54
Foarte bun dar....
Poate un pic prea lung. L-am vazut 3D. Efectele au fost misto dar tot mai mult mi-a placut transformers....
Kristian-333 pe 21 Septembrie 2013 01:17
O parere
Foarte bun filmul ca idee ca efecte si ca tot, nu ma asteptam la asa ceva, dar o singura nelamurire am. cand a vazut omenirea ca vin monstrii aia unul dupa altul si nu se mai opresc de ce au construit mega robotii astia? sau chiar un zid imens? cand probabil ar fi fost mult mai ieftin si mai rapid sa construiasca un satelit cu un laser super puternic si cum aparea dihania "zbang" era pulverizat.
AdriAdrianna98 pe 15 Ianuarie 2014 15:15
Momente bune dar atat
M-am plictisit groazniiic in timpul filmului desi era considerat de "actiune" pur si simplu la "actiunea si suspansul ala" am cascat mai mult decat la restu filmului, partile formate din replici. Mi-e mila doar de banii irositi in efecte, costume, actori etc. NU recomand, pierdere de timp, parerea mea. 4.
lazar90 pe 11 Octombrie 2013 11:17
too much romance, too much romance, too much romance
cosmin_kedii pe 17 Iulie 2013 20:11
În acest film bazat pe folclorul japonez, Del Toro se ocupa de scenariu cu precizie și acuratețe. Charlie Hunnam a devenit o valoare de talentul său și prezintă o piesă de teatru ,,actor,, maestru în acest film spectaculos și vizual uimitor
nicolas84 pe 24 august 2013 22:29
Cica del taurico e DOAR REGIZOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR
Elkabros pe 20 Iulie 2013 08:58
Merge la tara
Mda , un film de nota 5,6 o porcarie in comparatie cu The Iron Giant de exemplu care a reusit sa atinga toate simturile umane .
nyuszi pe 10 Octombrie 2013 20:20
Ma dor putinii neuroni ramasi intacti dupe vizionarea acestui "film". Parca m-am uitat la "Transformers vs Godzilla". :/
calamitygojira pe 23 Iunie 2021 13:17
ASTA DA FILM!