Păreri Mihai Viteazul

(1970)

Mihai Viteazul

Iulidesprefilme pe 02 Decembrie 2012 21:16
Este filmul istoric românesc pe care îl preţuiesc cel mai mult. Mi-a plăcut tot: regie, montaj, scenografie, muzică, costume, de interpretare nici nu mai spun!
Birdac Denisa pe 06 Mai 2007 14:25
...un film cu care ne putem mandri si care sta la baza cinematografiei romanesti.
Nu cred k vreun actor roman va putea depasi in viitorul apropiat valoarea lui Amza Pellea si, mai ales, prestatia lui in acest film.
Cat despre Sergiu Nicolaescu...aveai dreptate MBC..ar trebui sa se mai nasca cel putin inca o data!!!

balta67verde pe 19 Octombrie 2016 15:33
Monumental !
Un film monumental. Cred ca e cel mai bun film istoric din istoria cinematografiei romanesti. Ar fi greu de realizat in prezent, nu mai sunt zeci de mii de militari in termen care sa fie luati de la muncile agricole ca sa "lupte la Calugareni"
crydead pe 29 Iulie 2003 14:58
Mie mi se pare mai incredibil ca a existat in tara lui Ilescu si Constantinescu un domnitor ca Mihai Viteazu (asa i se spunea si nu viteazul).
Si mi se mai pare incredibil, desi exact a asa a fost, ca filmul a avut buget NELIMITAT.

Deaconescu Marius Petre pe 29 Iunie 2004 00:16
Probabil cel mai bun film romanesc din toate timpurile.Cuvintele nu pot exprima grandoarea acestui film.Imi place totul la el.Odata vazut nu-l poti uita.Pentru cei care se intreaba de ce il slavesc motivul e simplu:NU am vazut un film MAI BUN ca acesta,e preferatul meu.Vi-l recomand
nume pe 31 Ianuarie 2005 15:43
septi (Vizitator)
"cu siguranta cel mai tare film facut in lume! "
Te juri ?

nume pe 4 iulie 2003 21:48
"Enigma filmului romanesc pt mine: cum a reusit un regizor asa slab sa faca o capodopera ce merita sa stea langa Alexandr Nevsky si Ivan Grozny?" Pentru aberatia asta meriti o nota de 2. Esti un habarnist trist. Am sa te evit pe cat posibil. hmmm
xtasy1982 pe 31 ianuarie 2011 00:44
lasa omul in pace sa fie entuziasmat...imediat trebuie sa existe frustrati ca tine sa le taie macaroana celor care sunt extaziati de o prezenta romaneasca...trebuie sa apari tu sa pupi in cur pe aici pe toti de afara care fac ei nu stiu ce mari capodopere..pleaca dracu din romania marele critic care esti tu
liviucristian pe 30 Decembrie 2006 02:00
Ceea ce dl. Rares Tileaga nu intelege este ca acest film este o manipulare grosolana a unui regim, oglinda diforma si distorsionata a sa. Este doar o manipulare care foloseste actori mari, buni. Dl. Rares Tileaga stie ca actorii stiu si trebuie sa ``asculte`` regizorul, cel putin in Romania si daca nu e vorba de un film in colaborare. Dar,sa lasam citatele pretioase si sa ne concentram asupra continutului acestui film; ciudat ca pomeneste de Ecclesiast, pentru un film cu o orientare unilaterala, univoca, care trage de coarda eroicitatii pina o rupe. Marile poeme literare istorice au durat in timp fix din cauza caracterului uman dar exceptional al personajului, nu din cauza unui patriotism dulceag, cultivat de dragul cititorului (in cazul acesta, al privitorului).
mitza2003ro pe 29 Iunie 2023 22:04
Exceptional
Unul din cele mai bune filme românești. În ziua de azi nu se mai pot face astfel de filme. Cele mai bune filme de istorie românești s-au făcut în perioada comunistă. Acesta este un film de nota 10. Chiar este o capodoperă cu care putem să ne mândrim. Prima unire a țărilor românești. Ideea care a rămas în neamul nostru peste ani și care a dus până la urmă la formarea țării românești. Filmul este pe locul 3 filme istorice într-un top făcut de imdb. https://www.antena3.ro/actualitate/cultura/filmul-mihai-viteazul-pe-locul-3-in-topul-celor-mai-bune-50-de-filme-istorice-intr-un-clasament-imdb-89892.html
suporterU pe 01 Decembrie 2022 20:39
Mihai Viteazul
O capodoperă a cinematografiei românești dar și universale. Scenele de luptă admirabil realizate, jocul actorilor și figuranților excelent. În pofida cenzurii comuniste, scena frumoasei slujbei religioase la încoronarea lui Mihai ocupă un timp îndelungat. Prețiozitatea,pe alocuri, a dialogului nu știrbește frumusețea acestui minunat film.
Mihai_Moise pe 29 Decembrie 2021 14:54
De departe, unul din cele mai bune filme românești!
Sigur, la o analiza mai atenta, poți găsi destule hibe, începând de la inexactitățile istorice și terminând cu câteva gafe de montaj, dar, per ansamblu filmul impresionează de-a dreptul.

Scenariul... Da, e plin de clișee de propagandă comunista și tot felul de interpretări personale, departe rău de adevărul istoric. Da, exista câteva exagerări hiperbolice și fapte duse la extrem.
Dincolo de aceste argumente (mai sunt destule neinvocate aici), scenariul are coloană, are nerv, e plin de replici fabulos de inspirate! Este unul din aspectele care m-au făcut sa iubesc acest film, orice rulare pe Cinemaraton facandu-ma sa abandonez totul pentru a vedea chiar numai cateva secvențe (dialogul lui Mihai cu sultanul Murad, inexistent dpdv istoric, e superb, ca să menționez doar o scenă, deși… citeşte

blacksea_rider pe 21 Iulie 2021 14:24
Amza,un adevarat Mihai Viteazul,nu rebengiuc-hartie igienica....!
hitman78 pe 16 Iulie 2021 00:45
Vorbind strict de filmmaking Mihai Viteazul este o capodoperă regizorală.Sergiu Nicolaescu a făcut filme extraordinare dar acesta este de departe cel mai epic,grandios si alte multe epitete de acest fel.Distributie de aur,cinematografie si coloana sonoră superbe dupa parerea mea ramane filmul de referință al cinematografiei românești.
DAMME pe 15 Iulie 2021 23:18
capodopera
un film istoric inegalabil...marele Amza daca ar fi fost la Hollywood, surclasa multi actori. Era de nivelul lui Marlon Brando, Jack Nicholson, Paul Newman, Kirk Douglas etc.
djbigice pe 09 Ianuarie 2020 06:32
Din punctul meu de vedere, deosebit filmul
Mi-a placut mult filmul... Mihai Viteazul, oare din actorii din generatia 2020 cine ar mai putea juca asa si de ce nu se mai fac asa filme?
antonio6919 pe 01 Noiembrie 2019 16:33
Daca il întrebi pe perca_mihai_ marco , ce este propaganda naționalistă ,habar nu are . Dar nu este singur. Nu , nu ... Sunt câtiva pe lângă el. Dar doar cu jumătate de neuron. El are unul intreg. Chior in țara orbilor. Tot asa.
Decibalus pe 29 Octombrie 2019 15:03
excelent
un film superb, o mare realizare cinematografica.
mari actori, mari regizori...vremurile de atunci au apus .

cezarteodosiu pe 28 Octombrie 2015 11:37
Distribuție incompletă. Accesați site-ul https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Mihai_Viteazul_(film)#Distribu.C8.9Bie
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:39
de cate ori ma vreau sa vad un film istoric vad un film romanesc. Foarte tari
Luca1111 pe 31 Ianuarie 2012 22:17
Chiar ma mir ca nu joaca sergiu nicolaescu rolul principal.
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 12:02
Filmul a ramas in istorie prin Amza Pelea, ce isi joaca rolul exceptional. Nu numai ca au urmarit intreaga actiune din perioada lui Mihai Viteazul, dar au facut astfel incat noi sa credem ca urmarim ceea ce se intampla.
danymury pe 09 Mai 2011 20:47
primul meu film la cinema-ul de la mine din oras inainte sa se desfinteze...foarte frumos filmu..
CONSTANTINESCU ADRIAN pe 13 Februarie 2005 08:31
sunt fenomenali.
tileaga rares pe 08 August 2003 17:24
Daca tot m-ai rugat, iata ca imi voi face un cont peste cateva saptamani. "Timp este, vreme este, amici este"... Doar ca nu se poate in zilele acestea. Merci oricum!
tileaga rares pe 08 August 2003 11:33
Din greseala, cred, mi s-a omis o parte din mesajul anterior. Citatul intreg, luat din cartea Eclesiastului, este acesta: "Sa nu zici: Cum se face ca zilele de mai inainte erau mai bune decat acestea? - Caci nu din intelepciune intrebi asa etc." Va salut!
catallin pe 29 Iulie 2003 15:12
In primul rand e un FILM, trebuie sa recunosc.
robertomy pe 6 mai 2010 20:59
si chiar unul bun
user-5cc95b68922d6 pe 10 Aprilie 2020 11:51
Este bine sa LIMPEZIM un lucru ,ușor de priceput de către oricefel de oameni de oriunde,si anume: intotdeauna oricefel de BASM(lumea ai spune:"film") ramane doar un...BASM,și el atîrna în întregime de "viziunea" Regizorului care îl face și îl slefuieste.La orice basm istoric din lume Regizorul poate să țină seama,într-o masura mai mare sau mai mica sau deloc,de cărțile de Istorie din școli ori de multe feluri de astfel de cărți,de alte cărți tangente,sau de alte documente,manuscrise,înscrisuri Istorice care pomenesc despre fapte istorice ce au legătură directă sau alăturată cu "viziunea istorică" a Regizorului(sînt Regizori care merg mai mult pe firul cărții,alții se tin strict de firul cărții,și alții care doar "se inspira" din firul cărții pe care doresc să o ecranizeze ,dupa cum sînt Regizori care fac filme de "arta",și alții care fac filme… citeşte
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 11:52
A patra propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

carmen_angelus_romila pe 20 August 2018 20:26
O epopee istorica al unuia dintre cei mai puternici domnitori ai nostri, o capodopera cinematografica, in regia lui Nicolaescu si inobilata de marele nostru actor Amza Pellea.
cezarika57 pe 27 Iulie 2018 13:19
Este cel mai bun film film romanesc. Nu a fost nominalizat la Osca, pentru ca din diverse motive politice nu a participat, iar Oscarul pentru "Cel mai bun film strain" a fost castigat in acel an de "Ancheta asupra unui cetatean mai presus de orice banuiala". Cu toate constrangerile politice ale timpului, filmul are dialoguri, costume, decoruri si actiune demne de Hollywood. Chiar sunt curios cum ar fi interpretat rolul lui Mihai Viteazul Charles Heston sau Kirk Douglas
nnaaee pe 30 Iulie 2013 19:40
De nota 10
In 1970, in comuna Comana, jud. Giurgiu, s-au turnat o parte din scenele de lupta, la care au participat foarte multi soldati, tavaliti prin orezariile din comuna. Ce vreau sa va spun este faptul ca Amza Pelea impreuna cu un numar mic de actori pe care nu-i mai stiu si cu un numar tot mic de cascadori au incins un chef la bufetul din comuna, cu un morman de mici si un butoi de bere, din lemn, cum erau pe atunci, starnind curiozitatea localnicilor. A fost ceva foarte deosebit pentru localnici care s-au adunat si s-au uitat ca la urs. Pacat ca soldatii n-au participat la chef nici macar prin ofiterii lor.
caz pe 28 Mai 2012 15:37
AM SI EU O POHTA
Vă rog mult, cine are varianta filmului cu subtitre în engleză, să-mi dați și mie link-ul?! Aștept un răspuns. Mulțumesc.
kenndey pe 11 Februarie 2012 19:34
genial film
este un film extraordinar,pentru care intreaga echipa merita felicitari (Amza este pur si simplu magnific).....E dovada ca Nicolaescu e cu adevarat bun in ceea ce fa
ce (sa nu uitam si 'Oglinda", un alt film extraodinar,dupa parerea mea).

mogul pe 25 Aprilie 2011 12:59
"in camasa intru in lupta" ..... Amza s-a nascut sa il interpreteze pe marele voievod roman . Forta sa spirituala , lucirea ochilor sai , asprimea glasului , prestanta mersului sau fac sa vibreze fiecare particica a spectatorului roman sau strain . Aceasta capodopera va trai mereu
robywolf19 pe 14 Martie 2011 11:37
Fara dubii cel mai bun film romanesc din toate timpurile! Amza Pellea joaca absolut fenomenal!
bernd pe 07 Ianuarie 2011 15:43
Un film istoric monumental pus in scena cu mare acuratete si un rol antologic pentru Amza Pellea, indiscutabil cel mai bun film de acest gen facut in Romania
toma mihai pe 01 Februarie 2008 18:47
este super
as vrea sa-l am pe DVD si nu stiu cum

emanuel pe 18 Aprilie 2005 15:17
S-a rezolvat... scuze.
Pe site erau afisati in ordine alfabetica...

kakamo pe 08 Martie 2011 13:14
Taiat de TV
Filmul este de multe ori taiat la TV... pentru ca are vreo 6 ore ... si nu cred ca l-am vazut complet niciodata
CataDragutZu pe 22 Ianuarie 2009 18:15
Parerea mea despre acest fil este una foarte trendy...nensy-fresnsy....e BETON e chiar o bordura de film
Lucica Adam pe 23 Februarie 2008 21:05
Filmul "Mihai Viteazul"-un film de exceptie.Intruchiparea unui personaj istoric,de un actor unic care a facut istorie!
Cinci stele si toata stima pentru cei care promoveaza valori!

The_D3@H pe 29 Noiembrie 2003 23:27
am vazut filmul si mi se par foarte bun.
dar am o intrebare: de unde pot sa il iau de pe internet gratis?

pssst pe 29 Iulie 2003 10:18
ave alfred!

putine filme pot indrazni sa incerce sa creada ca se compara!

pssst pe 4 iulie 2003 21:48
imi pare bine ca 2 'guru' zic asta: intr-un interviu, Sergiu Nicolaescu zicea ca este (placut) surprins cind tineri il abordeaza si ii zic: dom'le, de-abia am vazut filmul, mi se pare extraordinar! intrebarea mea e: e cazul sa ne para rau ca nu se mai fac asa filme acum sau bine ca s-au facut totusi? sau ambele?
pssst pe 4 iulie 2003 21:48
frate rares, fa-ti bai tata un cont ca sa putem vorbi, ca vad ca destept esti!
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:20
dap.......
cred ca este in top5 cele mai bune filme realizate vreodata pana in 2000....
.....Romane desigur.......merita un 9

cuntan ioan ovidiu pe 26 Ianuarie 2007 22:25
grandios nu numai prin dimensiuniile ecranizarii , ci si prin maestria interpretarii actoricesti , filmul Mihai Viteazul si-a determinat aproape ireversibil primul loc in ierarhia cinematografiei romanest. Tratand o perioada foarte tulbure din istoria tarilor romane , a " virusat" , si aproape sigur va mai " virusa " generatii intregi. Filmul poate constitui , prin fidelitatea redarii realitatii istorice si un util "instrument" in efortul didactic al profesorilor de istorie .
dede03 pe 08 Iulie 2005 04:44
1. cel mai bun film romanesc.
2. actorii si regizorul - excelenti.
3. decoruri, peisaje realiste
4. comparabil si/sau peste filme istorice americane sau europene din acea perioada.
5. l-am vazut de mai multe ori si de fiecare
data a reusit sa ma impresioneze.
6. am reusit sa-l inregistrez si il pot da celor interesati, care au pus aceasta doleanta in mesajele anterioare.
7. in acea perioada filmul a fost vazut si in Europa occidentala, SUA, Canada, Australia fiind foarte apreciat. Pacat ca a fost dublat cu voce si au fost spectatori care nu au stiut ca este romanesc.

8. Intrebare: de ce atunci cind reusim sa facem un lucru de exceptie (din cind in cind), in loc sa recunoastem, gasim tot felul de obiectii aproape false?

Herzeleid pe 20 Aprilie 2005 21:21
MBC pe 07 Noiembrie 2003 01:03
Este singurul film pe care l-am vazut de 5 ori, si as da orice sa il mai vad inca o data. Despre domnul Sergiu Nicolaescu... Ar trebui sa se mai nasca o data.
tileaga rares pe 07 August 2003 16:54
Pai, fie vorba, ambele ne acopera creierul, una mai ascutita decat cealalta.
Imparatul Solomon, inteleptul inelegalabil al Israelului, scria in Eclesiastul (o carte a Vechiului Testament): "Sa nu zici: Caci nu din intelepciune intrebi asa. Intelepciunea pretuieste cat o mostenire, si chiar mai mult pentru cei ce vad soarele."(Cap. 7, vers. 10, 11). Prin urmare, modificand usor sensul intrebarii, nu castigam nimic daca suntem pesimisti in privinta viitorului cinematografiei noastre. Nu este un leac nostalgia, chiar daca realitatea artei de azi, de maine este "aoleu" - cel mai brutal spus.
Totusi, a doua intrebare ne lasa si mai mult ca branza la soare. Da, zic, merita sa rasuflam usurati ca istoria filmului romanesc are monumente ale peliculei. E cu adevarat frumos sa simti ca Poporul nostru are o istorie inalta si o reprezentare artistica a ei pe masura (sa… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 04 Iulie 2010 18:32
Unul din cele mai bune filme romanesti facute vriodata.Este istoria noastra pe care am cam uitato din pacate.
Sibelius pe 04 Ianuarie 2011 00:29
Istoric...Hollywood style
Desi toata lumea are tendinta de a vedea in Mihai Viteazul un "film istoric despre trecutul glorios al poporului roman" lucrurile stau putin diferit. A fost, intr-adevar, un film cu o desfasurare mare de forte si nume mari in distributie, dar acuratetea istorica e destul de fragila(logic, evenimentele importante nu puteau fi schimbate, dar exista suficiente "licente")
Sorin_Acteon pe 7 martie 2013 23:25
Domnul Sibelius ! Toata lumea recunoaste ca acest Popor Roman are un Trecut Istoric glorios, inclusiv dusmanii nostri care, sa recunoastem ca sunt destui ! Da, Poporul acesta pe care dumneata il contesti cu atata inversunare ! Avem un trecut care exista si va dainui oricate piedici i-ati pune dvs. contestatarii lui, niste zerouri barate ce sunteti ! Tineti cont ca eu v-am menajat cu acest epitet ! D-ta faci referiri atat de jignitoare atat impotriva Istoriei Poporului Roman , a Cinematografiei si a Teatrului Romanesc, a marilor Artisti care au trait in marea lor iubire si devotament pentru Poporul Roman si pentru Arta ! Te legi in permanenta de Trecutul lor ! Sa iti fie rusine nemernicule ! Tu ce " trecut " ai mizerabilule ? De cand te stim noi esti un antiroman convins ! Cand iti citim comentariile parca simtim ca ne virusezi calculatoarele atat de mult ca nici Avast-ul nu ni le mai curata ! Te rugam sa dispari de pe acest sait ! Tu prin ceea ce faci si esti nu faci decat sa te autoexcluzi !
Nimicdinceparafi pe 7 octombrie 2013 21:59
*mesajul era pt tovarasul Sorin.
Go 1 2