Păreri Mihai Viteazul

(1970)

Mihai Viteazul

alfred schoger pe 04 Iulie 2003 21:48
am väzut filmul de citeva ori, de fiecare data mi se pare mai genial, mai de necrezuta realizarea filmului dupa istoria unui om unic.

stima si respect

pssst pe 29 Iulie 2003 10:18
ave alfred!

putine filme pot indrazni sa incerce sa creada ca se compara!

pssst pe 4 iulie 2003 21:48
imi pare bine ca 2 'guru' zic asta: intr-un interviu, Sergiu Nicolaescu zicea ca este (placut) surprins cind tineri il abordeaza si ii zic: dom'le, de-abia am vazut filmul, mi se pare extraordinar! intrebarea mea e: e cazul sa ne para rau ca nu se mai fac asa filme acum sau bine ca s-au facut totusi? sau ambele?
pssst pe 4 iulie 2003 21:48
frate rares, fa-ti bai tata un cont ca sa putem vorbi, ca vad ca destept esti!
crydead pe 29 Iulie 2003 14:58
Mie mi se pare mai incredibil ca a existat in tara lui Ilescu si Constantinescu un domnitor ca Mihai Viteazu (asa i se spunea si nu viteazul).
Si mi se mai pare incredibil, desi exact a asa a fost, ca filmul a avut buget NELIMITAT.

catallin pe 29 Iulie 2003 15:12
In primul rand e un FILM, trebuie sa recunosc.
robertomy pe 6 mai 2010 20:59
si chiar unul bun
tileaga rares pe 07 August 2003 16:54
Pai, fie vorba, ambele ne acopera creierul, una mai ascutita decat cealalta.
Imparatul Solomon, inteleptul inelegalabil al Israelului, scria in Eclesiastul (o carte a Vechiului Testament): "Sa nu zici: Caci nu din intelepciune intrebi asa. Intelepciunea pretuieste cat o mostenire, si chiar mai mult pentru cei ce vad soarele."(Cap. 7, vers. 10, 11). Prin urmare, modificand usor sensul intrebarii, nu castigam nimic daca suntem pesimisti in privinta viitorului cinematografiei noastre. Nu este un leac nostalgia, chiar daca realitatea artei de azi, de maine este "aoleu" - cel mai brutal spus.
Totusi, a doua intrebare ne lasa si mai mult ca branza la soare. Da, zic, merita sa rasuflam usurati ca istoria filmului romanesc are monumente ale peliculei. E cu adevarat frumos sa simti ca Poporul nostru are o istorie inalta si o reprezentare artistica a ei pe masura (sa… citeşte

tileaga rares pe 08 August 2003 11:33
Din greseala, cred, mi s-a omis o parte din mesajul anterior. Citatul intreg, luat din cartea Eclesiastului, este acesta: "Sa nu zici: Cum se face ca zilele de mai inainte erau mai bune decat acestea? - Caci nu din intelepciune intrebi asa etc." Va salut!
tileaga rares pe 08 August 2003 17:24
Daca tot m-ai rugat, iata ca imi voi face un cont peste cateva saptamani. "Timp este, vreme este, amici este"... Doar ca nu se poate in zilele acestea. Merci oricum!
MBC pe 07 Noiembrie 2003 01:03
Este singurul film pe care l-am vazut de 5 ori, si as da orice sa il mai vad inca o data. Despre domnul Sergiu Nicolaescu... Ar trebui sa se mai nasca o data.
The_D3@H pe 29 Noiembrie 2003 23:27
am vazut filmul si mi se par foarte bun.
dar am o intrebare: de unde pot sa il iau de pe internet gratis?

Deaconescu Marius Petre pe 29 Iunie 2004 00:16
Probabil cel mai bun film romanesc din toate timpurile.Cuvintele nu pot exprima grandoarea acestui film.Imi place totul la el.Odata vazut nu-l poti uita.Pentru cei care se intreaba de ce il slavesc motivul e simplu:NU am vazut un film MAI BUN ca acesta,e preferatul meu.Vi-l recomand
eul pe 29 Iunie 2004 13:44
si gigi becali e de acord cu voi.
septi pe 30 Ianuarie 2005 00:00
cu siguranta cel mai tare film facut in lume!
nume pe 31 Ianuarie 2005 15:43
septi (Vizitator)
"cu siguranta cel mai tare film facut in lume! "
Te juri ?

nume pe 4 iulie 2003 21:48
"Enigma filmului romanesc pt mine: cum a reusit un regizor asa slab sa faca o capodopera ce merita sa stea langa Alexandr Nevsky si Ivan Grozny?" Pentru aberatia asta meriti o nota de 2. Esti un habarnist trist. Am sa te evit pe cat posibil. hmmm
xtasy1982 pe 31 ianuarie 2011 00:44
lasa omul in pace sa fie entuziasmat...imediat trebuie sa existe frustrati ca tine sa le taie macaroana celor care sunt extaziati de o prezenta romaneasca...trebuie sa apari tu sa pupi in cur pe aici pe toti de afara care fac ei nu stiu ce mari capodopere..pleaca dracu din romania marele critic care esti tu
CONSTANTINESCU ADRIAN pe 13 Februarie 2005 08:31
sunt fenomenali.
oana pellea pe 16 Aprilie 2005 22:14
As vrea sa atrag atentia celor de la cinemagia sa aiba bunul simt...de al pine in rolul principal pe Amza Pellea si nu pe domul Sergiu Nicolaescu
va multumesc pentru respectarea adevarului valoric...oana pellea ...fata lui amza pellea

emanuel pe 18 Aprilie 2005 15:17
S-a rezolvat... scuze.
Pe site erau afisati in ordine alfabetica...

oana pellea pe 18 Aprilie 2005 22:01
va multumesc
Herzeleid pe 20 Aprilie 2005 21:21
Ovidiu Mihaiuc pe 25 Aprilie 2005 14:48
personal, nu imi vine sa cred tot ce citesc de la voi! Am un mesaj vai! singular in care cineva a remarcat ca gigi becali ar jubila pe aici. Nu va suparati (prevad ca rugamintea e desarta), dar ce vi se pare asa senzational in filmul lui Nicolaescu? Faptul ca este facut dupa cele mai drastice dogme ale national comunismului nu va spune chiar nimic?? Amza Pellea a fost un actor unic, asta nu pot pune la indoiala, dar sa spunem ca filmul este asa si pe dincolo .... ma rog.
Am vazut, evident, (cu "rautatea mea") si gafa celor de la Cinemagia corectata la interventia Oanei Pellea. Mi-a facut o idee destul de ciudata pentru ca auzisem ca site-ul este excelent ...

Vale et me ama!

mogul pe 17 septembrie 2011 21:48
esti un zero si asa o sa ramai
mitza2003ro pe 29 iunie 2023 22:25
Îți sugerez să te spânzuri. Ai face mult bine.
dede03 pe 08 Iulie 2005 04:44
1. cel mai bun film romanesc.
2. actorii si regizorul - excelenti.
3. decoruri, peisaje realiste
4. comparabil si/sau peste filme istorice americane sau europene din acea perioada.
5. l-am vazut de mai multe ori si de fiecare
data a reusit sa ma impresioneze.
6. am reusit sa-l inregistrez si il pot da celor interesati, care au pus aceasta doleanta in mesajele anterioare.
7. in acea perioada filmul a fost vazut si in Europa occidentala, SUA, Canada, Australia fiind foarte apreciat. Pacat ca a fost dublat cu voce si au fost spectatori care nu au stiut ca este romanesc.

8. Intrebare: de ce atunci cind reusim sa facem un lucru de exceptie (din cind in cind), in loc sa recunoastem, gasim tot felul de obiectii aproape false?

Emulatorul pe 11 Mai 2006 23:17
MV: grandilocvent, emfatic, d[ peste margini de at]ta na'ionalism vulgar. Nu am g[sit nici o preocupare c[t de mic[ fa'[ de adev[rul istoric, nici o abordare CRITIC{ - ceea ce ]nv['am prin ;coala la istorie ]n anii 80 se reg[se;te pe aceast[ pelicul[.
Filmul poate fi vizionat cu succes de cas[ ]n Coreea de Nord.

silver_black_ss pe 20 august 2010 03:32
te rog, eutanasiaza-te pt comentariul asta.
Mavros2020 pe 3 aprilie 2021 22:47
Emulatia ta creatoare pentru a produce acest comentariu are ca apreciere copulatia noastra triumfatoare !
Anca pe 02 Septembrie 2006 21:24
o CAPODOPERA!!! Romanii ar trebui sa fie mandrii de filmul asta!!!!! Este IMPRESIONANT!!
diabolyk_black pe 23 noiembrie 2010 12:44
asa notezi tu capodoperele cu 5?
adyman pe 14 octombrie 2011 15:15
ma scuzi diabolyk,dar cand a scris commentu in 2006 nota maxima era de 5 stele pe site,deci nota maxima:)
liviucristian pe 30 Decembrie 2006 02:00
Ceea ce dl. Rares Tileaga nu intelege este ca acest film este o manipulare grosolana a unui regim, oglinda diforma si distorsionata a sa. Este doar o manipulare care foloseste actori mari, buni. Dl. Rares Tileaga stie ca actorii stiu si trebuie sa ``asculte`` regizorul, cel putin in Romania si daca nu e vorba de un film in colaborare. Dar,sa lasam citatele pretioase si sa ne concentram asupra continutului acestui film; ciudat ca pomeneste de Ecclesiast, pentru un film cu o orientare unilaterala, univoca, care trage de coarda eroicitatii pina o rupe. Marile poeme literare istorice au durat in timp fix din cauza caracterului uman dar exceptional al personajului, nu din cauza unui patriotism dulceag, cultivat de dragul cititorului (in cazul acesta, al privitorului).
cuntan ioan ovidiu pe 26 Ianuarie 2007 22:25
grandios nu numai prin dimensiuniile ecranizarii , ci si prin maestria interpretarii actoricesti , filmul Mihai Viteazul si-a determinat aproape ireversibil primul loc in ierarhia cinematografiei romanest. Tratand o perioada foarte tulbure din istoria tarilor romane , a " virusat" , si aproape sigur va mai " virusa " generatii intregi. Filmul poate constitui , prin fidelitatea redarii realitatii istorice si un util "instrument" in efortul didactic al profesorilor de istorie .
grig_13 pe 20 Martie 2007 05:05
unul din cele mai bune filme romanesti!!!!
cuntan ioan ovidiu pe 25 Aprilie 2007 11:50
Pentru distinsa doamna Oana Pellea

Sunt mandru ca ma trag dintr-o natie care a dat lumii intregi un actor de calibrul marelui Amza Pellea .
Felicitari si pentru realizarile dumneavoastra profesionale.
Cu deosebit respect , Ovidiu Cuntan

Birdac Denisa pe 06 Mai 2007 14:25
...un film cu care ne putem mandri si care sta la baza cinematografiei romanesti.
Nu cred k vreun actor roman va putea depasi in viitorul apropiat valoarea lui Amza Pellea si, mai ales, prestatia lui in acest film.
Cat despre Sergiu Nicolaescu...aveai dreptate MBC..ar trebui sa se mai nasca cel putin inca o data!!!

Ursan Virgil pe 30 Decembrie 2007 16:40
Cind am vizionat pentru prima oara acest film (aceasta capodopera a cinematografie romanesti) -daca nu ma insel in 1972 (aveam 8 ani) iar vizionarea a avut loc la caminul cultural al localitatii unde am domiciliat la acea vreme. Mentionez ca aveau loc cel putin 2 rulari de film pe saptamina (diverse filme). Tin minte ca a fost un EVENIMENT CULTURAL EXCEPTIONAL pentru intreaga comunitate, cind filmul a rulat de 2 sau 3 ori (cred ca a fost singurul film la a carui rulare sala caminului cultural nu a putut cuprinde intreaga comunitate locala interesata). Intr-adevar, mijloacele de divertisment la acea data erau mult mai putine, vizionarea facindu-se cu scoala (eram la scoala germana dar colegii mei de clasa sasi -si nu numai ei - erau foarte entuziasmati, chiar daca nu toti stiau de Mihai Viteazu.
Din pacate am constatat ca destul de multi tineri din ziua de azi blameaza ori… citeşte

toma mihai pe 01 Februarie 2008 18:47
este super
as vrea sa-l am pe DVD si nu stiu cum

Lucica Adam pe 23 Februarie 2008 21:05
Filmul "Mihai Viteazul"-un film de exceptie.Intruchiparea unui personaj istoric,de un actor unic care a facut istorie!
Cinci stele si toata stima pentru cei care promoveaza valori!

Sergiu Popovici pe 18 Mai 2008 13:35
FILMUL ACESTA ESTE DE NOTA 10...SUNT MINDRU CA IN TARA NOASTRA ROMANEASCA A DOMNIT UN ASEMENEA BRAV STAPIN CARE A PUS LA RESPECT VECINII, CARE DIN PACATE, INTODEAUNA AU JINDUIT LA FRUMOASA NOASRA ROMANIE!!! NICIODATA NU TREBUIE SA UITAM TRECUTUL EL TREBUE SA NE INCURAJEZE SI SA NE INSPIRE SPRE FAPTE MARETE, CA VECINII NOSTRI SA-SI ADCUCA AMINTE DE TRECUT SI SA LE MUSTRE CONSTIINTA CA ASTAZI STAPINESC PE NEDREPT PAMINTURI SRAINE...POETUL LATIN VERGILU AFIRMA,SUCCESUL AI INSOTESTE PE CEI VITEJI, DE AIA MIHAI VITEZUL A FOST UN DOMNITOR DE SUCCES!!!LA FINAL AM UN SFAT DE BARBAT PENTRU TOTI BARBATII ROMANIEI, 'HAI MAI FRATI SA FIM SI NOI LA FEL DE VITJI CA MARELE MIHAI DOMNUL VALAHIEI SI ARDEALULUI SI A TOATA TARA MOLDOVEI, INTRUN CUVANT A ROMANIEI MARI!!!
stefan pe 15 Septembrie 2008 17:44
e super tare filmul e ok
CataDragutZu pe 22 Ianuarie 2009 18:15
Parerea mea despre acest fil este una foarte trendy...nensy-fresnsy....e BETON e chiar o bordura de film
euconu pe 15 Mai 2009 18:38
O capodopera de film-fresca istorica
O capodopera de film-fresca istorica, ca reusita artistica, o super productie in 2 serii, in stil holliwoodian, ca desfasurare de forte umane ( figurantii - ostasii armatei RSR ), materiale si financiare, costume de epoca, numar de actori profesionisti, ce urmareste cu acuratete biografia domnitorului Tarii Romanesti (1593 - 1601), care si-a scos tara de sub suzeranitatea Imperiului Otoman, in 1595; a cucerit Transilvania, in1599, devenind conducatorul ei, apoi preia conducerea Moldovei de pana la Nistru, in 1600, unind cele 3 principate romanesti in acelasi an si moare tragic un an mai tarziu. Amza Pellea, grandios in rolul central titular al filmului face unul dintre rolurile vietii sale, ce va ramane de referinta in cinematografia romaneasca si in constiinta a milioane de spectatori romani si straini. Este secondat prin roluri antologice de o pleiada de mari actori ai scenei si… citeşte
palade_gil pe 12 Iulie 2009 11:05
Este unul dintre cele mai bune filme romanesti. Merita vazut. Tara asta a avut actori foarte mari!
costi2506 pe 23 Octombrie 2009 20:44
indiscutabil,cel mai bun film romanesc din toate timpurile...material de studiu la holywood si o pozitie respectabila in top iMDB250.mai trebuie sa spun cuiva ca amza pellea a fost magistral ?!?
defav pe 02 Ianuarie 2010 13:36
Fara dubii pentru mine, cel mai bun film romanesc ever-de departe. Cred ca , de-a lungul timpului, l-am vazut de vreo 7-8 ori . O contributie f. mare la succesul filmului-pe linga scenariu si prestatii-mai ales Amza- o are in mod clar MUZICA-ABSOLUT FANTASTICA.
rrs85 pe 08 Aprilie 2010 16:28
L-am vazut pe la 8-9 anisoari, l-am revazut in adolescenta, l-am revazut si de curand si trairile, zbaterile se gasesc sub acelasi cer al simpatiei, al admiratiei, al respectului pentru nostalgia acelor vremuri... o capodopera, un monument al istoriei si al cinematografiei!!!

Citeam intr-o revista din SUA ca a fost al treilea film din toate timpurile pe segmentul de film istoric!!!

Dubrasca pe 20 Aprilie 2010 00:15
NOI FACEM ISTORIA!
Filmele istorice sunt viata noastra

Juristul pe 12 iunie 2010 18:31
Asa este "Dubrasca ",dar din pacate asta se uita.Poporul este "temeli istoriei",iar conducatorii sunt alesi de soarta.Sa nu uitam cuvintele lui MIHAI VITEAZUL":"..asta-i pohta,ce-am pohtit...
robertomy pe 06 Mai 2010 20:58
mereu cand vad un film care cuprinde istoria tarii noastre ma incanta sa il vad si nu ezit sa il iau si sa ma uit la el
claudiu-daniel-lugoj pe 04 Iulie 2010 18:32
Unul din cele mai bune filme romanesti facute vriodata.Este istoria noastra pe care am cam uitato din pacate.
piranha pe 20 Septembrie 2010 22:13
Pacat de momentele in care scenariu a fost modificat de cenzorii de la PCR - in special momentul in care este justificat actul de "legare de glie" a taranilor - chipurile- la presiunea boierilor cei lacomi. Curat proletarism. Fara aceste lucruri, filmul era o capodopera. Trist ca politicul si-a bagat coada, insa asta va ramane pata fimului.
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 21:32
Un film care a adus in constiinta nationala figura lui Mihai Viteazul, textul meu este, parca desprins dintr-un material prezentat la o sedinta de partid, dar asta e adevarul, filmul ne-a adus aminte de Mihai Viteazul, chiar daca a fost facut la comanda, pentru a trezi "constiinta nationala "
cetateanu pe 23 Octombrie 2010 20:21
O fresca epica descriind regimul lui Mihai Patrascu(1593-1601) cunoscut ca Mihai Viteazul faimosul print care a unit cele 3 provincii romanesti Valahia (Tara Romaneasca), Moldova si Transilvania intr-un singur stat la sfirsitul secolului al XVI-lea, in ciuda opozitiei Imperiilor Otoman si Habsburgic. Filmul beneficiaza de scene de lupte impresionante, intrigi politice in care se amesteca generalul Basta, Rudolf al II - lea, Sinan-pasa, Mehmet al III - lea, Sigismund Báthory si Andrei Báthory, drame de familie. Distributia este exceptionala, costumatia si decorurile sint de asemenea pe masura. Numarul figurantilor participanti este coplesitor fapt care da o senzatie de realism filmarilor. O adevarata pagina de istorie a poporului roman.
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:20
dap.......
cred ca este in top5 cele mai bune filme realizate vreodata pana in 2000....
.....Romane desigur.......merita un 9

Sibelius pe 04 Ianuarie 2011 00:29
Istoric...Hollywood style
Desi toata lumea are tendinta de a vedea in Mihai Viteazul un "film istoric despre trecutul glorios al poporului roman" lucrurile stau putin diferit. A fost, intr-adevar, un film cu o desfasurare mare de forte si nume mari in distributie, dar acuratetea istorica e destul de fragila(logic, evenimentele importante nu puteau fi schimbate, dar exista suficiente "licente")
Sorin_Acteon pe 7 martie 2013 23:25
Domnul Sibelius ! Toata lumea recunoaste ca acest Popor Roman are un Trecut Istoric glorios, inclusiv dusmanii nostri care, sa recunoastem ca sunt destui ! Da, Poporul acesta pe care dumneata il contesti cu atata inversunare ! Avem un trecut care exista si va dainui oricate piedici i-ati pune dvs. contestatarii lui, niste zerouri barate ce sunteti ! Tineti cont ca eu v-am menajat cu acest epitet ! D-ta faci referiri atat de jignitoare atat impotriva Istoriei Poporului Roman , a Cinematografiei si a Teatrului Romanesc, a marilor Artisti care au trait in marea lor iubire si devotament pentru Poporul Roman si pentru Arta ! Te legi in permanenta de Trecutul lor ! Sa iti fie rusine nemernicule ! Tu ce " trecut " ai mizerabilule ? De cand te stim noi esti un antiroman convins ! Cand iti citim comentariile parca simtim ca ne virusezi calculatoarele atat de mult ca nici Avast-ul nu ni le mai curata ! Te rugam sa dispari de pe acest sait ! Tu prin ceea ce faci si esti nu faci decat sa te autoexcluzi !
Nimicdinceparafi pe 7 octombrie 2013 21:59
*mesajul era pt tovarasul Sorin.
bernd pe 07 Ianuarie 2011 15:43
Un film istoric monumental pus in scena cu mare acuratete si un rol antologic pentru Amza Pellea, indiscutabil cel mai bun film de acest gen facut in Romania
legolas05 pe 02 Februarie 2011 16:02
un film romanesc foarte frumos,mia placut mult.....nota 9
m.daniel pe 22 Februarie 2011 13:53
Scenele în care se strigă ''URA'' sunt ridicole, exact cu tonalitatea
de la congresele pcr. Aștept un film adevărat despre Mihai Viteazul.

Mavros2020 pe 3 aprilie 2021 22:45
Da Daniele, o sa ti-l facà alde Mungiu, Porumboiu sau Jude, marii premianti de la Berlin si Cannes...haida'de !
alex2812 pe 02 Martie 2011 15:39
cel mai bun film romanesc realizat vreodata din toate punctele de vedere. pacat ca in acea vreme nu a avut sansa pe care ar fi putut avea-o acum pentru a fi propus la Oscaruri. din cate stiu la un moment dat era pe locul 3 in topul filmelor istorice in topul IMDB, acum am observat ca este mult mai jos.