Păreri Le divorce

(2003)

Divorțul

mihaelatb pe 04 Iunie 2011 08:02
un film despre cum isi inchipuie americanii ca ar fi francezii, despre moravurile frantuzesti, despre ce inseamna casatoria si aparentele ce trebuiesc aparate.
Probabil ca best-seller al lui Diane Johnson, a fost best-seller in America.
Francezii pe care -i prezinta sunt niste oameni interesati doar de aparente, sofisticati si fara sentimente.
Iar americanii, oh! astia da oameni!
filmul nu m-a impresionat cu nimic, nici macar simpatia pe care o am pentru Kate Hudson nu a salvat filmul!

margott pe 26 August 2011 16:56
O poveste cam plictisitoare despre aventurile unor americance la Paris. Nu mi-au placut nici povestea si nici personajele, barbatii francezii sunt descrisi ca niste indivizi frivoli si fara scrupule, in timp ce eroinele americance sunt sensibile, traditionaliste, familiste si tot tacâmul... Sa fie la ei acolo. Actorii sunt ok, dar Rona Hartner ar fi trebuit lasata la coada listei cu distributia, are doar o replica si doua secvente in film.
Flavio pe 13 Iulie 2012 09:40
un film plictisitor...pacat de kate hudson...........
Milla pe 15 Noiembrie 2011 17:36
Mie mi-a plăcut, este adevărat că filmul nu este unul de acțiune, însă este un pic ironic și oarecum plăcut.
klute pe 29 Decembrie 2011 20:15
Într-adevăr, așa cum reiese din unele comentarii, Ivory cam trage spuza pe turta americanilor. Deh, americanii sînt băutori de lapte (mirifica licoare albă se găsește pe-acolo pînă și prin baruri), pe cînd francezii... ei da, francezii ăștia degenerați sînt niște mîncători de brînză, cu alte cuvinte ei lasă să se strice, ba mai mult, să se-mbrînzească inocentul lapte al caiboilor și caivacilor. Vă dați seama?!? Doamnemaicadomnului, cîtă perversiune poate să prindă cheag în bătrîna, dar nerușinata Europă! Totuși filmul ne prezintă, spre meritul lui, și niște francezi de treabă, și, dacă vă vine să credeți, chiar niște bărbați francezi de treabă - doi, mai precis: ăla cu freza curentată și ăla cu freza inexistentă. Apoi, Naomi Watts, care e și gravidă, plînge aproape tot filmul (nu știu dacă de la lapte i se trage), iar Kate… citeşte
eduard_stratan pe 01 Septembrie 2015 20:05
Atatia actori stransi sa cotcodaceasca pentru o asemenea margica!
Iulidesprefilme pe 11 Aprilie 2013 13:39
Pe genericul filmului este şi Rona Hartner. Bravo ei că joacă prin filme de pe alte meridiane!
cosmin_kedii pe 21 Februarie 2013 16:13
Povestea nu este deosebit de memorabil, script-ul are unele puncte slabe, dar interpretarea dintre jucatori este foarte buna, iar dialogurile sunt de succes
Blog de Carte pe 21 Iulie 2012 08:39
Divortul a la francaise | Blog de Carte - Serial Readers
[...] drept, “Le divorce” nu este unul dintre cele mai sexy cuvinte nici macar in limba lui Moliere. Dar parca altfel [...] citeşte
Demolari6 pe 01 Martie 2012 09:31
Rafinat
Un film pentru mine impresionant pe alocuri. Apreciez argumentele celor ce au scris, dar as vrea sa adaug ce mi-a atras mie atentie in mod special. Farmecul vietii este dat de atitudinea lui Kate Hudson si a amantului ei (actorul francez), dar in primul rand a ei. Atunci cand te debarasezi de toate cliseele si stereotipurile sociale care cumva indobitocesc omenirea, observi, gandind si comportandu-te liber cat de frumoasa si plina de pasiune este viata si de asemenea, cat de indicat este sa traiesti fiecare experienta din plin si fara regrete.