Păreri Joker

(2019)

Joker

Caktus pe 07 Ianuarie 2020 10:25
Unul dintre cele mai bune filme
Este o capodopera si un film obligatoriu de vazut! Recomand celor care apreciaza dramele psihologice. Este mai bun decat castigatorul Oscar pentru cel mai bun film (Parasite). Coloana sonora este foarte buna, iar interpretarea este impecabila.
ciobanelv pe 31 Decembrie 2019 01:17
Dincolo de povestea pe cat chestionabila pe atat de captivanta filmul este o experienta de invatare si adaptare a o realitate necunoscuta pentru multi, a fi sau a trai langa o persoana cu o tulburare psihiatrica complexa/grava. Fascinant este ca, chiar dupa atatea ,,lectii,, personajul isi mentine imprevizibilitatea si descoperi ca nu stii de fapt nimic si ca ai picat intr-un hau mai mare in descifrarea logicii lui. Este posibil ca filmul sa se bucure de o continuare, un fel de Joker 2, pentru ca posibilitatile de a dansa pe trama creata sunt nebanuit de multe. Filmul e o capodopera de scenografie si imagine in primul rand. Referitor la actorie, cred ca alegerea regizorului a fost ca Phoenix sa se joace/ studiaze pe sine, se inventeaza, ,,se cauta,, in fata camerei. Astfel impresia de autentic este constanta si reala. Tot filmul e incursiunea noastra in cabina unui actor care compune… citeşte
user-5a9d4c230a267 pe 26 Decembrie 2019 02:22
Cei care spun ca este un film prost sunt foarte limitati si prosti. Da, nu este un film la care sa razi, sau un film care sa aiba multa acțiune, dar este un film din care inveti ceva, un film care impresioneaza, ramai cu ceva, nu mergi doar ca sa razi putin si gata. La inceput mi s a parut plictisitor, dar apoi a devenit interesant, nu regret ca am fost, desi prefer alt gen de filme, dar repet, este un film din care inveti ceva. Merita vazut!
adrian_ghigeanu258646 pe 11 Noiembrie 2019 22:31
Interpretare magistrala.....Joaquin a facut rolul vietii lui....coloana sonora absolut perfecta
user-5bf0fe8d499ef pe 01 Noiembrie 2019 07:54
După primele 40 de minute am vrut să mă ridic si sa plec. Dar am avut răbdare. S-a dovedit a fi o alegere inspirată, filmul fiind unul de exceptie. Un thriller existențial, practic. Interpretare magistrală a rolului, mesaj subtil si un final care pe mine m-a impresionat profund. Este ceva, altfel, mai greu de digerat si de inteles, dar merita vazut.
del_viola pe 24 Noiembrie 2019 01:46
And the oscar goes to....Joaquin Phoenix !
Daca asculti toata ziua manele,
Daca votezi cu Dancila,
Daca iti plac filmele cu pac-pac,
Probabil filmul asta o sa fie obositor si plictisitor pentru tine.

user-5dd7ff2ca840c pe 22 Noiembrie 2019 17:37
Filmul anului? Poate filmul deceniului, sau poate cel mai bun film din totdeauna ? J P s-a născut pt rolul asta. Mesajul filmului sfasietor, coloana sonora geniala , dialoguri memorabile, prestație actoricească la nivel de arta..... cred ca rețeta a fost respectata.
EUGEN.VIDEO pe 7 ianuarie 2020 08:58
E cel mai bun film dintotdeauna...doar daca in viata ta, l-ai vazut numai pe asta...
GabrielaSirbu pe 19 Noiembrie 2019 14:57
Nu-mi plac superlativele DAR, in cazul interpretarii lui Joaquin Phoenix...daca m-ar duce capul as inventa unul; din punctul meu de vedere merita Oscarul. Iar despre film imi vine sa zic atat de multe, despre mame - in primul rand, despre oameni de nimic care ataca numai in haita si numai pe cei fara aparare, despre cum ne batem joc cu mare usurinta de cei diferiti, despre aroganta...si despre multe altele ca mai bine ma abtin.
Mergeti la cineme sa-l vedeti!

sabinalin pe 19 noiembrie 2019 15:24
Vazut, placut chiar foarte mult. Daca nu castiga Oscarul "The irishman" ( improbabil...), atunci sa-l ia "Joker" !
user-5dcc18bf11e12 pe 13 Noiembrie 2019 16:53
Super tare, este o capodoperă :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
corinamandescu pe 13 Noiembrie 2019 13:47
cu exceptia interpretarii actorului principal, filmul e o mizerie.
Cipriandeblaj pe 11 Octombrie 2019 12:07
Un personaj ce a ieșit din umbră...
Se spune că în fiecare dintre noi sălășluiește un înger și un demon; că se dă mereu o luptă între bine și rău, între egocentrism și modestie.
În literatura orientală se vorbește despre cei doi câini din noi, unul bun și altul rău. Noi avem posibilitatea să-i hrănim sau societatea iar cel care va fi mai bine nutrit, acela ne va caracteriza, va conduce viața noastră.
Toți avem un posibil sfânt, înțelept și criminal, psihopat în noi, sămânța există...
Fiind un mare fan al trilogiei The Dark Knight (2005-2012) am fost să văd mult așteptatul Joker, lungmetrajul ce se prezenta a fi un film ce nu trebuia ratat. Cred că toți avem anumite așteptări, mai ales după ce citim o serie de cronici sau avem parte de anumite discuții pe o temă comună. Am încercat să merg la film fără a mi-l imagina, fără să cred că trebuie să… citeşte

jonny17 pe 13 octombrie 2019 21:47
Deci recunosti ca esti ciudat :))
Cipriandeblaj pe 28 decembrie 2019 16:28
Qui! :))
user-5dbdcc5daec69 pe 02 Noiembrie 2019 20:42
E prima data cand adorm la un film.. filmu pulii mele
user-5db49d364b4bb pe 26 Octombrie 2019 22:25
Cel prost film pe care l am vazut de cand imi amintesc. Si alea porno is mai bune.
sabinalin pe 16 Octombrie 2019 14:40
Foarte ofertant personajul lui Joker, l-au interpretat memorabil Jack Nicholson si Heath Ledger, cei mai multi spun ca interpretarea lui Heath a fost superioara, subsemnatul are un pic alta parere, ma rog, gusturile nu se discuta, formidabil in rol si Joaquin Phoenix dar nu e nici o surpriza, rolul i se potriveste manusa, Big Bob face un pas in spate pentru a-si lasa colegul sa se desfasoare, surpriza nu e interpretarea de Oscar a lui Joaquin ci insusi filmul, aproape incredibile reactiile pe care le-a starnit si care s-ar putea sa-i dauneze in cursa pentru premiile Academiei Amaricane, nu-i bai, Leul de Aur de la Venezia e o carte de vizita chiar mai solida profesional decat un premiu Oscar pentru cel mai bun film, am citit ca regizorul Todd Phillips e cel care a stat in spatele succesului "marii mahmureli", mai mult decat atat, e scenaristul filmului "Borat", film de la care am iesit… citeşte
catalin2010cata pe 25 Octombrie 2019 13:22
Slab rau acest film...Am mai fost si la cinema...Nu a meritat
user-59d7b8914811c pe 08 Octombrie 2019 20:50
Nu este nici o povete Joker este doar un psihopat/ucigas in serie ne ara.
Mai da-va naibii cu "violenta" voastra. Sensibili mai sunteti. Drama este excesiva. Nu este bun , seria Dark Night este mult mai buna dar aceata poveste de origine este spupida si nu seamana deloc cu un Joker si mai mult cu un claun.

user-59c0c0044abb9 pe 21 Noiembrie 2019 12:15
Plictiseala totala, abia am rezistat până la final. Nu merita sa va pierdeti timpul cu asa porcarie! De unde așa nota mare pentru o mizerie de film....
user-5ba20e778f0a9 pe 30 Octombrie 2019 22:03
Doar manipulare în masă, doar ca să se ducă oamenii să-l vadă!
Un nebun care rade într-una, ucide câțiva oameni și devine idolul mulțimii, într un final este internat la psihiatrie!
Oribil!
Unul dintre cele mai proaste filme pe care le-am văzut!

AgeofAverage pe 28 Octombrie 2019 11:26
Departe de asteptari
Heath Ledger a ridicat stacheta mult prea sus pentru filmul asta. Ma asteptam la THE Joker si am primit o gluma in schimb.
Joachim Phoenix se chinuie mult si nu reuseste deloc sa se apropie de prestatia originala. Mi-a starnit doar un soi de mila, nicio alta emotie. Nu m-am conectat deloc la ceea ce a vrut sa transmita.
Iar tema de "start la anarhie", ridicare impotriva sistemului sau impotriva bogatilor lumii prinde foarte bine la marea masa a americanilor (din motive clare). Poate ca de aceea ridica ei "in slavi" filmul asta. Totusi, sa dai nota 9 pe IMDB e total nemeritat in opinia mea. Cum sa pui acest film aproape pe acelasi nivel cu seria Godfather sau Shawshank Redemption?!
Concluzie nota: mai bine nu.

MIRMIR78 pe 04 Octombrie 2019 22:29
Si inca ceva, ce am observat din ce in ce mai des: in 90% din scene se fumeaza mai ceva ca in reclamele la Camel!
mili84 pe 05 Noiembrie 2019 00:27
Pierdere de timp si bani. S-a investit foarte mult in marketing si opiniile nu reflecta realitatea. Actorul a interpretat impecabil scenariul, dar filmul in sine nu are o poveste, doar mizerie si iluzii.
user-5dbdf4e44f889 pe 02 Noiembrie 2019 23:31
Film mai prost nu am văzut toată viata mea.. Un screlozat și o melodie de tot căcatul asta apare tot filmul.. Mai bine mâncam nachos de toți banii și stăteam la întrare acolo pe canapea.. Nu merita nici 50 bani filmul asta.. Cel mai prost film din istorie!!!!!
user-5da55bcddc971 pe 15 Octombrie 2019 08:42
Nu știu la ce film v-ați uitat voi
..dar filmul asta e VARZA !!
.. ați luat-o razna ..filmul e o prostie NOTA 1
... E primul comentariu care îl scriu despre un film ...și era să uit. Ducetiva prima data la cinema și după aia comentați un film ...

selenagrigore pe 01 Mai 2020 23:12
Un film trist care reflectă realitatea si din păcate sunt mulți oameni care se regăsesc în Poker.
Border pe 19 Octombrie 2019 17:56
Cel mai bun film al anului 2019. Performanta lui Joaquin Phoenix este geniala iar cinematografia si coloana sonora este 60% din film. MASTERPIECE
Mha pe 16 Octombrie 2019 23:18
Actiunea filmui iti capteaza atentia de la inceput pana la sfarsit,iar actorul iti transmite toate emotiile,e foarte TARE Joaquin.Sunt mai multe mesaje,nu doar cel al ignoranței sau al Răului plătit cu Rău...
user-5c69c94032dda pe 15 Octombrie 2019 20:06
Suuuuperb din toate punctele de vedere ! ❤️❤️
DAMME pe 13 Octombrie 2019 19:28
...
Joaquin Phoenix: 'When you give me the Oscar, can you introduce me as "The Joker"...?
user-5d54f143e438a pe 26 Februarie 2022 11:56
Un film inutil.............................. ........................ ...... ..............
user-5c60831c3ee48 pe 13 Iunie 2021 20:55
Un film de tot kkt-ul. Am pierdut 2 ore din viață. Dacă și ăsta e film de Oscar, atunci să-i f. t în gură pe criticii americani.
user-5a76ca158f5f2 pe 01 Februarie 2020 16:53
Este cel mai bun film pe care l am vazut vreodata. Mai mult de atat nu spun. Nota 10,felicitari
FunnyX pe 30 Octombrie 2019 00:21
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata! Aproape perfect, in toate detaliile: imagine, muzica, interpretare, scenariu, etc
Peste toate este interpretarea magistrala a lui Joaquin Phoenix.

Luk__ pe 14 Octombrie 2019 13:48
Joaquin Phoenix probabil v-a lua Oscarul !
Din punctul meu de vedere filmul are o poveste foarte buna ! Probabil singurul film care m-a facut sa fiu atat de atent la orice detaliu si sa astept cu sufletul la gura urmatoarea scena. Un film genial cu Joaquin Pheonix care joaca rolul de Joker incredibil. MERITA VAZUT !!
user-5d8c628a055ff pe 12 Octombrie 2019 15:33
Foarte bun,un altfel de film,personal m am saturat de filmele cu robotei pe care le uiti a doua zi.Un film care transmite multe sentimente.10
user-5d9e0eca76e30 pe 09 Octombrie 2019 19:55
Început puțin greoi, dar un film foarte bine realizat,un Joker foarte bine jucat, probabil un intro pentru un film Batman vs Joker sau ceva de genul.
NU un joker la nivelul lui Heath, dar un 9/10 exact ca si nota pe care o dau filmului. Nu știu unde este așa zisa violență excesivă, o aiureală si o prostie, pentru câteva faze ceva mai dure,dar mult mai puține decât în mult mai multe alte filme.Daca nu ai habar despre istoria acestor personaje si despre rivalitatea dintre Batman si Joker,eu zic ca iti va fi cam greu sa înțelegi cu adevărat acest film,acest personaj si comportamentul său, dar nu ai cum sa nu apreciezi modul foarte foarte bun în care a fost jucat personajul foarte controversat, Joker.

user-5b2ebcc56801c pe 26 Decembrie 2019 20:54
Un film despre un bolnav psihic scăpat de sub control (există și în realitate asemenea oameni). Să încerci să găsești "învățăminte" din acest film e stupid, acțiunea e ilogică pentru o minte sănătoasa.
florentinadumitru pe 04 Noiembrie 2019 16:54
Superba interpretare, sper sa ia Oscar! Filmul plin de simboluri si intelesuri ale lumii de astazi. Am plecat din sala de cinema impresionata si hotarata sa nu mai judec oamenii.
Hate-ul de la comentariile contra este gratuit si total nepotrivit: iti spune filmul ceva sau nu, iti place sau nu e doar o chestiune de gusturi si de pregatire. Suntem diferiti, din fericire.
Recomand cu caldura, este unul dintre filmele cele mai bune vazute in ultimii ani.

user-5dac86e0bafd3 pe 20 Octombrie 2019 19:11
Foarte foarte plictisitor..sau cam dus filmele bune alea care se făceau în ani 50 60 70 80 ...
edina_rusen pe 16 Octombrie 2019 00:42
JOKER si OSCARUL!!!!
Mesaj simplu: ignoranta ne va ucide, probabil ca de aceea este atat de controversat!!! :)
adiman73 pe 07 Februarie 2020 15:25
Cel mai prost film văzut vreodată doar cei retardați și nebuni poți să aprecieze un astfel de film
ibn pe 29 Ianuarie 2020 21:33
Nota 5 pentru escrocherie emotionala. Un film pe care adolescentii ar mai merge sa l vada inca o data la cinema. Dar este un film care perverteste sufletul lor. Daca as fi in comisia de cenzura as interzice acest film tinerilor . Fuck off.
user-5e249efd0cc3d pe 19 Ianuarie 2020 20:26
Ce dracu ati vazut voi extraordinar la filmul asta?
Chiar nu inteleg..????

belora pe 10 Ianuarie 2020 00:57
Un mare cacat care pute
Dupa ce am vazut mizeria asta post spune ca e un cacat care pute,Tipul nare nici o treaba cu jocker,Mai bine il puneau p Nicolas Cage si iesea mai bine dupa parerea mea cum a jucat in Face Off!.Deci din partea mea fara sa o lungesc e un solid nu! Jumate de fil o tine cu msa sare nu e msa .... cacat total
samaccineldenume pe 29 Decembrie 2019 17:05
Foarte prost filmul
Mizerie de film urmariti trailerul nici in trailer nu au avut ce sa puna pentru ca filmul nu are nimic decat niste scene cu un nebun care rade ca prostu si se scalambaie mai omoara pe cineva . Filmul asta ar trebui interzis in cinema pe motiv ca e prea prost . Daca urmaresti trailerul asa e tot filmul in trailer au pus ce era mai bun aia e tot ce are filmul asta mai bun adica nimic .
bofanel pe 18 Decembrie 2019 01:50
Ok am înțeles ce transmite filmul... dar cam abureala cum tot filmul se învârte in jurul psihopatului ...destul de plictisitor , nimic captivant
user-5dc099e84b0ae pe 04 Noiembrie 2019 23:42
Cel mai prost film pe care l-am văzut vreo data a fost oribil nu va recomand,am făcut o mare greșeală deoarece nu m-am uitat mai întâi la comentarii probabil dacă ma uitam la ce comentarii proaste sunt despre acest film cu siguranța nu veneam cel mai urat film din viața mea trailerul a fost super dar filmul jalnic un final de cacat nu va recomand sa mergeți la acest film!
Mai întâi uitativa la recenzii și comentarii nu la nota eu m-am luat după nota și am făcut o greșeală
Mare atenție la comentarii înainte sa vizionari un film

laurentzyiu pe 18 Decembrie 2019 00:51
Masterpiece
Excelent film, chiar daca nu pentru toate gusturile. Se vrea a fi un fel de justificare despre cum Joker devine Joker, eroul negativ din povestile cu Batman. Prestatia lui Phoenix (la nivel de arta) si regia lui Philips (dozata corespunzator pe fiecare moment al filmului), fac din Joker o capodopera. Filmul nu e categoric pe placul fanilor Marvel si nici nu raspunde in vreun fel asteptarilor acestora. Este, in opinia mea, un film care iti ramane mult timp in minte.
Personal, astept cel putin 2 nominalizari la Oscar. SI, categoric premiul pentru interpretare pentru Joaquin Phoenix.

cezarika57 pe 12 Octombrie 2019 20:33
Am vazut filmul si pot sa spun ca este bun, dar nu la nivel de "wow !" . J. Phoenix joaca bine, dar filmul are multe momente statice. Iar teoria aia cu "filmul de arta " nu mai este valabila de prin anii '60, pentru ca cinematografia este o imensa uzina de facut bani. Daca un film are spectatori este bun. Daca nu, este un film prost.
Strategia de marketing l-a facut sa fie foarte controversat: "filmul trebuie interzis datorita vioentei excesive!" (este mai multa violenta la o coada la patrunjel) "filmul este inteles doar de o elita de destepti" (ca sa iti fie jena sa spui ca nu ai inteles-adica esti prost !)'' filmul este psihologic" (nimini nu stie sa defineasca termenul, dar suna foarte doct).
Din punctul meu de vedere are 7.5
mergeti sa il vedeti si sa alimentati controversele

EUGEN.VIDEO pe 22 Decembrie 2019 19:18
mediocru...
Probabil ca daca ai ceva de psihopat ascuns in tine...iubesti filmul asta. Sau esti un fan Batman inrait. De dinafara nu am vazut decat un film cu crime care concureaza cu multe filme categoria 2. Daca unii au avut mesaje in filmul asta...treaba lor. Mie unul nu imi trebuiesc mesaje din filme sau muzica sa ma ghideze in viata.Deci nu inteleg asta... Cum am spus: Un film mediocru...
mariu85 pe 02 Octombrie 2019 13:37
Mihai_555 ramai la filmele tale de 2 lei cu gagici sau poponari și cu glume de rahat și lasa lumea sa vada filme de calitate!
Go 1 2 3 4